X. Budapesti MHS Torna

Date
November 16
Country
Hungary
City
Budapest

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 101 41
Women's Steel Longsword 6 4
Mixed Steel Sabre 78 22

Fighters in event

NameNationalityClub
Oldřich Talanda Bratislavský šermiarsky spolok
Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Matouš Nerad Pardubický spolek šermířský
Márton Bartók Anjou Udvari Lovagkör
Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör
István Havasi Ars Ensis
Bonifác Ormosi Ars Ensis
Péter Faragó Ars Ensis
Zoltán Pál Várhelyi Ars Ensis
Bence László Tarr Ars Ensis
Gábor Magát Ars Ensis
Zsolt Gyuricza Ars Ensis
István Dobó Ars Ensis
Máté Kálmán Nagy Ars Ensis
Henriette Tilinger Ars Ensis
Károly Barta Ars Ensis
Dániel Tenke Ars Ensis
Csaba Erdei Ars Ensis
Tamás Baranyi Ars Ensis
Bálint Becsei Ars Ensis
Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis
Tibor Tarcsay Ars Ensis
Márk Mészáros Ars Ensis
Teodóra Mich Ars Ensis
Dávid Bárczi Ars Ensis
János Márkus Crosscut Historical Research and Sparring Team
Árpád Zsadányi Crosscut Historical Research and Sparring Team
Zsolt Károly Falka
Szilárd Kováč Falka
József Nyitrai Falka
Dániel Fábián Falka
Tibor Szebényi Georgikon Szablya Kör
Norbert Gáspár Kard Rendje ViSE
Attila Tóth Kard Rendje ViSE
Bence Gombás Kard Rendje ViSE
Levente Kárpáti Kard Rendje ViSE
András Bagala Kard Rendje ViSE
Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku
Karol Zakrzewski Krakowska Szkoła Fechtunku
Błazej Szojda Krakowska Szkoła Fechtunku
Przemysław Słabaś Krakowska Szkoła Fechtunku
Dawid Bugryn Krakowska Szkoła Fechtunku
Jacek Lichwa Krakowska Szkoła Fechtunku
Wojciech Konieczny Krakowska Szkoła Fechtunku
Andrzej Ławecki Krakowska Szkoła Fechtunku
Artur Piechuta Krakowska Szkoła Fechtunku
Piotr Szymaszek Krakowska Szkoła Fechtunku
Marcin Kumięga Krakowska Szkoła Fechtunku
Marek Wilk Silkfencing Team
Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf
Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok
Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 6 Błazej Szojda Zoltán Pál Várhelyi LOSS WIN
Pool 6 Attila Tóth Henriette Tilinger LOSS WIN
Pool 6 Zoltán Pál Várhelyi Márton Bartók WIN LOSS
Pool 6 Attila Tóth Błazej Szojda LOSS WIN
Pool 6 Henriette Tilinger Márton Bartók LOSS WIN
Pool 6 Attila Tóth Zoltán Pál Várhelyi LOSS WIN
Pool 6 Błazej Szojda Márton Bartók WIN LOSS
Pool 6 Henriette Tilinger Zoltán Pál Várhelyi LOSS WIN
Pool 6 Attila Tóth Márton Bartók WIN LOSS
Pool 6 Błazej Szojda Henriette Tilinger WIN LOSS
Pool 8 István Havasi Zsolt Gyuricza WIN LOSS
Pool 8 Tomáš Kedro István Havasi WIN LOSS
Pool 8 Károly Barta István Havasi LOSS WIN
Pool 8 Jacek Lichwa István Havasi LOSS WIN
Pool 8 Zsolt Gyuricza Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 8 Károly Barta Zsolt Gyuricza LOSS WIN
Pool 8 Jacek Lichwa Zsolt Gyuricza WIN LOSS
Pool 8 Károly Barta Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 8 Jacek Lichwa Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 8 Károly Barta Jacek Lichwa LOSS WIN
Pool 5 Oldřich Talanda Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Pool 5 Szilárd Kováč Bálint Becsei WIN LOSS
Pool 5 Oldřich Talanda Przemysław Słabaś LOSS WIN
Pool 5 Bálint Becsei Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Pool 5 Szilárd Kováč Przemysław Słabaś LOSS WIN
Pool 5 Oldřich Talanda Bálint Becsei WIN LOSS
Pool 5 Przemysław Słabaś Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Pool 5 Oldřich Talanda Szilárd Kováč WIN LOSS
Pool 5 Przemysław Słabaś Bálint Becsei WIN LOSS
Pool 5 Máté Kálmán Nagy Szilárd Kováč WIN LOSS
Pool 7 István Dobó András Bagala WIN LOSS
Pool 7 Csaba Erdei Matouš Nerad LOSS WIN
Pool 7 Dániel Fábián András Bagala WIN LOSS
Pool 7 Matouš Nerad István Dobó LOSS WIN
Pool 7 Dániel Fábián Csaba Erdei LOSS WIN
Pool 7 András Bagala Matouš Nerad LOSS WIN
Pool 7 Dániel Fábián István Dobó LOSS WIN
Pool 7 András Bagala Csaba Erdei LOSS WIN
Pool 7 Dániel Fábián Matouš Nerad WIN LOSS
Pool 7 Csaba Erdei István Dobó LOSS WIN
Pool 4 Dávid Bárczi Adrianna Bereta LOSS WIN
Pool 4 Bonifác Ormosi Dávid Bárczi WIN LOSS
Pool 4 Dávid Bárczi Péter Faragó LOSS WIN
Pool 4 Levente Kárpáti Dávid Bárczi WIN LOSS
Pool 4 Bonifác Ormosi Adrianna Bereta WIN LOSS
Pool 4 Adrianna Bereta Péter Faragó LOSS WIN
Pool 4 Adrianna Bereta Levente Kárpáti WIN LOSS
Pool 4 Bonifác Ormosi Péter Faragó DRAW DRAW
Pool 4 Levente Kárpáti Bonifác Ormosi LOSS WIN
Pool 4 Péter Faragó Levente Kárpáti WIN LOSS
Pool 3 Tibor Tarcsay Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 3 Bence László Tarr Dániel Tenke LOSS WIN
Pool 3 Dawid Bugryn Tibor Tarcsay LOSS WIN
Pool 3 Dániel Tenke József Nyitrai WIN LOSS
Pool 3 Dawid Bugryn Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 3 Bence László Tarr József Nyitrai WIN LOSS
Pool 3 Tibor Tarcsay Dániel Tenke WIN LOSS
Pool 3 Bence László Tarr Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 3 Dawid Bugryn Dániel Tenke WIN LOSS
Pool 3 Pavel Dostál József Nyitrai WIN LOSS
Pool 3 Tibor Tarcsay Bence László Tarr LOSS WIN
Pool 3 József Nyitrai Dawid Bugryn LOSS WIN
Pool 3 Dániel Tenke Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 3 Dawid Bugryn Bence László Tarr WIN LOSS
Pool 3 József Nyitrai Tibor Tarcsay LOSS WIN
Pool 1 Szymon Ożóg Gábor Magát WIN LOSS
Pool 1 Anonymous fighter Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Pool 1 Márk Mészáros Szymon Ożóg LOSS WIN
Pool 1 Lőrinc Kadlicskó Gábor Magát DRAW DRAW
Pool 1 Márk Mészáros Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 1 Szymon Ożóg Lőrinc Kadlicskó WIN LOSS
Pool 1 Márk Mészáros Gábor Magát WIN LOSS
Pool 1 Anonymous fighter Szymon Ożóg LOSS WIN
Pool 1 Márk Mészáros Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Pool 1 Gábor Magát Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Bence Gombás Richárd Pávay LOSS WIN
Pool 2 Tamás Baranyi Veronika Jandušíková WIN LOSS
Pool 2 Richárd Pávay Teodóra Mich WIN LOSS
Pool 2 Tamás Baranyi Bence Gombás LOSS WIN
Pool 2 Teodóra Mich Veronika Jandušíková LOSS WIN
Pool 2 Richárd Pávay Tamás Baranyi WIN LOSS
Pool 2 Teodóra Mich Bence Gombás LOSS WIN
Pool 2 Richárd Pávay Veronika Jandušíková WIN LOSS
Pool 2 Tamás Baranyi Teodóra Mich WIN LOSS
Pool 2 Bence Gombás Veronika Jandušíková WIN LOSS
Best 16 Szymon Ożóg Bence Gombás WIN LOSS
Best 16 Lőrinc Kadlicskó Richárd Pávay LOSS WIN
Best 16 Péter Faragó Pavel Dostál LOSS WIN
Best 16 Dawid Bugryn Bonifác Ormosi LOSS WIN
Best 16 Błazej Szojda Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Best 16 Przemysław Słabaś Zoltán Pál Várhelyi LOSS WIN
Best 16 István Dobó István Havasi WIN LOSS
Best 16 Tomáš Kedro Matouš Nerad WIN LOSS
Quarterfinals Szymon Ożóg Richárd Pávay WIN LOSS
Quarterfinals Pavel Dostál Bonifác Ormosi WIN LOSS
Quarterfinals Máté Kálmán Nagy Zoltán Pál Várhelyi WIN LOSS
Quarterfinals István Dobó Tomáš Kedro LOSS WIN
Semifinals Szymon Ożóg Pavel Dostál LOSS WIN
Semifinals Máté Kálmán Nagy Tomáš Kedro WIN LOSS
Bronze match Tomáš Kedro Szymon Ożóg LOSS WIN
Final Pavel Dostál Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Teodóra Mich Henriette Tilinger LOSS WIN
Pool Adrianna Bereta Veronika Jandušíková LOSS WIN
Pool Veronika Jandušíková Henriette Tilinger LOSS WIN
Pool Adrianna Bereta Teodóra Mich DRAW DRAW
Pool Henriette Tilinger Adrianna Bereta WIN LOSS
Pool Teodóra Mich Veronika Jandušíková LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 3 Marek Wilk Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Wojciech Konieczny Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Csaba Erdei Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 3 Bence László Tarr Anonymous fighter LOSS WIN
Pool 3 Tibor Szebényi Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Kamil Hozák Anonymous fighter DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 3 Wojciech Konieczny Marek Wilk WIN LOSS
Pool 3 Csaba Erdei Marek Wilk LOSS WIN
Pool 3 Bence László Tarr Marek Wilk WIN LOSS
Pool 3 Tibor Szebényi Marek Wilk LOSS WIN
Pool 3 Kamil Hozák Marek Wilk WIN LOSS
Pool 3 Wojciech Konieczny Csaba Erdei WIN LOSS
Pool 3 Bence László Tarr Wojciech Konieczny LOSS WIN
Pool 3 Tibor Szebényi Wojciech Konieczny DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 3 Kamil Hozák Wojciech Konieczny DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 3 Csaba Erdei Bence László Tarr DRAW DRAW
Pool 3 Tibor Szebényi Csaba Erdei LOSS WIN
Pool 3 Kamil Hozák Csaba Erdei WIN LOSS
Pool 3 Tibor Szebényi Bence László Tarr WIN LOSS
Pool 3 Kamil Hozák Bence László Tarr WIN LOSS
Pool 3 Tibor Szebényi Kamil Hozák WIN LOSS
Pool 1 Norbert Gáspár Karol Zakrzewski LOSS WIN
Pool 1 Andrzej Ławecki Gábor Magát WIN LOSS
Pool 1 Bálint Becsei Zsolt Károly WIN LOSS
Pool 1 Attila Tóth Árpád Zsadányi DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Norbert Gáspár Andrzej Ławecki LOSS WIN
Pool 1 Karol Zakrzewski Bálint Becsei WIN LOSS
Pool 1 Attila Tóth Gábor Magát LOSS WIN
Pool 1 Zsolt Károly Árpád Zsadányi WIN LOSS
Pool 1 Andrzej Ławecki Bálint Becsei LOSS WIN
Pool 1 Gábor Magát Norbert Gáspár WIN LOSS
Pool 1 Árpád Zsadányi Karol Zakrzewski DRAW DRAW
Pool 1 Zsolt Károly Attila Tóth WIN LOSS
Pool 1 Bálint Becsei Norbert Gáspár DRAW DRAW
Pool 1 Árpád Zsadányi Andrzej Ławecki WIN LOSS
Pool 1 Gábor Magát Zsolt Károly DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Attila Tóth Karol Zakrzewski LOSS WIN
Pool 1 Norbert Gáspár Árpád Zsadányi DRAW DRAW
Pool 1 Gábor Magát Bálint Becsei WIN LOSS
Pool 1 Andrzej Ławecki Attila Tóth LOSS WIN
Pool 1 Zsolt Károly Karol Zakrzewski DRAW DRAW
Pool 1 Árpád Zsadányi Bálint Becsei DRAW DRAW
Pool 1 Norbert Gáspár Attila Tóth WIN LOSS
Pool 1 Gábor Magát Karol Zakrzewski WIN LOSS
Pool 1 Andrzej Ławecki Zsolt Károly LOSS WIN
Pool 1 Bálint Becsei Attila Tóth LOSS WIN
Pool 1 Árpád Zsadányi Gábor Magát LOSS WIN
Pool 1 Norbert Gáspár Zsolt Károly WIN LOSS
Pool 1 Andrzej Ławecki Karol Zakrzewski LOSS WIN
Pool 2 Marcin Kumięga Artur Piechuta DRAW DRAW
Pool 2 István Dobó Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool 2 János Márkus Richárd Pávay WIN LOSS
Pool 2 Piotr Szymaszek Artur Piechuta DRAW DRAW
Pool 2 István Dobó János Márkus DRAW DRAW
Pool 2 Piotr Szymaszek Marcin Kumięga WIN LOSS
Pool 2 Máté Kálmán Nagy Artur Piechuta DRAW DRAW
Pool 2 Marcin Kumięga Richárd Pávay DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 2 István Dobó Piotr Szymaszek WIN LOSS
Pool 2 János Márkus Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Pool 2 Richárd Pávay Artur Piechuta WIN LOSS
Pool 2 Marcin Kumięga István Dobó WIN LOSS
Pool 2 János Márkus Piotr Szymaszek WIN LOSS
Pool 2 Richárd Pávay Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool 2 Artur Piechuta István Dobó LOSS WIN
Pool 2 Marcin Kumięga János Márkus WIN LOSS
Pool 2 Máté Kálmán Nagy Piotr Szymaszek LOSS WIN
Pool 2 István Dobó Richárd Pávay WIN LOSS
Pool 2 János Márkus Artur Piechuta LOSS WIN
Pool 2 Máté Kálmán Nagy Marcin Kumięga DRAW DRAW
Pool 2 Piotr Szymaszek Richárd Pávay LOSS WIN
Quarterfinals István Dobó Kamil Hozák WIN LOSS
Quarterfinals Wojciech Konieczny Gábor Magát LOSS WIN
Quarterfinals Karol Zakrzewski Tibor Szebényi WIN LOSS
Quarterfinals Zsolt Károly Richárd Pávay WIN LOSS
Semifinals Gábor Magát István Dobó LOSS WIN
Semifinals Zsolt Károly Karol Zakrzewski LOSS WIN
Bronze match Gábor Magát Zsolt Károly WIN LOSS
Final István Dobó Karol Zakrzewski WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just X. Budapesti MHS Torna

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
141 103 Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský 1632.8 74
168 31 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1610.8 24.6
245 3 Bonifác Ormosi Ars Ensis 1560.3 5.6
286 36 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 1531.7 13.9
331 25 Oldřich Talanda Bratislavský šermiarsky spolok 1511.7 12.7
360 43 Zoltán Pál Várhelyi Ars Ensis 1501.7 18.4
446 13 István Havasi Ars Ensis 1468.3 5.9
497 35 Gábor Magát Ars Ensis 1449.2 11.5
517 165 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1442.7 42.8
617 118 Péter Faragó Ars Ensis 1414.8 27.4
643 206 Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok 1409.7 54.3
651 152 István Dobó Ars Ensis 1407.4 40.7
790 66 Tibor Tarcsay Ars Ensis 1370.9 19
1226 83 Zsolt Gyuricza Ars Ensis 1260 16.8
1282 Przemysław Słabaś Krakowska Szkoła Fechtunku 1248.9
1321 344 Matouš Nerad Pardubický spolek šermířský 1240.5 75.6
1370 150 Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis 1231.5 35.7
1596 451 Dawid Bugryn Krakowska Szkoła Fechtunku 1181.5 88.2
1615 774 Błazej Szojda Krakowska Szkoła Fechtunku 1177.4 151.2
1809 251 Bence Gombás Kard Rendje ViSE 1142.2 51.4
1959 Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku 1115.2
1966 10 Levente Kárpáti Kard Rendje ViSE 1113.2 6.9
2098 Jacek Lichwa Krakowska Szkoła Fechtunku 1088.1
2184 311 Tamás Baranyi Ars Ensis 1073.3 69.7
2289 Dániel Fábián Falka 1052.7
2312 76 Bence László Tarr Ars Ensis 1048.3 22
2321 702 Csaba Erdei Ars Ensis 1046.5 136.1
2387 246 Bálint Becsei Ars Ensis 1034.7 42.2
2391 314 Szilárd Kováč Falka 1034.4 67.6
2464 133 Attila Tóth Kard Rendje ViSE 1015.7 24.4
2679 137 Henriette Tilinger Ars Ensis 978.5 31.4
2725 Márk Mészáros Ars Ensis 969.9
2800 387 Dániel Tenke Ars Ensis 957.2 81.2
2839 376 András Bagala Kard Rendje ViSE 949.5 60.1
3067 99 Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok 911.2 30
3203 Márton Bartók Anjou Udvari Lovagkör 886
3220 135 Károly Barta Ars Ensis 882.9 15.3
3493 Dávid Bárczi Ars Ensis 816.9
3808 József Nyitrai Falka 678.4
3815 Teodóra Mich Ars Ensis 668.2
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
136 7 Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok 1270.7 15.4
148 33 Henriette Tilinger Ars Ensis 1251.5 65.9
243 22 Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku 1072.4 44.2
364 Teodóra Mich Ars Ensis 849.4
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
136 7 Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok 1270.7 15.4
148 33 Henriette Tilinger Ars Ensis 1251.5 65.9
243 22 Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku 1072.4 44.2
364 Teodóra Mich Ars Ensis 849.4