Krkavcí podzimní fechtík 2023

Date
October 28
Country
Czech Republic
City
Prague

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 90 22

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Group 1 Pavel Grussmann Jan Mesarč WIN LOSS
Group 1 Václav Sokol Matúš Kurian WIN LOSS
Group 1 Jan Filip Jindřich Tichý LOSS WIN
Group 1 Pavel Grussmann Tomáš Doseděl LOSS WIN
Group 1 Matúš Kurian Jan Mesarč WIN LOSS
Group 1 Jan Filip Václav Sokol LOSS WIN
Group 1 Tomáš Doseděl Jindřich Tichý LOSS WIN
Group 1 Pavel Grussmann Matúš Kurian WIN LOSS
Group 1 Jan Filip Jan Mesarč LOSS WIN
Group 1 Václav Sokol Tomáš Doseděl WIN LOSS
Group 1 Pavel Grussmann Jindřich Tichý LOSS WIN
Group 1 Matúš Kurian Jan Filip LOSS WIN
Group 1 Tomáš Doseděl Jan Mesarč WIN LOSS
Group 1 Václav Sokol Jindřich Tichý WIN LOSS
Group 1 Pavel Grussmann Jan Filip LOSS WIN
Group 1 Matúš Kurian Tomáš Doseděl LOSS WIN
Group 1 Jan Mesarč Jindřich Tichý WIN LOSS
Group 1 Pavel Grussmann Václav Sokol LOSS WIN
Group 1 Tomáš Doseděl Jan Filip WIN LOSS
Group 1 Matúš Kurian Jindřich Tichý LOSS WIN
Group 1 Jan Mesarč Václav Sokol LOSS WIN
Group 2 Adam Prochaska Alexander Stankevich LOSS WIN
Group 2 Viktor Kliment Petr Weber LOSS WIN
Group 2 Eliáš Cizl Martin Vrabec WIN LOSS
Group 2 Adam Prochaska David Jeřábek LOSS WIN
Group 2 Alexander Stankevich Petr Weber LOSS WIN
Group 2 Martin Vrabec Viktor Kliment LOSS WIN
Group 2 Eliáš Cizl David Jeřábek WIN LOSS
Group 2 Adam Prochaska Petr Weber LOSS WIN
Group 2 Martin Vrabec Alexander Stankevich LOSS WIN
Group 2 David Jeřábek Viktor Kliment LOSS WIN
Group 2 Adam Prochaska Eliáš Cizl LOSS WIN
Group 2 Martin Vrabec Petr Weber LOSS WIN
Group 2 David Jeřábek Alexander Stankevich LOSS WIN
Group 2 Viktor Kliment Eliáš Cizl WIN LOSS
Group 2 Adam Prochaska Martin Vrabec LOSS WIN
Group 2 David Jeřábek Petr Weber LOSS WIN
Group 2 Alexander Stankevich Eliáš Cizl LOSS WIN
Group 2 Adam Prochaska Viktor Kliment LOSS WIN
Group 2 David Jeřábek Martin Vrabec WIN LOSS
Group 2 Petr Weber Eliáš Cizl LOSS WIN
Group 2 Viktor Kliment Alexander Stankevich LOSS WIN
Group 3 David Javůrek Petr Erlebach LOSS WIN
Group 3 Nikolai Leushin Martin Horák WIN LOSS
Group 3 Miroslav Liberský Jan Modráček WIN LOSS
Group 3 Petr Kolovrátník Matvey Sakharov LOSS WIN
Group 3 David Javůrek Nikolai Leushin LOSS WIN
Group 3 Miroslav Liberský Petr Erlebach LOSS WIN
Group 3 Petr Kolovrátník Martin Horák LOSS WIN
Group 3 Matvey Sakharov Jan Modráček LOSS WIN
Group 3 Nikolai Leushin Miroslav Liberský LOSS WIN
Group 3 David Javůrek Petr Kolovrátník WIN LOSS
Group 3 Jan Modráček Petr Erlebach LOSS WIN
Group 3 Matvey Sakharov Martin Horák WIN LOSS
Group 3 Petr Kolovrátník Miroslav Liberský LOSS WIN
Group 3 Nikolai Leushin Jan Modráček LOSS WIN
Group 3 David Javůrek Martin Horák WIN LOSS
Group 3 Petr Erlebach Matvey Sakharov WIN LOSS
Group 3 Jan Modráček Petr Kolovrátník WIN LOSS
Group 3 Miroslav Liberský Martin Horák WIN LOSS
Group 3 Nikolai Leushin Petr Erlebach WIN LOSS
Group 3 David Javůrek Matvey Sakharov LOSS WIN
Group 3 Jan Modráček Martin Horák WIN LOSS
Group 3 Petr Kolovrátník Petr Erlebach LOSS WIN
Group 3 Miroslav Liberský David Javůrek LOSS WIN
Group 3 Nikolai Leushin Matvey Sakharov WIN LOSS
Group 3 Martin Horák Petr Erlebach LOSS WIN
Group 3 David Javůrek Jan Modráček LOSS WIN
Group 3 Petr Kolovrátník Nikolai Leushin WIN LOSS
Group 3 Miroslav Liberský Matvey Sakharov WIN LOSS
Elimination 1/16 Pavel Grussmann David Jeřábek WIN LOSS
Elimination 1/16 David Javůrek Petr Kolovrátník WIN LOSS
Elimination 1/16 Jan Filip Martin Vrabec WIN LOSS
Elimination 1/16 Matúš Kurian Jan Mesarč LOSS WIN
Elimination 1/8 Pavel Grussmann Václav Sokol LOSS WIN
Elimination 1/8 Jindřich Tichý Alexander Stankevich WIN LOSS
Elimination 1/8 Jan Modráček Matvey Sakharov LOSS WIN
Elimination 1/8 David Javůrek Eliáš Cizl LOSS WIN
Elimination 1/8 Jan Filip Petr Weber LOSS WIN
Elimination 1/8 Nikolai Leushin Miroslav Liberský LOSS WIN
Elimination 1/8 Viktor Kliment Tomáš Doseděl LOSS WIN
Elimination 1/8 Jan Mesarč Petr Erlebach WIN LOSS
Quarter-finals Jindřich Tichý Václav Sokol LOSS WIN
Quarter-finals Eliáš Cizl Matvey Sakharov LOSS WIN
Quarter-finals Petr Weber Miroslav Liberský WIN LOSS
Quarter-finals Jan Mesarč Tomáš Doseděl WIN LOSS
Semi-finals Matvey Sakharov Václav Sokol LOSS WIN
Semi-finals Jan Mesarč Petr Weber LOSS WIN
Final Václav Sokol Petr Weber WIN LOSS
Bronze final Jan Mesarč Matvey Sakharov LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Krkavcí podzimní fechtík 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
103 16 Václav Sokol SHŠ Krkavci 1665 19
368 41 Viktor Kliment Rotyka 1511 7.9
610 182 Matvey Sakharov Hema Praha 1424 54.4
734 82 Alexander Stankevich Hema Praha 1389.9 14.6
753 10 Miroslav Liberský Rotyka 1384.4 9.8
795 35 Jindřich Tichý Poslední Argument 1373.9 16.4
855 887 Petr Weber Škola šermu Paridon 1359.3 191.9
882 70 Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský 1351.6 12.1
909 308 Eliáš Cizl Digladior 1344.1 77.6
1101 54 Nikolai Leushin Hema Praha 1302.5 23.6
1269 158 Petr Erlebach HELOPS 1262.7 38.1
1729 323 Matúš Kurian Bratislavský šermiarsky spolok 1181.7 47.2
1750 237 Tomáš Doseděl Rotyka 1178.2 59
1805 54 David Javůrek Poslední Argument 1165.7 20.5
2025 706 Jan Modráček Pardubický spolek šermířský 1124.2 139.8
2050 67 David Jeřábek Poslední Argument 1119.3 1.1
2351 653 Pavel Grussmann Hema Praha 1069.3 142.2
2491 343 Martin Horák Digladior 1044.6 48.7
2598 117 Jan Filip HELOPS 1024.2 37.9
2784 157 Martin Vrabec HELOPS 988.2 15.6
3560 Petr Kolovrátník SHŠ Krkavci 816.8
3709 Adam Prochaska Hema Praha 757.4