Broadwater Bucklerthon 2019

Date
June 29
Country
United Kingdom
City
Godalming

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler 53 21
Mixed Steel Sidesword & Buckler 24 10

Fighters in event

NameNationalityClub
Ascander Suarez London Historical Fencing Club
Harry Laan Southampton Historical Fencing
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Allan Jenkins Academy of Steel
Ben Halbert Academy of Steel
Cian Jukes Academy of Steel
LLoyd Bowen Academy of Steel
Melissa Hainsworth Academy of Steel
Helena Veryard Academy of Steel
Jordan Mock Academy of Steel
Sarah Heseltine Flynn London Historical Fencing Club
Elizabeth Brown London Historical Fencing Club
Eliott Hames Mercian Medieval Fight Club
Matthew Papworth New Cross Historical Fencing
Adam Coe Southampton Historical Fencing
Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing
Darren Dadswell The English Martial Arts Academy
Michael Richards The Iron Door Collective
Robert Williams The School of the Sword
Leigh Rees The School of the Sword
Luke Erhlanderr-Lawrence The School of the Sword
Mark Sains The School of the Sword
Emma Smith The School of the Sword
Michael Taylor-Grint The School of the Sword
Cathal McCabe The School of the Sword
Matthew Wells The School of the Sword
Daniel Williams The School of the Sword
Sabrina Wong The School of the Sword
Apollon Makropoulos The School of the Sword
James Wiggins Virtus Sword School
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Nylon Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Leigh Rees Sarah Heseltine Flynn WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Coe LLoyd Bowen LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Michael Taylor-Grint WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Heseltine Flynn Adam Coe LOSS WIN
Pool Set 1 Leigh Rees Michael Taylor-Grint LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth LLoyd Bowen LOSS WIN
Pool Set 1 Sarah Heseltine Flynn Michael Taylor-Grint LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Adam Coe WIN LOSS
Pool Set 1 Leigh Rees LLoyd Bowen WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Heseltine Flynn Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Taylor-Grint LLoyd Bowen LOSS WIN
Pool Set 1 Leigh Rees Adam Coe WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Heseltine Flynn LLoyd Bowen LOSS WIN
Pool Set 1 Leigh Rees Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Coe Michael Taylor-Grint LOSS WIN
Pool Set 1 Harry Laan Eliott Hames WIN LOSS
Pool Set 1 Cathal McCabe Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Harry Laan Allan Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Eliott Hames Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Cathal McCabe Allan Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Harry Laan Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Eliott Hames Allan Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Harry Laan Cathal McCabe LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown Allan Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Eliott Hames Cathal McCabe LOSS WIN
Pool Set 1 Emma Smith Matthew Papworth WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Smith Matthew Wells LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Wells Matthew Papworth WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Wells Michael Richards LOSS WIN
Pool Set 1 Helena Veryard Emma Smith DRAW DRAW
Pool Set 1 Helena Veryard Michael Richards LOSS WIN
Pool Set 1 Helena Veryard Matthew Papworth LOSS WIN
Pool Set 1 Emma Smith Michael Richards DRAW DRAW
Pool Set 1 Helena Veryard Matthew Wells LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Papworth Michael Richards DRAW DRAW
Pool Set 1 Ascander Suarez Daniel Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Sabrina Wong Ben Halbert DRAW DRAW
Pool Set 1 Ascander Suarez Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Williams Ben Halbert WIN LOSS
Pool Set 1 Sabrina Wong Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Ascander Suarez Ben Halbert WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Williams Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Ascander Suarez Sabrina Wong WIN LOSS
Pool Set 1 Ben Halbert Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Williams Sabrina Wong LOSS WIN
Quarterfinals Cathal McCabe Michael Richards WIN LOSS
Quarterfinals Matthew Wells Cian Jukes WIN LOSS
Quarterfinals Harry Laan LLoyd Bowen LOSS WIN
Quarterfinals Ascander Suarez Melissa Hainsworth LOSS WIN
Semifinals Melissa Hainsworth Cathal McCabe LOSS WIN
Semifinals Matthew Wells LLoyd Bowen WIN LOSS
Gold Medal Match Cathal McCabe Matthew Wells WIN LOSS
Bronze Medal Match Melissa Hainsworth LLoyd Bowen WIN LOSS

Mixed Steel Sidesword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Joshua Bradshaw Luke Erhlanderr-Lawrence WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Sains Joshua Bradshaw WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Sains Luke Erhlanderr-Lawrence WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Makarov Mark Sains WIN LOSS
Pool Set 1 Luke Erhlanderr-Lawrence Jordan Mock LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Makarov Jordan Mock WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Bradshaw Jordan Mock DRAW DRAW
Pool Set 1 Alexander Makarov Luke Erhlanderr-Lawrence WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Sains Jordan Mock LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Makarov Joshua Bradshaw WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Darren Dadswell WIN LOSS
Pool Set 1 Apollon Makropoulos Robert Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Apollon Makropoulos James Wiggins LOSS WIN
Pool Set 1 Apollon Makropoulos Darren Dadswell WIN LOSS
Pool Set 1 James Wiggins Robert Williams WIN LOSS
Pool Set 1 James Wiggins Darren Dadswell WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Robert Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Apollon Makropoulos Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Darren Dadswell LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt James Wiggins LOSS WIN
Semifinals Alexander Makarov Robert Williams WIN LOSS
Semifinals James Wiggins Jordan Mock LOSS WIN
Gold Medal Match Alexander Makarov Jordan Mock WIN LOSS
Bronze Medal Match James Wiggins Robert Williams WIN LOSS