The May Melee 2018

Date
May 25
Country
United Kingdom
City
Newnham

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 99 21
Mixed Nylon Longsword 6 4
Mixed Steel Sidesword 16 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective
Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland
Jasper Olthof MARS
Tea Kew Cambridge HEMA
Henry Jones Cambridge HEMA
Nick Laing Edel Fencing Academy
Thomas Sylvester Grange Martial Arts
Daniel Antrobus Grange Martial Arts
Amber Chester London Historical Fencing Club
James Allen Mercian Medieval Fight Club
Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria
Edmund Withnell The Iron Door Collective
Michael Smallridge The Iron Door Collective
Robert Williams The School of the Sword
Kasten Harris The School of the Sword
Mark Brand Thetford Sword Club
Paul Grayson Thetford Sword Club
Gethyn Long Virtus Sword School
Oliver Sutcliffe Virtus Sword School
Samuel English Virtus Sword School
Edmund Rayner Virtus Sword School
Adam Jenkins Virtus Sword School
Daniel Jones Virtus Sword School
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Daniel Antrobus Mark Brand LOSS WIN
Pool 1 Daniel Antrobus Samuel English LOSS WIN
Pool 1 Daniel Antrobus Tea Kew LOSS WIN
Pool 1 Daniel Antrobus Nick Laing LOSS WIN
Pool 1 Maria Makarova Daniel Antrobus WIN LOSS
Pool 1 Jonathan Middleton Daniel Antrobus WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Daniel Antrobus WIN LOSS
Pool 1 Daniel Antrobus Oliver Sutcliffe WIN LOSS
Pool 1 Daniel Antrobus Thomas Sylvester LOSS WIN
Pool 1 Samuel English Mark Brand WIN LOSS
Pool 1 Tea Kew Mark Brand LOSS WIN
Pool 1 Nick Laing Mark Brand LOSS WIN
Pool 1 Maria Makarova Mark Brand WIN LOSS
Pool 1 Jonathan Middleton Mark Brand WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Mark Brand WIN LOSS
Pool 1 Oliver Sutcliffe Mark Brand LOSS WIN
Pool 1 Thomas Sylvester Mark Brand LOSS WIN
Pool 1 Tea Kew Samuel English LOSS WIN
Pool 1 Nick Laing Samuel English LOSS WIN
Pool 1 Maria Makarova Samuel English LOSS WIN
Pool 1 Jonathan Middleton Samuel English WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Samuel English WIN LOSS
Pool 1 Oliver Sutcliffe Samuel English LOSS WIN
Pool 1 Samuel English Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool 1 Nick Laing Tea Kew WIN LOSS
Pool 1 Maria Makarova Tea Kew DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Jonathan Middleton Tea Kew WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Tea Kew WIN LOSS
Pool 1 Tea Kew Oliver Sutcliffe WIN LOSS
Pool 1 Tea Kew Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool 1 Maria Makarova Nick Laing WIN LOSS
Pool 1 Jonathan Middleton Nick Laing WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Nick Laing WIN LOSS
Pool 1 Nick Laing Oliver Sutcliffe LOSS WIN
Pool 1 Nick Laing Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool 1 Maria Makarova Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 1 Maria Makarova Michael Smallridge LOSS WIN
Pool 1 Maria Makarova Oliver Sutcliffe WIN LOSS
Pool 1 Maria Makarova Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 1 Jonathan Middleton Oliver Sutcliffe WIN LOSS
Pool 1 Jonathan Middleton Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Oliver Sutcliffe WIN LOSS
Pool 1 Michael Smallridge Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool 1 Oliver Sutcliffe Thomas Sylvester DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia James Allen WIN LOSS
Pool 2 James Allen Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Daniel Jones James Allen WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma James Allen WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov James Allen WIN LOSS
Pool 2 Jasper Olthof James Allen WIN LOSS
Pool 2 Amir Sheikh-Warak James Allen WIN LOSS
Pool 2 Robert Williams James Allen WIN LOSS
Pool 2 Edmund Withnell James Allen WIN LOSS
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia Paul Grayson LOSS WIN
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia Daniel Jones LOSS WIN
Pool 2 Bart Jongsma Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia Gethyn Long WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 2 Jasper Olthof Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Pool 2 Robert Williams Alejandro Cortes-Garcia DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia Edmund Withnell LOSS WIN
Pool 2 Daniel Jones Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Jasper Olthof Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Amir Sheikh-Warak Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Robert Williams Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Edmund Withnell Paul Grayson WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Daniel Jones WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Daniel Jones WIN LOSS
Pool 2 Jasper Olthof Daniel Jones LOSS WIN
Pool 2 Daniel Jones Amir Sheikh-Warak DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 2 Robert Williams Daniel Jones LOSS WIN
Pool 2 Daniel Jones Edmund Withnell WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Bart Jongsma WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Jasper Olthof WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Robert Williams LOSS WIN
Pool 2 Bart Jongsma Edmund Withnell LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Gethyn Long WIN LOSS
Pool 2 Gethyn Long Amir Sheikh-Warak DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 2 Robert Williams Gethyn Long WIN LOSS
Pool 2 Edmund Withnell Gethyn Long LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Jasper Olthof WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Robert Williams WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Edmund Withnell WIN LOSS
Pool 2 Jasper Olthof Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Pool 2 Jasper Olthof Robert Williams WIN LOSS
Pool 2 Jasper Olthof Edmund Withnell LOSS WIN
Pool 2 Robert Williams Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Pool 2 Edmund Withnell Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Pool 2 Robert Williams Edmund Withnell WIN LOSS
Semi Final Jonathan Middleton Daniel Jones WIN LOSS
Semi Final Alexander Makarov Michael Smallridge WIN LOSS
Bronze Final Michael Smallridge Daniel Jones WIN LOSS
Final Alexander Makarov Jonathan Middleton LOSS WIN

Mixed Nylon Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Adam Jenkins Amber Chester WIN LOSS
Pool 1 Amber Chester Henry Jones LOSS WIN
Pool 1 Amber Chester Edmund Rayner LOSS WIN
Pool 1 Adam Jenkins Henry Jones WIN LOSS
Pool 1 Adam Jenkins Edmund Rayner DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Edmund Rayner Henry Jones WIN LOSS

Mixed Steel Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Alexander Makarov Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 1 Alexander Makarov Maria Makarova WIN LOSS
Pool 1 Alexander Makarov Daniel Jones WIN LOSS
Pool 1 Maria Makarova Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 1 Alejandro Cortes-Garcia Daniel Jones WIN LOSS
Pool 1 Maria Makarova Daniel Jones WIN LOSS
Pool 2 Jonathan Middleton Kasten Harris WIN LOSS
Pool 2 Jonathan Middleton Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 2 Alejandro Cortes-Garcia Kasten Harris LOSS WIN
Pool 2 Bart Jongsma Kasten Harris WIN LOSS
Pool 2 Bart Jongsma Alejandro Cortes-Garcia DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Semi Final Maria Makarova Jonathan Middleton LOSS WIN
Semi Final Alexander Makarov Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Bronze Final Maria Makarova Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Final Alexander Makarov Jonathan Middleton WIN LOSS