Salzburger Landesmeisterschaft 2021

Date
October 30
Country
Austria
State
Salzburg
City
Salzburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 66 28
Mixed Steel Sabre 47 17
Mixed Steel Single Rapier 34 14

Fighters in event

NameNationalityClub
Lennard Dewitz
Maximilian Kotzam
Stefan Pöller
Florian Müllner Historisches Fechten St. Pölten
Denis Schütz INDES Graz
Stepan Grebeniuk INDES Linz
Andreas Stephl INDES Salzburg
Thomas Kirchweger INDES Salzburg
Benjamin Eizinger INDES Wien
Sebastian Höglinger Sportbund DJK Rosenheim
Alexander Martzok Equinox
Marco Puschmann Equinox
Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten
Georg Mauerhofer INDES Feldbach
Georg Schatzdorfer INDES Graz
Constantin Speitel INDES Salzburg
Simon Hotinceanu INDES Salzburg
Nina Ortmayr INDES Salzburg
Johanna Hopfgartner INDES Salzburg
Benedikt Koller INDES Salzburg
Fabian Ulamec INDES Salzburg
Nicolai Bauer INDES Salzburg
Markus Gadenz INDES Salzburg
Remus Naeve INDES Salzburg
Simon Rieger INDES Wien
Florian Fortner Sprezzatura
Julian Schrattenecker Sprezzatura
Michael Sprenger Fencing Club Dresden
Maximilian Flossmann Freyfechter Augustini
Thomas Flossmann Gladiatores München
Flora von Steimker Historisches Schwertfechten Nordhessen
Tobias Härtl INDES Regensburg
Michael Hein Schwabenfedern
Bastian Tilgner Schwert und Bogen
Marc Schramm Schwert und Bogen
Simon Keim Schwert und Bogen
Fabian Konrad Schwert und Bogen
Sascha Hartleb Stahlakademie
Nicolai Rohmann Turngemeinde Münster
Tang Mei Timea Ars Ensis
Bálint Kirill Kis Ars Ensis
Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis
István Havasi Ars Ensis
Bence Benedek Ars Ensis
Dávid Czégé Ars Ensis
Marius Rafoshei Kunst des Historischen Fechtens Tirol

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Preliminary Stefan Pöller Simon Keim LOSS WIN
Preliminary Michael Hein Simon Rieger LOSS WIN
Preliminary Tobias Härtl Stefan Pöller LOSS WIN
Preliminary Simon Keim Simon Rieger LOSS WIN
Preliminary Tobias Härtl Michael Hein LOSS WIN
Preliminary Simon Rieger Stefan Pöller WIN LOSS
Preliminary Tobias Härtl Simon Keim WIN LOSS
Preliminary Michael Hein Stefan Pöller WIN LOSS
Preliminary Tobias Härtl Simon Rieger LOSS WIN
Preliminary Michael Hein Simon Keim WIN LOSS
Preliminary Lőrinc Kadlicskó Marius Rafoshei LOSS WIN
Preliminary Benedikt Koller Nicolai Rohmann LOSS WIN
Preliminary Lőrinc Kadlicskó Nicolai Rohmann WIN LOSS
Preliminary Marius Rafoshei Benedikt Koller WIN LOSS
Preliminary Nicolai Rohmann Marius Rafoshei LOSS WIN
Preliminary Lőrinc Kadlicskó Benedikt Koller WIN LOSS
Preliminary Constantin Speitel Klaus Brandfellner LOSS WIN
Preliminary Maximilian Flossmann Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Maximilian Flossmann WIN LOSS
Preliminary Klaus Brandfellner Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Maximilian Flossmann Klaus Brandfellner LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Fabian Ulamec István Havasi LOSS WIN
Preliminary Markus Gadenz Maximilian Kotzam WIN LOSS
Preliminary István Havasi Fabian Konrad LOSS WIN
Preliminary Maximilian Kotzam Fabian Ulamec WIN LOSS
Preliminary Markus Gadenz Fabian Konrad LOSS WIN
Preliminary István Havasi Maximilian Kotzam LOSS WIN
Preliminary Fabian Konrad Fabian Ulamec WIN LOSS
Preliminary István Havasi Markus Gadenz WIN LOSS
Preliminary Maximilian Kotzam Fabian Konrad WIN LOSS
Preliminary Fabian Ulamec Markus Gadenz LOSS WIN
Preliminary Remus Naeve Dávid Czégé LOSS WIN
Preliminary Sebastian Höglinger Lennard Dewitz LOSS WIN
Preliminary Dávid Czégé Flora von Steimker WIN LOSS
Preliminary Sebastian Höglinger Remus Naeve WIN LOSS
Preliminary Flora von Steimker Lennard Dewitz LOSS WIN
Preliminary Dávid Czégé Sebastian Höglinger WIN LOSS
Preliminary Lennard Dewitz Dávid Czégé WIN LOSS
Preliminary Lennard Dewitz Remus Naeve WIN LOSS
Preliminary Bence Benedek Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Thomas Flossmann Michael Sprenger WIN LOSS
Preliminary Georg Mauerhofer Thomas Flossmann LOSS WIN
Preliminary Bence Benedek Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Georg Mauerhofer Michael Sprenger LOSS WIN
Preliminary Thomas Flossmann Bence Benedek WIN LOSS
Preliminary Nicolai Bauer Georg Mauerhofer LOSS WIN
Preliminary Michael Sprenger Bence Benedek LOSS WIN
Preliminary Thomas Flossmann Georg Mauerhofer WIN LOSS
Preliminary Nicolai Bauer Michael Sprenger LOSS WIN
eighth final Thomas Flossmann Michael Sprenger WIN LOSS
eighth final Fabian Konrad Dávid Czégé LOSS WIN
eighth final Simon Rieger Klaus Brandfellner WIN LOSS
eighth final István Havasi Marc Schramm LOSS WIN
eighth final Markus Gadenz Marius Rafoshei LOSS WIN
eighth final Bence Benedek Lőrinc Kadlicskó WIN LOSS
eighth final Maximilian Flossmann Michael Hein WIN LOSS
eighth final Sebastian Höglinger Lennard Dewitz LOSS WIN
Quarterfinal Thomas Flossmann Dávid Czégé LOSS WIN
Quarterfinal Marius Rafoshei Bence Benedek LOSS WIN
Quarterfinal Lennard Dewitz Maximilian Flossmann LOSS WIN
Quarterfinal Marc Schramm Simon Rieger WIN LOSS
Semifinal Dávid Czégé Marc Schramm LOSS WIN
Semifinal Maximilian Flossmann Bence Benedek LOSS WIN
Bronze Final Dávid Czégé Maximilian Flossmann WIN LOSS
final Marc Schramm Bence Benedek WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Preliminary Simon Keim Constantin Speitel LOSS WIN
Preliminary Thomas Kirchweger Johanna Hopfgartner LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Florian Müllner WIN LOSS
Preliminary Thomas Kirchweger Simon Keim WIN LOSS
Preliminary Florian Müllner Johanna Hopfgartner WIN LOSS
Preliminary Thomas Kirchweger Constantin Speitel LOSS WIN
Preliminary Simon Keim Florian Müllner WIN LOSS
Preliminary Johanna Hopfgartner Constantin Speitel WIN LOSS
Preliminary Thomas Kirchweger Florian Müllner WIN LOSS
Preliminary Simon Keim Johanna Hopfgartner WIN LOSS
Preliminary Remus Naeve Andreas Stephl LOSS WIN
Preliminary Simon Rieger Klaus Brandfellner WIN LOSS
Preliminary Denis Schütz Alexander Martzok WIN LOSS
Preliminary Klaus Brandfellner Remus Naeve WIN LOSS
Preliminary Andreas Stephl Simon Rieger LOSS WIN
Preliminary Alexander Martzok Remus Naeve WIN LOSS
Preliminary Denis Schütz Simon Rieger LOSS WIN
Preliminary Alexander Martzok Klaus Brandfellner WIN LOSS
Preliminary Denis Schütz Andreas Stephl WIN LOSS
Preliminary Simon Rieger Remus Naeve WIN LOSS
Preliminary Alexander Martzok Andreas Stephl WIN LOSS
Preliminary Denis Schütz Klaus Brandfellner WIN LOSS
Preliminary Simon Rieger Alexander Martzok WIN LOSS
Preliminary Denis Schütz Remus Naeve WIN LOSS
Preliminary Klaus Brandfellner Andreas Stephl WIN LOSS
Preliminary Marc Schramm Simon Hotinceanu WIN LOSS
Preliminary Marco Puschmann Lőrinc Kadlicskó WIN LOSS
Preliminary Benedikt Koller Benjamin Eizinger WIN LOSS
Preliminary Lőrinc Kadlicskó Simon Hotinceanu WIN LOSS
Preliminary Marco Puschmann Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Benedikt Koller Simon Hotinceanu WIN LOSS
Preliminary Marco Puschmann Benjamin Eizinger WIN LOSS
Preliminary Benedikt Koller Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Preliminary Benjamin Eizinger Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Marco Puschmann Simon Hotinceanu WIN LOSS
Preliminary Benedikt Koller Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Lőrinc Kadlicskó Benjamin Eizinger WIN LOSS
Preliminary Marco Puschmann Benedikt Koller LOSS WIN
Preliminary Benjamin Eizinger Simon Hotinceanu LOSS WIN
Preliminary Marc Schramm Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Quarterfinal Alexander Martzok Simon Rieger LOSS WIN
Quarterfinal Constantin Speitel Benedikt Koller WIN LOSS
Quarterfinal Lőrinc Kadlicskó Marc Schramm WIN LOSS
Quarterfinal Denis Schütz Marco Puschmann LOSS WIN
Semifinal Simon Rieger Constantin Speitel WIN LOSS
Semifinal Marco Puschmann Lőrinc Kadlicskó WIN LOSS
Final Simon Rieger Marco Puschmann WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Preliminary Florian Fortner Bastian Tilgner WIN LOSS
Preliminary Tang Mei Timea Bálint Kirill Kis LOSS WIN
Preliminary Florian Fortner Alexander Martzok WIN LOSS
Preliminary Bálint Kirill Kis Bastian Tilgner LOSS WIN
Preliminary Tang Mei Timea Alexander Martzok LOSS WIN
Preliminary Florian Fortner Bálint Kirill Kis WIN LOSS
Preliminary Alexander Martzok Bastian Tilgner LOSS WIN
Preliminary Florian Fortner Tang Mei Timea WIN LOSS
Preliminary Bálint Kirill Kis Alexander Martzok LOSS WIN
Preliminary Bastian Tilgner Tang Mei Timea WIN LOSS
Preliminary Dávid Czégé Simon Hotinceanu WIN LOSS
Preliminary Nicolai Bauer Andreas Stephl LOSS WIN
Preliminary Simon Hotinceanu Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Andreas Stephl Dávid Czégé LOSS WIN
Preliminary Dávid Czégé Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Andreas Stephl Simon Hotinceanu LOSS WIN
Preliminary Nina Ortmayr Georg Schatzdorfer LOSS WIN
Preliminary Stepan Grebeniuk Julian Schrattenecker LOSS WIN
Preliminary Sascha Hartleb Georg Schatzdorfer WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Stepan Grebeniuk WIN LOSS
Preliminary Sascha Hartleb Julian Schrattenecker WIN LOSS
Preliminary Georg Schatzdorfer Stepan Grebeniuk WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Sascha Hartleb LOSS WIN
Preliminary Georg Schatzdorfer Julian Schrattenecker LOSS WIN
Preliminary Stepan Grebeniuk Sascha Hartleb LOSS WIN
Preliminary Julian Schrattenecker Nina Ortmayr WIN LOSS
Quarterfinal Bastian Tilgner Julian Schrattenecker WIN LOSS
Quarterfinal Georg Schatzdorfer Florian Fortner LOSS WIN
Quarterfinal Dávid Czégé Simon Hotinceanu WIN LOSS
Quarterfinal Sascha Hartleb Alexander Martzok LOSS WIN
Semifinal Bastian Tilgner Florian Fortner LOSS WIN
Semifinal Alexander Martzok Dávid Czégé LOSS WIN
Bronze Final Bastian Tilgner Alexander Martzok LOSS WIN
Final Florian Fortner Dávid Czégé LOSS WIN