Valkyrie Cup 2022

Date
February 26
Country
Poland
State
Dolnoslaskie
City
Wroclaw

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Rapier & Dagger 81 28
Women's Steel Rapier & Dagger 20 8

Fighters in event

NameNationalityClub
Leonardo Salomao Akademia Szermierzy
Lorenzo Braschi Asociación Española de Esgrima Antigua
Marcjanna Magdalena Jelińska
Liliana Siewierska-Suchy
Radek Duszynski ARMA Poland Poznan
Ziemowit Podwysocki ARMA Poland Wroclaw
Rafal Kramek ARMA Poland Wroclaw
Włodzimierz Gończ Centrum Dawnych Sztuk Walk
Michal Mazur Mordschlag Łódź
Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź
Pawel Mamelka Mordschlag Łódź
Barbara Zambrzycka Mordschlag Łódź
Adrian Lipiński Mordschlag Łódź
Marta Sokół Mordschlag Łódź
Grzegorz Rudnik Na ubitej ziemi
Adam Jaworski Na ubitej ziemi
Adam Tokarski Poznańska Grupa Fechtunku Salut
Magdalena Jurczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Mateusz Majewski Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Mateusz Grzęda Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Filip Grygorczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Paulina Popiel Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Konrad Suchecki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Jakub Antczak Szkoła Fechtunku Certus
Kamil Dawid Szkoła Fechtunku Gryf
Agnieszka Kastelik Szkoła Fechtunku Gryf
Mateusz Konwa Szkoła Szermierki Aramis
Gabriel Suchy Szkoła Szermierki Aramis
Paulina Pająk Szkoła Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej
Urszula Marciniak UKS Piast Legnica

Tournaments

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Aleksander Dynarek Gabriel Suchy WIN LOSS
Pool Set 1 Lorenzo Braschi Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Pool Set 1 Filip Marszalek Włodzimierz Gończ LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksander Dynarek Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Pool Set 1 Filip Marszalek Gabriel Suchy WIN LOSS
Pool Set 1 Lorenzo Braschi Włodzimierz Gończ LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksander Dynarek Filip Marszalek WIN LOSS
Pool Set 1 Włodzimierz Gończ Agnieszka Kastelik LOSS WIN
Pool Set 1 Lorenzo Braschi Gabriel Suchy LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksander Dynarek Włodzimierz Gończ WIN LOSS
Pool Set 1 Filip Marszalek Lorenzo Braschi WIN LOSS
Pool Set 1 Gabriel Suchy Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksander Dynarek Lorenzo Braschi WIN LOSS
Pool Set 1 Gabriel Suchy Włodzimierz Gończ WIN LOSS
Pool Set 1 Filip Marszalek Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Pool Set 1 Rafal Kramek Mateusz Grzęda WIN LOSS
Pool Set 1 Michal Mazur Kamil Dawid WIN LOSS
Pool Set 1 Mateusz Majewski Grzegorz Rudnik WIN LOSS
Pool Set 1 Rafal Kramek Kamil Dawid WIN LOSS
Pool Set 1 Mateusz Majewski Mateusz Grzęda WIN LOSS
Pool Set 1 Michal Mazur Grzegorz Rudnik WIN LOSS
Pool Set 1 Rafal Kramek Mateusz Majewski LOSS WIN
Pool Set 1 Kamil Dawid Grzegorz Rudnik WIN LOSS
Pool Set 1 Mateusz Grzęda Michal Mazur WIN LOSS
Pool Set 1 Rafal Kramek Grzegorz Rudnik WIN LOSS
Pool Set 1 Mateusz Majewski Michal Mazur LOSS WIN
Pool Set 1 Mateusz Grzęda Kamil Dawid LOSS WIN
Pool Set 1 Rafal Kramek Michal Mazur WIN LOSS
Pool Set 1 Mateusz Grzęda Grzegorz Rudnik WIN LOSS
Pool Set 1 Mateusz Majewski Kamil Dawid WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Marta Sokół LOSS WIN
Pool Set 1 Jakub Antczak Adam Jaworski WIN LOSS
Pool Set 1 Marta Sokół Adam Jaworski WIN LOSS
Pool Set 1 Jakub Antczak Marta Sokół WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Jakub Antczak LOSS WIN
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Adam Jaworski LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Jaworski Filip Grygorczyk LOSS WIN
Pool Set 1 Radek Duszynski Jakub Antczak WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Filip Grygorczyk WIN LOSS
Pool Set 1 Radek Duszynski Marta Sokół WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Radek Duszynski LOSS WIN
Pool Set 1 Jakub Antczak Filip Grygorczyk LOSS WIN
Pool Set 1 Radek Duszynski Adam Jaworski WIN LOSS
Pool Set 1 Marta Sokół Filip Grygorczyk WIN LOSS
Pool Set 1 Radek Duszynski Filip Grygorczyk WIN LOSS
Pool Set 1 Ziemowit Podwysocki Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool Set 1 Pawel Mamelka Urszula Marciniak WIN LOSS
Pool Set 1 Pawel Mamelka Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool Set 1 Magdalena Jurczyk Urszula Marciniak WIN LOSS
Pool Set 1 Ziemowit Podwysocki Urszula Marciniak WIN LOSS
Pool Set 1 Pawel Mamelka Ziemowit Podwysocki LOSS WIN
Pool Set 1 Ziemowit Podwysocki Paulina Popiel WIN LOSS
Pool Set 1 Paulina Popiel Urszula Marciniak WIN LOSS
Pool Set 1 Magdalena Jurczyk Paulina Popiel WIN LOSS
Pool Set 1 Pawel Mamelka Paulina Popiel WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Tokarski Leonardo Salomao LOSS WIN
Pool Set 1 Adrian Lipiński Konrad Suchecki LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Tokarski Mateusz Konwa LOSS WIN
Pool Set 1 Leonardo Salomao Adrian Lipiński WIN LOSS
Pool Set 1 Konrad Suchecki Mateusz Konwa LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Tokarski Adrian Lipiński WIN LOSS
Pool Set 1 Leonardo Salomao Mateusz Konwa LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Tokarski Konrad Suchecki LOSS WIN
Pool Set 1 Adrian Lipiński Mateusz Konwa LOSS WIN
Pool Set 1 Leonardo Salomao Konrad Suchecki LOSS WIN
Eighth-Finals Aleksander Dynarek Mateusz Grzęda WIN LOSS
Eighth-Finals Pawel Mamelka Mateusz Konwa LOSS WIN
Eighth-Finals Leonardo Salomao Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Eighth-Finals Radek Duszynski Jakub Antczak WIN LOSS
Eighth-Finals Mateusz Majewski Gabriel Suchy WIN LOSS
Eighth-Finals Rafal Kramek Michal Mazur LOSS WIN
Eighth-Finals Ziemowit Podwysocki Filip Marszalek WIN LOSS
Eighth-Finals Marta Sokół Konrad Suchecki WIN LOSS
Quarterfinals Aleksander Dynarek Marta Sokół LOSS WIN
Quarterfinals Ziemowit Podwysocki Mateusz Konwa LOSS WIN
Quarterfinals Michal Mazur Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Quarterfinals Mateusz Majewski Radek Duszynski LOSS WIN
Semifinals Radek Duszynski Marta Sokół WIN LOSS
Semifinals Magdalena Jurczyk Mateusz Konwa WIN LOSS
Gold Medal Match Radek Duszynski Magdalena Jurczyk WIN LOSS
Bronze Medal Match Marta Sokół Mateusz Konwa LOSS WIN

Women's Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Paulina Popiel Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Liliana Siewierska-Suchy WIN LOSS
Pool Set 1 Agnieszka Kastelik Liliana Siewierska-Suchy WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Paulina Popiel WIN LOSS
Pool Set 1 Marcjanna Magdalena Jelińska Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Pool Set 1 Paulina Popiel Liliana Siewierska-Suchy WIN LOSS
Pool Set 1 Paulina Pająk Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool Set 1 Barbara Zambrzycka Urszula Marciniak WIN LOSS
Pool Set 1 Paulina Pająk Barbara Zambrzycka WIN LOSS
Pool Set 1 Paulina Pająk Urszula Marciniak LOSS WIN
Pool Set 1 Magdalena Jurczyk Urszula Marciniak LOSS WIN
Pool Set 1 Barbara Zambrzycka Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Quarterfinals Marcjanna Magdalena Jelińska Liliana Siewierska-Suchy WIN LOSS
Quarterfinals Paulina Pająk Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Quarterfinals Barbara Zambrzycka Paulina Popiel LOSS WIN
Quarterfinals Urszula Marciniak Agnieszka Kastelik WIN LOSS
Semifinals Marcjanna Magdalena Jelińska Urszula Marciniak WIN LOSS
Semifinals Magdalena Jurczyk Paulina Popiel WIN LOSS
Gold Medal Match Marcjanna Magdalena Jelińska Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Bronze Medal Match Paulina Popiel Urszula Marciniak LOSS WIN