Sword Fight III

Date
July 29
Country
Australia
State
Queensland
City
Burleigh Heads

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 62 27
Mixed Steel Sabre 10 12
Mixed Nylon Longsword 21 7
Mixed Steel Single Rapier 60 31
Mixed Any Steel One-Handed Weapon With Any Sidearm 24 25
Mixed Steel Any Sword & Buckler 66 26
Women's Steel Any Weapon 6 4

Fighters in event

NameNationalityClub
Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Daniel Arnold Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Benjamin Hill Brisbane Swords
James Wran Brisbane Swords
Meaghan Douglas Brisbane Swords
William Carew Collegium in Armis
Emma O'Toner Collegium in Armis
Christopher Denby Collegium in Armis
Edward Craig Melbourne Fencing Society
Shane Stapleton Prima Spada School of Fence
Mark Arnold Prima Spada School of Fence
Daniel Pope Scholar Victoria
Ross Davies Spada di Bolognese
Warren Finch Sword Fighter Gold Coast
James Harris Sword Fighter Gold Coast
Steven Higley Sword Fighter Gold Coast
Daniel Furniss Sword Fighter Gold Coast
Dylan Butler Sword Fighter Gold Coast
Edward Grant Sword Fighter Gold Coast
Jeffery Alvrez Sword Fighter Gold Coast
Ash Marriott Sword Fighter Gold Coast
Cameron Pollard Sword Fighter Gold Coast
Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast
Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast
Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast
Daniel chapman Sword Fighter Gold Coast
Liam Richards Sword Fighter Gold Coast
Jake Richards Sword Fighter Gold Coast
Brett Kagan The School of Historical Fencing
Habibi Favilla The School of Historical Fencing
Carter Walshe Ursa Major HEMA Academy
James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy
Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy
Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy
Jessica Silvallana Vanguard Swordsmanship Academy
Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy
Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy
Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy
Robert Dobson Vanguard Swordsmanship Academy

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Steven Higley William Carew LOSS WIN
Daniel Arnold Christopher Godwin LOSS WIN
Daniel Green Liam Richards WIN LOSS
Alex Roberson Carter Walshe WIN LOSS
Emma O'Toner Daniel Pope LOSS WIN
Daniel Pope Christopher Godwin LOSS WIN
Sean Reichman Emma O'Toner LOSS WIN
James Wran Cameron Pollard WIN LOSS
Daniel chapman Jake Richards WIN LOSS
William Carew Daniel Pope LOSS WIN
Daniel Green Christopher Godwin LOSS WIN
Daniel chapman Kristian Guivarra LOSS WIN
Phil Frost Liam Richards LOSS WIN
Jessica Silvallana Carter Walshe LOSS WIN
Benjamin Pope Benjamin Hill WIN LOSS
Christopher Denby Emma O'Toner LOSS WIN
James Wran Kristian Guivarra LOSS WIN
Alex Roberson Kristian Guivarra WIN LOSS
Kristian Guivarra Daniel Pope WIN LOSS
Christopher Godwin Alex Roberson WIN LOSS
Steven Higley Sean Reichman LOSS WIN
Carter Walshe Benjamin Pope LOSS WIN
Phil Frost Ross Davies WIN LOSS
Carter Walshe Christopher Denby WIN LOSS
Jake Richards Christopher Denby LOSS WIN
Daniel chapman James Bennett WIN LOSS
Christopher Godwin Carter Walshe WIN LOSS
Phil Frost Jake Richards LOSS WIN
Emma O'Toner Phil Frost WIN LOSS
William Carew Daniel chapman LOSS WIN
Jake Richards William Carew LOSS WIN
Cameron Pollard William Carew LOSS WIN
Daniel Arnold Liam Richards WIN LOSS
Benjamin Hill Daniel Green LOSS WIN
Daniel Arnold Mark Arnold WIN LOSS
Benjamin Pope Cameron Pollard LOSS WIN
Kristian Guivarra Benjamin Pope WIN LOSS
Daniel Arnold Emma O'Toner WIN LOSS
Phil Frost Cameron Pollard LOSS WIN
Christopher Denby Daniel chapman WIN LOSS
Steven Higley Shane Stapleton WIN LOSS
Daniel Arnold Cameron Pollard WIN LOSS
James Wran Steven Higley LOSS WIN
Daniel Green Cameron Pollard WIN LOSS
William Carew Daniel Arnold WIN LOSS
Liam Richards Phil Frost LOSS WIN
Kristian Guivarra Alex Roberson LOSS WIN
Aaron Fowler Christopher Denby LOSS WIN
Daniel Pope Mark Arnold WIN LOSS
Phil Frost Christopher Denby LOSS WIN
Paul Roberson Steven Higley WIN LOSS
William Carew Liam Richards WIN LOSS
Alex Roberson William Carew WIN LOSS
Liam Richards Kristian Guivarra LOSS WIN
Daniel Pope William Carew WIN LOSS
Christopher Godwin Daniel Pope WIN LOSS
Kristian Guivarra Carter Walshe WIN LOSS
Liam Richards Christopher Denby LOSS WIN
Daniel Pope James Bennett WIN LOSS
Benjamin Hill Alex Roberson LOSS WIN
Jake Richards Mark Arnold WIN LOSS
Benjamin Pope Daniel Pope LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Emma O'Toner Ross Davies LOSS WIN
Benjamin Pope Emma O'Toner LOSS WIN
Daniel Green Ross Davies WIN LOSS
Mark Arnold Daniel Green LOSS WIN
Chris Slee Adam Stait WIN LOSS
Benjamin Pope Aaron Fowler WIN LOSS
James Wran Chris Slee LOSS WIN
Daniel Green Daniel Arnold WIN LOSS
Daniel Arnold Daniel Pope LOSS WIN
Benjamin Pope Alex Roberson WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Robert Dobson Paul Roberson LOSS WIN
Carter Walshe Edward Craig LOSS WIN
Christopher Godwin Daniel Arnold LOSS WIN
Brett Kagan Ross Davies LOSS WIN
Benjamin Pope Emma O'Toner LOSS WIN
Christopher Godwin Alex Roberson WIN LOSS
Daniel Green Kristian Guivarra WIN LOSS
Brett Kagan Sean Reichman WIN LOSS
Emma O'Toner James Wran WIN LOSS
Daniel chapman Daniel Green LOSS WIN
Kristian Guivarra Ross Davies WIN LOSS
Emma O'Toner Christopher Godwin LOSS WIN
Liam Richards Jessica Silvallana WIN LOSS
James Bennett Adam Stait LOSS WIN
Habibi Favilla Daniel chapman LOSS WIN
Kristian Guivarra Paul Roberson WIN LOSS
Edward Craig Jake Richards WIN LOSS
Emma O'Toner Edward Craig WIN LOSS
Kristian Guivarra Emma O'Toner WIN LOSS
Steven Higley Robert Dobson LOSS WIN
Liam Richards Habibi Favilla WIN LOSS
Benjamin Hill Aaron Fowler WIN LOSS
James Bennett Liam Richards WIN LOSS
Habibi Favilla Daniel chapman LOSS WIN
Lois Spangler Sean Reichman LOSS WIN
Emma O'Toner Habibi Favilla LOSS WIN
Ross Davies Kristian Guivarra WIN LOSS
Chris Slee Sean Reichman WIN LOSS
Shane Stapleton Robert Dobson LOSS WIN
Daniel Pope Ross Davies WIN LOSS
Mark Arnold Emma O'Toner LOSS WIN
Sean Reichman Robert Dobson LOSS WIN
Ross Davies Daniel chapman WIN LOSS
Sean Reichman Paul Roberson WIN LOSS
Carter Walshe Mark Arnold WIN LOSS
Shane Stapleton Paul Roberson LOSS WIN
Benjamin Pope Daniel chapman LOSS WIN
Edward Craig Phil Frost WIN LOSS
Paul Roberson Chris Slee LOSS WIN
Brett Kagan Kristian Guivarra LOSS WIN
Adam Stait Paul Roberson WIN LOSS
Edward Craig Kristian Guivarra LOSS WIN
Alex Roberson James Bennett WIN LOSS
Steven Higley Chris Slee LOSS WIN
Aaron Fowler Edward Craig LOSS WIN
Mark Arnold Edward Craig LOSS WIN
Christopher Godwin Brett Kagan WIN LOSS
Mark Arnold Jessica Silvallana WIN LOSS
Lois Spangler Chris Slee LOSS WIN
Kristian Guivarra Christopher Godwin WIN LOSS
Edward Craig James Bennett LOSS WIN
Kristian Guivarra Habibi Favilla WIN LOSS
Shane Stapleton Adam Stait LOSS WIN
Daniel Green Daniel chapman WIN LOSS
James Wran Adam Stait LOSS WIN
Aaron Fowler Brett Kagan LOSS WIN
Jessica Silvallana Aaron Fowler WIN LOSS
Steven Higley Adam Stait LOSS WIN
Aaron Fowler Adam Stait LOSS WIN
Christopher Godwin Daniel Green WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Phil Frost Liam Richards LOSS WIN
James Bennett Jessica Silvallana WIN LOSS
Brett Kagan Sean Reichman WIN LOSS
Daniel Arnold Emma O'Toner WIN LOSS
James Wran Jake Richards LOSS WIN
Liam Richards Sean Reichman LOSS WIN
Cameron Pollard Jessica Silvallana WIN LOSS
Ross Davies Phil Frost WIN LOSS
Christopher Godwin Daniel Green LOSS WIN
Edward Craig Brett Kagan WIN LOSS
James Bennett Sean Reichman WIN LOSS
Brett Kagan James Bennett WIN LOSS
Jake Richards Brett Kagan LOSS WIN
James Wran Carter Walshe WIN LOSS
Emma O'Toner Adam Stait WIN LOSS
Liam Richards Daniel Green LOSS WIN
Benjamin Hill Cameron Pollard WIN LOSS
Christopher Denby Edward Craig LOSS WIN
Robert Dobson Habibi Favilla LOSS WIN
Alex Roberson Paul Roberson WIN LOSS
Habibi Favilla Sean Reichman LOSS WIN
Ross Davies Christopher Denby WIN LOSS
Benjamin Hill Jake Richards LOSS WIN
Christopher Godwin Alex Roberson WIN LOSS
Brett Kagan Adam Stait WIN LOSS
Daniel Green Jake Richards WIN LOSS
Daniel Arnold Christopher Godwin WIN LOSS
Paul Roberson Cameron Pollard LOSS WIN
Edward Craig Robert Dobson WIN LOSS
Christopher Godwin Habibi Favilla WIN LOSS
Alex Roberson James Bennett LOSS WIN
Brett Kagan Ross Davies WIN LOSS
Adam Stait James Wran WIN LOSS
Emma O'Toner Carter Walshe WIN LOSS
Alex Roberson Emma O'Toner WIN LOSS
Cameron Pollard Adam Stait LOSS WIN
James Bennett Daniel Arnold LOSS WIN
Benjamin Hill Ross Davies LOSS WIN
Christopher Godwin Ross Davies WIN LOSS
Daniel Arnold Edward Craig LOSS WIN
Daniel Green Edward Craig WIN LOSS
Brett Kagan Daniel Arnold LOSS WIN
Daniel Arnold Edward Craig WIN LOSS
Daniel Green Daniel Arnold WIN LOSS
James Wran Sean Reichman LOSS WIN
Brett Kagan Cameron Pollard WIN LOSS
Daniel Arnold Christopher Denby LOSS WIN
Benjamin Hill Jake Richards LOSS WIN
Adam Stait Lois Spangler WIN LOSS
Habibi Favilla Jake Richards LOSS WIN
James Bennett Benjamin Hill LOSS WIN
Benjamin Hill Habibi Favilla WIN LOSS
Cameron Pollard Habibi Favilla LOSS WIN
Paul Roberson James Wran WIN LOSS
Brett Kagan Alex Roberson LOSS WIN
Paul Roberson Robert Dobson WIN LOSS
Lois Spangler Paul Roberson LOSS WIN
Christopher Denby Edward Craig WIN LOSS
Alex Roberson Christopher Denby WIN LOSS
James Bennett Carter Walshe LOSS WIN
Shane Stapleton Chris Slee WIN LOSS
Jessica Silvallana Benjamin Hill LOSS WIN
Brett Kagan Carter Walshe WIN LOSS
Jake Richards Jessica Silvallana WIN LOSS
Brett Kagan Jake Richards LOSS WIN
Carter Walshe Ross Davies LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Lois Spangler Emma O'Toner LOSS WIN
Ash Marriott Jessica Silvallana LOSS WIN
Jessica Silvallana Emma O'Toner LOSS WIN
Ash Marriott Lois Spangler WIN LOSS
Emma O'Toner Ash Marriott WIN LOSS
Lois Spangler Jessica Silvallana LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Sword Fight III

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
5 2 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1853.8 43.3
29 33 Daniel Pope Scholar Victoria 1708.3 108.8
62 599 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1611.2 402.8
80 4 Christopher Denby Collegium in Armis 1571.9 1.6
92 78 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1558.4 77.2
120 35 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1530.2 28.9
124 8 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1528.5 0.5
183 21 Emma O'Toner Collegium in Armis 1478.4 25.2
298 84 Daniel chapman Sword Fighter Gold Coast 1396.7 54.9
308 67 Daniel Arnold Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1392.7 46
463 406 William Carew Collegium in Armis 1302 171.7
737 284 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 1182.5 104.3
804 651 Carter Walshe Ursa Major HEMA Academy 1158.5 247.8
810 210 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 1157.1 78.8
915 Cameron Pollard Sword Fighter Gold Coast 1120.3
936 101 Jessica Silvallana Vanguard Swordsmanship Academy 1111.4 32.7
1051 104 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1073.8 54.6
1164 Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1026.4
1245 James Wran Brisbane Swords 997.9
1294 Steven Higley Sword Fighter Gold Coast 985.5
1323 30 Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast 972.2 0.8
1326 128 Liam Richards Sword Fighter Gold Coast 969.6 58.9
1551 93 Ross Davies Spada di Bolognese 887.1 23.5
1577 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 879.1
1726 28 Benjamin Hill Brisbane Swords 804.1 0.1
1785 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 757.1
1806 11 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 746.1 5.5
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
7 2 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1564.4 20.7
13 Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy 1517.3
14 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1508
24 27 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1453.4 107.7
32 11 Brett Kagan The School of Historical Fencing 1429.8 42.2
36 8 Edward Craig Melbourne Fencing Society 1392.7 24.1
53 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1343.6 3
55 28 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1336.2 111
69 41 Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy 1284.1 131.2
77 Robert Dobson Vanguard Swordsmanship Academy 1250.4
82 47 Emma O'Toner Collegium in Armis 1236.3 113.6
84 Ross Davies Spada di Bolognese 1235
99 Daniel Arnold Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1202.2
111 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1175.3
136 31 Daniel chapman Sword Fighter Gold Coast 1122.3 138.1
146 Liam Richards Sword Fighter Gold Coast 1091.8
150 Benjamin Hill Brisbane Swords 1081.7
151 Daniel Pope Scholar Victoria 1081.7
156 17 Habibi Favilla The School of Historical Fencing 1061.4 30.5
158 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1051.5
162 Carter Walshe Ursa Major HEMA Academy 1039.9
175 5 Jessica Silvallana Vanguard Swordsmanship Academy 996.4 23.3
177 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 992.5
210 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 895.9
222 Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 850.9
223 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 850.9
244 Aaron Fowler Sword Fighter Gold Coast 777.5
257 Steven Higley Sword Fighter Gold Coast 747.3
261 Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship 745
262 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 744.9
271 James Wran Brisbane Swords 718.2