Capitol Clash: Washington DC HEMA Open 2019

Date
February 1
Country
United States
State
DC
City
Washington

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 192 57
Women's Steel Longsword 29 10
Mixed Steel Rapier & Dagger 31 31
Mixed Steel Single Rapier 65 31
Mixed Singlestick 51 16
Mixed Steel Any Sword & Buckler 67 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Brian Caswell
Karen MacKavanagh
Louie Earle
Benjamin Davis Academie Duello
Ian Westfall Capital Kunst des Fechtens
Marlene Hurst Capital Kunst des Fechtens
Trent McCartney Capital Kunst des Fechtens
Larry Lillard Capital Kunst des Fechtens
Elena Hutchinson Capital Kunst des Fechtens
Michael Gilding Maryland Kunst des Fechtens
Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens
Ashley Vogt Medieval European Martial Arts Guild
Dana Dougherty Medieval European Martial Arts Guild
Nicholas Bader Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship
Don Doumakes Omaha Kunst des Fechtens
Victor Lavenstein Rhode Island Fencing Academy & Club
Michael Rodriguez Sword to Sword
Irina Alekseeva Tramazzone
Ian Terry Via Della Spada
Richard Shepro Virginia Academy of Fencing
Nathaniel Walsh Virginia Academy of Fencing
Alexander Wahid Virginia Academy of Fencing
Allyson Deitrick Virginia Academy of Fencing
Christopher Perez Virginia Academy of Fencing
Christian Luna Virginia Academy of Fencing
Cody Williams Virginia Academy of Fencing
Corrigan Owen Virginia Academy of Fencing
Jeremy Kedziora Virginia Academy of Fencing
John Koenig Virginia Academy of Fencing
Matthew Rodgers Virginia Academy of Fencing
James Convery Virginia Academy of Fencing
Vidmas Kondratas Virginia Academy of Fencing
Dennis Yau Virginia Academy of Fencing
Steve Andreadis Virginia Academy of Fencing
Sihong Fu Academie Duello
Yichen Liu Boston Armizare
Andrew Roche Sword to Sword
Albert Quiambao Sword to Sword
Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi
Mariana López Rodriguez Virginia Academy of Fencing
Omar José Hernández Alcalá Wolfskopf Fencing Academy
Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland
Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze
Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens
Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild
Robyn Alman Athena School of Arms
Bradley Smith Atlanta Freifechter
Thomas Pifer Atlanta Freifechter
Mckenzie Adlai Ewing Atlanta Freifechter
Keith Cotter-Reilly Atlanta Freifechter
Eric Avila Capital Kunst des Fechtens
Brent Wang Capital Kunst des Fechtens
Christopher Dyer Capital Kunst des Fechtens
Joseph Yeager Capital Kunst des Fechtens
Aaron Karnuta Denver Historical Fencing Academy
Jayson Barrons Denver Historical Fencing Academy
Christopher Smoot Fenris Kunst Des Fechtens
Kiana Shurkin Maryland Kunst des Fechtens
Lisa Losito Maryland Kunst des Fechtens
Isaiah Baden-Payne Maryland Kunst des Fechtens
Christian Buettner Maryland Kunst des Fechtens
Cameron Burns Medieval European Martial Arts Guild
Austin Straub Medieval European Martial Arts Guild
Stephen Dougherty Medieval European Martial Arts Guild
Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship
Peter Concannon New York Historical Fencing Association
Joseph Ceirante New York Historical Fencing Association
Leanne Gonzalez-Singer New York Historical Fencing Association
Jeff Kim New York Historical Fencing Association
Connor Kemp-Cowell Philadelphia Common Fencers Guild
Shane Scallion Rhode Island Fencing Academy & Club
Zachary Showalter Richmond Kunst Des Fechtens
Lauren Comito Rogue Fencing
Monica Gaudio Society for Creative Anachronism
Nathan Grepares Sword to Sword
Drew Schulz Sword to Sword
Julius Pedersen Sword to Sword
David Biggs Tattershall School of Defense
Megan Pajski Triangle Sword Guild
Jason Pajski Triangle Sword Guild
David Rowe Virginia Academy of Fencing
Doug Perritt Virginia Academy of Fencing
Henry Kenyon Virginia Academy of Fencing
Iman Muttardy Virginia Academy of Fencing
James Darling Virginia Academy of Fencing
Malcolm Ponte Virginia Academy of Fencing
Joseph Lilly Virginia Academy of Fencing
Daniel Daugherty Virginia Academy of Fencing

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Zachary Showalter Nathan Grepares LOSS WIN
Pool 1 Vidmas Kondratas Joseph Lilly LOSS WIN
Pool 1 Nathan Grepares Joseph Yeager WIN LOSS
Pool 1 Ashley Vogt Joseph Lilly LOSS WIN
Pool 1 Joseph Yeager Zachary Showalter LOSS WIN
Pool 1 Vidmas Kondratas Ashley Vogt LOSS WIN
Pool 1 Joseph Lilly Nathan Grepares WIN LOSS
Pool 1 Vidmas Kondratas Zachary Showalter LOSS WIN
Pool 1 Joseph Lilly Joseph Yeager WIN LOSS
Pool 1 Zachary Showalter Ashley Vogt WIN LOSS
Pool 1 Vidmas Kondratas Nathan Grepares LOSS WIN
Pool 1 Ashley Vogt Joseph Yeager LOSS WIN
Pool 1 Joseph Lilly Zachary Showalter LOSS WIN
Pool 1 Vidmas Kondratas Joseph Yeager LOSS WIN
Pool 1 Ashley Vogt Nathan Grepares LOSS WIN
Pool 2 Nicholas Bader Peter Concannon WIN LOSS
Pool 2 Alexander Wahid Brent Wang LOSS WIN
Pool 2 Peter Concannon Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Pool 2 Shane Scallion Alexander Wahid WIN LOSS
Pool 2 Nicholas Bader Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Pool 2 Brent Wang Shane Scallion WIN LOSS
Pool 2 Peter Concannon Alexander Wahid WIN LOSS
Pool 2 Nicholas Bader Brent Wang WIN LOSS
Pool 2 Mckenzie Adlai Ewing Alexander Wahid WIN LOSS
Pool 2 Nicholas Bader Shane Scallion LOSS WIN
Pool 2 Peter Concannon Brent Wang WIN LOSS
Pool 2 Shane Scallion Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Pool 2 Nicholas Bader Alexander Wahid WIN LOSS
Pool 2 Mckenzie Adlai Ewing Brent Wang WIN LOSS
Pool 2 Shane Scallion Peter Concannon WIN LOSS
Pool 3 Piotr Przanowski Drew Schulz WIN LOSS
Pool 3 Matthew Rodgers Sihong Fu LOSS WIN
Pool 3 Ian Westfall Piotr Przanowski LOSS WIN
Pool 3 Matthew Rodgers Drew Schulz LOSS WIN
Pool 3 Ian Westfall Sihong Fu LOSS WIN
Pool 3 Matthew Rodgers Piotr Przanowski LOSS WIN
Pool 3 Ian Westfall Drew Schulz LOSS WIN
Pool 3 Sihong Fu Piotr Przanowski WIN LOSS
Pool 3 Matthew Rodgers Ian Westfall LOSS WIN
Pool 3 Drew Schulz Sihong Fu LOSS WIN
Pool 4 Jeremy Kedziora Trent McCartney WIN LOSS
Pool 4 Michael Rodriguez Yichen Liu LOSS WIN
Pool 4 Kiana Shurkin Trent McCartney WIN LOSS
Pool 4 Yichen Liu Jeremy Kedziora WIN LOSS
Pool 4 Kiana Shurkin Michael Rodriguez WIN LOSS
Pool 4 Yichen Liu Trent McCartney WIN LOSS
Pool 4 Kiana Shurkin Jeremy Kedziora WIN LOSS
Pool 4 Michael Rodriguez Trent McCartney LOSS WIN
Pool 4 Kiana Shurkin Yichen Liu WIN LOSS
Pool 4 Michael Rodriguez Jeremy Kedziora LOSS WIN
Pool 5 Michael Gilding Marlene Hurst WIN LOSS
Pool 5 Benjamin Davis Matthys Kool LOSS WIN
Pool 5 Christopher Perez Michael Gilding WIN LOSS
Pool 5 Cameron Burns Matthys Kool LOSS WIN
Pool 5 Marlene Hurst Christopher Perez LOSS WIN
Pool 5 Benjamin Davis Cameron Burns WIN LOSS
Pool 5 Matthys Kool Michael Gilding WIN LOSS
Pool 5 Benjamin Davis Marlene Hurst WIN LOSS
Pool 5 Matthys Kool Christopher Perez WIN LOSS
Pool 5 Cameron Burns Marlene Hurst LOSS WIN
Pool 5 Michael Gilding Benjamin Davis LOSS WIN
Pool 5 Christopher Perez Cameron Burns LOSS WIN
Pool 5 Matthys Kool Marlene Hurst WIN LOSS
Pool 5 Benjamin Davis Christopher Perez WIN LOSS
Pool 5 Michael Gilding Cameron Burns WIN LOSS
Pool 6 Christopher Smoot Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Pool 6 Cody Williams Bradley Smith LOSS WIN
Pool 6 Austin Straub Christopher Smoot LOSS WIN
Pool 6 Cody Williams Don Doumakes LOSS WIN
Pool 6 Connor Kemp-Cowell Austin Straub LOSS WIN
Pool 6 Bradley Smith Don Doumakes WIN LOSS
Pool 6 Christopher Smoot Cody Williams WIN LOSS
Pool 6 Bradley Smith Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Pool 6 Austin Straub Cody Williams WIN LOSS
Pool 6 Don Doumakes Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool 6 Bradley Smith Christopher Smoot LOSS WIN
Pool 6 Austin Straub Don Doumakes WIN LOSS
Pool 6 Cody Williams Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool 6 Austin Straub Bradley Smith WIN LOSS
Pool 6 Christopher Smoot Don Doumakes LOSS WIN
Pool 7 John Koenig Thomas Pifer LOSS WIN
Pool 7 Doug Perritt Ian Terry WIN LOSS
Pool 7 Jeff Kim Thomas Pifer WIN LOSS
Pool 7 Albert Quiambao Ian Terry WIN LOSS
Pool 7 Jeff Kim John Koenig WIN LOSS
Pool 7 Albert Quiambao Doug Perritt LOSS WIN
Pool 7 Thomas Pifer Ian Terry WIN LOSS
Pool 7 John Koenig Doug Perritt LOSS WIN
Pool 7 Jeff Kim Ian Terry WIN LOSS
Pool 7 John Koenig Albert Quiambao LOSS WIN
Pool 7 Thomas Pifer Doug Perritt WIN LOSS
Pool 7 Albert Quiambao Jeff Kim LOSS WIN
Pool 7 John Koenig Ian Terry WIN LOSS
Pool 7 Doug Perritt Jeff Kim LOSS WIN
Pool 7 Albert Quiambao Thomas Pifer LOSS WIN
Pool 8 Victor Lavenstein Christian Luna LOSS WIN
Pool 8 Omar José Hernández Alcalá Brian Caswell LOSS WIN
Pool 8 Alexander Kitaev Victor Lavenstein WIN LOSS
Pool 8 Stephen Dougherty Brian Caswell WIN LOSS
Pool 8 Christian Luna Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool 8 Omar José Hernández Alcalá Stephen Dougherty LOSS WIN
Pool 8 Victor Lavenstein Brian Caswell LOSS WIN
Pool 8 Christian Luna Omar José Hernández Alcalá LOSS WIN
Pool 8 Brian Caswell Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool 8 Christian Luna Stephen Dougherty LOSS WIN
Pool 8 Omar José Hernández Alcalá Victor Lavenstein LOSS WIN
Pool 8 Stephen Dougherty Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool 8 Christian Luna Brian Caswell LOSS WIN
Pool 8 Omar José Hernández Alcalá Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool 8 Stephen Dougherty Victor Lavenstein WIN LOSS
Pool 9 Christian Buettner Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 9 Eric Avila Corrigan Owen WIN LOSS
Pool 9 Isaiah Baden-Payne Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 9 Andrew Roche Corrigan Owen WIN LOSS
Pool 9 Isaiah Baden-Payne Christian Buettner WIN LOSS
Pool 9 Andrew Roche Eric Avila WIN LOSS
Pool 9 Jayson Barrons Corrigan Owen WIN LOSS
Pool 9 Christian Buettner Eric Avila WIN LOSS
Pool 9 Isaiah Baden-Payne Corrigan Owen WIN LOSS
Pool 9 Andrew Roche Christian Buettner WIN LOSS
Pool 9 Eric Avila Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 9 Andrew Roche Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Pool 9 Corrigan Owen Christian Buettner LOSS WIN
Pool 9 Eric Avila Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Pool 9 Andrew Roche Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 10 Julius Pedersen Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 10 Nathaniel Walsh Keith Cotter-Reilly LOSS WIN
Pool 10 Joseph Ceirante Julius Pedersen WIN LOSS
Pool 10 Nathaniel Walsh Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 10 Joseph Ceirante Keith Cotter-Reilly WIN LOSS
Pool 10 Nathaniel Walsh Julius Pedersen LOSS WIN
Pool 10 Henry Kenyon Joseph Ceirante LOSS WIN
Pool 10 Julius Pedersen Keith Cotter-Reilly DRAW DRAW
Pool 10 Nathaniel Walsh Joseph Ceirante WIN LOSS
Pool 10 Henry Kenyon Keith Cotter-Reilly LOSS WIN
Round of 64 - 1 Jeremy Kedziora Brent Wang WIN LOSS
Round of 64 - 2 Piotr Przanowski Cameron Burns WIN LOSS
Round of 64 - 3 Marlene Hurst Stephen Dougherty LOSS WIN
Round of 64 - 4 Vidmas Kondratas Austin Straub LOSS WIN
Round of 64 - 5 Trent McCartney Bradley Smith LOSS WIN
Round of 64 - 6 Joseph Ceirante Omar José Hernández Alcalá WIN LOSS
Round of 64 - 7 Corrigan Owen Zachary Showalter LOSS WIN
Round of 64 - 8 Connor Kemp-Cowell Drew Schulz LOSS WIN
Round of 64 - 9 Andrew Roche Ashley Vogt WIN LOSS
Round of 64 - 10 Sihong Fu Alexander Wahid WIN LOSS
Round of 64 - 11 Henry Kenyon Thomas Pifer LOSS WIN
Round of 64 - 12 John Koenig Nicholas Bader LOSS WIN
Round of 64 - 13 Michael Gilding Joseph Yeager WIN LOSS
Round of 64 - 14 Peter Concannon Christopher Perez LOSS WIN
Round of 64 - 15 Christian Luna Yichen Liu LOSS WIN
Round of 64 - 16 Christopher Smoot Michael Rodriguez WIN LOSS
Round of 64 - 17 Ian Terry Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 64 - 18 Ian Westfall Doug Perritt LOSS WIN
Round of 64 - 19 Christian Buettner Keith Cotter-Reilly LOSS WIN
Round of 64 - 20 Nathaniel Walsh Albert Quiambao WIN LOSS
Round of 64 - 21 Victor Lavenstein Shane Scallion LOSS WIN
Round of 64 - 22 Matthew Rodgers Kiana Shurkin LOSS WIN
Round of 64 - 23 Cody Williams Benjamin Davis LOSS WIN
Round of 64 - 24 Brian Caswell Eric Avila WIN LOSS
Round of 64 - 25 Julius Pedersen Don Doumakes WIN LOSS
Round of 32 - 1 Jeremy Kedziora Jeff Kim LOSS WIN
Round of 32 - 2 Piotr Przanowski Stephen Dougherty LOSS WIN
Round of 32 - 3 Bradley Smith Austin Straub WIN LOSS
Round of 32 - 4 Joseph Ceirante Zachary Showalter LOSS WIN
Round of 32 - 5 Alexander Kitaev Drew Schulz WIN LOSS
Round of 32 - 6 Andrew Roche Sihong Fu LOSS WIN
Round of 32 - 7 Thomas Pifer Nicholas Bader WIN LOSS
Round of 32 - 8 Michael Gilding Jayson Barrons LOSS WIN
Round of 32 - 9 Mckenzie Adlai Ewing Christopher Perez WIN LOSS
Round of 32 - 10 Yichen Liu Christopher Smoot LOSS WIN
Round of 32 - 11 Doug Perritt Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 32 - 12 Isaiah Baden-Payne Keith Cotter-Reilly LOSS WIN
Round of 32 - 13 Nathaniel Walsh Matthys Kool LOSS WIN
Round of 32 - 14 Kiana Shurkin Shane Scallion WIN LOSS
Round of 32 - 15 Benjamin Davis Brian Caswell LOSS WIN
Round of 32 - 16 Julius Pedersen Nathan Grepares LOSS WIN
Round of 16 - 1 Stephen Dougherty Jeff Kim LOSS WIN
Round of 16 - 2 Bradley Smith Zachary Showalter LOSS WIN
Round of 16 - 3 Alexander Kitaev Sihong Fu WIN LOSS
Round of 16 - 4 Jayson Barrons Thomas Pifer WIN LOSS
Round of 16 - 5 Christopher Smoot Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Round of 16 - 6 Keith Cotter-Reilly Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 16 - 7 Matthys Kool Kiana Shurkin WIN LOSS
Round of 16 - 8 Brian Caswell Nathan Grepares LOSS WIN
Quarterfinal 1 Zachary Showalter Jeff Kim LOSS WIN
Quarterfinal 2 Alexander Kitaev Jayson Barrons LOSS WIN
Quarterfinal 3 Mckenzie Adlai Ewing Joseph Lilly WIN LOSS
Quarterfinal 4 Nathan Grepares Matthys Kool LOSS WIN
Semifinal 1 Jeff Kim Jayson Barrons LOSS WIN
Semifinal 2 Mckenzie Adlai Ewing Matthys Kool WIN LOSS
Final Bronze Jeff Kim Matthys Kool LOSS WIN
Final Jayson Barrons Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Dana Dougherty Megan Pajski LOSS WIN
Pool 1 Elena Hutchinson Mariana López Rodriguez LOSS WIN
Pool 1 Megan Pajski Allyson Deitrick WIN LOSS
Pool 1 Dana Dougherty Mariana López Rodriguez LOSS WIN
Pool 1 Elena Hutchinson Allyson Deitrick WIN LOSS
Pool 1 Megan Pajski Mariana López Rodriguez WIN LOSS
Pool 1 Dana Dougherty Allyson Deitrick WIN LOSS
Pool 1 Megan Pajski Elena Hutchinson WIN LOSS
Pool 1 Allyson Deitrick Mariana López Rodriguez LOSS WIN
Pool 1 Dana Dougherty Elena Hutchinson LOSS WIN
Pool 2 Lauren Comito Iman Muttardy WIN LOSS
Pool 2 Ashley Vogt Robyn Alman WIN LOSS
Pool 2 Iman Muttardy Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Pool 2 Lauren Comito Ashley Vogt LOSS WIN
Pool 2 Leanne Gonzalez-Singer Robyn Alman LOSS WIN
Pool 2 Iman Muttardy Ashley Vogt DRAW DRAW
Pool 2 Lauren Comito Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Pool 2 Iman Muttardy Robyn Alman LOSS WIN
Pool 2 Ashley Vogt Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Pool 2 Lauren Comito Robyn Alman LOSS WIN
Round of 16 - 1 Leanne Gonzalez-Singer Allyson Deitrick WIN LOSS
Quarterfinals - 1 Megan Pajski Leanne Gonzalez-Singer LOSS WIN
Quarterfinals - 2 Elena Hutchinson Ashley Vogt WIN LOSS
Quarterfinals - 3 Iman Muttardy Robyn Alman LOSS WIN
Quarterfinals - 4 Dana Dougherty Mariana López Rodriguez LOSS WIN
Semifinals - 1 Elena Hutchinson Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Semifinals - 2 Mariana López Rodriguez Robyn Alman WIN LOSS
Finals Bronze Robyn Alman Leanne Gonzalez-Singer LOSS WIN
Finals Mariana López Rodriguez Elena Hutchinson WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of 32 - 1 Irina Alekseeva Jayson Barrons LOSS WIN
Round of 32 - 2 Joseph Ceirante Monica Gaudio LOSS WIN
Round of 32 - 3 David Biggs Joseph Yeager WIN LOSS
Round of 32 - 4 Aidan Witherspoon Brian Caswell LOSS WIN
Round of 32 - 5 Iman Muttardy Alexander Kitaev LOSS WIN
Round of 32 - 6 Airrion Scott Christopher Dyer WIN LOSS
Round of 32 - 7 James Darling Louie Earle WIN LOSS
Round of 32 - 8 Karen MacKavanagh Matthys Kool LOSS WIN
Round of 32 - 9 Isaiah Baden-Payne Michael Gilding WIN LOSS
Round of 32 - 10 Daniel Daugherty Malcolm Ponte WIN LOSS
Round of 32 - 11 Omar José Hernández Alcalá Nathan Grepares LOSS WIN
Round of 32 - 12 Mckenzie Adlai Ewing Henry Kenyon WIN LOSS
Round of 32 - 13 Larry Lillard Thomas Pifer WIN LOSS
Round of 32 - 14 Piotr Przanowski James Convery WIN LOSS
Round of 32 - 15 Lisa Losito Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 16 - 1 Francesco Lodà Jayson Barrons WIN LOSS
Round of 16 - 2 David Biggs Monica Gaudio LOSS WIN
Round of 16 - 3 Alexander Kitaev Brian Caswell WIN LOSS
Round of 16 - 4 James Darling Airrion Scott LOSS WIN
Round of 16 - 5 Isaiah Baden-Payne Matthys Kool LOSS WIN
Round of 16 - 6 Nathan Grepares Daniel Daugherty WIN LOSS
Round of 16 - 7 Larry Lillard Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Round of 16 - 8 Piotr Przanowski Joseph Lilly LOSS WIN
Quarterfinals 1 Monica Gaudio Francesco Lodà LOSS WIN
Quarterfinals 2 Airrion Scott Alexander Kitaev LOSS WIN
Quarterfinals 3 Matthys Kool Nathan Grepares WIN LOSS
Quarterfinals 4 Joseph Lilly Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Semifinals 1 Alexander Kitaev Francesco Lodà LOSS WIN
Semifinals 2 Matthys Kool Mckenzie Adlai Ewing WIN LOSS
Finals Bronze Alexander Kitaev Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Finals Francesco Lodà Matthys Kool WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Francesco Lodà Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 1 Monica Gaudio Michael Gilding LOSS WIN
Pool 1 Francesco Lodà Daniel Daugherty WIN LOSS
Pool 1 Airrion Scott Michael Gilding WIN LOSS
Pool 1 Henry Kenyon Daniel Daugherty LOSS WIN
Pool 1 Monica Gaudio Airrion Scott WIN LOSS
Pool 1 Francesco Lodà Michael Gilding WIN LOSS
Pool 1 Monica Gaudio Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 1 Daniel Daugherty Michael Gilding DRAW DRAW
Pool 1 Airrion Scott Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 1 Francesco Lodà Monica Gaudio WIN LOSS
Pool 1 Daniel Daugherty Airrion Scott LOSS WIN
Pool 1 Henry Kenyon Michael Gilding LOSS WIN
Pool 1 Monica Gaudio Daniel Daugherty WIN LOSS
Pool 1 Francesco Lodà Airrion Scott WIN LOSS
Pool 2 Aidan Witherspoon Matthys Kool LOSS WIN
Pool 2 Joseph Lilly Iman Muttardy WIN LOSS
Pool 2 Aidan Witherspoon Joseph Yeager LOSS WIN
Pool 2 Matthys Kool Iman Muttardy WIN LOSS
Pool 2 Joseph Lilly Joseph Yeager WIN LOSS
Pool 2 Aidan Witherspoon Iman Muttardy DRAW DRAW
Pool 2 Joseph Yeager Matthys Kool LOSS WIN
Pool 2 Joseph Lilly Aidan Witherspoon WIN LOSS
Pool 2 Iman Muttardy Joseph Yeager WIN LOSS
Pool 2 Joseph Lilly Matthys Kool LOSS WIN
Pool 3 James Convery Omar José Hernández Alcalá WIN LOSS
Pool 3 Larry Lillard Brian Caswell LOSS WIN
Pool 3 Nathan Grepares James Convery WIN LOSS
Pool 3 Brian Caswell Omar José Hernández Alcalá WIN LOSS
Pool 3 Nathan Grepares Larry Lillard WIN LOSS
Pool 3 James Convery Brian Caswell LOSS WIN
Pool 3 Omar José Hernández Alcalá Nathan Grepares LOSS WIN
Pool 3 Larry Lillard James Convery DRAW DRAW
Pool 3 Nathan Grepares Brian Caswell LOSS WIN
Pool 3 Larry Lillard Omar José Hernández Alcalá WIN LOSS
Pool 4 Mckenzie Adlai Ewing Louie Earle WIN LOSS
Pool 4 Alexander Kitaev Joseph Ceirante WIN LOSS
Pool 4 Jayson Barrons Louie Earle WIN LOSS
Pool 4 Joseph Ceirante Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Pool 4 Alexander Kitaev Jayson Barrons WIN LOSS
Pool 4 Joseph Ceirante Louie Earle WIN LOSS
Pool 4 Mckenzie Adlai Ewing Jayson Barrons WIN LOSS
Pool 4 Alexander Kitaev Louie Earle WIN LOSS
Pool 4 Joseph Ceirante Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 4 Alexander Kitaev Mckenzie Adlai Ewing LOSS WIN
Pool 5 Malcolm Ponte Irina Alekseeva LOSS WIN
Pool 5 David Biggs Isaiah Baden-Payne WIN LOSS
Pool 5 Malcolm Ponte Karen MacKavanagh WIN LOSS
Pool 5 David Biggs Irina Alekseeva WIN LOSS
Pool 5 Isaiah Baden-Payne Karen MacKavanagh WIN LOSS
Pool 5 David Biggs Malcolm Ponte LOSS WIN
Pool 5 Irina Alekseeva Karen MacKavanagh WIN LOSS
Pool 5 Malcolm Ponte Isaiah Baden-Payne WIN LOSS
Pool 5 David Biggs Karen MacKavanagh WIN LOSS
Pool 5 Isaiah Baden-Payne Irina Alekseeva WIN LOSS
Pool 6 Lisa Losito Thomas Pifer LOSS WIN
Pool 6 Piotr Przanowski James Darling DRAW DRAW
Pool 6 Lisa Losito Christopher Dyer LOSS WIN
Pool 6 Thomas Pifer James Darling LOSS WIN
Pool 6 Christopher Dyer Piotr Przanowski LOSS WIN
Pool 6 James Darling Lisa Losito WIN LOSS
Pool 6 Thomas Pifer Christopher Dyer WIN LOSS
Pool 6 Lisa Losito Piotr Przanowski LOSS WIN
Pool 6 James Darling Christopher Dyer WIN LOSS
Pool 6 Thomas Pifer Piotr Przanowski LOSS WIN

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Nathaniel Walsh Kiana Shurkin WIN LOSS
Pool 1 Bradley Smith Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 1 Nathaniel Walsh Steve Andreadis WIN LOSS
Pool 1 Kiana Shurkin Jayson Barrons LOSS WIN
Pool 1 Bradley Smith Steve Andreadis LOSS WIN
Pool 1 Nathaniel Walsh Jayson Barrons WIN LOSS
Pool 1 Steve Andreadis Kiana Shurkin LOSS WIN
Pool 1 Nathaniel Walsh Bradley Smith DRAW DRAW
Pool 1 Steve Andreadis Jayson Barrons WIN LOSS
Pool 1 Kiana Shurkin Bradley Smith LOSS WIN
Pool 2 Eric Avila Matthys Kool LOSS WIN
Pool 2 Dennis Yau Aaron Karnuta WIN LOSS
Pool 2 Eric Avila Noah Hanssen LOSS WIN
Pool 2 Dennis Yau Matthys Kool LOSS WIN
Pool 2 Noah Hanssen Aaron Karnuta WIN LOSS
Pool 2 Dennis Yau Eric Avila WIN LOSS
Pool 2 Matthys Kool Noah Hanssen WIN LOSS
Pool 2 Eric Avila Aaron Karnuta LOSS WIN
Pool 2 Noah Hanssen Dennis Yau WIN LOSS
Pool 2 Aaron Karnuta Matthys Kool LOSS WIN
Pool 3 Joseph Lilly Christopher Dyer WIN LOSS
Pool 3 Richard Shepro Thomas Pifer WIN LOSS
Pool 3 Joseph Lilly Shane Scallion WIN LOSS
Pool 3 Richard Shepro Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 3 Christopher Dyer Shane Scallion WIN LOSS
Pool 3 Thomas Pifer Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 3 Richard Shepro Joseph Lilly LOSS WIN
Pool 3 Christopher Dyer Thomas Pifer WIN LOSS
Pool 3 Shane Scallion Richard Shepro LOSS WIN
Pool 3 Henry Kenyon Christopher Dyer LOSS WIN
Pool 3 Joseph Lilly Thomas Pifer WIN LOSS
Pool 3 Shane Scallion Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 3 Christopher Dyer Richard Shepro WIN LOSS
Pool 3 Shane Scallion Thomas Pifer LOSS WIN
Pool 3 Henry Kenyon Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 16 - 1 Joseph Lilly Henry Kenyon WIN LOSS
Round of 16 - 2 Dennis Yau Steve Andreadis WIN LOSS
Round of 16 - 3 Nathaniel Walsh Bradley Smith WIN LOSS
Round of 16 - 4 Kiana Shurkin Noah Hanssen LOSS WIN
Round of 16 - 5 Eric Avila Matthys Kool LOSS WIN
Round of 16 - 6 Jayson Barrons Thomas Pifer LOSS WIN
Round of 16 - 7 Shane Scallion Christopher Dyer LOSS WIN
Round of 16 - 8 Aaron Karnuta Richard Shepro LOSS WIN
Quarterfinals 1 Dennis Yau Joseph Lilly LOSS WIN
Quarterfinals 2 Noah Hanssen Nathaniel Walsh LOSS WIN
Quarterfinals 3 Matthys Kool Thomas Pifer WIN LOSS
Quarterfinals 4 Richard Shepro Christopher Dyer WIN LOSS
Semifinals 1 Nathaniel Walsh Joseph Lilly WIN LOSS
Semifinals 2 Richard Shepro Matthys Kool LOSS WIN
Finals Bronze Joseph Lilly Richard Shepro WIN LOSS
Finals Matthys Kool Nathaniel Walsh LOSS WIN

Mixed Steel Any Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Kiana Shurkin David Rowe LOSS WIN
Pool 1 Austin Straub Joseph Ceirante LOSS WIN
Pool 1 Doug Perritt Kiana Shurkin WIN LOSS
Pool 1 Joseph Ceirante Lisa Losito LOSS WIN
Pool 1 David Rowe Doug Perritt WIN LOSS
Pool 1 Austin Straub Lisa Losito WIN LOSS
Pool 1 Joseph Ceirante Kiana Shurkin LOSS WIN
Pool 1 Austin Straub David Rowe LOSS WIN
Pool 1 Joseph Ceirante Doug Perritt WIN LOSS
Pool 1 David Rowe Lisa Losito WIN LOSS
Pool 1 Austin Straub Kiana Shurkin LOSS WIN
Pool 1 Doug Perritt Lisa Losito WIN LOSS
Pool 1 David Rowe Joseph Ceirante WIN LOSS
Pool 1 Austin Straub Doug Perritt WIN LOSS
Pool 1 Kiana Shurkin Lisa Losito WIN LOSS
Pool 2 Brian Caswell Isaiah Baden-Payne WIN LOSS
Pool 2 Jason Pajski Ian Terry WIN LOSS
Pool 2 Isaiah Baden-Payne Malcolm Ponte WIN LOSS
Pool 2 Jason Pajski Daniel Daugherty LOSS WIN
Pool 2 Brian Caswell Malcolm Ponte WIN LOSS
Pool 2 Ian Terry Daniel Daugherty LOSS WIN
Pool 2 Jason Pajski Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Pool 2 Ian Terry Brian Caswell LOSS WIN
Pool 2 Malcolm Ponte Jason Pajski WIN LOSS
Pool 2 Daniel Daugherty Brian Caswell LOSS WIN
Pool 2 Ian Terry Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Pool 2 Malcolm Ponte Daniel Daugherty LOSS WIN
Pool 2 Brian Caswell Jason Pajski WIN LOSS
Pool 2 Malcolm Ponte Ian Terry LOSS WIN
Pool 2 Isaiah Baden-Payne Daniel Daugherty WIN LOSS
Pool 3 James Darling David Biggs LOSS WIN
Pool 3 Christopher Dyer Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 3 David Biggs Joseph Yeager WIN LOSS
Pool 3 Christopher Dyer James Darling LOSS WIN
Pool 3 Joseph Yeager Henry Kenyon LOSS WIN
Pool 3 David Biggs Christopher Dyer WIN LOSS
Pool 3 James Darling Joseph Yeager WIN LOSS
Pool 3 David Biggs Henry Kenyon WIN LOSS
Pool 3 Joseph Yeager Christopher Dyer LOSS WIN
Pool 3 Henry Kenyon James Darling LOSS WIN
Pool 4 Piotr Przanowski Joseph Lilly LOSS WIN
Pool 4 James Convery Bradley Smith WIN LOSS
Pool 4 Joseph Lilly Bradley Smith WIN LOSS
Pool 4 Bradley Smith Piotr Przanowski WIN LOSS
Pool 4 Piotr Przanowski James Convery WIN LOSS
Pool 4 James Convery Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 32 - 1 Malcolm Ponte Lisa Losito WIN LOSS
Round of 32 - 2 James Convery Ian Terry WIN LOSS
Round of 32 - 3 Henry Kenyon Bradley Smith LOSS WIN
Round of 32 - 4 Piotr Przanowski Jason Pajski WIN LOSS
Round of 32 - 5 Christopher Dyer Joseph Yeager LOSS WIN
Round of 16 - 1 Malcolm Ponte David Rowe LOSS WIN
Round of 16 - 2 Kiana Shurkin Joseph Ceirante LOSS WIN
Round of 16 - 3 James Convery Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Round of 16 - 4 James Darling Austin Straub LOSS WIN
Round of 16 - 5 Brian Caswell Bradley Smith WIN LOSS
Round of 16 - 6 Doug Perritt Joseph Lilly LOSS WIN
Round of 16 - 7 David Biggs Piotr Przanowski LOSS WIN
Round of 16 - 8 Joseph Yeager Daniel Daugherty LOSS WIN
Quarterfinals 1 David Rowe Joseph Ceirante WIN LOSS
Quarterfinals 2 Austin Straub Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Quarterfinals 3 Joseph Lilly Brian Caswell WIN LOSS
Quarterfinals 4 Daniel Daugherty Piotr Przanowski LOSS WIN
Semifinals 1 David Rowe Isaiah Baden-Payne WIN LOSS
Semifinals 2 Piotr Przanowski Joseph Lilly WIN LOSS
Finals Bronze Joseph Lilly Isaiah Baden-Payne LOSS WIN
Finals David Rowe Piotr Przanowski LOSS WIN