FEDER League : Durchschlag 2018

Date
March 3
Country
Poland
City
Lódz

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 83 25
Women's Steel Longsword 8 4
Mixed Steel Rapier & Dagger 50 14
Mixed Steel Sabre 71 21

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Marcin Lukaszuk Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Maciej Kwiek WIN LOSS
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Witold Zabłocki LOSS WIN
Pool 1 Pawel Konieczny Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 1 Marcin Lukaszuk Pawel Konieczny LOSS WIN
Pool 1 Mateusz Konopacki Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 1 Pawel Konieczny Maciej Kwiek WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Mateusz Konopacki Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Pawel Konieczny Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Pawel Konieczny Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Kazimierz Szadkowski Marcin Lukaszuk WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Marcin Lukaszuk Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Mateusz Konopacki Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 1 Pawel Konieczny Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 2 Krzysztof Janus Pawel Mamelka LOSS WIN
Pool 2 Tomasz Lipert Bolesław Tekielski LOSS WIN
Pool 2 Pawel Mamelka Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 2 Anna Krakiewicz Bolesław Tekielski LOSS WIN
Pool 2 Szymon Ożóg Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 2 Anna Krakiewicz Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 2 Bolesław Tekielski Krzysztof Janus LOSS WIN
Pool 2 Anna Krakiewicz Szymon Ożóg LOSS WIN
Pool 2 Pawel Mamelka Bolesław Tekielski WIN LOSS
Pool 2 Anna Krakiewicz Krzysztof Janus LOSS WIN
Pool 2 Tomasz Lipert Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 2 Pawel Mamelka Anna Krakiewicz WIN LOSS
Pool 2 Tomasz Lipert Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 2 Szymon Ożóg Bolesław Tekielski LOSS WIN
Pool 2 Pawel Mamelka Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 3 Piotr Celichowski Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 3 Marek Ciszek Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Konrad Kramarz Piotr Celichowski WIN LOSS
Pool 3 Marek Ciszek Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 3 Aleksander Dynarek Antoni Olbrychski LOSS WIN
Pool 3 Marek Ciszek Piotr Celichowski LOSS WIN
Pool 3 Konrad Kramarz Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Michał Wiesner Antoni Olbrychski LOSS WIN
Pool 3 Aleksander Dynarek Konrad Kramarz WIN LOSS
Pool 3 Marek Ciszek Piotr Mikołajczak LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Piotr Celichowski WIN LOSS
Pool 3 Michał Wiesner Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 3 Konrad Kramarz Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Aleksander Dynarek Piotr Celichowski WIN LOSS
Pool 3 Michał Wiesner Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Marek Ciszek Antoni Olbrychski LOSS WIN
Pool 3 Piotr Celichowski Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Konrad Kramarz WIN LOSS
Pool 3 Marek Ciszek Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 4 Mikhail Bakir Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 4 Kamil Wawruch Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 4 Kamil Wawruch Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel LOSS WIN
Pool 4 Łukasz Dąbrowski Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 4 Pawel Ponichtera Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 4 Pawel Ponichtera Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 4 Pawel Ponichtera Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 4 Mikhail Bakir Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
1/8 final Szymon Ożóg Antoni Olbrychski LOSS WIN
1/8 final Maciej Kwiek Mikhail Bakir WIN LOSS
1/8 final Pawel Konieczny Pawel Mamelka LOSS WIN
1/8 final Tomasz Lipert Bolesław Tekielski WIN LOSS
1/8 final Aleksander Dynarek Michał Wiesner WIN LOSS
1/8 final Mateusz Konopacki Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
1/8 final Pawel Ponichtera Konrad Kramarz WIN LOSS
1/8 final Krzysztof Janus Grzegorz Sarna WIN LOSS
Quarter Final Maciej Kwiek Antoni Olbrychski LOSS WIN
Quarter Final Tomasz Lipert Pawel Mamelka WIN LOSS
Quarter Final Aleksander Dynarek Mateusz Konopacki WIN LOSS
Quarter Final Krzysztof Janus Pawel Ponichtera LOSS WIN
Semi Final Antoni Olbrychski Tomasz Lipert WIN LOSS
Semi Final Aleksander Dynarek Pawel Ponichtera WIN LOSS
Bronze Final Tomasz Lipert Pawel Ponichtera WIN LOSS
Final Antoni Olbrychski Aleksander Dynarek WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Aleksander Dynarek Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Krzysztof Janus Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Anastasia Matiushina Kamil Wawruch LOSS WIN
Pool 1 Krzysztof Janus Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Kamil Wawruch Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Krzysztof Janus Witold Zabłocki LOSS WIN
Pool 1 Anastasia Matiushina Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 1 Kamil Wawruch Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Maciej Kwiek Krzysztof Janus WIN LOSS
Pool 1 Grzegorz Sarna Anastasia Matiushina WIN LOSS
Pool 1 Kamil Wawruch Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Maciej Kwiek Witold Zabłocki LOSS WIN
Pool 1 Krzysztof Janus Anastasia Matiushina WIN LOSS
Pool 1 Aleksander Dynarek Maciej Kwiek WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Anastasia Matiushina LOSS WIN
Pool 1 Kamil Wawruch Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Anastasia Matiushina Aleksander Dynarek LOSS WIN
Pool 1 Krzysztof Janus Kamil Wawruch LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 2 Rafał Szmajda Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 2 Vadim Kravchenko Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Joanna Koprowska WIN LOSS
Pool 2 Mikhail Bakir Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 2 Rafał Szmajda Vadim Kravchenko LOSS WIN
Pool 2 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 2 Mikhail Bakir Vadim Kravchenko LOSS WIN
Pool 2 Rafał Szmajda Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 2 Rafał Szmajda Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 2 Łukasz Dąbrowski Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Vadim Kravchenko LOSS WIN
Pool 2 Pawel Ponichtera Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 2 Rafał Szmajda Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 2 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Rafał Szmajda WIN LOSS
Pool 2 Vadim Kravchenko Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 2 Łukasz Dąbrowski Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 2 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Vadim Kravchenko LOSS WIN
Quarter Final Aleksander Dynarek Kamil Wawruch WIN LOSS
Quarter Final Maciej Kwiek Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Quarter Final Pawel Ponichtera Mikhail Bakir WIN LOSS
Quarter Final Vadim Kravchenko Grzegorz Sarna WIN LOSS
Semi Final Aleksander Dynarek Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Semi Final Vadim Kravchenko Pawel Ponichtera WIN LOSS
Bronze Final Pawel Ponichtera Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Final Vadim Kravchenko Aleksander Dynarek WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Witold Zabłocki Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Witold Zabłocki LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Mateusz Konopacki Mikhail Bakir WIN LOSS
Pool 1 Szymon Ożóg Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Grzegorz Sarna LOSS WIN
Pool 1 Mateusz Konopacki Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Mateusz Konopacki Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Szymon Ożóg WIN LOSS
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Witold Zabłocki WIN LOSS
Pool 1 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool 1 Grzegorz Sarna Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Pool 1 Szymon Ożóg Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Łukasz Dąbrowski Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel WIN LOSS
Pool 1 Witold Zabłocki Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Szymon Ożóg Mateusz Konopacki WIN LOSS
Pool 2 Anastasia Matiushina Michał Wiesner WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Maciej Kwiek Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Konrad Kramarz Anastasia Matiushina WIN LOSS
Pool 2 Michał Wiesner Pawel Ponichtera LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Anastasia Matiushina LOSS WIN
Pool 2 Michał Wiesner Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 2 Kamil Wawruch Michał Wiesner LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Pawel Ponichtera Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 2 Anastasia Matiushina Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Michał Wiesner Joanna Koprowska LOSS WIN
Pool 2 Maciej Kwiek Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool 2 Joanna Koprowska Anastasia Matiushina WIN LOSS
Pool 2 Michał Wiesner Maciej Kwiek WIN LOSS
Pool 2 Pawel Ponichtera Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Anastasia Matiushina Maciej Kwiek LOSS WIN
Pool 2 Konrad Kramarz Kamil Wawruch WIN LOSS
Pool 2 Joanna Koprowska Pawel Ponichtera WIN LOSS
Pool 3 Pawel Konieczny Pawel Mamelka LOSS WIN
Pool 3 Vadim Kravchenko Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 3 Pawel Mamelka Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Pawel Konieczny Vadim Kravchenko LOSS WIN
Pool 3 Antoni Olbrychski Tomasz Lipert WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Pawel Mamelka WIN LOSS
Pool 3 Pawel Konieczny Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Kazimierz Szadkowski WIN LOSS
Pool 3 Tomasz Lipert Pawel Konieczny WIN LOSS
Pool 3 Antoni Olbrychski Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Vadim Kravchenko LOSS WIN
Pool 3 Pawel Mamelka Tomasz Lipert LOSS WIN
Pool 3 Pawel Konieczny Antoni Olbrychski LOSS WIN
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Piotr Mikołajczak LOSS WIN
Pool 3 Pawel Mamelka Antoni Olbrychski LOSS WIN
Pool 3 Pawel Konieczny Kazimierz Szadkowski LOSS WIN
Pool 3 Vadim Kravchenko Tomasz Lipert WIN LOSS
Pool 3 Kazimierz Szadkowski Pawel Mamelka WIN LOSS
Pool 3 Tomasz Lipert Piotr Mikołajczak WIN LOSS
Pool 3 Vadim Kravchenko Antoni Olbrychski LOSS WIN
Quarter Final Konrad Kramarz Joanna Koprowska WIN LOSS
Quarter Final Vadim Kravchenko Grzegorz Sarna WIN LOSS
Quarter Final Łukasz Dąbrowski Mikhail Bakir LOSS WIN
Quarter Final Antoni Olbrychski Maciej Kwiek WIN LOSS
Semi Final Konrad Kramarz Vadim Kravchenko LOSS WIN
Semi Final Antoni Olbrychski Mikhail Bakir WIN LOSS
Bronze Final Konrad Kramarz Mikhail Bakir WIN LOSS
Final Antoni Olbrychski Vadim Kravchenko LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just FEDER League : Durchschlag 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
28 28 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1737.3 87.5
71 20 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1637.3 19
154 60 Konrad Kramarz Mordschlag 1542.7 62.8
229 21 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1495.7 9.6
282 286 Aleksander Dynarek Mordschlag 1468.4 141.9
330 156 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1442.1 81.6
397 382 Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan 1403.3 151.1
462 76 Pawel Mamelka Mordschlag 1375.6 37.6
478 192 Pawel Ponichtera N/A 1371 78.9
514 121 Michał Wiesner Szkoła Fechtunku Gryf 1356.8 41.4
563 113 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 1336.3 38.7
608 323 Mikhail Bakir FFC Paladin 1320.4 122.6
820 1251 Mateusz Konopacki Mordschlag 1246.7 369.8
859 Pawel Konieczny ARMA Poland Bielsko-Biala 1233.8
1012 160 Piotr Celichowski ARMA Poland Poznan 1184.9 54.8
1058 552 Bolesław Tekielski Akademia Szermierzy 1169.5 163.2
1063 128 Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk 1168.9 28.3
1195 236 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1134.5 74.4
1321 328 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1101 79.6
1542 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1041.3
1790 69 Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk 976.1 37.1
1864 149 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 952.6 58.6
2190 Marek Ciszek Fechtschule Gdańsk 855.7
2233 Anna Krakiewicz Fechtschule Gdańsk 843.6
2342 Marcin Lukaszuk Fechtschule Gdańsk 798.9
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
11 2 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1527.9 52.9
111 37 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1178.6 107
127 129 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1134.8 377.8
202 Anna Krakiewicz Fechtschule Gdańsk 940.8
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
5 6 Vadim Kravchenko FFC Paladin 1781.9 93.2
43 53 Aleksander Dynarek Mordschlag 1507 140.5
57 13 Mikhail Bakir FFC Paladin 1455.6 37.6
104 29 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1359.5 57.1
132 18 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1322.8 50
146 16 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1296.4 40.6
201 169 Pawel Ponichtera N/A 1208.9 222.2
226 14 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1176.6 0.9
249 71 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1147.2 109.8
292 3 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1095.4 27.2
367 48 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1004 70.4
447 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 916.9
458 3 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 898.8 28.6
567 Rafał Szmajda Mordschlag 727.9
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
11 2 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1527.9 52.9
111 37 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1178.6 107
127 129 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1134.8 377.8
202 Anna Krakiewicz Fechtschule Gdańsk 940.8