Roberto Gamberini

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 14 10 4 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 7 3 3 1 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 13 10 1 2 0
Mixed Steel Longsword 24 11 12 1 0
Men's Steel Longsword 11 5 3 2 1
Mixed Nylon Longsword 7 5 1 1 0
Mixed Steel Single Rapier 8 3 3 2 0
Mixed Steel Sabre 20 7 10 3 0
Mixed Steel Sidesword 9 6 3 0 0
Mixed Nylon Sidesword 9 7 2 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Nylon) 70 1379.6
Longsword (Mixed/Men, Steel) 651 1410.4
Sabre (Mixed/Men, Steel) 283 1333.8
Sidesword (Mixed, Steel) 82 1317.5
Single Rapier (Mixed, Steel) 460 1169.6
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 164 1441.6

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Sidesword (Mixed, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Luca De Franceschi WIN Direct Elimination
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Jacopo Penso LOSS Direct Elimination
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Jacopo Penso DRAW Pool 4
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Stefano Ronaghi WIN Pool 4
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Luca De Franceschi WIN Pool 4
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Massimiliano Moscatelli DOUBLE LOSS Pool 4
Men's Steel Longsword The Black Carpet 2019 (December 2019) Moreno Dei Ricci LOSS Quarter Final
Men's Steel Longsword LangHEMA 2019 (November 2019) Davide Chiolero LOSS Final Eighth
Men's Steel Longsword LangHEMA 2019 (November 2019) Davide Compri WIN I Pool
Men's Steel Longsword LangHEMA 2019 (November 2019) Alessandro Perugini WIN I Pool
Men's Steel Longsword LangHEMA 2019 (November 2019) Daniele Pezzoni DRAW I Pool
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Andrea Lascala LOSS Pool A
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Francesco Vesprini WIN Pool A
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Jacopo Penso LOSS Pool A
Mixed Steel Longsword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Antonio Simeone LOSS Eliminatories
Mixed Steel Longsword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Andrea Di Iorio WIN Pools
Mixed Steel Longsword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Michele Zanella WIN Pools
Mixed Steel Longsword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Manuel Frallicciardi WIN Pools
Mixed Steel Longsword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Mario Villani LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Hema Ianua 2019 (January 2019) Maarten van der Auwera LOSS Eight final
Mixed Steel Longsword Hema Ianua 2019 (January 2019) Damiano Bertolesi LOSS Pool 10
Mixed Steel Longsword Hema Ianua 2019 (January 2019) Federico Orlandi WIN Pool 10
Mixed Steel Longsword Hema Ianua 2019 (January 2019) Francesco Viola WIN Pool 10
Mixed Steel Longsword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Thierry Lalain LOSS pool 8
Mixed Steel Longsword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Alberto Dainese LOSS pool 8
Mixed Steel Longsword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Mario Villani LOSS pool 8
Mixed Steel Longsword MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA (June 2018) Alessandro Christiani WIN Eighth final
Mixed Steel Longsword MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA (June 2018) Devis Mari WIN Pool 5
Mixed Steel Longsword MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA (June 2018) Laura Boschetti WIN Pool 5
Mixed Steel Longsword MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA (June 2018) Davide Gallo WIN Pool 5
Mixed Steel Longsword MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA (June 2018) Luca De Sensi DRAW Pool 5
Mixed Steel Longsword MUTINÆNIS - Torneo Nazionale delle Discipline HEMA (June 2018) Nicolò Gamba LOSS Quarter Final
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Marco Agosti WIN Pool 4
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Giulio Schifino LOSS Pool 4
Mixed Steel Longsword Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Andrea Iannini LOSS Pool 4

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Michele Allori WIN B Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Michela D'Orlando WIN B Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Giordano Moreni WIN B Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Alessandro Christiani LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Giordano Moreni LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Davide Compri WIN C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Denis Dallari DRAW C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Stefano Dell'Orbo LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Adrien Chombart de Lauwe LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Enrico Campobello DRAW C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Christian Heusch LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Daniele Cipollone LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Stefano Tesini LOSS C Pool
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Stefano Amelotti LOSS Final Sixteenth
Mixed Steel Sabre LangHEMA 2019 (November 2019) Davide Di Francesco LOSS Final Sixteenth
Mixed Steel Sabre Hema Ianua 2019 (January 2019) Alessandro Tosoni WIN Eight final
Mixed Steel Sabre Hema Ianua 2019 (January 2019) Nicola Gasparet WIN Pool 11
Mixed Steel Sabre Hema Ianua 2019 (January 2019) Stefano Amelotti DRAW Pool 11
Mixed Steel Sabre Hema Ianua 2019 (January 2019) Carlo Riccardi WIN Pool 11
Mixed Steel Sabre Hema Ianua 2019 (January 2019) Giulio Schifino LOSS Quarter Final

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier LangHEMA 2019 (November 2019) Giulio Schifino LOSS G Pool
Mixed Steel Single Rapier LangHEMA 2019 (November 2019) Isabella Panzera DRAW G Pool
Mixed Steel Single Rapier LangHEMA 2019 (November 2019) Samuele Ninfali DRAW G Pool
Mixed Steel Single Rapier AIMA ROMA 2019 (March 2019) Francesco Lodà LOSS Eliminatories
Mixed Steel Single Rapier AIMA ROMA 2019 (March 2019) Daniele Romeo WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier AIMA ROMA 2019 (March 2019) Andrea Rottigni WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier AIMA ROMA 2019 (March 2019) Dario De Judicibus WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier AIMA ROMA 2019 (March 2019) Leonardo Di Bartolomei LOSS Pools

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Guido Gozzi WIN Eighth Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Alessandro Lechiara WIN Pool D
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Stefano Lucidi WIN Pool D
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Emanuele Fedolfi WIN Pool D
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Daniele Adami LOSS Quarter Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Hema Ianua 2019 (January 2019) Davide Gallo WIN Eight final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Hema Ianua 2019 (January 2019) Alberto Cappelli WIN Pool 7
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Hema Ianua 2019 (January 2019) Alessandro Gallo WIN Pool 7
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Hema Ianua 2019 (January 2019) Igor Bianco Levrin WIN Pool 7
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Hema Ianua 2019 (January 2019) Paolo Urgesi LOSS Quarter Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Nicola Del Pup LOSS Eighth Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Samuele Ninfali WIN Pool 7
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Elena Scarsella WIN Pool 7
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2018 (April 2018) Giulio Schifino LOSS Pool 7

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Mario Stefanovichj WIN Bronze Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Yassin Al Mobaslat WIN Eights Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Andrea Granata WIN Pool 4
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Alex Modotti WIN Pool 4
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Lelli DRAW Pool 4
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Stefano Tesini WIN Quarter Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Paolo Luca LOSS Semi Final

Sidesword (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sidesword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Gianpaolo Panetta WIN Eliminatories
Mixed Steel Sidesword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Nicola Rondinella LOSS Eliminatories
Mixed Steel Sidesword AIMA ROMA 2019 (March 2019) DALILA ANNAMARIA POLICO WIN Pools
Mixed Steel Sidesword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Paolo Curatolo WIN Pools
Mixed Steel Sidesword AIMA ROMA 2019 (March 2019) Stefano Lucidi WIN Pools
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Andrea Camaggi LOSS eighth-finals
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Domenico Fichera LOSS pool 7
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Mario Stefanovichj WIN pool 7
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Andrea Conti WIN pool 7

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Federico Di Marco WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Lorenzo Rocca WIN Bronze Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabrizio La Rosa WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo De Angelis WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Lelli WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Ermes Festa Rovera LOSS Pool 1
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Lorenzo Corazzola WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Vittorio Parnolfi WIN Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Paolo Luca LOSS Semi Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Salvatore Falco WIN Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabio Bandini WIN Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo De Angelis LOSS Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pietro Bravi LOSS Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Buckler I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Gabriele Poidomani LOSS Pool
Mixed Nylon Sidesword & Buckler I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Eleonora Manoni WIN Pool
Mixed Nylon Sidesword & Buckler I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Laura Ciuro DRAW Pool
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Giacomo Da Col WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Ermes Festa Rovera WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Vittorio Parnolfi WIN Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luca Galbiati DRAW Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo De Angelis WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Alessandro Piras WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Pagliarini WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabrizio Magistro WIN Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luigi Menichino WIN Semi Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Devis Carli LOSS Eighths final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Marco Ferrari WIN Pool
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Michele Portioli WIN Pool
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Yassin Al Mobaslat DRAW Pool