ŠaTeM 2023

Date
June 17
Country
Czech Republic
City
Praha

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Nylon Messer 73 20
Mixed Steel Longsword 80 24
Mixed Steel Sabre 54 14

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jiří Trnka Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 1 Matvey Sakharov Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 1 Tomas Petrtyl Roman Kostka LOSS WIN
Pool 1 Martin Horák Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 1 Jan Mesarč Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 1 Michal Žebro Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 1 Matvey Sakharov Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 1 Jiří Trnka Roman Kostka WIN LOSS
Pool 1 Martin Horák Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 1 Jan Mesarč Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 1 Jiří Trnka Michal Žebro LOSS WIN
Pool 1 Matvey Sakharov Roman Kostka WIN LOSS
Pool 1 Martin Horák Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 1 Matvey Sakharov Jan Mesarč LOSS WIN
Pool 1 Michal Žebro Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 1 Martin Horák Roman Kostka WIN LOSS
Pool 1 Jan Mesarč Roman Kostka LOSS WIN
Pool 1 Michal Žebro Roman Kostka WIN LOSS
Pool 1 Jan Mesarč Martin Horák WIN LOSS
Pool 1 Michal Žebro Martin Horák WIN LOSS
Pool 1 Jan Mesarč Michal Žebro WIN LOSS
Pool 2 Pavel Dostál Milan Divis WIN LOSS
Pool 2 Petr Netopil Pavel Dostál WIN LOSS
Pool 2 Pavel Dostál Matěj Horňák WIN LOSS
Pool 2 Petr Erlebach Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál Jan Nemec LOSS WIN
Pool 2 Petr Netopil Milan Divis LOSS WIN
Pool 2 Matěj Horňák Milan Divis WIN LOSS
Pool 2 Milan Divis Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 2 Jan Nemec Milan Divis LOSS WIN
Pool 2 Petr Netopil Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Petr Netopil WIN LOSS
Pool 2 Petr Netopil Jan Nemec LOSS WIN
Pool 2 Matěj Horňák Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 2 Matěj Horňák Jan Nemec LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Jan Nemec WIN LOSS
Pool 3 Ondřej Malina Jan Gruber WIN LOSS
Pool 3 Matěj Veselý Jan Gruber LOSS WIN
Pool 3 Matouš Krhutek Jan Gruber LOSS WIN
Pool 3 Jan Gruber Jan Stiess LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Jan Gruber LOSS WIN
Pool 3 Marek Vinklát Jan Gruber LOSS WIN
Pool 3 Matěj Veselý Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Matouš Krhutek Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Jan Stiess Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Marek Vinklát Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Matěj Veselý Matouš Krhutek WIN LOSS
Pool 3 Jan Stiess Matěj Veselý LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Matěj Veselý WIN LOSS
Pool 3 Marek Vinklát Matěj Veselý LOSS WIN
Pool 3 Matouš Krhutek Jan Stiess LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Matouš Krhutek LOSS WIN
Pool 3 Marek Vinklát Matouš Krhutek LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Jan Stiess LOSS WIN
Pool 3 Marek Vinklát Jan Stiess LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Marek Vinklát WIN LOSS
Final Ondřej Malina Matvey Sakharov WIN LOSS
Bronze Final Jan Mesarč Jiří Trnka LOSS WIN
Semi Final Ondřej Malina Jan Mesarč WIN LOSS
Semi Final Matvey Sakharov Jiří Trnka WIN LOSS
Quarter Final Ondřej Malina Pavel Dostál WIN LOSS
Quarter Final Jan Mesarč Jan Gruber WIN LOSS
Quarter Final Jan Stiess Jiří Trnka LOSS WIN
Quarter Final Matvey Sakharov Martin Horák WIN LOSS
Round of 16 Ondřej Malina Václav Pekárek WIN LOSS
Round of 16 Milan Divis Pavel Dostál LOSS WIN
Round of 16 Petr Erlebach Jan Mesarč LOSS WIN
Round of 16 Matěj Veselý Jan Gruber LOSS WIN
Round of 16 Matouš Krhutek Jiří Trnka LOSS WIN
Round of 16 Jan Stiess Jan Nemec WIN LOSS
Round of 16 Michal Žebro Martin Horák LOSS WIN
Round of 16 Matvey Sakharov Matěj Horňák WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Final Matvey Sakharov Matěj Horňák LOSS WIN
Bronze Final Ondřej Malina Matěj Mazanec WIN LOSS
Semi Final Matěj Horňák Matěj Mazanec WIN LOSS
Semi Final Ondřej Malina Matvey Sakharov LOSS WIN
Quarter Final Matěj Horňák Matouš Krhutek WIN LOSS
Quarter Final Jindřich Tichý Matěj Mazanec LOSS WIN
Quarter Final Jan Žegklitz Matvey Sakharov LOSS WIN
Quarter Final Jiří Trnka Ondřej Malina LOSS WIN
Round of 16 Rudolf Tkáč Matěj Horňák LOSS WIN
Round of 16 Matouš Krhutek Jan Mesarč WIN LOSS
Round of 16 Jindřich Tichý Martin Horák WIN LOSS
Round of 16 Michal Melko Matěj Mazanec LOSS WIN
Round of 16 Jakub Vlasák Jan Žegklitz LOSS WIN
Round of 16 Karel Daneš Matvey Sakharov LOSS WIN
Round of 16 Ondřej Malina Petr Erlebach WIN LOSS
Round of 16 Petr Weber Jiří Trnka LOSS WIN
Round of 32 Michal Král Rudolf Tkáč LOSS WIN
Round of 32 Petr Netopil Martin Horák LOSS WIN
Round of 32 Adéla Wurstová Jakub Vlasák LOSS WIN
Round of 32 Petr Erlebach David Jeřábek WIN LOSS
Pool 1 Matouš Krhutek Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 1 Petr Erlebach Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 1 Jan Žegklitz Petr Weber WIN LOSS
Pool 1 Michal Král Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Forejt Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 1 Matouš Krhutek Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Petr Weber Matouš Krhutek WIN LOSS
Pool 1 Michal Král Matouš Krhutek LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Forejt Matouš Krhutek LOSS WIN
Pool 1 Petr Erlebach Petr Weber LOSS WIN
Pool 1 Michal Král Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Vojtěch Forejt Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 1 Michal Král Petr Weber LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Forejt Petr Weber LOSS WIN
Pool 1 Michal Král Vojtěch Forejt WIN LOSS
Pool 2 Matěj Mazanec Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 2 Václav Pekárek Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 2 Jakub Vlasák Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 2 Matěj Horňák Marek Vinklát WIN LOSS
Pool 2 Karel Daneš Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 2 Matěj Mazanec Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Jakub Vlasák Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Matěj Mazanec Marek Vinklát WIN LOSS
Pool 2 Karel Daneš Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Václav Pekárek Jakub Vlasák LOSS WIN
Pool 2 Marek Vinklát Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 2 Václav Pekárek Karel Daneš LOSS WIN
Pool 2 Jakub Vlasák Marek Vinklát WIN LOSS
Pool 2 Karel Daneš Jakub Vlasák WIN LOSS
Pool 2 Marek Vinklát Karel Daneš LOSS WIN
Pool 3 Jindřich Tichý Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Malina Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Adéla Wurstová Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Roman Kostka Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Malina Jiří Trnka WIN LOSS
Pool 3 Jindřich Tichý Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Adéla Wurstová Jindřich Tichý LOSS WIN
Pool 3 Roman Kostka Jindřich Tichý LOSS WIN
Pool 3 Jiří Trnka Jindřich Tichý LOSS WIN
Pool 3 Adéla Wurstová Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Roman Kostka Martin Horák LOSS WIN
Pool 3 Jiří Trnka Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Roman Kostka Adéla Wurstová LOSS WIN
Pool 3 Jiří Trnka Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 3 Roman Kostka Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 4 Jan Mesarč Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 4 Rudolf Tkáč Jan Mesarč LOSS WIN
Pool 4 David Jeřábek Jan Mesarč LOSS WIN
Pool 4 Petr Netopil Jan Mesarč LOSS WIN
Pool 4 Jan Mesarč Michal Melko LOSS WIN
Pool 4 Rudolf Tkáč Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 4 David Jeřábek Matvey Sakharov WIN LOSS
Pool 4 Petr Netopil Matvey Sakharov WIN LOSS
Pool 4 Matvey Sakharov Michal Melko WIN LOSS
Pool 4 David Jeřábek Rudolf Tkáč LOSS WIN
Pool 4 Petr Netopil Rudolf Tkáč WIN LOSS
Pool 4 Rudolf Tkáč Michal Melko WIN LOSS
Pool 4 Petr Netopil David Jeřábek LOSS WIN
Pool 4 David Jeřábek Michal Melko LOSS WIN
Pool 4 Petr Netopil Michal Melko LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Final Milan Divis Pavel Dostál WIN LOSS
Bronze Final Kamil Hozák Petr Erlebach WIN LOSS
Semi Final Petr Erlebach Pavel Dostál LOSS WIN
Semi Final Milan Divis Kamil Hozák WIN LOSS
Quarter Final Jiří Trnka Pavel Dostál LOSS WIN
Quarter Final Petr Erlebach Jan Stiess WIN LOSS
Quarter Final Ondřej Malina Kamil Hozák LOSS WIN
Quarter Final Matěj Mazanec Milan Divis LOSS WIN
Round of 16 Jiří Trnka Václav Pekárek WIN LOSS
Round of 16 Adéla Wurstová Jan Stiess LOSS WIN
Round of 16 Karel Daneš Ondřej Malina LOSS WIN
Round of 16 Jakub Loukota Milan Divis LOSS WIN
Pool 1 Kamil Hozák Matěj Mazanec WIN LOSS
Pool 1 Adéla Wurstová Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Kamil Hozák Milan Divis WIN LOSS
Pool 1 Karel Daneš Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Roman Kostka Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Jan Stiess Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Adéla Wurstová Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 1 Milan Divis Matěj Mazanec WIN LOSS
Pool 1 Karel Daneš Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 1 Roman Kostka Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 1 Jan Stiess Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 1 Milan Divis Adéla Wurstová LOSS WIN
Pool 1 Karel Daneš Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 1 Roman Kostka Adéla Wurstová LOSS WIN
Pool 1 Jan Stiess Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 1 Milan Divis Karel Daneš WIN LOSS
Pool 1 Roman Kostka Milan Divis LOSS WIN
Pool 1 Jan Stiess Milan Divis WIN LOSS
Pool 1 Roman Kostka Karel Daneš LOSS WIN
Pool 1 Karel Daneš Jan Stiess WIN LOSS
Pool 1 Roman Kostka Jan Stiess LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 2 Pavel Dostál Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Jiří Trnka Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál Ondřej Malina WIN LOSS
Pool 2 Jakub Loukota Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Petr Netopil Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Václav Pekárek Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 2 Jiří Trnka Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Ondřej Malina WIN LOSS
Pool 2 Jakub Loukota Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 2 Petr Netopil Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 2 Václav Pekárek Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 2 Ondřej Malina Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Jakub Loukota Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 2 Petr Netopil Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 2 Jiří Trnka Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Jakub Loukota Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 2 Petr Netopil Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 2 Jakub Loukota Ondřej Malina WIN LOSS
Pool 2 Petr Netopil Ondřej Malina WIN LOSS
Pool 2 Jakub Loukota Petr Netopil WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just ŠaTeM 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
127 35 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1632.8 24.7
276 206 Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub 1531.8 94.7
341 55 Matěj Horňák Šermírna Luka 1502.5 30.3
724 48 Jindřich Tichý Poslední Argument 1371.2 23.3
726 33 Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský 1371.1 0.2
762 246 Matvey Sakharov Hema Praha 1360.6 77.2
1040 58 Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor 1290.1 32.4
1165 97 Matouš Krhutek Rožnovsky šermirsky klub 1256.6 34.6
1287 17 Petr Erlebach HELOPS 1231.2 11.1
1578 809 Petr Weber Škola šermu Paridon 1171.3 188
1610 215 Václav Pekárek Škola šermu Paridon 1165.5 29.4
1735 Jiří Trnka Manus Regis 1137.3
1766 330 David Jeřábek Poslední Argument 1132.1 83.2
1865 53 Rudolf Tkáč Sportovní šerm Tábor 1114.6 31.3
1956 362 Martin Horák Digladior 1096.2 54.7
2063 172 Jakub Vlasák Poslední Argument 1075.7 58.1
2065 Michal Melko Rotyka 1075.3
2190 Karel Daneš Duelanti od Svatého Rocha 1052.2
2307 119 Adéla Wurstová Pardubický spolek šermířský 1028.9 0.9
2400 Petr Netopil Duelanti od Svatého Rocha 1007.1
2677 196 Michal Král Poslední Argument 947.1 82.7
3309 235 Marek Vinklát Digladior 757.8 31.4
3423 195 Roman Kostka Duelanti od Svatého Rocha 691.2 19.9
3471 Vojtěch Forejt Digladior 617.5