April Fools 2021

Date
May 29
Country
Italy
City
Torino

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 31 16
Mixed Steel Longsword 61 29
Women's Steel Longsword 7 4
Mixed Steel Single Sidesword 47 18
Women's Steel Single Sidesword 11 5

Fighters in event

NameNationalityClub
Giacomo Ferraro
Davide Locatelli ASD Majistro Re
Francesco Miano Compagnia de Le Due Maestà
Federico Lasagni Manghi Compagnia de Le Due Maestà
Giordano Urbani Compagnia de Le Due Maestà
Giorgio Marenco Il Contemezzocuore Compagnia D'arme
Davide Chiolero Il Contemezzocuore Compagnia D'arme
Gabriele Ponzio Il Contemezzocuore Compagnia D'arme
Fabio Lobina Il Contemezzocuore Compagnia D'arme
Andrea Rossi La Sala delle Armi
Fabrizio Novara La Sala delle Armi
Federico Dall'Olio La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Daniele Cipollone Le Spire del Lupo
Matteo Burzio Le Spire del Lupo
Alessandro Mandarini Le Spire del Lupo
Clizia Buniotto Ordine delle Lame Scaligere
Gabriele Pesavento Ordine delle Lame Scaligere
Stefano Tesini Ordine delle Lame Scaligere
Zeno Toffalini Ordine delle Lame Scaligere
Anna Carnevali Ordine delle Lame Scaligere
Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere
Alessandro Gomma Ordine delle Lame Scaligere
Lara Ortolani Ordine delle Lame Scaligere
Michele Allori Res Martialis
Gianluca Aronni Res Martialis
Lorenzo Calvani Res Martialis
Lorenzo Lamacchia Sala d’Arme del Folle
Marco Zanco Sala d’Arme del Folle
Luca Romanato Sala d’Arme del Folle
Riccardo Barra Sala d’Arme del Folle
Emilio Bellomo Sala d’Arme del Folle
Fabrizio Amato Sala d’Arme del Folle
Enrico De Biasio Sala d’Arme del Folle
Davide Gallo Sala d’Arme del Folle
Alessandro Gallo Sala d’Arme del Folle
Fabio Furlong Sala d’Arme del Folle
Giacomo De Carolis Sala d’Arme del Folle
Giorgio Bacolla Sala d’Arme del Folle
Lorenzo Marchisio Sala d’Arme del Folle
Matteo Del Monaco Sala d’Arme del Folle
Michele Rapa Sala d’Arme del Folle
Nicholas Nembrotte Sala d’Arme del Folle
Paolo Paderni Sala d’Arme del Folle
Stefano Di Fermo Sala d’Arme del Folle
Domenico Fichera Sala d'Arme Achille Marozzo
Pietro Bravi Sala d'Arme Achille Marozzo Lombardia
Luca De Sensi Sala d'Arme Aquila Gladiatrix
Enrico Campobello Sala d'arme Il Carmagnola
Federico Scarafia Sala d'arme Il Carmagnola
Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova
Noemi Boga Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Arianna Focaccia Sword Academy
Elisabetta Lamperti Sword Academy
Nicola Damian Sword Academy
Tommaso Ronzat Sword Academy
Stefano Chiappano Sword Academy
Matteo De Angelis Sword Academy
Luigi Simone Menichino Sword Academy
Massimiliano Cappello Sword Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Gironi Emilio Bellomo Giacomo De Carolis WIN LOSS
Gironi Davide Locatelli Gabriele Pesavento WIN LOSS
Gironi Davide Locatelli Emilio Bellomo WIN LOSS
Gironi Gabriele Pesavento Giacomo De Carolis WIN LOSS
Gironi Emilio Bellomo Gabriele Pesavento LOSS WIN
Gironi Davide Locatelli Giacomo De Carolis WIN LOSS
Gironi Lorenzo Calvani Giorgio Bacolla WIN LOSS
Gironi Matteo Del Monaco Stefano Di Fermo LOSS WIN
Gironi Giorgio Bacolla Matteo Del Monaco LOSS WIN
Gironi Lorenzo Calvani Stefano Di Fermo WIN LOSS
Gironi Giorgio Bacolla Stefano Di Fermo LOSS WIN
Gironi Lorenzo Calvani Matteo Del Monaco WIN LOSS
Gironi Massimiliano Cappello Paolo Paderni LOSS WIN
Gironi Fabrizio Amato Nicholas Nembrotte LOSS WIN
Gironi Massimiliano Cappello Nicholas Nembrotte WIN LOSS
Gironi Fabrizio Amato Paolo Paderni WIN LOSS
Gironi Massimiliano Cappello Fabrizio Amato WIN LOSS
Gironi Nicholas Nembrotte Paolo Paderni WIN LOSS
Gironi Luigi Simone Menichino Lorenzo Marchisio WIN LOSS
Gironi Matteo Burzio Michele Rapa WIN LOSS
Gironi Lorenzo Marchisio Michele Rapa LOSS WIN
Gironi Matteo Burzio Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Gironi Matteo Burzio Lorenzo Marchisio LOSS WIN
Gironi Luigi Simone Menichino Michele Rapa WIN LOSS
Eliminatorie(8) Davide Locatelli Fabrizio Amato WIN LOSS
Eliminatorie(8) Massimiliano Cappello Stefano Di Fermo WIN LOSS
Eliminatorie(8) Luigi Simone Menichino Nicholas Nembrotte WIN LOSS
Eliminatorie(8) Lorenzo Calvani Gabriele Pesavento WIN LOSS
Eliminatorie(4) Davide Locatelli Massimiliano Cappello WIN LOSS
Eliminatorie(4) Luigi Simone Menichino Lorenzo Calvani LOSS WIN
FINALE Davide Locatelli Lorenzo Calvani WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Gironi Davide Gallo Federico Lasagni Manghi LOSS WIN
Gironi Domenico Fichera Federico Scarafia WIN LOSS
Gironi Domenico Fichera Davide Gallo LOSS WIN
Gironi Federico Lasagni Manghi Federico Scarafia WIN LOSS
Gironi Davide Gallo Federico Scarafia WIN LOSS
Gironi Domenico Fichera Federico Lasagni Manghi WIN LOSS
Gironi Alessandro Gallo Giorgio Marenco WIN LOSS
Gironi Giacomo Ferraro Fabio Lobina LOSS WIN
Gironi Alessandro Gallo Fabio Lobina WIN LOSS
Gironi Giorgio Marenco Giacomo Ferraro WIN LOSS
Gironi Alessandro Gallo Giacomo Ferraro WIN LOSS
Gironi Giorgio Marenco Fabio Lobina WIN LOSS
Gironi Andrea Rossi Stefano Tesini WIN LOSS
Gironi Enrico Campobello Daniele Cipollone WIN LOSS
Gironi Enrico Campobello Andrea Rossi LOSS WIN
Gironi Stefano Tesini Daniele Cipollone WIN LOSS
Gironi Andrea Rossi Daniele Cipollone WIN LOSS
Gironi Enrico Campobello Stefano Tesini WIN LOSS
Gironi Luca De Sensi Fabrizio Novara WIN LOSS
Gironi Gabriele Ponzio Lorenzo Lamacchia WIN LOSS
Gironi Gabriele Ponzio Fabrizio Novara WIN LOSS
Gironi Luca De Sensi Lorenzo Lamacchia WIN LOSS
Gironi Fabrizio Novara Lorenzo Lamacchia LOSS WIN
Gironi Luca De Sensi Gabriele Ponzio LOSS WIN
Gironi Federico Dall'Olio Gianluca Aronni WIN LOSS
Gironi Francesco Miano Fabio Furlong WIN LOSS
Gironi Federico Dall'Olio Francesco Miano WIN LOSS
Gironi Fabio Furlong Gianluca Aronni LOSS WIN
Gironi Federico Dall'Olio Fabio Furlong WIN LOSS
Gironi Francesco Miano Gianluca Aronni LOSS WIN
Gironi Michele Allori Enrico De Biasio WIN LOSS
Gironi Alessandro Gomma Marco Zanco WIN LOSS
Gironi Alessandro Gomma Enrico De Biasio LOSS WIN
Gironi Michele Allori Marco Zanco WIN LOSS
Gironi Marco Zanco Enrico De Biasio WIN LOSS
Gironi Michele Allori Alessandro Gomma WIN LOSS
Gironi (da 5) Davide Chiolero Giordano Urbani WIN LOSS
Gironi (da 5) Anna Carnevali Riccardo Barra LOSS WIN
Gironi (da 5) Anna Carnevali Giordano Urbani LOSS WIN
Gironi (da 5) Davide Locatelli Riccardo Barra WIN LOSS
Gironi (da 5) Davide Locatelli Giordano Urbani WIN LOSS
Gironi (da 5) Davide Chiolero Anna Carnevali WIN LOSS
Gironi (da 5) Davide Chiolero Davide Locatelli WIN LOSS
Gironi (da 5) Riccardo Barra Giordano Urbani LOSS WIN
Gironi (da 5) Davide Chiolero Riccardo Barra LOSS WIN
Gironi (da 5) Anna Carnevali Davide Locatelli LOSS WIN
Eliminatorie (16) Federico Dall'Olio Giordano Urbani WIN LOSS
Eliminatorie (16) Domenico Fichera Davide Gallo WIN LOSS
Eliminatorie (16) Enrico Campobello Alessandro Gallo LOSS WIN
Eliminatorie (16) Andrea Rossi Luca De Sensi WIN LOSS
Eliminatorie (16) Gabriele Ponzio Riccardo Barra WIN LOSS
Eliminatorie (16) Giorgio Marenco Davide Chiolero LOSS WIN
Eliminatorie (16) Michele Allori Gianluca Aronni LOSS WIN
Eliminatorie (16) Federico Lasagni Manghi Davide Locatelli WIN LOSS
Eliminatorie (8) Domenico Fichera Federico Dall'Olio LOSS WIN
Eliminatorie (8) Alessandro Gallo Andrea Rossi LOSS WIN
Eliminatorie (8) Davide Chiolero Gabriele Ponzio WIN LOSS
Eliminatorie (8) Federico Lasagni Manghi Gianluca Aronni WIN LOSS
Eliminatorie (4) Andrea Rossi Federico Dall'Olio LOSS WIN
Eliminatorie (4) Davide Chiolero Federico Lasagni Manghi WIN LOSS
FINALE Federico Dall'Olio Davide Chiolero WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Gironi (da 5) Noemi Boga Anna Carnevali WIN LOSS
Gironi (da 5) Clizia Buniotto Lara Ortolani WIN LOSS
Gironi (da 5) Anna Carnevali Lara Ortolani WIN LOSS
Gironi (da 5) Noemi Boga Lara Ortolani WIN LOSS
Gironi (da 5) Anna Carnevali Clizia Buniotto WIN LOSS
Gironi (da 5) Noemi Boga Clizia Buniotto LOSS WIN
FINALE Anna Carnevali Clizia Buniotto WIN LOSS

Mixed Steel Single Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Gironi (da 5) Stefano Tesini Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Gironi (da 5) Alessandro Mandarini Matteo De Angelis LOSS WIN
Gironi (da 5) Alessandro Mandarini Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Gironi (da 5) Stefano Tesini Alessandro Mandarini WIN LOSS
Gironi (da 5) Matteo De Angelis Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Gironi (da 5) Stefano Tesini Matteo De Angelis WIN LOSS
Gironi (da 5) Pietro Bravi Massimiliano Cappello LOSS WIN
Gironi (da 5) Luca De Sensi Gabriele Ponzio WIN LOSS
Gironi (da 5) Gabriele Ponzio Pietro Bravi LOSS WIN
Gironi (da 5) Gabriele Ponzio Massimiliano Cappello LOSS WIN
Gironi (da 5) Luca De Sensi Pietro Bravi LOSS WIN
Gironi (da 5) Luca De Sensi Massimiliano Cappello LOSS WIN
Gironi (da 5) Daniele Adami Stefano Chiappano WIN LOSS
Gironi (da 5) Federico Lasagni Manghi Tommaso Ronzat WIN LOSS
Gironi (da 5) Stefano Chiappano Tommaso Ronzat WIN LOSS
Gironi (da 5) Enrico Campobello Federico Lasagni Manghi LOSS WIN
Gironi (da 5) Enrico Campobello Stefano Chiappano LOSS WIN
Gironi (da 5) Daniele Adami Tommaso Ronzat WIN LOSS
Gironi (da 5) Enrico Campobello Daniele Adami LOSS WIN
Gironi (da 5) Federico Lasagni Manghi Stefano Chiappano LOSS WIN
Gironi (da 5) Daniele Adami Federico Lasagni Manghi WIN LOSS
Gironi (da 5) Enrico Campobello Tommaso Ronzat WIN LOSS
Gironi (da 5) Domenico Fichera Zeno Toffalini WIN LOSS
Gironi (da 5) Luca Romanato Nicola Damian LOSS WIN
Gironi (da 5) Zeno Toffalini Luca Romanato WIN LOSS
Gironi (da 5) Fabio Lobina Nicola Damian WIN LOSS
Gironi (da 5) Zeno Toffalini Fabio Lobina WIN LOSS
Gironi (da 5) Domenico Fichera Luca Romanato WIN LOSS
Gironi (da 5) Domenico Fichera Fabio Lobina WIN LOSS
Gironi (da 5) Zeno Toffalini Nicola Damian WIN LOSS
Gironi (da 5) Domenico Fichera Nicola Damian WIN LOSS
Gironi (da 5) Fabio Lobina Luca Romanato LOSS WIN
Eliminatorie (16) Domenico Fichera Alessandro Mandarini WIN LOSS
Eliminatorie (16) Federico Lasagni Manghi Stefano Tesini LOSS WIN
Eliminatorie (16) Luigi Simone Menichino Nicola Damian WIN LOSS
Eliminatorie (16) Enrico Campobello Zeno Toffalini LOSS WIN
Eliminatorie (16) Daniele Adami Luca Romanato WIN LOSS
Eliminatorie (16) Luca De Sensi Pietro Bravi WIN LOSS
Eliminatorie (16) Fabio Lobina Massimiliano Cappello LOSS WIN
Eliminatorie (16) Stefano Chiappano Matteo De Angelis LOSS WIN
Eliminatorie (8) Domenico Fichera Stefano Tesini WIN LOSS
Eliminatorie (8) Zeno Toffalini Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Eliminatorie (8) Luca De Sensi Daniele Adami WIN LOSS
Eliminatorie (8) Matteo De Angelis Massimiliano Cappello LOSS WIN
Eliminatorie (4) Domenico Fichera Luigi Simone Menichino WIN LOSS
Eliminatorie (4) Luca De Sensi Massimiliano Cappello LOSS WIN
FINALE Domenico Fichera Massimiliano Cappello LOSS WIN

Women's Steel Single Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Gironi (da 5) Clizia Buniotto Arianna Focaccia WIN LOSS
Gironi (da 5) Lara Ortolani Elisabetta Lamperti LOSS WIN
Gironi (da 5) Lara Ortolani Arianna Focaccia WIN LOSS
Gironi (da 5) Silvia Giuseppina Manera Elisabetta Lamperti WIN LOSS
Gironi (da 5) Silvia Giuseppina Manera Arianna Focaccia WIN LOSS
Gironi (da 5) Clizia Buniotto Lara Ortolani WIN LOSS
Gironi (da 5) Silvia Giuseppina Manera Clizia Buniotto LOSS WIN
Gironi (da 5) Arianna Focaccia Elisabetta Lamperti WIN LOSS
Gironi (da 5) Clizia Buniotto Elisabetta Lamperti LOSS WIN
Gironi (da 5) Silvia Giuseppina Manera Lara Ortolani WIN LOSS
FINALE Clizia Buniotto Elisabetta Lamperti LOSS WIN