Digladior HEMA tournaj 2018

Date
November 10
Country
Czech Republic
City
Prague

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 99 33

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Ján Doms Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Tomáš Kohout Ján Doms WIN LOSS
Pool 1 Ján Doms Beata Pevna WIN LOSS
Pool 1 Karel Murgaš Ján Doms WIN LOSS
Pool 1 Kamil Hozák Tomáš Kohout WIN LOSS
Pool 1 Beata Pevna Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Karel Murgaš Kamil Hozák WIN LOSS
Pool 1 Beata Pevna Tomáš Kohout LOSS WIN
Pool 1 Tomáš Kohout Karel Murgaš LOSS WIN
Pool 1 Beata Pevna Karel Murgaš LOSS WIN
Pool 2 Bystrík Holeček Jan Žegklitz WIN LOSS
Pool 2 Milan Hosman Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 2 Aleš Kosán Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 2 Tomáš Musil Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 2 Milan Hosman Bystrík Holeček LOSS WIN
Pool 2 Aleš Kosán Bystrík Holeček LOSS WIN
Pool 2 Tomáš Musil Bystrík Holeček LOSS WIN
Pool 2 Aleš Kosán Milan Hosman WIN LOSS
Pool 2 Tomáš Musil Milan Hosman WIN LOSS
Pool 2 Aleš Kosán Tomáš Musil LOSS WIN
Pool 3 Marek Hráček Matouš Nerad WIN LOSS
Pool 3 Vojtěch Richter Matouš Nerad WIN LOSS
Pool 3 Matouš Nerad Pavel Böhm LOSS WIN
Pool 3 Jozef Marecek Matouš Nerad WIN LOSS
Pool 3 Matouš Nerad Lukáš Matuška LOSS WIN
Pool 3 Vojtěch Richter Marek Hráček WIN LOSS
Pool 3 Marek Hráček Pavel Böhm LOSS WIN
Pool 3 Jozef Marecek Marek Hráček LOSS WIN
Pool 3 Marek Hráček Lukáš Matuška LOSS WIN
Pool 3 Vojtěch Richter Pavel Böhm LOSS WIN
Pool 3 Jozef Marecek Vojtěch Richter LOSS WIN
Pool 3 Lukáš Matuška Vojtěch Richter WIN LOSS
Pool 3 Jozef Marecek Pavel Böhm LOSS WIN
Pool 3 Lukáš Matuška Pavel Böhm WIN LOSS
Pool 3 Jozef Marecek Lukáš Matuška LOSS WIN
Pool 4 Michal Konečný Peter Vrabec LOSS WIN
Pool 4 Dusan Pevny Michal Konečný WIN LOSS
Pool 4 Karel Dobiáš Michal Konečný LOSS WIN
Pool 4 Simone Normani Michal Konečný LOSS WIN
Pool 4 Michal Konečný Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 4 Peter Vrabec Dusan Pevny WIN LOSS
Pool 4 Karel Dobiáš Peter Vrabec LOSS WIN
Pool 4 Simone Normani Peter Vrabec LOSS WIN
Pool 4 Peter Vrabec Lubomir Pečiva WIN LOSS
Pool 4 Karel Dobiáš Dusan Pevny WIN LOSS
Pool 4 Simone Normani Dusan Pevny LOSS WIN
Pool 4 Dusan Pevny Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 4 Karel Dobiáš Simone Normani LOSS WIN
Pool 4 Lubomir Pečiva Karel Dobiáš WIN LOSS
Pool 4 Simone Normani Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 5 Pavel Šilhánek David Rovný LOSS WIN
Pool 5 Ondrej Masar Pavel Šilhánek LOSS WIN
Pool 5 Zdeněk Brýdl Pavel Šilhánek WIN LOSS
Pool 5 Petr Erlebach Pavel Šilhánek LOSS WIN
Pool 5 David Rovný Ondrej Masar WIN LOSS
Pool 5 Zdeněk Brýdl David Rovný WIN LOSS
Pool 5 Petr Erlebach David Rovný LOSS WIN
Pool 5 Zdeněk Brýdl Ondrej Masar WIN LOSS
Pool 5 Petr Erlebach Ondrej Masar WIN LOSS
Pool 5 Zdeněk Brýdl Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 6 Jaroslav Čechura Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 6 Jan Šulák Jaroslav Čechura WIN LOSS
Pool 6 Jaroslav Čechura Jan Stetina LOSS WIN
Pool 6 Jan Randl Jaroslav Čechura WIN LOSS
Pool 6 Jaroslav Čechura Vladimir Knazko LOSS WIN
Pool 6 Jan Šulák Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 6 Jan Stetina Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 6 Jan Randl Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 6 Vladimir Knazko Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 6 Jan Šulák Jan Stetina WIN LOSS
Pool 6 Jan Randl Jan Šulák LOSS WIN
Pool 6 Jan Šulák Vladimir Knazko WIN LOSS
Pool 6 Jan Stetina Jan Randl LOSS WIN
Pool 6 Vladimir Knazko Jan Stetina LOSS WIN
Pool 6 Jan Randl Vladimir Knazko WIN LOSS
Round of 16 Pavel Šilhánek Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Round of 16 Lubomir Pečiva Kamil Hozák LOSS WIN
Round of 16 Karel Murgaš Jan Randl WIN LOSS
Round of 16 Vojtěch Richter Jan Šulák WIN LOSS
Round of 16 Tomáš Musil Peter Vrabec LOSS WIN
Round of 16 Viktor Kliment Lukáš Matuška LOSS WIN
Round of 16 Pavel Böhm Jan Žegklitz LOSS WIN
Round of 16 Tomáš Kohout Bystrík Holeček LOSS WIN
Final Kamil Hozák Bystrík Holeček LOSS WIN
Round of 32 Jan Stetina Pavel Šilhánek LOSS WIN
Round of 32 Aleš Kosán Kamil Hozák LOSS WIN
Round of 32 Vladimir Knazko Jan Randl LOSS WIN
Round of 32 Marek Hráček Vojtěch Richter LOSS WIN
Round of 32 Tomáš Musil Dusan Pevny WIN LOSS
Round of 32 Viktor Kliment David Rovný WIN LOSS
Round of 32 Petr Erlebach Jan Žegklitz LOSS WIN
Round of 32 Tomáš Kohout Michal Konečný WIN LOSS
Semi finals Kamil Hozák Vojtěch Richter WIN LOSS
Semi finals Lukáš Matuška Bystrík Holeček LOSS WIN
Quarter finals Zdeněk Brýdl Kamil Hozák LOSS WIN
Quarter finals Karel Murgaš Vojtěch Richter LOSS WIN
Quarter finals Lukáš Matuška Peter Vrabec WIN LOSS
Quarter finals Jan Žegklitz Bystrík Holeček LOSS WIN
Bronze final Lukáš Matuška Vojtěch Richter WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Digladior HEMA tournaj 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
20 6 Bystrík Holeček Trnavský Šermiarsky Cech 1796.9 24.4
27 3 Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský 1775.3 1.2
56 11 Pavel Böhm Šermírna Luka 1701.5 30.4
75 7 Zdeněk Brýdl Brněnští Fechteři 1667.5 11.3
76 1 Peter Vrabec Trnavský Šermiarsky Cech 1667.2 6.6
143 14 Jan Šulák Digladior 1594.2 18.1
341 222 Lukáš Matuška Digladior 1485.5 97.1
429 144 Lubomir Pečiva Rožnovsky šermirsky klub 1441.8 57.6
486 1 Pavel Šilhánek Pardubický spolek šermířský 1421.8 4.2
510 144 Karel Murgaš SHŠ Krkavci 1413.3 52.4
550 517 Vojtěch Richter Digladior Plzeň 1398.9 157.5
586 60 Jan Stetina Dobrovolný Šerm 1385.8 15.3
643 170 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1371.8 60.7
654 8 Tomáš Musil Pardubický spolek šermířský 1367.7 9.2
731 36 Tomáš Kohout Šermírna Luka 1341.6 17.6
954 650 Jan Randl T. J. Sokol České Budějovice 1281.9 169.3
1099 414 David Rovný Digladior 1242.8 111.2
1280 Viktor Kliment Rotyka 1196
1315 3 Dusan Pevny Klub šermu Trenčín 1188.1 14.2
1403 20 Vladimir Knazko Pardubický spolek šermířský 1167.8 6.4
1884 Marek Hráček Škola šermu Paridon 1066.7
1988 Michal Konečný Brněnští Fechteři 1045.1
2216 58 Jozef Marecek Klub šermu Trenčín 992.1 25.1
2261 Ján Doms Brněnští Fechteři 985.2
2316 49 Simone Normani ASD Majistro Re 974.3 26.5
2326 Jaroslav Čechura Digladior Plzeň 973.6
2339 Aleš Kosán Digladior Plzeň 970.4
2352 Petr Erlebach HELOPS 965.8
2375 247 Ondrej Masar Dobrovolný Šerm 959.6 35.3
2411 Karel Dobiáš Dobrovolný Šerm 954.4
2769 157 Milan Hosman T. J. Sokol České Budějovice 870.1 18.9
2808 Beata Pevna Klub šermu Trenčín 858
2999 Matouš Nerad Pardubický spolek šermířský 806.3