The Ides of March 2021

Date
March 14
Country
Australia
State
Victoria
City
Melbourne

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 90 35

Fighters in event

NameNationalityClub
Daniel Cooper Ballarat Medieval Combat
Brooke Wright Ballarat Medieval Combat
Samuel Lewis Big Tree Combat Academy
David Gresham Fitzroy College of Arms
Cait Demicoli Fitzroy College of Arms
John Wilkinson Fitzroy College of Arms
Hugh Reynolds Fitzroy College of Arms
Mosh Hewson Fitzroy College of Arms
Kiah Waretini Fitzroy College of Arms
Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms
Martin Kraskov Melbourne Fencing Society
Nelson McGuigan Melbourne Messer Club
Ronald Lee Melbourne Messer Club
Daniel Romano Scholar Victoria
Katherine Livingston Scholar Victoria
Bryce Exley Scholar Victoria
Clark Jurisic Scholar Victoria
Thomas Tucker Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
James Stallard Scholar Victoria
Ben Stockdale Scholar Victoria
Owen Jin Scholar Victoria
Daniel Pope Scholar Victoria
Travis McKenzie Scholar Victoria
Andrew Titter Scholar Victoria
Gavin Corben Scholar Victoria
Adam Tate Stoccata School of Defence
Zuorui Liu The School of Historical Fencing
Stuart Willis The School of Historical Fencing
Dylan Porter The School of Historical Fencing
Elliot Yung The School of Historical Fencing
Pavle Ivanov The School of Historical Fencing
Stuart Manahan The School of Historical Fencing
Graeme Aiton Victorian Historical Combat Academy
David Roche Victorian Historical Combat Academy

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Kiah Waretini Bryce Exley LOSS WIN
Pool 1 Andrew Titter Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool 1 Andrew Titter Kiah Waretini WIN LOSS
Pool 1 Bryce Exley Dylan Porter LOSS WIN
Pool 1 Andrew Titter Dylan Porter LOSS WIN
Pool 1 Nelson McGuigan Kiah Waretini WIN LOSS
Pool 1 Nelson McGuigan Dylan Porter WIN LOSS
Pool 1 Andrew Titter Bryce Exley LOSS WIN
Pool 1 Nelson McGuigan Bryce Exley WIN LOSS
Pool 1 Kiah Waretini Dylan Porter LOSS WIN
Pool 2 Daniel Romano Clark Jurisic WIN LOSS
Pool 2 Martin Kraskov Hugh Reynolds LOSS WIN
Pool 2 Martin Kraskov Daniel Romano LOSS WIN
Pool 2 Clark Jurisic Brooke Wright WIN LOSS
Pool 2 Martin Kraskov Brooke Wright WIN LOSS
Pool 2 Hugh Reynolds Daniel Romano LOSS WIN
Pool 2 Hugh Reynolds Brooke Wright WIN LOSS
Pool 2 Martin Kraskov Clark Jurisic WIN LOSS
Pool 2 Hugh Reynolds Clark Jurisic WIN LOSS
Pool 2 Daniel Romano Brooke Wright WIN LOSS
Pool 3 David Gresham Katherine Livingston DRAW DRAW
Pool 3 Travis McKenzie Graeme Aiton WIN LOSS
Pool 3 Katherine Livingston Graeme Aiton WIN LOSS
Pool 3 David Gresham Zuorui Liu WIN LOSS
Pool 3 Zuorui Liu Graeme Aiton WIN LOSS
Pool 3 Travis McKenzie Katherine Livingston WIN LOSS
Pool 3 Travis McKenzie Zuorui Liu WIN LOSS
Pool 3 David Gresham Graeme Aiton WIN LOSS
Pool 3 Travis McKenzie David Gresham WIN LOSS
Pool 3 Katherine Livingston Zuorui Liu WIN LOSS
Pool 4 Timothy Harris David Roche LOSS WIN
Pool 4 Daniel Pope Stuart Manahan WIN LOSS
Pool 4 Timothy Harris Stuart Manahan WIN LOSS
Pool 4 Joel Thomas David Roche LOSS WIN
Pool 4 Stuart Manahan Joel Thomas WIN LOSS
Pool 4 Daniel Pope Timothy Harris WIN LOSS
Pool 4 Daniel Pope Joel Thomas WIN LOSS
Pool 4 Stuart Manahan David Roche LOSS WIN
Pool 4 Daniel Pope David Roche WIN LOSS
Pool 4 Timothy Harris Joel Thomas LOSS WIN
Pool 5 Pavle Ivanov Cait Demicoli WIN LOSS
Pool 5 Thomas Tucker Daniel Cooper LOSS WIN
Pool 5 Thomas Tucker Cait Demicoli WIN LOSS
Pool 5 Pavle Ivanov Mosh Hewson LOSS WIN
Pool 5 Mosh Hewson Thomas Tucker LOSS WIN
Pool 5 Daniel Cooper Cait Demicoli WIN LOSS
Pool 5 Mosh Hewson Daniel Cooper WIN LOSS
Pool 5 Pavle Ivanov Thomas Tucker LOSS WIN
Pool 5 Pavle Ivanov Daniel Cooper WIN LOSS
Pool 6 Samuel Lewis Ben Stockdale WIN LOSS
Pool 6 James Stallard Stuart Willis WIN LOSS
Pool 6 Ben Stockdale Stuart Willis WIN LOSS
Pool 6 Samuel Lewis Elliot Yung WIN LOSS
Pool 6 Stuart Willis Elliot Yung LOSS WIN
Pool 6 James Stallard Ben Stockdale WIN LOSS
Pool 6 James Stallard Elliot Yung WIN LOSS
Pool 6 Samuel Lewis Stuart Willis LOSS WIN
Pool 6 Samuel Lewis James Stallard DRAW DRAW
Pool 6 Ben Stockdale Elliot Yung WIN LOSS
Pool 7 Gavin Corben Owen Jin WIN LOSS
Pool 7 Adam Tate John Wilkinson LOSS WIN
Pool 7 Gavin Corben John Wilkinson LOSS WIN
Pool 7 Ronald Lee Owen Jin LOSS WIN
Pool 7 Ronald Lee John Wilkinson LOSS WIN
Pool 7 Gavin Corben Adam Tate WIN LOSS
Pool 7 Adam Tate Ronald Lee LOSS WIN
Pool 7 Owen Jin John Wilkinson WIN LOSS
Pool 7 Adam Tate Owen Jin LOSS WIN
Pool 7 Gavin Corben Ronald Lee WIN LOSS
Elimination Round 1 Martin Kraskov Katherine Livingston LOSS WIN
Elimination Round 1 Gavin Corben Pavle Ivanov LOSS WIN
Elimination Round 1 Owen Jin Daniel Cooper WIN LOSS
Elimination Round 1 Stuart Manahan Bryce Exley LOSS WIN
Elimination Round 1 Samuel Lewis Ben Stockdale LOSS WIN
Elimination Round 2 Nelson McGuigan Katherine Livingston WIN LOSS
Elimination Round 2 David Gresham David Roche WIN LOSS
Elimination Round 2 Travis McKenzie Pavle Ivanov LOSS WIN
Elimination Round 2 Thomas Tucker Owen Jin WIN LOSS
Elimination Round 2 Daniel Romano Bryce Exley WIN LOSS
Elimination Round 2 Dylan Porter John Wilkinson LOSS WIN
Elimination Round 2 Daniel Pope Ben Stockdale WIN LOSS
Elimination Round 2 Hugh Reynolds James Stallard WIN LOSS
Elimination Round 3 Nelson McGuigan David Gresham WIN LOSS
Elimination Round 3 Pavle Ivanov Thomas Tucker WIN LOSS
Elimination Round 3 Daniel Romano John Wilkinson WIN LOSS
Elimination Round 3 Daniel Pope Hugh Reynolds WIN LOSS
Semifinals Nelson McGuigan Pavle Ivanov WIN LOSS
Semifinals Daniel Pope Daniel Romano WIN LOSS
Finals (3rd/4th) Pavle Ivanov Daniel Romano LOSS WIN
Finals (1st/2nd) Daniel Pope Nelson McGuigan LOSS WIN