Swordplay 2021

Date
September 26
Country
Australia
State
Queensland
City
Brisbane

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 68 24
Mixed Steel Rapier And Any Sidearm 67 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Jonathon Paratz Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Jesse Rutthakit Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Emma Fowler Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Campbell Walker Brisbane Swords
Sandy Appleby Collegium in Armis
Darrel Altmann Collegium in Armis
Rodney Alchin Collegium in Armis
Darrin O'Brien Collegium in Armis
Christopher Denby Collegium in Armis
Fraser Darvall Historical School of Defence Toowoomba
Colin Nutter Historical School of Defence Toowoomba
Chris Darvall Historical School of Defence Toowoomba
Matthew McIlwaine Historical School of Defence Toowoomba
Cohen Benson Invicta Fencing Academy
Chris Smith Invicta Fencing Academy
Anthony Ditton KDF Australia
Shane Stapleton Prima Spada School of Fence
Jacob Haberley Prima Spada School of Fence
Benjamin Pope Scholar Victoria
Adam Kaye School of Historical Defense Arts
Ross Davies Spada di Bolognese
Aleks Roseneder Spada di Bolognese
Joshua Chhuth Spada di Bolognese
Hew Elcock Spada di Bolognese
Geraud lemenager Sword Fighter Gold Coast
Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy
Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy
Andrew Fainges Vanguard Swordsmanship Academy
Nic Williams Vanguard Swordsmanship Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Andrew Fainges Chris Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Darrin O'Brien Jesse Rutthakit LOSS WIN
Pool Set 1 Darrin O'Brien Shane Stapleton WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Fainges Jesse Rutthakit LOSS WIN
Pool Set 1 Jesse Rutthakit Chris Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Stapleton Andrew Fainges LOSS WIN
Pool Set 1 Darrin O'Brien Andrew Fainges WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Stapleton Chris Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Darrin O'Brien WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Andrew Fainges WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Chris Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Shane Stapleton WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Stapleton Jesse Rutthakit WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Jesse Rutthakit WIN LOSS
Pool Set 1 Darrin O'Brien Chris Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Ross Davies Fraser Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Fowler Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Fraser Darvall Anthony Ditton LOSS WIN
Pool Set 1 Rodney Alchin Anthony Ditton LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Davies Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Emma Fowler Rodney Alchin WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Fowler Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Rodney Alchin Fraser Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Ross Davies Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Fraser Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Fowler Ross Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Ross Davies Rodney Alchin DRAW DRAW
Pool Set 1 Emma Fowler Fraser Darvall WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Rodney Alchin WIN LOSS
Pool Set 1 Darrel Altmann Hew Elcock LOSS WIN
Pool Set 1 Benjamin Pope Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Darrel Altmann Matthew McIlwaine WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Matthew McIlwaine WIN LOSS
Pool Set 1 Hew Elcock Matthew McIlwaine LOSS WIN
Pool Set 1 Benjamin Pope Darrel Altmann WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Darrel Altmann WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Matthew McIlwaine WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Darrel Altmann WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Benjamin Pope WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Matthew McIlwaine WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Kristian Guivarra LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Colin Nutter WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Adam Kaye WIN LOSS
Pool Set 1 Kristian Guivarra Adam Kaye WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Colin Nutter WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Kaye Colin Nutter LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Kaye Aleks Roseneder LOSS WIN
Pool Set 1 Ryan Tanzer Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Colin Nutter WIN LOSS
Pool Set 1 Kristian Guivarra Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Geraud lemenager Colin Nutter WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Geraud lemenager WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Kaye Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Geraud lemenager WIN LOSS
Quarterfinals Emma Fowler Christopher Godwin LOSS WIN
Quarterfinals Christopher Denby Jonathon Paratz WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Green Geraud lemenager WIN LOSS
Quarterfinals Kristian Guivarra Benjamin Pope WIN LOSS
Semifinals Kristian Guivarra Christopher Godwin WIN LOSS
Semifinals Christopher Denby Daniel Green LOSS WIN
Gold Medal Match Kristian Guivarra Daniel Green WIN LOSS
Bronze Medal Match Christopher Denby Christopher Godwin LOSS WIN

Mixed Steel Rapier And Any Sidearm

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Christopher Denby Christopher Godwin LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Godwin Benjamin Pope WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Jacob Haberley LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Godwin Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Benjamin Pope WIN LOSS
Pool Set 1 Hew Elcock Jacob Haberley DRAW DRAW
Pool Set 1 Benjamin Pope Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Chris Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Denby Chris Smith DRAW DRAW
Pool Set 1 Chris Smith Hew Elcock LOSS WIN
Pool Set 1 Chris Smith Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Chris Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Pope Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Kristian Guivarra Adam Kaye WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Reichman Anthony Ditton LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Reichman Adam Kaye LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Sean Reichman DRAW DRAW
Pool Set 1 Anthony Ditton Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Kristian Guivarra Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Kaye Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Campbell Walker LOSS WIN
Pool Set 1 Adam Kaye Campbell Walker LOSS WIN
Pool Set 1 Anthony Ditton Campbell Walker LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Campbell Walker LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Campbell Walker WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Kaye Anthony Ditton LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Ross Davies DRAW DRAW
Pool Set 1 Ross Davies Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Davies Andrew Fainges WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Andrew Fainges WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Daniel Green WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Fainges Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Davies Jonathon Paratz DRAW DRAW
Pool Set 1 Ryan Tanzer Andrew Fainges WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Stapleton Andrew Fainges WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Stapleton Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Davies Shane Stapleton WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan Tanzer Shane Stapleton LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Shane Stapleton WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Fowler Sandy Appleby WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Fowler Nic Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Cohen Benson Nic Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Fowler Cohen Benson WIN LOSS
Pool Set 1 Geraud lemenager Sandy Appleby WIN LOSS
Pool Set 1 Cohen Benson Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Emma Fowler Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Sandy Appleby Nic Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Geraud lemenager Nic Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Cohen Benson Sandy Appleby WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Cohen Benson LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Nic Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Sandy Appleby LOSS WIN
Pool Set 1 Emma Fowler Aleks Roseneder WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Godwin Benjamin Pope LOSS WIN
Quarterfinals Kristian Guivarra Ross Davies WIN LOSS
Quarterfinals Cohen Benson Campbell Walker WIN LOSS
Semifinals Benjamin Pope Cohen Benson LOSS WIN
Semifinals Kristian Guivarra Geraud lemenager WIN LOSS
Gold Medal Match Kristian Guivarra Cohen Benson WIN LOSS
Bronze Medal Match Benjamin Pope Geraud lemenager LOSS WIN