MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA

Date
June 9
Country
Italy
City
Modena

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 66 24
Mixed Steel Sabre 50 14
Mixed Steel Single Rapier 26 12

Fighters in event

NameNationalityClub
Stefano Amelotti Accademia I Duellanti
Matteo Filippa Accademia I Duellanti
Davide Di Francesco Accademia I Duellanti
Elisa Del Pesco Accademia I Duellanti
Matteo D'Uffizi Accademia Romana d'Armi
Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia
Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia
Nicola Schifino ASD Scherma Storica Pavia
Claudia Ferrari ASD Scherma Storica Pavia
Riccardo Castiglioni ASD Scherma Storica Pavia
Federico Lasagni Manghi Compagnia de Le Due Maestà
Niccolò Menozzi Compagnia de Le Due Maestà
Daniele Usai La Sala delle Armi
Andrea Migliore La Sala delle Armi
Nicolas Porreca La Sala delle Armi
Andrea Rossi La Sala delle Armi
Jacopo Penso La Sala delle Armi
Gilles Mastracchio La Sala delle Armi
Davide Gallo Sala d’Arme del Folle
Roberto Gamberini Sala d'Arme Achille Marozzo
Nicolò Gamba Sala d'Arme Aquila Gladiatrix
Luca De Sensi Sala d'Arme Aquila Gladiatrix
Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce
Davide Mascialino Sala d'Armi Guardia di Croce
Mario Villani Sala d'Armi Guardia di Croce
Laura Boschetti Sala d'Armi Guardia di Croce
Stefano Ronaghi Sala d'Armi Guardia di Croce
Matteo Riboldi Sala d'Armi Guardia di Croce
Marco Agosti Sala d'Armi Guardia di Croce
Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce
Moreno Dei Ricci Sala d'Armi Guardia di Croce
Massimiliano Moscatelli Sala d'Armi Guardia di Croce Rome
Flavio Barotti Scherma Storica Genova
Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova
Sara Di Cola Societa dei Vai
Iacopo Foschini Societa dei Vai
Devis Mari Societa dei Vai

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jacopo Penso Federico Lasagni Manghi WIN LOSS
Pool 1 Alessandro Christiani Marco Agosti WIN LOSS
Pool 1 Jacopo Penso Stefano Ronaghi WIN LOSS
Pool 1 Alessandro Christiani Federico Lasagni Manghi WIN LOSS
Pool 1 Marco Agosti Stefano Ronaghi WIN LOSS
Pool 1 Jacopo Penso Alessandro Christiani WIN LOSS
Pool 1 Federico Lasagni Manghi Stefano Ronaghi WIN LOSS
Pool 1 Jacopo Penso Marco Agosti WIN LOSS
Pool 1 Alessandro Christiani Stefano Ronaghi WIN LOSS
Pool 1 Marco Agosti Federico Lasagni Manghi LOSS WIN
Pool 2 Andrea Rossi Moreno Dei Ricci LOSS WIN
Pool 2 Daniele Usai Flavio Barotti LOSS WIN
Pool 2 Moreno Dei Ricci Iacopo Foschini WIN LOSS
Pool 2 Andrea Rossi Flavio Barotti WIN LOSS
Pool 2 Daniele Usai Iacopo Foschini LOSS WIN
Pool 2 Flavio Barotti Moreno Dei Ricci LOSS WIN
Pool 2 Andrea Rossi Iacopo Foschini LOSS WIN
Pool 2 Daniele Usai Moreno Dei Ricci LOSS WIN
Pool 2 Flavio Barotti Iacopo Foschini WIN LOSS
Pool 2 Andrea Rossi Daniele Usai LOSS WIN
Pool 3 Giulio Schifino Andrea Migliore WIN LOSS
Pool 3 Gilles Mastracchio Mario Villani LOSS WIN
Pool 3 Giulio Schifino Niccolò Menozzi WIN LOSS
Pool 3 Gilles Mastracchio Andrea Migliore LOSS WIN
Pool 3 Niccolò Menozzi Mario Villani LOSS WIN
Pool 3 Gilles Mastracchio Giulio Schifino LOSS WIN
Pool 3 Andrea Migliore Niccolò Menozzi WIN LOSS
Pool 3 Giulio Schifino Mario Villani WIN LOSS
Pool 3 Gilles Mastracchio Niccolò Menozzi LOSS WIN
Pool 3 Andrea Migliore Mario Villani WIN LOSS
Pool 4 Nicolò Gamba Davide Mascialino WIN LOSS
Pool 4 Nicolas Porreca Nicolò Gamba LOSS WIN
Pool 4 Davide Mascialino Sara Di Cola WIN LOSS
Pool 4 Nicolas Porreca Sara Di Cola WIN LOSS
Pool 4 Nicolò Gamba Sara Di Cola WIN LOSS
Pool 4 Nicolas Porreca Davide Mascialino LOSS WIN
Pool 5 Davide Gallo Luca De Sensi WIN LOSS
Pool 5 Devis Mari Roberto Gamberini LOSS WIN
Pool 5 Davide Gallo Laura Boschetti WIN LOSS
Pool 5 Luca De Sensi Devis Mari WIN LOSS
Pool 5 Roberto Gamberini Laura Boschetti WIN LOSS
Pool 5 Davide Gallo Devis Mari WIN LOSS
Pool 5 Luca De Sensi Laura Boschetti WIN LOSS
Pool 5 Davide Gallo Roberto Gamberini LOSS WIN
Pool 5 Devis Mari Laura Boschetti LOSS WIN
Pool 5 Luca De Sensi Roberto Gamberini DRAW DRAW
Sixteenth Finals Andrea Rossi Laura Boschetti WIN LOSS
Sixteenth Finals Niccolò Menozzi Iacopo Foschini LOSS WIN
Sixteenth Finals Daniele Usai Flavio Barotti LOSS WIN
Sixteenth Finals Luca De Sensi Sara Di Cola WIN LOSS
Eighth Final Andrea Rossi Nicolò Gamba LOSS WIN
Eighth final Alessandro Christiani Roberto Gamberini LOSS WIN
Eighth Final Andrea Migliore Federico Lasagni Manghi WIN LOSS
Eighth Final Giulio Schifino Iacopo Foschini LOSS WIN
Eighth Final Flavio Barotti Moreno Dei Ricci LOSS WIN
Eighth Final Davide Gallo Mario Villani LOSS WIN
Eighth Final Nicolas Porreca Davide Mascialino LOSS WIN
Eighth Final Luca De Sensi Jacopo Penso LOSS WIN
Quarter Final Nicolò Gamba Roberto Gamberini WIN LOSS
Quarter Final Andrea Migliore Iacopo Foschini WIN LOSS
Quarter Final Moreno Dei Ricci Mario Villani WIN LOSS
Quarter Final Jacopo Penso Davide Mascialino WIN LOSS
Semi Final Andrea Migliore Nicolò Gamba LOSS WIN
Semi Final Jacopo Penso Moreno Dei Ricci LOSS WIN
Bronze Final Jacopo Penso Andrea Migliore DRAW DRAW
Final Moreno Dei Ricci Nicolò Gamba WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Alessandro Christiani Nicola Schifino WIN LOSS
Pool 1 Claudia Ferrari Elisa Del Pesco LOSS WIN
Pool 1 Silvia Giuseppina Manera Davide Di Francesco LOSS WIN
Pool 1 Nicola Schifino Marco Lena LOSS WIN
Pool 1 Alessandro Christiani Elisa Del Pesco WIN LOSS
Pool 1 Claudia Ferrari Silvia Giuseppina Manera LOSS WIN
Pool 1 Marco Lena Davide Di Francesco LOSS WIN
Pool 1 Nicola Schifino Elisa Del Pesco WIN LOSS
Pool 1 Alessandro Christiani Silvia Giuseppina Manera LOSS WIN
Pool 1 Claudia Ferrari Davide Di Francesco LOSS WIN
Pool 1 Marco Lena Elisa Del Pesco WIN LOSS
Pool 1 Nicola Schifino Silvia Giuseppina Manera LOSS WIN
Pool 1 Alessandro Christiani Davide Di Francesco WIN LOSS
Pool 1 Claudia Ferrari Marco Lena LOSS WIN
Pool 1 Silvia Giuseppina Manera Elisa Del Pesco WIN LOSS
Pool 1 Nicola Schifino Davide Di Francesco LOSS WIN
Pool 1 Alessandro Christiani Claudia Ferrari WIN LOSS
Pool 1 Marco Lena Silvia Giuseppina Manera WIN LOSS
Pool 1 Davide Di Francesco Elisa Del Pesco WIN LOSS
Pool 1 Nicola Schifino Claudia Ferrari WIN LOSS
Pool 1 Alessandro Christiani Marco Lena LOSS WIN
Pool 2 Flavio Barotti Riccardo Castiglioni WIN LOSS
Pool 2 Stefano Amelotti Matteo Filippa LOSS WIN
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Giulio Schifino LOSS WIN
Pool 2 Flavio Barotti Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 2 Matteo Filippa Riccardo Castiglioni WIN LOSS
Pool 2 Stefano Amelotti Giulio Schifino LOSS WIN
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Marco Ferrari LOSS WIN
Pool 2 Flavio Barotti Matteo Filippa LOSS WIN
Pool 2 Giulio Schifino Riccardo Castiglioni WIN LOSS
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Stefano Amelotti WIN LOSS
Pool 2 Matteo Filippa Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 2 Giulio Schifino Flavio Barotti WIN LOSS
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Riccardo Castiglioni WIN LOSS
Pool 2 Stefano Amelotti Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 2 Giulio Schifino Matteo Filippa LOSS WIN
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Flavio Barotti WIN LOSS
Pool 2 Stefano Amelotti Riccardo Castiglioni WIN LOSS
Pool 2 Giulio Schifino Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Matteo Filippa WIN LOSS
Pool 2 Stefano Amelotti Flavio Barotti WIN LOSS
Pool 2 Marco Ferrari Riccardo Castiglioni WIN LOSS
Quarter Final Marco Ferrari Marco Lena WIN LOSS
Quarter Final Massimiliano Moscatelli Alessandro Christiani WIN LOSS
Quarter Final Silvia Giuseppina Manera Davide Di Francesco LOSS WIN
Quarter Final Stefano Amelotti Giulio Schifino LOSS WIN
Semi Final Massimiliano Moscatelli Marco Ferrari LOSS WIN
Semi Final Giulio Schifino Davide Di Francesco LOSS WIN
Bronze Final Marco Ferrari Davide Di Francesco WIN LOSS
Final Massimiliano Moscatelli Giulio Schifino LOSS WIN

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Stefano Amelotti Matteo Riboldi WIN LOSS
Pool 1 Giulio Schifino Davide Mascialino WIN LOSS
Pool 1 Stefano Amelotti Davide Mascialino WIN LOSS
Pool 1 Giulio Schifino Matteo Riboldi WIN LOSS
Pool 1 Stefano Amelotti Giulio Schifino LOSS WIN
Pool 1 Davide Mascialino Matteo Riboldi WIN LOSS
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Nicolò Gamba LOSS WIN
Pool 2 Alessandro Christiani Marco Lena LOSS WIN
Pool 2 Nicolò Gamba Marco Lena WIN LOSS
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Alessandro Christiani WIN LOSS
Pool 2 Alessandro Christiani Nicolò Gamba LOSS WIN
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Marco Lena WIN LOSS
Pool 3 Luca De Sensi Marco Ferrari LOSS WIN
Pool 3 Nicola Schifino Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool 3 Luca De Sensi Nicola Schifino WIN LOSS
Pool 3 Matteo D'Uffizi Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 3 Luca De Sensi Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool 3 Nicola Schifino Marco Ferrari LOSS WIN
Quarter Final Matteo D'Uffizi Marco Lena WIN LOSS
Quarter Final Massimiliano Moscatelli Stefano Amelotti LOSS WIN
Quarter Final Nicolò Gamba Marco Ferrari LOSS WIN
Quarter Final Luca De Sensi Giulio Schifino LOSS WIN
Semi Final Stefano Amelotti Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Semi Final Giulio Schifino Marco Ferrari LOSS WIN
Bronze Final Stefano Amelotti Giulio Schifino LOSS WIN
Final Matteo D'Uffizi Marco Ferrari WIN LOSS