AIMA Roma 2018

Date
March 9
Country
Italy
City
Rome

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 71 29
Women's Steel Longsword 24 7
Mixed Steel Single Rapier 123 53
Mixed Steel Sidesword & Buckler 34 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Brett Kagan The School of Historical Fencing
Angel Chernaev School of Historical Swordsmanship MOTUS
Radostin Nanov School of Historical Swordsmanship MOTUS
Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA
Odysseas Koukouvinis Academy of Hoplomachia S.C.
Manuel Mazzatelli Accademia Romana d'Armi
Gabriele Testa Accademia Romana d'Armi
Raffaele Ventura Accademia Romana d'Armi
Matteo Riviello Accademia Romana d'Armi
Andrea Rispoli Accademia Romana d'Armi
Lidia Baiamonte Accademia Romana d'Armi
Andrea Ravanetti Accademia Romana d'Armi
Cesare Perfetto Accademia Romana d'Armi
Daniele Lastella Accademia Romana d'Armi
Federico Sodini Accademia Romana d'Armi
Alessio Fusto Accademia Romana d'Armi
Andrea Rottigni Accademia Romana d'Armi
Luca Buoncristiani Accademia Romana d'Armi
Giuseppe Aurelio Pioletti Accademia Romana d'Armi
Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi
Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi
Riccardo Quirico Accademia Romana d'Armi
Dario De Judicibus Accademia Romana d'Armi
Daniele Romeo Accademia Romana d'Armi
Silvio Ciri Accademia Romana d'Armi
Paolo Gianni Accademia Romana d'Armi
Stefano Ciamei Accademia Romana d'Armi
Patrizio Tratzi Accademia Romana d'Armi
Leonardo Di Bartolomei Accademia Romana d'Armi
Alessio Turci Accademia Romana d'Armi
Fabio Viselli Accademia Romana d'Armi
Matteo D'Uffizi Accademia Romana d'Armi
Leonardo Timmi Accademia Romana d'Armi
Sara Gianotto Accademia Romana d'Armi
Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi
Luca De Franceschi Accademia Romana d'Armi
Valerio Angelucci Accademia Romana d'Armi
Elena Bortot Accademia Romana d'Armi
Giulia Del Vecchio Accademia Romana d'Armi
Mario Andrea Vattani Accademia Romana d'Armi
Luisa Fedato Accademia Romana d'Armi
Pierluca Provenzani Accademia Romana d'Armi
Daniele Bisazza Accademia Romana d'Armi
Leonardo Bisazza Accademia Romana d'Armi
Paolo Curatolo Accademia Romana d'Armi
Saverio De Angelis Monaco Accademia Romana d'Armi
Tommaso Jacchia Accademia Romana d'Armi
Andrea Migliore La Sala delle Armi
Alessandro Fucale La Sala delle Armi
Jacopo Penso La Sala delle Armi
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Michele Zanella Sala d'Arme Achille Marozzo
Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo
Arianna Olivieri Sala d'Arme Achille Marozzo
Paolo Urgesi Sala d'Arme Achille Marozzo
Nikodim Dyachek FFC Paladin
Sergey Kultaev Freifechtergilde
Georgy Burobin Golden Forests
Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club
Dmitry Gibadullin UKRF
Ilia Rebrov UKRF
Kristofer Stanson Stockholms Stigmän
Anton Kohutovič Trnavský Šermiarsky Cech
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Jayson Barrons Denver Historical Fencing Academy
Lacey Cupp Kron Martial Arts
Myles Cupp South Coast Swords

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Gabriele Testa Nikodim Dyachek LOSS WIN
Pools Matteo D'Uffizi Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Nikodim Dyachek Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Matteo D'Uffizi Radostin Nanov WIN LOSS
Pools Gabriele Testa Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Nikodim Dyachek Radostin Nanov WIN LOSS
Pools Gabriele Testa Radostin Nanov WIN LOSS
Pools Matteo D'Uffizi Nikodim Dyachek LOSS WIN
Pools Lacey Cupp Radostin Nanov WIN LOSS
Pools Gabriele Testa Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pools Daniel Lopez Varela Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pools Anton Kohutovič Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pools Daniel Lopez Varela Anton Kohutovič WIN LOSS
Pools Manuel Mazzatelli Giuseppe Aurelio Pioletti WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Anton Kohutovič LOSS WIN
Pools Daniel Lopez Varela Giuseppe Aurelio Pioletti WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Giuseppe Aurelio Pioletti LOSS WIN
Pools Daniel Lopez Varela Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pools Anton Kohutovič Giuseppe Aurelio Pioletti WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Manuel Mazzatelli LOSS WIN
Pools Sergey Kultaev Andrea Migliore WIN LOSS
Pools Andrea Migliore Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Michela D'Orlando Sergey Kultaev LOSS WIN
Pools Michela D'Orlando Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Sergey Kultaev Georgy Burobin WIN LOSS
Pools Michela D'Orlando Andrea Migliore LOSS WIN
Pools Dario De Judicibus Anonymous fighter LOSS WIN
Pools Silvio Ciri Valerio Angelucci WIN LOSS
Pools Valerio Angelucci Anonymous fighter LOSS WIN
Pools Silvio Ciri Odysseas Koukouvinis WIN LOSS
Pools Dario De Judicibus Valerio Angelucci LOSS WIN
Pools Odysseas Koukouvinis Anonymous fighter WIN LOSS
Pools Dario De Judicibus Odysseas Koukouvinis LOSS WIN
Pools Silvio Ciri Anonymous fighter WIN LOSS
Pools Valerio Angelucci Odysseas Koukouvinis LOSS WIN
Pools Dario De Judicibus Silvio Ciri LOSS WIN
Pools Leonardo Timmi Luca De Franceschi LOSS WIN
Pools Alexey Trekin Alessio Turci WIN LOSS
Pools Alexey Trekin Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Alessandro Fucale Alessio Turci LOSS WIN
Pools Alexey Trekin Leonardo Timmi WIN LOSS
Pools Alessandro Fucale Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Alessandro Fucale Leonardo Timmi LOSS WIN
Pools Alessio Turci Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Alexey Trekin Alessandro Fucale WIN LOSS
Pools Alessio Turci Leonardo Timmi WIN LOSS
Pools Jayson Barrons Ilia Rebrov WIN LOSS
Pools Myles Cupp Jacopo Penso LOSS WIN
Pools Jayson Barrons Myles Cupp LOSS WIN
Pools Jacopo Penso Angel Chernaev WIN LOSS
Pools Myles Cupp Ilia Rebrov LOSS WIN
Pools Jayson Barrons Angel Chernaev WIN LOSS
Pools Ilia Rebrov Angel Chernaev WIN LOSS
Pools Jayson Barrons Jacopo Penso LOSS WIN
Pools Myles Cupp Angel Chernaev WIN LOSS
Pools Jacopo Penso Ilia Rebrov WIN LOSS
Eliminatories Jayson Barrons Sergey Kultaev LOSS WIN
Eliminatories Anton Kohutovič Odysseas Koukouvinis WIN LOSS
Eliminatories Daniel Lopez Varela Myles Cupp LOSS WIN
Eliminatories Alexey Trekin Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Eliminatories Silvio Ciri Alessio Turci WIN LOSS
Eliminatories Jacopo Penso Andrea Migliore WIN LOSS
Eliminatories Matteo D'Uffizi Georgy Burobin LOSS WIN
Eliminatories Nikodim Dyachek Anonymous fighter WIN LOSS
Quarter final Anton Kohutovič Sergey Kultaev LOSS WIN
Quarter final Myles Cupp Alexey Trekin LOSS WIN
Quarter final Silvio Ciri Jacopo Penso LOSS WIN
Quarter final Nikodim Dyachek Georgy Burobin LOSS WIN
Semi final Alexey Trekin Sergey Kultaev LOSS WIN
Semi final Jacopo Penso Georgy Burobin WIN LOSS
Final Jacopo Penso Sergey Kultaev LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Michela D'Orlando Lidia Baiamonte WIN LOSS
Pools Enrica Angiolini Elena Bortot WIN LOSS
Pools Lacey Cupp Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Michela D'Orlando Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Enrica Angiolini WIN LOSS
Pools Elena Bortot Arianna Olivieri LOSS WIN
Pools Lidia Baiamonte Lacey Cupp LOSS WIN
Pools Michela D'Orlando Elena Bortot WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Elena Bortot Lidia Baiamonte LOSS WIN
Pools Michela D'Orlando Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pools Enrica Angiolini Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Elena Bortot Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Lidia Baiamonte LOSS WIN
Pools Michela D'Orlando Enrica Angiolini WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Enrica Angiolini Lidia Baiamonte WIN LOSS
Pools Michela D'Orlando Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Silvia Tomassetti Elena Bortot WIN LOSS
Pools Enrica Angiolini Lacey Cupp WIN LOSS
Pools Lidia Baiamonte Arianna Olivieri LOSS WIN
Semi final Michela D'Orlando Arianna Olivieri WIN LOSS
Semi final Silvia Tomassetti Enrica Angiolini LOSS WIN
Final Michela D'Orlando Enrica Angiolini WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Daniele Romeo Gabriele Testa WIN LOSS
Pools Daniel Lopez Varela Matteo Riviello WIN LOSS
Pools Daniel Lopez Varela Gabriele Testa WIN LOSS
Pools Matteo Riviello Andrea Ravanetti WIN LOSS
Pools Daniel Lopez Varela Daniele Romeo WIN LOSS
Pools Gabriele Testa Andrea Ravanetti LOSS WIN
Pools Daniele Romeo Andrea Ravanetti WIN LOSS
Pools Gabriele Testa Matteo Riviello WIN LOSS
Pools Daniel Lopez Varela Andrea Ravanetti WIN LOSS
Pools Daniele Romeo Matteo Riviello LOSS WIN
Pools Dario De Judicibus Saverio De Angelis Monaco WIN LOSS
Pools Elena Bortot Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Saverio De Angelis Monaco Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Elena Bortot Cesare Perfetto LOSS WIN
Pools Dario De Judicibus Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Saverio De Angelis Monaco Cesare Perfetto WIN LOSS
Pools Dario De Judicibus Cesare Perfetto WIN LOSS
Pools Elena Bortot Saverio De Angelis Monaco LOSS WIN
Pools Georgy Burobin Cesare Perfetto WIN LOSS
Pools Dario De Judicibus Elena Bortot WIN LOSS
Pools Raffaele Ventura Daniele Bisazza WIN LOSS
Pools Leonardo Timmi Brett Kagan WIN LOSS
Pools Leonardo Timmi Daniele Lastella WIN LOSS
Pools Raffaele Ventura Brett Kagan LOSS WIN
Pools Daniele Bisazza Daniele Lastella LOSS WIN
Pools Raffaele Ventura Daniele Lastella WIN LOSS
Pools Leonardo Timmi Daniele Bisazza WIN LOSS
Pools Brett Kagan Daniele Lastella WIN LOSS
Pools Raffaele Ventura Leonardo Timmi WIN LOSS
Pools Manuel Mazzatelli Paolo Curatolo WIN LOSS
Pools Mario Andrea Vattani Federico Sodini WIN LOSS
Pools Paolo Curatolo Federico Sodini WIN LOSS
Pools Mario Andrea Vattani Nikodim Dyachek LOSS WIN
Pools Manuel Mazzatelli Federico Sodini WIN LOSS
Pools Paolo Curatolo Nikodim Dyachek LOSS WIN
Pools Manuel Mazzatelli Nikodim Dyachek WIN LOSS
Pools Mario Andrea Vattani Paolo Curatolo LOSS WIN
Pools Nikodim Dyachek Federico Sodini WIN LOSS
Pools Manuel Mazzatelli Mario Andrea Vattani WIN LOSS
Pools Luca De Franceschi Tommaso Jacchia LOSS WIN
Pools Kristofer Stanson Sergey Kultaev LOSS WIN
Pools Kristofer Stanson Tommaso Jacchia WIN LOSS
Pools Sergey Kultaev Fabio Viselli WIN LOSS
Pools Kristofer Stanson Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Fabio Viselli Tommaso Jacchia LOSS WIN
Pools Fabio Viselli Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Sergey Kultaev Tommaso Jacchia WIN LOSS
Pools Kristofer Stanson Fabio Viselli WIN LOSS
Pools Sergey Kultaev Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Francesco Lodà Pierluca Provenzani WIN LOSS
Pools Sara Gianotto Luisa Fedato WIN LOSS
Pools Francesco Lodà Luisa Fedato WIN LOSS
Pools Myles Cupp Sara Gianotto WIN LOSS
Pools Luisa Fedato Pierluca Provenzani WIN LOSS
Pools Myles Cupp Francesco Lodà LOSS WIN
Pools Myles Cupp Pierluca Provenzani LOSS WIN
Pools Francesco Lodà Sara Gianotto WIN LOSS
Pools Myles Cupp Luisa Fedato LOSS WIN
Pools Sara Gianotto Pierluca Provenzani LOSS WIN
Pools Benedetto Antonio Colombo Enrica Angiolini WIN LOSS
Pools Benedetto Antonio Colombo Anton Kohutovič LOSS WIN
Pools Anton Kohutovič Enrica Angiolini LOSS WIN
Pools Stefano Ciamei Andrea Rispoli WIN LOSS
Pools Rob Runacres Alessio Fusto WIN LOSS
Pools Andrea Rispoli Alessio Fusto WIN LOSS
Pools Rob Runacres Stefano Ciamei LOSS WIN
Pools Stefano Ciamei Alessio Fusto WIN LOSS
Pools Rob Runacres Andrea Rispoli WIN LOSS
Pools Patrizio Tratzi Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pools Valerio Angelucci Andrea Rottigni WIN LOSS
Pools Patrizio Tratzi Andrea Rottigni WIN LOSS
Pools Matteo D'Uffizi Valerio Angelucci WIN LOSS
Pools Matteo D'Uffizi Andrea Rottigni WIN LOSS
Pools Patrizio Tratzi Valerio Angelucci WIN LOSS
Pools Paolo Gianni Alessio Turci LOSS WIN
Pools Paolo Urgesi Luca Buoncristiani WIN LOSS
Pools Alessio Turci Luca Buoncristiani WIN LOSS
Pools Paolo Gianni Paolo Urgesi WIN LOSS
Pools Paolo Gianni Luca Buoncristiani WIN LOSS
Pools Paolo Urgesi Alessio Turci LOSS WIN
Pools Silvio Ciri Leonardo Di Bartolomei WIN LOSS
Pools Giulia Del Vecchio Ilia Rebrov LOSS WIN
Pools Leonardo Di Bartolomei Ilia Rebrov LOSS WIN
Pools Silvio Ciri Giulia Del Vecchio WIN LOSS
Pools Silvio Ciri Ilia Rebrov WIN LOSS
Pools Leonardo Di Bartolomei Giulia Del Vecchio WIN LOSS
Pools Riccardo Quirico Michele Zanella WIN LOSS
Pools Dmitry Gibadullin Leonardo Bisazza WIN LOSS
Pools Dmitry Gibadullin Michele Zanella WIN LOSS
Pools Riccardo Quirico Leonardo Bisazza LOSS WIN
Pools Dmitry Gibadullin Riccardo Quirico WIN LOSS
Pools Leonardo Bisazza Michele Zanella LOSS WIN
Eliminatories Paolo Urgesi Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Eliminatories Enrica Angiolini Ilia Rebrov LOSS WIN
Eliminatories Stefano Ciamei Saverio De Angelis Monaco WIN LOSS
Eliminatories Francesco Lodà Pierluca Provenzani WIN LOSS
Eliminatories Silvio Ciri Tommaso Jacchia LOSS WIN
Eliminatories Rob Runacres Leonardo Timmi WIN LOSS
Eliminatories Manuel Mazzatelli Luisa Fedato WIN LOSS
Eliminatories Raffaele Ventura Patrizio Tratzi WIN LOSS
Eliminatories Paolo Curatolo Nikodim Dyachek LOSS WIN
Eliminatories Daniele Romeo Alessio Turci WIN LOSS
Eliminatories Dario De Judicibus Paolo Gianni LOSS WIN
Eliminatories Kristofer Stanson Sergey Kultaev LOSS WIN
Eliminatories Daniel Lopez Varela Brett Kagan WIN LOSS
Eliminatories Dmitry Gibadullin Matteo Riviello WIN LOSS
Eliminatories Benedetto Antonio Colombo Anton Kohutovič LOSS WIN
Eliminatories Riccardo Quirico Georgy Burobin LOSS WIN
Eliminatories Matteo D'Uffizi Ilia Rebrov WIN LOSS
Eliminatories Francesco Lodà Stefano Ciamei WIN LOSS
Eliminatories Rob Runacres Tommaso Jacchia LOSS WIN
Eliminatories Raffaele Ventura Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Eliminatories Daniele Romeo Nikodim Dyachek LOSS WIN
Eliminatories Paolo Gianni Sergey Kultaev LOSS WIN
Eliminatories Daniel Lopez Varela Dmitry Gibadullin LOSS WIN
Eliminatories Anton Kohutovič Georgy Burobin LOSS WIN
Quarter final Francesco Lodà Matteo D'Uffizi WIN LOSS
Quarter final Raffaele Ventura Tommaso Jacchia LOSS WIN
Quarter final Sergey Kultaev Nikodim Dyachek WIN LOSS
Quarter final Dmitry Gibadullin Georgy Burobin WIN LOSS
Semi final Francesco Lodà Tommaso Jacchia WIN LOSS
Semi final Dmitry Gibadullin Sergey Kultaev WIN LOSS
Final Dmitry Gibadullin Francesco Lodà LOSS WIN

Mixed Steel Sidesword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Jayson Barrons Paolo Urgesi LOSS WIN
Pools Luisa Fedato Nikodim Dyachek LOSS WIN
Pools Jayson Barrons Luisa Fedato WIN LOSS
Pools Paolo Urgesi Nikodim Dyachek WIN LOSS
Pools Paolo Urgesi Luisa Fedato WIN LOSS
Pools Jayson Barrons Nikodim Dyachek LOSS WIN
Pools Patrizio Tratzi Ilia Rebrov LOSS WIN
Pools Benedetto Antonio Colombo Ilia Rebrov WIN LOSS
Pools Benedetto Antonio Colombo Patrizio Tratzi WIN LOSS
Pools Manuel Mazzatelli Luca De Franceschi WIN LOSS
Pools Myles Cupp Luca De Franceschi LOSS WIN
Pools Myles Cupp Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pools Daniele Romeo Mario Andrea Vattani LOSS WIN
Pools Mario Andrea Vattani Angel Chernaev WIN LOSS
Pools Daniele Romeo Angel Chernaev LOSS WIN
Pools Kristofer Stanson Valerio Angelucci WIN LOSS
Pools Georgy Burobin Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Valerio Angelucci Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Kristofer Stanson Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Kristofer Stanson Arianna Olivieri WIN LOSS
Pools Valerio Angelucci Georgy Burobin LOSS WIN
Pools Fabio Viselli Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pools Dmitry Gibadullin Brett Kagan WIN LOSS
Pools Dmitry Gibadullin Fabio Viselli WIN LOSS
Pools Matteo D'Uffizi Brett Kagan WIN LOSS
Pools Dmitry Gibadullin Matteo D'Uffizi WIN LOSS
Pools Fabio Viselli Brett Kagan LOSS WIN
Quarter final Dmitry Gibadullin Angel Chernaev WIN LOSS
Quarter final Benedetto Antonio Colombo Georgy Burobin LOSS WIN
Quarter final Kristofer Stanson Mario Andrea Vattani WIN LOSS
Quarter final Paolo Urgesi Nikodim Dyachek WIN LOSS
Semi final Dmitry Gibadullin Georgy Burobin WIN LOSS
Semi final Kristofer Stanson Paolo Urgesi LOSS WIN
Final Dmitry Gibadullin Paolo Urgesi WIN LOSS