Oktoberfecht 2019

Date
October 13
Country
Australia
State
Victoria
City
Melbourne

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 60 24
Mixed Steel Sidesword 60 24
Mixed Leather Dussack 16 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Rhys Kinlough Adelaide Sword Academy
Samuel Lewis Big Tree Combat Club
James Mooney Big Tree Combat Club
Andrew Hecker Big Tree Combat Club
Victor Wang Big Tree Combat Club
Simon Wilson Big Tree Combat Club
Bryce Exley Fechtschule Victoria
Kenneth Yuen Fechtschule Victoria
Daniel Romano Fechtschule Victoria
Ronald Lee Fechtschule Victoria
Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms
Katherine Livingston Glen Lachlann Estate College of Arms
Nelson McGuigan Melbourne Messer Club
Stanley Foster Melbourne Messer Club
Gene Mills Melbourne Messer Club
Brad McPherson Scholar Victoria
Travis McKenzie Scholar Victoria
Gavin Corben Scholar Victoria
Clark Jurisic Scholar Victoria
Thomas Tucker Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
James Stallard Scholar Victoria
Ben Stockdale Scholar Victoria
Owen Jin Scholar Victoria
Nicolo Catapang Stoccata School of Defence
Justin Weaver The School of Historical Fencing
Zuorui Liu The School of Historical Fencing
Edward Craig The School of Historical Fencing
Liu Yuxing The School of Historical Fencing
Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Nelson McGuigan Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Set 1 Bryce Exley Thomas Tucker LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Bryce Exley WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Hecker Bryce Exley LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Hecker Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Andrew Hecker LOSS WIN
Pool Set 1 Rhys Kinlough Stanley Foster WIN LOSS
Pool Set 1 James Stallard Brad McPherson WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Kinlough James Stallard WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Kinlough Brad McPherson WIN LOSS
Pool Set 1 Stanley Foster Brad McPherson WIN LOSS
Pool Set 1 Stanley Foster James Stallard LOSS WIN
Pool Set 1 Benjamin Pope Owen Jin LOSS WIN
Pool Set 1 Gene Mills Simon Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 Owen Jin Simon Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Owen Jin Gene Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Gene Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Simon Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Ben Stockdale WIN LOSS
Pool Set 1 James Mooney Liu Yuxing WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben James Mooney WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Liu Yuxing WIN LOSS
Pool Set 1 Liu Yuxing Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 James Mooney Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 Kenneth Yuen Daniel Romano WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Victor Wang WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Victor Wang LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Joel Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Kenneth Yuen Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Kenneth Yuen Victor Wang WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Clark Jurisic LOSS WIN
Pool Set 1 Samuel Lewis Clark Jurisic LOSS WIN
Pool Set 1 Samuel Lewis Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Lewis Travis McKenzie LOSS WIN
Elimination Bracket Katherine Livingston Clark Jurisic LOSS WIN
Elimination Bracket Ben Stockdale Gene Mills WIN LOSS
Elimination Bracket Liu Yuxing James Stallard LOSS WIN
Elimination Bracket Andrew Hecker Daniel Romano LOSS WIN
Elimination Bracket Brad McPherson Simon Wilson LOSS WIN
Elimination Bracket Samuel Lewis Bryce Exley WIN LOSS
Elimination Bracket James Mooney Victor Wang LOSS WIN
Elimination Bracket Stanley Foster Thomas Tucker WIN LOSS
Eighth-Finals Travis McKenzie Stanley Foster WIN LOSS
Eighth-Finals Gavin Corben Victor Wang WIN LOSS
Eighth-Finals Samuel Lewis Owen Jin LOSS WIN
Eighth-Finals Rhys Kinlough Simon Wilson WIN LOSS
Eighth-Finals Kenneth Yuen Daniel Romano WIN LOSS
Eighth-Finals Nelson McGuigan James Stallard WIN LOSS
Eighth-Finals Benjamin Pope Ben Stockdale LOSS WIN
Eighth-Finals Clark Jurisic Joel Thomas LOSS WIN
Quarterfinals Travis McKenzie Joel Thomas WIN LOSS
Quarterfinals Gavin Corben Ben Stockdale WIN LOSS
Quarterfinals Nelson McGuigan Owen Jin LOSS WIN
Quarterfinals Rhys Kinlough Kenneth Yuen WIN LOSS
Semifinals Rhys Kinlough Travis McKenzie LOSS WIN
Semifinals Gavin Corben Owen Jin LOSS WIN
Gold Medal Match Travis McKenzie Owen Jin WIN LOSS
Bronze Medal Match Rhys Kinlough Gavin Corben LOSS WIN

Mixed Steel Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Timothy Harris Liu Yuxing LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Harris Gene Mills LOSS WIN
Pool Set 1 Liu Yuxing Gene Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Owen Jin Gene Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Timothy Harris Owen Jin LOSS WIN
Pool Set 1 Liu Yuxing Owen Jin WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Lewis Ronald Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Kenneth Yuen Ronald Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Lewis Kenneth Yuen WIN LOSS
Pool Set 1 Kenneth Yuen Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Lewis Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Weaver Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 James Stallard Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston James Stallard LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Weaver James Stallard LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Weaver Ben Stockdale WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Bryce Exley LOSS WIN
Pool Set 1 Stanley Foster Bryce Exley WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Stanley Foster LOSS WIN
Pool Set 1 Benjamin Pope Stanley Foster WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Bryce Exley WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Gavin Corben WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Zuorui Liu WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Kinlough Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Rhys Kinlough Zuorui Liu WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Kinlough Edward Craig LOSS WIN
Pool Set 1 Edward Craig Daniel Romano WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Zuorui Liu WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Clark Jurisic Nicolo Catapang WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Nicolo Catapang WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Nicolo Catapang WIN LOSS
Elimination Bracket Timothy Harris Ronald Lee WIN LOSS
Elimination Bracket Gavin Corben Justin Weaver LOSS WIN
Elimination Bracket James Stallard Zuorui Liu WIN LOSS
Elimination Bracket Daniel Romano Nicolo Catapang WIN LOSS
Elimination Bracket Joel Thomas Ben Stockdale LOSS WIN
Elimination Bracket Kenneth Yuen Katherine Livingston LOSS WIN
Elimination Bracket Clark Jurisic Gene Mills WIN LOSS
Elimination Bracket Rhys Kinlough Bryce Exley WIN LOSS
Eighth-Finals Rhys Kinlough Edward Craig LOSS WIN
Eighth-Finals Travis McKenzie Clark Jurisic WIN LOSS
Eighth-Finals Benjamin Pope Katherine Livingston WIN LOSS
Eighth-Finals Liu Yuxing Ben Stockdale WIN LOSS
Eighth-Finals Daniel Romano Owen Jin WIN LOSS
Eighth-Finals Stanley Foster James Stallard LOSS WIN
Eighth-Finals Justin Weaver Nelson McGuigan LOSS WIN
Eighth-Finals Timothy Harris Samuel Lewis LOSS WIN
Quarterfinals Samuel Lewis Edward Craig LOSS WIN
Quarterfinals Travis McKenzie Nelson McGuigan WIN LOSS
Quarterfinals Benjamin Pope James Stallard WIN LOSS
Quarterfinals Liu Yuxing Daniel Romano LOSS WIN
Semifinals Edward Craig Daniel Romano LOSS WIN
Semifinals Benjamin Pope Travis McKenzie WIN LOSS
Gold Medal Match Benjamin Pope Daniel Romano WIN LOSS
Bronze Medal Match Travis McKenzie Edward Craig WIN LOSS

Mixed Leather Dussack

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-Finals Nelson McGuigan Thomas Tucker LOSS WIN
Eighth-Finals Stanley Foster Brad McPherson WIN LOSS
Eighth-Finals Rhys Kinlough Bryce Exley LOSS WIN
Eighth-Finals Clark Jurisic Owen Jin LOSS WIN
Eighth-Finals Daniel Romano Ben Stockdale LOSS WIN
Eighth-Finals Gavin Corben Liu Yuxing WIN LOSS
Eighth-Finals James Mooney Katherine Livingston WIN LOSS
Eighth-Finals Joel Thomas James Stallard LOSS WIN
Quarterfinals Thomas Tucker James Stallard LOSS WIN
Quarterfinals James Mooney Stanley Foster LOSS WIN
Quarterfinals Gavin Corben Bryce Exley WIN LOSS
Quarterfinals Ben Stockdale Owen Jin LOSS WIN
Semifinals James Stallard Owen Jin WIN LOSS
Semifinals Gavin Corben Stanley Foster WIN LOSS
Gold Medal Match Gavin Corben James Stallard WIN LOSS
Bronze Medal Match Stanley Foster Owen Jin WIN LOSS