Ascent Saber Tournament 2018

Date
October 24
Country
Russia
City
Saint Petersburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Women's Steel Sabre 28 10
Men's Steel Sabre 70 31
Men's Steel Sabre 6 4

Fighters in event

NameNationalityClub
Olga Komissarova
David Hayak Mistral
Konstantin Vasin Tramazzone
Sergey Nesterov Tramazzone
Vera Matiyshonok Tramazzone
Andrei Hardzeyeu Diestro Minsk
Alexey Lasyi Diestro Minsk
Makar Babenko Diestro Vitebsk
Evgeniy Kosykh Edinorog
Yuliya Kleyman FFC Paladin
Egor Pravoj Freifechtergilde
Timofey Matrosov Freifechtergilde
Vasily Moiseenko Freifechtergilde
Pavel Dolgorukov Freifechtergilde
Andrey Nekrylov Freifechtergilde
Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Polina Panteleyeva Mistral
Taisia Chistiakova Mistral
Anton Pshenov Mistral
Mikhail Krivelev Mistral
Pavel Shilin Mistral
Maxim Yun PLK
Alexander Ryabov Renaissance Fencing School
Akim Boyarinov Steel
Andrey Muzurin Tramazzone
Alsu Saifutdinova Tramazzone
Konstantin Bulkin Tramazzone
Aleksey Grunsky Tramazzone
Sergey Kovalenko Tramazzone
Igor Kashapov Tramazzone
Alexey Mozharov Tramazzone
Vitaliy Prokopov Tramazzone
Alexey Demin Tramazzone
Anna Myskina Tramazzone
Elizaveta Trosheva Tramazzone
Evgeniy Volodkov White Company
Kirill Danilov White Company
Sergey Volkov White Company
Anton Cherepnin White Company
Alexander Rassadkin White Company
Alena Pronina White Company
Daria Aleshina White Company
Anastasiya Krestovskaya White Company
Ivan Kashitsyn White Company

Tournaments

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Alsu Saifutdinova Polina Panteleyeva WIN LOSS
Round of pools Anastasiya Krestovskaya Yuliya Kleyman WIN LOSS
Round of pools Alsu Saifutdinova Elizaveta Trosheva WIN LOSS
Round of pools Polina Panteleyeva Anastasiya Krestovskaya WIN LOSS
Round of pools Elizaveta Trosheva Yuliya Kleyman WIN LOSS
Round of pools Alsu Saifutdinova Anastasiya Krestovskaya WIN LOSS
Round of pools Polina Panteleyeva Elizaveta Trosheva LOSS WIN
Round of pools Alsu Saifutdinova Yuliya Kleyman WIN LOSS
Round of pools Elizaveta Trosheva Anastasiya Krestovskaya DRAW DRAW
Round of pools Polina Panteleyeva Yuliya Kleyman WIN LOSS
Round of pools Vera Matiyshonok Olga Komissarova DRAW DRAW
Round of pools Alena Pronina Taisia Chistiakova WIN LOSS
Round of pools Anna Myskina Vera Matiyshonok LOSS WIN
Round of pools Taisia Chistiakova Olga Komissarova WIN LOSS
Round of pools Alena Pronina Anna Myskina WIN LOSS
Round of pools Taisia Chistiakova Vera Matiyshonok WIN LOSS
Round of pools Anna Myskina Olga Komissarova LOSS WIN
Round of pools Alena Pronina Vera Matiyshonok LOSS WIN
Round of pools Taisia Chistiakova Anna Myskina WIN LOSS
Round of pools Alena Pronina Olga Komissarova LOSS WIN
Eliminations Elizaveta Trosheva Vera Matiyshonok LOSS WIN
Eliminations Taisia Chistiakova Polina Panteleyeva WIN LOSS
Eliminations Alsu Saifutdinova Anastasiya Krestovskaya LOSS WIN
Eliminations Alena Pronina Olga Komissarova WIN LOSS
Semi-Finals Alena Pronina Anastasiya Krestovskaya LOSS WIN
Semi-Finals Taisia Chistiakova Vera Matiyshonok LOSS WIN
Finals Alena Pronina Taisia Chistiakova WIN LOSS
Finals Anastasiya Krestovskaya Vera Matiyshonok LOSS WIN

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Aleksey Grunsky Sergey Volkov LOSS WIN
Round of pools Konstantin Bulkin Egor Pravoj DRAW DRAW
Round of pools Sergey Volkov Egor Pravoj WIN LOSS
Round of pools Konstantin Bulkin Aleksey Grunsky WIN LOSS
Round of pools Aleksey Grunsky Egor Pravoj LOSS WIN
Round of pools Konstantin Bulkin Sergey Volkov LOSS WIN
Round of pools Evgeniy Volodkov Anton Pshenov DRAW DRAW
Round of pools Sergey Kovalenko Vladimir Miroshnichenko LOSS WIN
Round of pools Evgeniy Volodkov Sergey Kovalenko WIN LOSS
Round of pools Anton Pshenov Vladimir Miroshnichenko WIN LOSS
Round of pools Sergey Kovalenko Anton Pshenov LOSS WIN
Round of pools Evgeniy Volodkov Vladimir Miroshnichenko LOSS WIN
Round of pools Kirill Danilov Mikhail Krivelev WIN LOSS
Round of pools Akim Boyarinov Andrei Hardzeyeu WIN LOSS
Round of pools Kirill Danilov Alexey Mozharov WIN LOSS
Round of pools Mikhail Krivelev Akim Boyarinov DRAW DRAW
Round of pools Alexey Mozharov Andrei Hardzeyeu WIN LOSS
Round of pools Kirill Danilov Akim Boyarinov WIN LOSS
Round of pools Mikhail Krivelev Alexey Mozharov WIN LOSS
Round of pools Kirill Danilov Andrei Hardzeyeu WIN LOSS
Round of pools Alexey Mozharov Akim Boyarinov WIN LOSS
Round of pools Mikhail Krivelev Andrei Hardzeyeu LOSS WIN
Round of pools Ruslan Urazbahtin Ivan Kashitsyn WIN LOSS
Round of pools Pavel Dolgorukov Makar Babenko WIN LOSS
Round of pools Ivan Kashitsyn Igor Kashapov WIN LOSS
Round of pools Ruslan Urazbahtin Makar Babenko WIN LOSS
Round of pools Pavel Dolgorukov Igor Kashapov WIN LOSS
Round of pools Ivan Kashitsyn Makar Babenko WIN LOSS
Round of pools Ruslan Urazbahtin Igor Kashapov WIN LOSS
Round of pools Pavel Dolgorukov Ivan Kashitsyn LOSS WIN
Round of pools Igor Kashapov Makar Babenko LOSS WIN
Round of pools Ruslan Urazbahtin Pavel Dolgorukov LOSS WIN
Round of pools Andrey Muzurin Alexander Ryabov LOSS WIN
Round of pools Andrey Nekrylov Alexey Lasyi LOSS WIN
Round of pools Alexander Ryabov Alexey Demin WIN LOSS
Round of pools Andrey Muzurin Andrey Nekrylov WIN LOSS
Round of pools Alexey Demin Alexey Lasyi WIN LOSS
Round of pools Andrey Nekrylov Alexander Ryabov LOSS WIN
Round of pools Andrey Muzurin Alexey Demin WIN LOSS
Round of pools Alexander Ryabov Alexey Lasyi WIN LOSS
Round of pools Andrey Nekrylov Alexey Demin WIN LOSS
Round of pools Andrey Muzurin Alexey Lasyi WIN LOSS
Round of pools Anton Cherepnin Timofey Matrosov WIN LOSS
Round of pools Vasily Moiseenko Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Round of pools Anton Cherepnin Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Round of pools Vasily Moiseenko Timofey Matrosov LOSS WIN
Round of pools Timofey Matrosov Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Round of pools Anton Cherepnin Vasily Moiseenko LOSS WIN
Round of pools Maxim Yun Vitaliy Prokopov WIN LOSS
Round of pools Pavel Shilin Alexander Rassadkin DRAW DRAW
Round of pools Pavel Shilin Maxim Yun WIN LOSS
Round of pools Alexander Rassadkin Vitaliy Prokopov WIN LOSS
Round of pools Pavel Shilin Vitaliy Prokopov WIN LOSS
Round of pools Maxim Yun Alexander Rassadkin LOSS WIN
Eliminations Evgeniy Volodkov Alexander Ryabov LOSS WIN
Eliminations Anton Cherepnin Alexander Rassadkin WIN LOSS
Eliminations Ivan Kashitsyn Vladimir Miroshnichenko WIN LOSS
Eliminations Ruslan Urazbahtin Pavel Shilin WIN LOSS
Eliminations Anton Cherepnin Alexander Ryabov WIN LOSS
Eliminations Ruslan Urazbahtin Ivan Kashitsyn WIN LOSS
Semi-Finals Ruslan Urazbahtin Anton Cherepnin LOSS WIN
Eliminations Sergey Volkov Vasily Moiseenko WIN LOSS
Eliminations Andrey Muzurin Timofey Matrosov WIN LOSS
Eliminations Pavel Dolgorukov Anton Pshenov LOSS WIN
Eliminations Kirill Danilov Alexey Mozharov WIN LOSS
Eliminations Andrey Muzurin Sergey Volkov WIN LOSS
Eliminations Kirill Danilov Anton Pshenov WIN LOSS
Semi-Finals Andrey Muzurin Kirill Danilov LOSS WIN
Finals Andrey Muzurin Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
Finals Kirill Danilov Anton Cherepnin WIN LOSS

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Daria Aleshina David Hayak WIN LOSS
Round of pools Konstantin Vasin Sergey Nesterov LOSS WIN
Round of pools Daria Aleshina Konstantin Vasin WIN LOSS
Round of pools David Hayak Sergey Nesterov LOSS WIN
Round of pools David Hayak Konstantin Vasin WIN LOSS
Round of pools Daria Aleshina Sergey Nesterov WIN LOSS