Black Sea Cup 2019

Date
October 27
Country
Russia
City
Sochi

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 67 23
Women's Steel Longsword 15 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 44 19
Mixed Steel Sabre 40 18

Fighters in event

NameNationalityClub
Andrey Papazyan Golden Falcon
Vladas Zhilenas
Alexey Alimov Diestro Sochi
Sergey Kosykh Edinorog
Evgeniy Kosykh Edinorog
Alexander Makarov Edinorog
Timofey Matrosov Freifechtergilde
Dmitry Zuev Freifechtergilde
Olga Vinogradova Golden Falcon
Dmitriy Usoltsev Golden Falcon
Konstantin Smetanin Golden Falcon
Daria Iliinykh Golden Falcon
Sergey Novikov Golden Falcon
Samvel Mumjyan Golden Falcon
Alexander Shachnev Golden Falcon
Dmitry Lazarenko Golden Falcon
Suren Akopyan Golden Falcon
Anna Fadeeva Golden Falcon
Matvey Sakharov HEMA Simferopol
Anatoly Krylov KIF Efes
Alexander Shevchenko KIF Efes
Ramzan Dadagov KIF Efes
Andrey Bandurin KIF Efes
Taras Verpeko Krasnodar Fencing Guild
Konstantin Bychkov Krasnodar Fencing Guild
Artem Sakharov Men With Swords
Аlexander Timofeev Steel
Olga Balenko Steel
Ksenia Belyaeva Steel
Dmitry Voevudsky Steel
Sofia Mikhalevich Unterwalden
Aleksandr Beklemeshev Unterwalden
Nikolay Davydov Unterwalden
Bogdan Bykov Varga
Mikhail Chuyev Wandering Fox
Mihail Sharkov Кostowerfechtergilde

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eliminations (RO12) Konstantin Smetanin Аlexander Timofeev LOSS WIN
Pools Dmitry Voevudsky Alexander Shachnev WIN LOSS
Pools Аlexander Timofeev Bogdan Bykov WIN LOSS
Pools Alexander Shachnev Anatoly Krylov DRAW DRAW
Pools Аlexander Timofeev Taras Verpeko WIN LOSS
Pools Artem Sakharov Alexander Shachnev WIN LOSS
Eliminations (RO6) Dmitriy Usoltsev Аlexander Timofeev WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Alexander Shachnev WIN LOSS
Pools Artem Sakharov Anatoly Krylov WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Anatoly Krylov WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Artem Sakharov DRAW DRAW
Pools Mikhail Chuyev Vladas Zhilenas WIN LOSS
Pools Matvey Sakharov Konstantin Bychkov LOSS WIN
Eliminations (RO12) Mikhail Chuyev Dmitry Lazarenko LOSS WIN
Eliminations (RO6) Nikolay Davydov Matvey Sakharov LOSS WIN
Pools Aleksandr Beklemeshev Mihail Sharkov WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Matvey Sakharov LOSS WIN
Pools Konstantin Bychkov Mihail Sharkov WIN LOSS
Finals (RO3) Dmitriy Usoltsev Matvey Sakharov WIN LOSS
Pools Matvey Sakharov Mihail Sharkov WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Konstantin Bychkov WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Mihail Sharkov WIN LOSS
Pools Dmitry Zuev Matvey Sakharov WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Mikhail Chuyev WIN LOSS
Pools Dmitry Voevudsky Anatoly Krylov WIN LOSS
Pools Sergey Novikov Dmitry Lazarenko WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Dmitry Zuev DRAW DRAW
Pools Bogdan Bykov Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Sofia Mikhalevich Vladas Zhilenas WIN LOSS
Pools Artem Sakharov Dmitry Voevudsky LOSS WIN
Eliminations (RO12) Timofey Matrosov Sergey Novikov LOSS WIN
Pools Dmitry Zuev Mihail Sharkov DRAW DRAW
Pools Taras Verpeko Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Sofia Mikhalevich WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Dmitry Voevudsky WIN LOSS
Pools Аlexander Timofeev Sergey Novikov DRAW DRAW
Pools Bogdan Bykov Dmitry Lazarenko LOSS WIN
Pools Dmitry Lazarenko Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Sofia Mikhalevich Samvel Mumjyan LOSS WIN
Pools Nikolay Davydov Dmitry Voevudsky WIN LOSS
Pools Dmitry Lazarenko Taras Verpeko WIN LOSS
Pools Аlexander Timofeev Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Sofia Mikhalevich Mikhail Chuyev LOSS WIN
Pools Nikolay Davydov Anatoly Krylov WIN LOSS
Eliminations (RO6) Sergey Novikov Dmitry Lazarenko LOSS WIN
Pools Aleksandr Beklemeshev Konstantin Bychkov LOSS WIN
Pools Samvel Mumjyan Vladas Zhilenas WIN LOSS
Pools Nikolay Davydov Artem Sakharov WIN LOSS
Finals (RO3) Dmitry Lazarenko Matvey Sakharov WIN LOSS
Pools Aleksandr Beklemeshev Matvey Sakharov LOSS WIN
Eliminations (RO12) Samvel Mumjyan Matvey Sakharov LOSS WIN
Pools Dmitriy Usoltsev Nikolay Davydov WIN LOSS
Pools Аlexander Timofeev Dmitry Lazarenko LOSS WIN
Pools Konstantin Smetanin Aleksandr Beklemeshev WIN LOSS
Pools Mikhail Chuyev Samvel Mumjyan WIN LOSS
Pools Nikolay Davydov Alexander Shachnev WIN LOSS
Finals (RO3) Dmitriy Usoltsev Dmitry Lazarenko WIN LOSS
Pools Bogdan Bykov Taras Verpeko LOSS WIN
Pools Sergey Novikov Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Dmitry Zuev Aleksandr Beklemeshev LOSS WIN
Pools Timofey Matrosov Vladas Zhilenas WIN LOSS
Eliminations (RO12) Dmitriy Usoltsev Konstantin Bychkov WIN LOSS
Pools Sergey Novikov Bogdan Bykov WIN LOSS
Pools Dmitry Zuev Konstantin Bychkov WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Samvel Mumjyan WIN LOSS
Eliminations (RO12) Nikolay Davydov Dmitry Voevudsky WIN LOSS
Pools Sergey Novikov Taras Verpeko WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Daria Iliinykh Ksenia Belyaeva WIN LOSS
Pools Daria Iliinykh Olga Vinogradova WIN LOSS
Pools Daria Iliinykh Sofia Mikhalevich WIN LOSS
Pools Daria Iliinykh Anna Fadeeva WIN LOSS
Pools Sofia Mikhalevich Anna Fadeeva WIN LOSS
Pools Olga Balenko Sofia Mikhalevich LOSS WIN
Pools Olga Balenko Anna Fadeeva LOSS WIN
Pools Olga Balenko Ksenia Belyaeva WIN LOSS
Pools Olga Vinogradova Ksenia Belyaeva LOSS WIN
Pools Sofia Mikhalevich Ksenia Belyaeva WIN LOSS
Pools Ksenia Belyaeva Anna Fadeeva WIN LOSS
Pools Olga Vinogradova Olga Balenko LOSS WIN
Pools Olga Vinogradova Sofia Mikhalevich LOSS WIN
Pools Olga Vinogradova Anna Fadeeva LOSS WIN
Pools Daria Iliinykh Olga Balenko WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinal Alexander Makarov Bogdan Bykov WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Alexander Makarov WIN LOSS
Pools Alexander Makarov Samvel Mumjyan WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Samvel Mumjyan WIN LOSS
Semifinal Dmitriy Usoltsev Alexander Makarov WIN LOSS
Quarterfinal Dmitriy Usoltsev Timofey Matrosov WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Alexander Shevchenko WIN LOSS
Pools Sofia Mikhalevich Andrey Bandurin LOSS WIN
Pools Sofia Mikhalevich Alexander Shachnev WIN LOSS
Quarterfinal Konstantin Smetanin Dmitry Zuev LOSS WIN
Semifinal Dmitry Zuev Dmitry Lazarenko WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Timofey Matrosov LOSS WIN
Third Place Alexander Makarov Dmitry Lazarenko LOSS WIN
Pools Konstantin Smetanin Alexander Shevchenko DRAW DRAW
Pools Sergey Novikov Dmitry Lazarenko WIN LOSS
Final Dmitriy Usoltsev Dmitry Zuev WIN LOSS
Pools Dmitry Zuev Dmitry Lazarenko DRAW DRAW
Pools Aleksandr Beklemeshev Samvel Mumjyan LOSS WIN
Pools Dmitry Zuev Sergey Novikov WIN LOSS
Pools Andrey Bandurin Suren Akopyan WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Aleksandr Beklemeshev WIN LOSS
Pools Aleksandr Beklemeshev Anatoly Krylov LOSS WIN
Pools Bogdan Bykov Suren Akopyan WIN LOSS
Pools Bogdan Bykov Andrey Bandurin WIN LOSS
Pools Alexander Makarov Anatoly Krylov WIN LOSS
Pools Sofia Mikhalevich Suren Akopyan LOSS WIN
Pools Bogdan Bykov Sofia Mikhalevich WIN LOSS
Pools Samvel Mumjyan Anatoly Krylov WIN LOSS
Pools Alexander Shachnev Suren Akopyan WIN LOSS
Pools Bogdan Bykov Alexander Shachnev WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Anatoly Krylov WIN LOSS
Pools Alexey Alimov Ramzan Dadagov WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Nikolay Davydov WIN LOSS
Quarterfinal Dmitry Lazarenko Andrey Bandurin WIN LOSS
Pools Dmitry Zuev Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Nikolay Davydov WIN LOSS
Pools Dmitry Lazarenko Ramzan Dadagov WIN LOSS
Pools Dmitry Lazarenko Alexey Alimov WIN LOSS
Pools Nikolay Davydov Alexander Shevchenko WIN LOSS
Pools Sergey Novikov Alexey Alimov DRAW DRAW
Pools Sergey Novikov Ramzan Dadagov LOSS WIN
Pools Alexander Shachnev Andrey Bandurin LOSS WIN
Pools Dmitry Zuev Ramzan Dadagov WIN LOSS
Pools Alexander Makarov Aleksandr Beklemeshev LOSS WIN

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Sofia Mikhalevich Ramzan Dadagov LOSS WIN
Pools Аlexander Timofeev Bogdan Bykov DRAW DRAW
Pools Konstantin Smetanin Dmitry Lazarenko WIN LOSS
Pools Samvel Mumjyan Ramzan Dadagov WIN LOSS
Pools Bogdan Bykov Suren Akopyan WIN LOSS
Quarterfinal Dmitriy Usoltsev Nikolay Davydov WIN LOSS
Pools Alexander Makarov Andrey Bandurin DRAW DRAW
Pools Sofia Mikhalevich Samvel Mumjyan LOSS WIN
Pools Sergey Kosykh Suren Akopyan WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Ramzan Dadagov WIN LOSS
Pools Alexander Makarov Dmitry Lazarenko WIN LOSS
Pools Sergey Novikov Nikolay Davydov LOSS WIN
Pools Nikolay Davydov Andrey Papazyan WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Quarterfinal Alexander Makarov Samvel Mumjyan WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Sergey Novikov WIN LOSS
Pools Evgeniy Kosykh Ramzan Dadagov WIN LOSS
Final Dmitriy Usoltsev Timofey Matrosov WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Alexander Makarov LOSS WIN
Pools Sergey Novikov Andrey Papazyan WIN LOSS
Pools Evgeniy Kosykh Sofia Mikhalevich WIN LOSS
Pools Dmitriy Usoltsev Sofia Mikhalevich WIN LOSS
Third Place Konstantin Smetanin Alexander Makarov LOSS WIN
Pools Sergey Novikov Alexander Shachnev WIN LOSS
Pools Evgeniy Kosykh Samvel Mumjyan LOSS WIN
Pools Dmitriy Usoltsev Samvel Mumjyan WIN LOSS
Semifinal Dmitriy Usoltsev Alexander Makarov WIN LOSS
Pools Konstantin Smetanin Andrey Bandurin WIN LOSS
Pools Sergey Kosykh Bogdan Bykov WIN LOSS
Pools Nikolay Davydov Alexander Shachnev WIN LOSS
Pools Timofey Matrosov Nikolay Davydov LOSS WIN
Semifinal Konstantin Smetanin Timofey Matrosov LOSS WIN
Quarterfinal Timofey Matrosov Sergey Kosykh WIN LOSS
Pools Alexander Shachnev Andrey Papazyan LOSS WIN
Pools Timofey Matrosov Andrey Papazyan WIN LOSS
Quarterfinal Konstantin Smetanin Аlexander Timofeev WIN LOSS
Pools Аlexander Timofeev Sergey Kosykh DRAW DRAW
Pools Timofey Matrosov Alexander Shachnev WIN LOSS
Pools Аlexander Timofeev Suren Akopyan WIN LOSS
Pools Dmitry Lazarenko Andrey Bandurin WIN LOSS