1. Dresdner HEMA-Cup

Date
July 9
Country
Germany
State
Saxony
City
Dresden

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Men's Steel Longsword 107 36
Women's Steel Longsword 25 7

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
POOL 1 Daniel Gottschalk Anonymous fighter LOSS WIN
POOL 1 Nicolai Rohmann Anonymous fighter WIN LOSS
POOL 1 Hannes Wahl Anonymous fighter WIN LOSS
POOL 1 Martin Vrábeľ Anonymous fighter WIN LOSS
POOL 1 Daniel Gottschalk Nicolai Rohmann LOSS WIN
POOL 1 Hannes Wahl Daniel Gottschalk WIN LOSS
POOL 1 Martin Vrábeľ Daniel Gottschalk WIN LOSS
POOL 1 Hannes Wahl Nicolai Rohmann WIN LOSS
POOL 1 Martin Vrábeľ Nicolai Rohmann WIN LOSS
POOL 1 Hannes Wahl Martin Vrábeľ LOSS WIN
POOL 2 Manuel Geiling Maroš Lacinák LOSS WIN
POOL 2 David Josefs Manuel Geiling LOSS WIN
POOL 2 Szymon Ożóg Manuel Geiling WIN LOSS
POOL 2 Arthur Boutillon Manuel Geiling LOSS WIN
POOL 2 David Josefs Maroš Lacinák LOSS WIN
POOL 2 Szymon Ożóg Maroš Lacinák WIN LOSS
POOL 2 Arthur Boutillon Maroš Lacinák WIN LOSS
POOL 2 David Josefs Szymon Ożóg LOSS WIN
POOL 2 Arthur Boutillon David Josefs WIN LOSS
POOL 2 Szymon Ożóg Arthur Boutillon WIN LOSS
POOL 3 Viktor Kliment Markus Montenegro WIN LOSS
POOL 3 Samuel Kontriš Viktor Kliment LOSS WIN
POOL 3 Viktor Kliment Theo Wernicke WIN LOSS
POOL 3 Arthur Herbst Viktor Kliment LOSS WIN
POOL 3 Samuel Kontriš Markus Montenegro DRAW DRAW
POOL 3 Markus Montenegro Theo Wernicke WIN LOSS
POOL 3 Arthur Herbst Markus Montenegro WIN LOSS
POOL 3 Samuel Kontriš Theo Wernicke LOSS WIN
POOL 3 Arthur Herbst Samuel Kontriš WIN LOSS
POOL 3 Theo Wernicke Arthur Herbst DRAW DRAW
POOL 4 Adrian Öchsner Daniel Zell LOSS WIN
POOL 4 Andreas Weiß Adrian Öchsner WIN LOSS
POOL 4 Markus Köhler Adrian Öchsner LOSS WIN
POOL 4 Adrian Öchsner Mathias Bär WIN LOSS
POOL 4 Daniel Zell Andreas Weiß WIN LOSS
POOL 4 Markus Köhler Daniel Zell LOSS WIN
POOL 4 Mathias Bär Daniel Zell LOSS WIN
POOL 4 Andreas Weiß Markus Köhler LOSS WIN
POOL 4 Mathias Bär Andreas Weiß WIN LOSS
POOL 4 Markus Köhler Mathias Bär WIN LOSS
POOL 5 Franz Teichert Cornelius Tschiersich LOSS WIN
POOL 5 Illia Babounikau Franz Teichert LOSS WIN
POOL 5 Franz Teichert Michael Sprenger DRAW DRAW
POOL 5 Gerrit Lettke Franz Teichert LOSS WIN
POOL 5 Cornelius Tschiersich Illia Babounikau DRAW DRAW
POOL 5 Cornelius Tschiersich Michael Sprenger WIN LOSS
POOL 5 Gerrit Lettke Cornelius Tschiersich LOSS WIN
POOL 5 Illia Babounikau Michael Sprenger DRAW DRAW
POOL 5 Gerrit Lettke Illia Babounikau LOSS WIN
POOL 5 Michael Sprenger Gerrit Lettke WIN LOSS
POOL 6 Max Schulte Michael Hein WIN LOSS
POOL 6 Gerhard Reich Michael Hein LOSS WIN
POOL 6 Michael Hein Philipp Lechner LOSS WIN
POOL 6 Rick Proschmann Michael Hein LOSS WIN
POOL 6 Gerhard Reich Max Schulte WIN LOSS
POOL 6 Max Schulte Philipp Lechner LOSS WIN
POOL 6 Rick Proschmann Max Schulte LOSS WIN
POOL 6 Gerhard Reich Philipp Lechner LOSS WIN
POOL 6 Rick Proschmann Gerhard Reich DRAW DRAW
POOL 6 Philipp Lechner Rick Proschmann WIN LOSS
POOL 7 Ewen Borrmann Antonín Zajíček LOSS WIN
POOL 7 Anonymous fighter Ewen Borrmann LOSS WIN
POOL 7 Paul Hofmann Ewen Borrmann DRAW DRAW
POOL 7 Ewen Borrmann Tomáš Kedro LOSS WIN
POOL 7 Fabian Konrad Ewen Borrmann WIN LOSS
POOL 7 Antonín Zajíček Anonymous fighter WIN LOSS
POOL 7 Paul Hofmann Antonín Zajíček WIN LOSS
POOL 7 Tomáš Kedro Antonín Zajíček WIN LOSS
POOL 7 Fabian Konrad Antonín Zajíček WIN LOSS
POOL 7 Paul Hofmann Anonymous fighter WIN LOSS
POOL 7 Anonymous fighter Tomáš Kedro LOSS WIN
POOL 7 Fabian Konrad Anonymous fighter WIN LOSS
POOL 7 Paul Hofmann Tomáš Kedro WIN LOSS
POOL 7 Fabian Konrad Paul Hofmann LOSS WIN
POOL 7 Tomáš Kedro Fabian Konrad WIN LOSS
Round of 32 Rick Proschmann Martin Vrábeľ LOSS WIN
Round of 32 Illia Babounikau Maroš Lacinák WIN LOSS
Round of 32 Franz Teichert Anonymous fighter WIN LOSS
Round of 32 Manuel Geiling Fabian Konrad WIN LOSS
Round of 32 Mathias Bär Daniel Zell LOSS WIN
Round of 32 Ewen Borrmann Markus Köhler WIN LOSS
Round of 32 Arthur Herbst Max Schulte LOSS WIN
Round of 32 Gerhard Reich Viktor Kliment LOSS WIN
Round of 32 Samuel Kontriš Szymon Ożóg LOSS WIN
Round of 32 Michael Hein Nicolai Rohmann LOSS WIN
Round of 32 Theo Wernicke Cornelius Tschiersich WIN LOSS
Round of 32 Paul Hofmann Antonín Zajíček WIN LOSS
Round of 32 Tomáš Kedro Markus Montenegro WIN LOSS
Round of 32 Adrian Öchsner Michael Sprenger LOSS WIN
Round of 32 Arthur Boutillon Hannes Wahl WIN LOSS
Round of 32 Philipp Lechner Andreas Weiß WIN LOSS
Round of 16 Martin Vrábeľ Illia Babounikau WIN LOSS
Round of 16 Franz Teichert Manuel Geiling LOSS WIN
Round of 16 Daniel Zell Ewen Borrmann LOSS WIN
Round of 16 Viktor Kliment Max Schulte WIN LOSS
Round of 16 Szymon Ożóg Nicolai Rohmann WIN LOSS
Round of 16 Theo Wernicke Paul Hofmann WIN LOSS
Round of 16 Michael Sprenger Tomáš Kedro WIN LOSS
Round of 16 Philipp Lechner Arthur Boutillon WIN LOSS
Quarter Final Martin Vrábeľ Manuel Geiling WIN LOSS
Quarter Final Ewen Borrmann Viktor Kliment LOSS WIN
Quarter Final Theo Wernicke Szymon Ożóg LOSS WIN
Quarter Final Philipp Lechner Michael Sprenger WIN LOSS
Semi Final Martin Vrábeľ Viktor Kliment LOSS WIN
Semi Final Philipp Lechner Szymon Ożóg LOSS WIN
Bronze Match Martin Vrábeľ Philipp Lechner WIN LOSS
Final Szymon Ożóg Viktor Kliment WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
POOL 1 Annalena Messner Alexandra Gloserová WIN LOSS
POOL 1 Tina John Annalena Messner WIN LOSS
POOL 1 Anais Decker Annalena Messner LOSS WIN
POOL 1 Carla Huvermann Annalena Messner WIN LOSS
POOL 1 Annalena Messner Petra Rubesova LOSS WIN
POOL 1 Annalena Messner Flora von Steimker WIN LOSS
POOL 1 Alexandra Gloserová Tina John LOSS WIN
POOL 1 Anais Decker Alexandra Gloserová LOSS WIN
POOL 1 Carla Huvermann Alexandra Gloserová WIN LOSS
POOL 1 Petra Rubesova Alexandra Gloserová WIN LOSS
POOL 1 Flora von Steimker Alexandra Gloserová WIN LOSS
POOL 1 Anais Decker Tina John LOSS WIN
POOL 1 Carla Huvermann Tina John WIN LOSS
POOL 1 Petra Rubesova Tina John WIN LOSS
POOL 1 Flora von Steimker Tina John WIN LOSS
POOL 1 Anais Decker Carla Huvermann LOSS WIN
POOL 1 Petra Rubesova Anais Decker WIN LOSS
POOL 1 Anais Decker Flora von Steimker DRAW DRAW
POOL 1 Carla Huvermann Petra Rubesova WIN LOSS
POOL 1 Flora von Steimker Carla Huvermann WIN LOSS
POOL 1 Flora von Steimker Petra Rubesova LOSS WIN
Semi Final Annalena Messner Carla Huvermann LOSS WIN
Semi Final Flora von Steimker Petra Rubesova WIN LOSS
Bronze Match Annalena Messner Petra Rubesova LOSS WIN
Final Flora von Steimker Carla Huvermann LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just 1. Dresdner HEMA-Cup

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
25 16 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1747.8 46.4
85 18 Martin Vrábeľ Rotyka 1627.9 30.9
87 35 Philipp Lechner Europäische Schwertkunst 1627.5 56.2
106 35 Arthur Herbst Schwertspiel Dresden 1596.1 42.5
133 22 Paul Hofmann Saalefechter 1567.6 25
147 41 Illia Babounikau Hammaborg 1554.5 35.2
169 9 Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok 1538.6 11.1
212 79 Viktor Kliment Rotyka 1516.6 52
220 60 Cornelius Tschiersich Stahlakademie 1512.1 39.2
276 32 Michael Hein Schwabenfedern 1479.3 14.5
283 22 Daniel Zell Europäische Schwertkunst 1478.2 28.4
304 73 Theo Wernicke Stahlakademie 1465.4 50.9
310 54 Hannes Wahl Schwertspiel Dresden 1463.2 42
325 72 Arthur Boutillon Fencing Club Dresden 1449.8 43.8
349 32 Nicolai Rohmann Turngemeinde Münster 1440.2 29
373 12 Maroš Lacinák Cech Terra de Selinan 1426.7 4.8
382 31 Michael Sprenger Fencing Club Dresden 1423.1 26.8
450 214 Manuel Geiling Europäische Schwertkunst 1388.4 120.6
468 16 Fabian Konrad Schwert und Bogen 1380.4 7.6
471 66 Markus Köhler Schwertspiel Dresden 1378.6 21
473 83 Max Schulte Grün-Weiß Holten 1376.2 52.6
484 52 Markus Montenegro Twerchhau e. V. Berlin 1370.3 13.6
561 Franz Teichert Historisches Fechten Würzburg 1335.2
605 43 Antonín Zajíček Rotyka 1315.7 5
661 89 Andreas Weiß Schwabenfedern 1291 26
810 120 Gerhard Reich N/A 1234.8 24.6
988 636 Ewen Borrmann Schwertspiel Dresden 1166.5 252.1
1015 49 Samuel Kontriš Cech Terra de Selinan 1154 5.4
1096 128 Daniel Gottschalk Schwert und Bogen 1126.5 21.4
1118 Adrian Öchsner Historisches Fechten Würzburg 1117.9
1510 135 Mathias Bär Schwert und Bogen 986.9 83.9
1592 1 Rick Proschmann Schwertspiel Dresden 958.4 33.8
1668 David Josefs Historisches Fechten Würzburg 930.7
1790 129 Gerrit Lettke Grün-Weiß Holten 879.6 15.2