FEDER League : W3 2018

Date
September 29
Country
Poland
City
Warsaw

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Men's Steel Longsword 184 48
Women's Steel Longsword 20 5

Fighters in event

NameNationalityClub
Leonardo Salomao Akademia Szermierzy
Karel Murgaš SHŠ Krkavci
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Fabien Goury Compagnie d'Armes de Lyon
Dávid Czégé Filii Solis Történelmi Kardvívó Kör
Federico Dall'Olio La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Krzysztof Gosik
Krzysztof Borzęcki Akademia Szermierzy
Krzysztof Szczytowski Akademia Szermierzy
Bolesław Tekielski Akademia Szermierzy
Marcjanna Magdalena Jelińska Akademia Szermierzy
Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy
Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy
Joanna Koprowska Akademia Szermierzy
Wojciech Miga ARMA Poland
Andrzej Kurczyński ARMA Poland
Artur Węgrodzki ARMA Poland
Daniel Karkotka ARMA Poland
Łukasz Gardela ARMA Poland
Daniel Stachniewicz ARMA Poland Olsztyn
Jakub Okliński ARMA Poland Olsztyn
Piotr Celichowski ARMA Poland Poznan
Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan
Malwina Kołb ARMA Poland Poznan
Radek Duszynski ARMA Poland Poznan
Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan
Bartosz Grząślewicz ARMA Poland Poznan
Marek Helman ARMA Poland Poznan
Paweł Białasiewicz ARMA Poland Warszawa
Jakub Wrzalik ARMA Poland Warszawa
Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa
Krzysztof Markowski ARMA Poland Warszawa
Maciej Borys ARMA Poland Warszawa
Dariusz Scharoch ARMA Poland Warszawa
Karolina Bielawska ARMA Poland Warszawa
Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk
Marcin Lukaszuk Fechtschule Gdańsk
Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk
Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk
Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk
Karol Zakrzewski Krakowska Szkoła Fechtunku
Jakub Grela Krakowska Szkoła Fechtunku
Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku
Aleksander Dynarek Mordschlag
Michal Mazur Mordschlag
Mateusz Konopacki Mordschlag
Grzegorz Matusiak Mordschlag
Rafał Brzostek Rebellium Gdańsk
Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf
Eryk Nowak Szpada Szamotuły
Sebastian Bijok Vectir
Piotr Święch Vectir
Martin Vrábeľ Rotyka

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
round of pools Artur Węgrodzki Jaroslaw Kokot LOSS WIN
round of pools Martin Vrábeľ Eryk Nowak WIN LOSS
round of pools Piotr Celichowski Krzysztof Janus WIN LOSS
round of pools Krzysztof Gosik Robert Szatecki LOSS WIN
round of pools Eryk Nowak Jaroslaw Kokot LOSS WIN
round of pools Martin Vrábeľ Piotr Celichowski LOSS WIN
round of pools Krzysztof Janus Krzysztof Gosik WIN LOSS
round of pools Robert Szatecki Artur Węgrodzki WIN LOSS
round of pools Jaroslaw Kokot Piotr Celichowski WIN LOSS
round of pools Martin Vrábeľ Krzysztof Gosik WIN LOSS
round of pools Artur Węgrodzki Krzysztof Janus LOSS WIN
round of pools Eryk Nowak Robert Szatecki LOSS WIN
round of pools Jaroslaw Kokot Krzysztof Gosik WIN LOSS
round of pools Artur Węgrodzki Martin Vrábeľ LOSS WIN
round of pools Eryk Nowak Krzysztof Janus LOSS WIN
round of pools Piotr Celichowski Robert Szatecki LOSS WIN
round of pools Jaroslaw Kokot Martin Vrábeľ WIN LOSS
round of pools Robert Szatecki Krzysztof Janus WIN LOSS
round of pools Artur Węgrodzki Eryk Nowak LOSS WIN
round of pools Krzysztof Gosik Piotr Celichowski LOSS WIN
round of pools Krzysztof Janus Jaroslaw Kokot WIN LOSS
round of pools Martin Vrábeľ Robert Szatecki LOSS WIN
round of pools Artur Węgrodzki Piotr Celichowski LOSS WIN
round of pools Krzysztof Gosik Eryk Nowak LOSS WIN
round of pools Robert Szatecki Jaroslaw Kokot WIN LOSS
round of pools Martin Vrábeľ Krzysztof Janus WIN LOSS
round of pools Artur Węgrodzki Krzysztof Gosik WIN LOSS
round of pools Eryk Nowak Piotr Celichowski LOSS WIN
round of pools Antoni Olbrychski Daniel Karkotka WIN LOSS
round of pools Marcin Lukaszuk Paweł Białasiewicz LOSS WIN
round of pools Krzysztof Markowski Jakub Grela WIN LOSS
round of pools Grzegorz Matusiak Jan Žegklitz LOSS WIN
round of pools Marcin Lukaszuk Daniel Karkotka LOSS WIN
round of pools Jakub Grela Paweł Białasiewicz LOSS WIN
round of pools Grzegorz Matusiak Krzysztof Markowski LOSS WIN
round of pools Antoni Olbrychski Jan Žegklitz WIN LOSS
round of pools Jakub Grela Daniel Karkotka LOSS WIN
round of pools Paweł Białasiewicz Grzegorz Matusiak WIN LOSS
round of pools Antoni Olbrychski Krzysztof Markowski WIN LOSS
round of pools Marcin Lukaszuk Jan Žegklitz LOSS WIN
round of pools Daniel Karkotka Grzegorz Matusiak LOSS WIN
round of pools Antoni Olbrychski Paweł Białasiewicz WIN LOSS
round of pools Krzysztof Markowski Marcin Lukaszuk WIN LOSS
round of pools Jan Žegklitz Jakub Grela WIN LOSS
round of pools Daniel Karkotka Paweł Białasiewicz LOSS WIN
round of pools Jan Žegklitz Krzysztof Markowski LOSS WIN
round of pools Marcin Lukaszuk Antoni Olbrychski LOSS WIN
round of pools Grzegorz Matusiak Jakub Grela LOSS WIN
round of pools Daniel Karkotka Krzysztof Markowski LOSS WIN
round of pools Jan Žegklitz Paweł Białasiewicz LOSS WIN
round of pools Jakub Grela Antoni Olbrychski LOSS WIN
round of pools Grzegorz Matusiak Marcin Lukaszuk WIN LOSS
round of pools Jan Žegklitz Daniel Karkotka WIN LOSS
round of pools Paweł Białasiewicz Krzysztof Markowski LOSS WIN
round of pools Grzegorz Matusiak Antoni Olbrychski LOSS WIN
round of pools Jakub Grela Marcin Lukaszuk WIN LOSS
round of pools Maciej Kwiek Karel Murgaš WIN LOSS
round of pools Rafał Brzostek Mikolaj Parell LOSS WIN
round of pools Aleksander Dynarek Maciej Borys LOSS WIN
round of pools Krzysztof Borzęcki Wojciech Miga LOSS WIN
round of pools Mikolaj Parell Maciej Kwiek LOSS WIN
round of pools Rafał Brzostek Aleksander Dynarek LOSS WIN
round of pools Maciej Borys Wojciech Miga WIN LOSS
round of pools Krzysztof Borzęcki Karel Murgaš LOSS WIN
round of pools Aleksander Dynarek Maciej Kwiek LOSS WIN
round of pools Rafał Brzostek Wojciech Miga LOSS WIN
round of pools Maciej Borys Karel Murgaš WIN LOSS
round of pools Krzysztof Borzęcki Mikolaj Parell LOSS WIN
round of pools Wojciech Miga Maciej Kwiek LOSS WIN
round of pools Rafał Brzostek Karel Murgaš LOSS WIN
round of pools Maciej Borys Mikolaj Parell WIN LOSS
round of pools Krzysztof Borzęcki Aleksander Dynarek LOSS WIN
round of pools Maciej Kwiek Rafał Brzostek WIN LOSS
round of pools Krzysztof Borzęcki Maciej Borys LOSS WIN
round of pools Karel Murgaš Mikolaj Parell WIN LOSS
round of pools Wojciech Miga Aleksander Dynarek LOSS WIN
round of pools Maciej Borys Maciej Kwiek LOSS WIN
round of pools Krzysztof Borzęcki Rafał Brzostek WIN LOSS
round of pools Aleksander Dynarek Karel Murgaš WIN LOSS
round of pools Mikolaj Parell Wojciech Miga WIN LOSS
round of pools Krzysztof Borzęcki Maciej Kwiek LOSS WIN
round of pools Maciej Borys Rafał Brzostek WIN LOSS
round of pools Wojciech Miga Karel Murgaš LOSS WIN
round of pools Mikolaj Parell Aleksander Dynarek LOSS WIN
round of pools Fabien Goury Radek Duszynski WIN LOSS
round of pools Piotr Święch Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
round of pools Mateusz Konopacki Jakub Okliński WIN LOSS
round of pools Leonardo Salomao Andrzej Kurczyński LOSS WIN
round of pools Fabien Goury Piotr Święch WIN LOSS
round of pools Jakub Okliński Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
round of pools Mateusz Konopacki Leonardo Salomao WIN LOSS
round of pools Radek Duszynski Andrzej Kurczyński WIN LOSS
round of pools Jakub Okliński Fabien Goury LOSS WIN
round of pools Łukasz Dąbrowski Leonardo Salomao WIN LOSS
round of pools Radek Duszynski Mateusz Konopacki WIN LOSS
round of pools Piotr Święch Andrzej Kurczyński LOSS WIN
round of pools Fabien Goury Leonardo Salomao LOSS WIN
round of pools Radek Duszynski Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
round of pools Piotr Święch Mateusz Konopacki LOSS WIN
round of pools Andrzej Kurczyński Jakub Okliński WIN LOSS
round of pools Fabien Goury Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
round of pools Andrzej Kurczyński Mateusz Konopacki LOSS WIN
round of pools Piotr Święch Radek Duszynski LOSS WIN
round of pools Leonardo Salomao Jakub Okliński WIN LOSS
round of pools Fabien Goury Mateusz Konopacki LOSS WIN
round of pools Andrzej Kurczyński Łukasz Dąbrowski LOSS WIN
round of pools Jakub Okliński Radek Duszynski LOSS WIN
round of pools Leonardo Salomao Piotr Święch WIN LOSS
round of pools Fabien Goury Andrzej Kurczyński WIN LOSS
round of pools Mateusz Konopacki Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
round of pools Leonardo Salomao Radek Duszynski WIN LOSS
round of pools Piotr Święch Jakub Okliński LOSS WIN
round of pools Marek Helman Dariusz Scharoch WIN LOSS
round of pools Bolesław Tekielski Tomasz Lipert WIN LOSS
round of pools Daniel Stachniewicz Michal Mazur LOSS WIN
round of pools Dávid Czégé Krzysztof Szczytowski WIN LOSS
round of pools Bolesław Tekielski Marek Helman LOSS WIN
round of pools Daniel Stachniewicz Tomasz Lipert LOSS WIN
round of pools Michal Mazur Krzysztof Szczytowski LOSS WIN
round of pools Dariusz Scharoch Dávid Czégé LOSS WIN
round of pools Marek Helman Daniel Stachniewicz WIN LOSS
round of pools Krzysztof Szczytowski Tomasz Lipert LOSS WIN
round of pools Michal Mazur Dariusz Scharoch WIN LOSS
round of pools Dávid Czégé Bolesław Tekielski LOSS WIN
round of pools Krzysztof Szczytowski Marek Helman WIN LOSS
round of pools Tomasz Lipert Dariusz Scharoch WIN LOSS
round of pools Michal Mazur Bolesław Tekielski LOSS WIN
round of pools Daniel Stachniewicz Dávid Czégé LOSS WIN
round of pools Tomasz Lipert Marek Helman LOSS WIN
round of pools Michal Mazur Dávid Czégé LOSS WIN
round of pools Dariusz Scharoch Bolesław Tekielski LOSS WIN
round of pools Krzysztof Szczytowski Daniel Stachniewicz WIN LOSS
round of pools Marek Helman Michal Mazur WIN LOSS
round of pools Tomasz Lipert Dávid Czégé WIN LOSS
round of pools Dariusz Scharoch Daniel Stachniewicz WIN LOSS
round of pools Bolesław Tekielski Krzysztof Szczytowski LOSS WIN
round of pools Dávid Czégé Marek Helman LOSS WIN
round of pools Michal Mazur Tomasz Lipert LOSS WIN
round of pools Dariusz Scharoch Krzysztof Szczytowski WIN LOSS
round of pools Bolesław Tekielski Daniel Stachniewicz WIN LOSS
round of pools Sebastian Bijok Bartosz Grząślewicz WIN LOSS
round of pools Szymon Ożóg Stanisław Nagórski WIN LOSS
round of pools Łukasz Gardela Karol Zakrzewski LOSS WIN
round of pools Jakub Wrzalik Federico Dall'Olio LOSS WIN
round of pools Sebastian Bijok Szymon Ożóg LOSS WIN
round of pools Karol Zakrzewski Stanisław Nagórski LOSS WIN
round of pools Łukasz Gardela Jakub Wrzalik LOSS WIN
round of pools Federico Dall'Olio Bartosz Grząślewicz WIN LOSS
round of pools Sebastian Bijok Karol Zakrzewski WIN LOSS
round of pools Jakub Wrzalik Stanisław Nagórski WIN LOSS
round of pools Łukasz Gardela Bartosz Grząślewicz LOSS WIN
round of pools Szymon Ożóg Federico Dall'Olio LOSS WIN
round of pools Sebastian Bijok Jakub Wrzalik LOSS WIN
round of pools Bartosz Grząślewicz Stanisław Nagórski LOSS WIN
round of pools Łukasz Gardela Szymon Ożóg LOSS WIN
round of pools Federico Dall'Olio Karol Zakrzewski WIN LOSS
round of pools Sebastian Bijok Stanisław Nagórski WIN LOSS
round of pools Federico Dall'Olio Łukasz Gardela WIN LOSS
round of pools Szymon Ożóg Bartosz Grząślewicz WIN LOSS
round of pools Karol Zakrzewski Jakub Wrzalik LOSS WIN
round of pools Sebastian Bijok Łukasz Gardela WIN LOSS
round of pools Stanisław Nagórski Federico Dall'Olio LOSS WIN
round of pools Bartosz Grząślewicz Karol Zakrzewski WIN LOSS
round of pools Szymon Ożóg Jakub Wrzalik LOSS WIN
round of pools Sebastian Bijok Federico Dall'Olio LOSS WIN
round of pools Stanisław Nagórski Łukasz Gardela WIN LOSS
round of pools Jakub Wrzalik Bartosz Grząślewicz WIN LOSS
round of pools Karol Zakrzewski Szymon Ożóg LOSS WIN
Semifinal Federico Dall'Olio Maciej Kwiek LOSS WIN
Quarterfinal Krzysztof Markowski Antoni Olbrychski LOSS WIN
Eighthfinal Tomasz Lipert Antoni Olbrychski LOSS WIN
Eighthfinal Marek Helman Jaroslaw Kokot LOSS WIN
Eighthfinal Robert Szatecki Szymon Ożóg LOSS WIN
Eighthfinal Aleksander Dynarek Łukasz Dąbrowski WIN LOSS
Eighthfinal Krzysztof Markowski Jakub Wrzalik WIN LOSS
Eighthfinal Maciej Kwiek Piotr Celichowski WIN LOSS
Bronze Final Jaroslaw Kokot Federico Dall'Olio LOSS WIN
Quarterfinal Maciej Kwiek Mateusz Konopacki WIN LOSS
Eighthfinal Bolesław Tekielski Federico Dall'Olio LOSS WIN
Final Antoni Olbrychski Maciej Kwiek WIN LOSS
Quarterfinal Aleksander Dynarek Federico Dall'Olio LOSS WIN
Semifinal Antoni Olbrychski Jaroslaw Kokot WIN LOSS
Quarterfinal Szymon Ożóg Jaroslaw Kokot LOSS WIN
Eighthfinal Mateusz Konopacki Maciej Borys WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
round of pools Karolina Bielawska Malwina Kołb LOSS WIN
Bronze Final Marcjanna Magdalena Jelińska Adrianna Bereta WIN LOSS
round of pools Malwina Kołb Marcjanna Magdalena Jelińska WIN LOSS
round of pools Karolina Bielawska Joanna Koprowska LOSS WIN
round of pools Marcjanna Magdalena Jelińska Joanna Koprowska LOSS WIN
round of pools Adrianna Bereta Malwina Kołb LOSS WIN
round of pools Joanna Koprowska Adrianna Bereta WIN LOSS
round of pools Karolina Bielawska Marcjanna Magdalena Jelińska LOSS WIN
round of pools Adrianna Bereta Karolina Bielawska WIN LOSS
round of pools Joanna Koprowska Malwina Kołb WIN LOSS
round of pools Karolina Bielawska Malwina Kołb LOSS WIN
round of pools Adrianna Bereta Marcjanna Magdalena Jelińska LOSS WIN
round of pools Malwina Kołb Marcjanna Magdalena Jelińska WIN LOSS
round of pools Joanna Koprowska Karolina Bielawska WIN LOSS
round of pools Marcjanna Magdalena Jelińska Joanna Koprowska LOSS WIN
round of pools Adrianna Bereta Malwina Kołb WIN LOSS
round of pools Joanna Koprowska Adrianna Bereta WIN LOSS
round of pools Karolina Bielawska Marcjanna Magdalena Jelińska LOSS WIN
round of pools Adrianna Bereta Karolina Bielawska WIN LOSS
Final Joanna Koprowska Malwina Kołb WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just FEDER League : W3 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
11 2 Federico Dall'Olio La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1838.4 4.9
22 13 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1783.6 45.9
63 21 Jakub Wrzalik ARMA Poland Warszawa 1678.1 44.4
68 27 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1675.6 52.9
125 7 Marek Helman ARMA Poland Poznan 1597 13.4
151 21 Fabien Goury Compagnie d'Armes de Lyon 1573.6 10.8
197 23 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1546.1 18.5
201 18 Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy 1542.8 14.9
275 75 Aleksander Dynarek Mordschlag 1504.8 43.3
320 254 Mateusz Konopacki Mordschlag 1484.5 118
398 17 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 1443.5 1
449 997 Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk 1424.2 303.3
469 63 Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan 1414.3 33
492 981 Maciej Borys ARMA Poland Warszawa 1405.2 290.4
599 18 Dávid Czégé Filii Solis Történelmi Kardvívó Kör 1371.5 7
630 775 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1359.5 229.4
633 Sebastian Bijok Vectir 1358.3
636 266 Paweł Białasiewicz ARMA Poland Warszawa 1356.5 98.3
652 13 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 1351.5 17.6
662 288 Bolesław Tekielski Akademia Szermierzy 1349 101.3
724 222 Karol Zakrzewski Krakowska Szkoła Fechtunku 1329.2 60.3
729 84 Karel Murgaš SHŠ Krkavci 1326.8 36.7
775 836 Krzysztof Markowski ARMA Poland Warszawa 1313.5 229.6
778 415 Piotr Celichowski ARMA Poland Poznan 1313 132.3
828 20 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1299.3 20.3
831 687 Radek Duszynski ARMA Poland Poznan 1298.5 194.4
888 57 Martin Vrábeľ Rotyka 1284.1 35.9
901 Leonardo Salomao Akademia Szermierzy 1280
957 Krzysztof Szczytowski Akademia Szermierzy 1261.8
960 4 Bartosz Grząślewicz ARMA Poland Poznan 1261.1 15.8
1143 214 Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk 1213.9 71.7
1176 208 Andrzej Kurczyński ARMA Poland 1205.9 69.7
1716 41 Daniel Karkotka ARMA Poland 1080 8.1
1841 Wojciech Miga ARMA Poland 1055.6
1985 Eryk Nowak Szpada Szamotuły 1016.9
2018 Dariusz Scharoch ARMA Poland Warszawa 1008.3
2179 Jakub Okliński ARMA Poland Olsztyn 978.7
2185 410 Michal Mazur Mordschlag 976.7 134
2208 Krzysztof Borzęcki Akademia Szermierzy 974.2
2216 Grzegorz Matusiak Mordschlag 972
2232 55 Artur Węgrodzki ARMA Poland 966.7 15.2
2366 Jakub Grela Krakowska Szkoła Fechtunku 938.6
2528 Piotr Święch Vectir 898.9
2555 Rafał Brzostek Rebellium Gdańsk 892.7
2557 Łukasz Gardela ARMA Poland 892.2
2722 Daniel Stachniewicz ARMA Poland Olsztyn 846.4
2741 Krzysztof Gosik N/A 841.5
2951 206 Marcin Lukaszuk Fechtschule Gdańsk 768.9 26.7
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 5 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1721.4 81.4
69 73 Malwina Kołb ARMA Poland Poznan 1352.2 182.7
123 64 Marcjanna Magdalena Jelińska Akademia Szermierzy 1222.7 155
166 Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku 1126.1
291 Karolina Bielawska ARMA Poland Warszawa 852
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 5 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1721.4 81.4
69 73 Malwina Kołb ARMA Poland Poznan 1352.2 182.7
123 64 Marcjanna Magdalena Jelińska Akademia Szermierzy 1222.7 155
166 Adrianna Bereta Krakowska Szkoła Fechtunku 1126.1
291 Karolina Bielawska ARMA Poland Warszawa 852