Na Duel! 2024

Date
June 2
Country
Czech Republic
City
Prague

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 95 26
Mixed Steel Sabre 108 28

Fighters in event

NameNationalityClub
Jáchym Škrob Duelanti od Svatého Rocha
Miroslav Plášil Sportovní šerm Tábor
Milan Ježek AKA - Akademie rytířských umění
Jakub Hedl AKA - Akademie rytířských umění
Jan Šourek AKA - Akademie rytířských umění
Jakub Horník AKA - Akademie rytířských umění
Jiří Hloušek AKA - Akademie rytířských umění
Ondřej Tureček AKA - Akademie rytířských umění
Štěpán Bekárek Ars Dimicatoria
Marián Országh Brněnští Fechteři
Jan Zubalík Brněnští Fechteři
Martin Kantor Brněnští Fechteři
Tomáš Dufek Brněnští Fechteři
Martin Horák Digladior
Eliáš Cizl Digladior
Rudolf Szadkowski Duelanti od Svatého Rocha
Karel Daneš Duelanti od Svatého Rocha
Petr Erlebach HELOPS
Jiří Trnka Manus Regis
Kryštof Jakubec Manus Regis
Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský
Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský
Milan Horák Pardubický spolek šermířský
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Daniel Richter Pardubický spolek šermířský
Jindřich Tichý Poslední Argument
Jakub Vlasák Poslední Argument
David Demeter Rožnovsky šermirsky klub
Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub
Matěj Horňák Šermírna Luka
Petr Vincena SHŠ Krkavci
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Adam Kaňovský SHŠ Krkavci
Jakub Loukota Škola šermu Paridon
Václav Pekárek Škola šermu Paridon
Milan Divis Škola šermu Paridon
Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor
Kirill Shmidt Digladior
Matúš Koronthály Bratislavský šermiarsky spolok
Miroslav Medvid Košický šermiarský cech
Michal Melko Rotyka

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Miroslav Plášil Petr Vincena LOSS WIN
Pool 1 Kirill Shmidt Jindřich Tichý LOSS WIN
Pool 1 Jan Zubalík Karel Daneš WIN LOSS
Pool 1 Miroslav Medvid Jindřich Tichý WIN LOSS
Pool 1 Miroslav Plášil Jan Zubalík LOSS WIN
Pool 1 Kirill Shmidt Karel Daneš LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 1 Karel Daneš Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 1 Miroslav Plášil Kirill Shmidt LOSS WIN
Pool 1 Jindřich Tichý Karel Daneš WIN LOSS
Pool 1 Kirill Shmidt Petr Vincena LOSS WIN
Pool 1 Miroslav Plášil Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 1 Kirill Shmidt Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 1 Miroslav Plášil Jindřich Tichý LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 1 Miroslav Plášil Karel Daneš WIN LOSS
Pool 1 Jan Zubalík Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Jindřich Tichý WIN LOSS
Pool 1 Kirill Shmidt Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Karel Daneš WIN LOSS
Pool 1 Jan Zubalík Jindřich Tichý WIN LOSS
Pool 2 Jiří Hloušek Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Eliáš Cizl Daniel Richter WIN LOSS
Pool 2 Petr Erlebach Jakub Vlasák WIN LOSS
Pool 2 Jiří Hloušek Eliáš Cizl LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Daniel Richter Jakub Vlasák WIN LOSS
Pool 2 Petr Erlebach Jiří Hloušek WIN LOSS
Pool 2 Eliáš Cizl Jakub Vlasák WIN LOSS
Pool 2 Daniel Richter Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Jakub Vlasák Jiří Hloušek WIN LOSS
Pool 2 Daniel Richter Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 2 Ondřej Malina Eliáš Cizl WIN LOSS
Pool 2 Jiří Hloušek Daniel Richter WIN LOSS
Pool 2 Jakub Vlasák Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Eliáš Cizl LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Tureček Matúš Koronthály WIN LOSS
Pool 3 Jan Mesarč Michal Melko WIN LOSS
Pool 3 Jáchym Škrob Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Marián Országh Jan Mesarč WIN LOSS
Pool 3 Ondřej Tureček Jáchym Škrob WIN LOSS
Pool 3 Michal Melko Martin Horák LOSS WIN
Pool 3 Jáchym Škrob Matúš Koronthály LOSS WIN
Pool 3 Marián Országh Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Ondřej Tureček Michal Melko WIN LOSS
Pool 3 Jan Mesarč Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Michal Melko Matúš Koronthály LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Tureček Marián Országh LOSS WIN
Pool 3 Michal Melko Jáchym Škrob LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Tureček Jan Mesarč WIN LOSS
Pool 3 Matúš Koronthály Marián Országh LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Tureček Martin Horák WIN LOSS
Pool 3 Marián Országh Jáchym Škrob WIN LOSS
Pool 3 Matúš Koronthály Jan Mesarč WIN LOSS
Pool 3 Marián Országh Michal Melko WIN LOSS
Pool 3 Martin Horák Matúš Koronthály LOSS WIN
Pool 3 Jáchym Škrob Jan Mesarč WIN LOSS
Pool 4 David Demeter Jakub Horník WIN LOSS
Pool 4 Milan Horák Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 4 Jiří Trnka Martin Kantor LOSS WIN
Pool 4 Jakub Horník Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 4 David Demeter Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 4 Milan Horák Martin Kantor WIN LOSS
Pool 4 Jakub Horník Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 4 Matěj Mazanec Martin Kantor LOSS WIN
Pool 4 David Demeter Milan Horák WIN LOSS
Pool 4 Jakub Horník Martin Kantor LOSS WIN
Pool 4 Milan Horák Jiří Trnka LOSS WIN
Pool 4 David Demeter Matěj Mazanec WIN LOSS
Pool 4 Jakub Horník Milan Horák LOSS WIN
Pool 4 David Demeter Martin Kantor WIN LOSS
Final Miroslav Medvid Ondřej Malina LOSS WIN
Bronze final Petr Vincena Marián Országh LOSS WIN
Semi final Miroslav Medvid Petr Vincena WIN LOSS
Semi final Ondřej Malina Marián Országh WIN LOSS
„8“ Miroslav Medvid Jan Mesarč WIN LOSS
„8“ Martin Kantor Petr Vincena LOSS WIN
„8“ Jiří Trnka Marián Országh LOSS WIN
„8“ Eliáš Cizl Ondřej Malina LOSS WIN
„16“ Miroslav Medvid Kirill Shmidt WIN LOSS
„16“ Matúš Koronthály Jan Mesarč LOSS WIN
„16“ Petr Vincena Jindřich Tichý WIN LOSS
„16“ Ondřej Tureček Martin Kantor LOSS WIN
„16“ Jan Zubalík Marián Országh LOSS WIN
„16“ Jiří Trnka David Demeter WIN LOSS
„16“ Jáchym Škrob Ondřej Malina LOSS WIN
„16“ Petr Erlebach Eliáš Cizl LOSS WIN
„32“ Kirill Shmidt Milan Horák WIN LOSS
„32“ Jakub Horník Jan Mesarč LOSS WIN
„32“ Jakub Vlasák Jindřich Tichý LOSS WIN
„32“ Miroslav Plášil Martin Kantor LOSS WIN
„32“ Jan Zubalík Jiří Hloušek WIN LOSS
„32“ Martin Horák Jiří Trnka LOSS WIN
„32“ Daniel Richter Jáchym Škrob LOSS WIN
„32“ Petr Erlebach Karel Daneš WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Kryštof Jakubec Matúš Koronthály WIN LOSS
Pool 1 David Demeter Milan Ježek WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Dufek Karel Daneš LOSS WIN
Pool 1 Kamil Hozák David Demeter WIN LOSS
Pool 1 Kryštof Jakubec Karel Daneš LOSS WIN
Pool 1 Tomáš Dufek Milan Ježek LOSS WIN
Pool 1 Matúš Koronthály Karel Daneš WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Dufek Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Kryštof Jakubec Milan Ježek WIN LOSS
Pool 1 David Demeter Tomáš Dufek LOSS WIN
Pool 1 Milan Ježek Matúš Koronthály LOSS WIN
Pool 1 Kamil Hozák Kryštof Jakubec WIN LOSS
Pool 1 Milan Ježek Karel Daneš LOSS WIN
Pool 1 David Demeter Kryštof Jakubec WIN LOSS
Pool 1 Kamil Hozák Matúš Koronthály WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Dufek Kryštof Jakubec LOSS WIN
Pool 1 Karel Daneš Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Matúš Koronthály David Demeter WIN LOSS
Pool 1 Milan Ježek Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 1 Matúš Koronthály Tomáš Dufek WIN LOSS
Pool 1 Karel Daneš David Demeter WIN LOSS
Pool 2 Jakub Hedl Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Marián Országh Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Adam Kaňovský Rudolf Szadkowski LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Jakub Hedl Rudolf Szadkowski WIN LOSS
Pool 2 Marián Országh Adam Kaňovský WIN LOSS
Pool 2 Matěj Mazanec Rudolf Szadkowski WIN LOSS
Pool 2 Adam Kaňovský Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Marián Országh Jakub Hedl WIN LOSS
Pool 2 Adam Kaňovský Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Marián Országh Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Jakub Hedl Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Rudolf Szadkowski Marián Országh WIN LOSS
Pool 2 Jakub Hedl Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 2 Matěj Mazanec Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Adam Kaňovský Jakub Hedl WIN LOSS
Pool 2 Rudolf Szadkowski Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Matěj Mazanec Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 2 Marián Országh Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Adam Kaňovský Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Rudolf Szadkowski Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 3 Jan Šourek Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 3 Petr Erlebach Martin Kantor WIN LOSS
Pool 3 Daniel Richter Jakub Loukota WIN LOSS
Pool 3 Petr Erlebach Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Jan Šourek Jakub Loukota LOSS WIN
Pool 3 Daniel Richter Martin Kantor LOSS WIN
Pool 3 Jakub Loukota Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 3 Daniel Richter Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Jan Šourek Martin Kantor LOSS WIN
Pool 3 Petr Erlebach Daniel Richter LOSS WIN
Pool 3 Martin Kantor Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Malina Jan Šourek WIN LOSS
Pool 3 Martin Kantor Jakub Loukota LOSS WIN
Pool 3 Petr Erlebach Jan Šourek WIN LOSS
Pool 3 Ondřej Malina Jan Žegklitz WIN LOSS
Pool 3 Daniel Richter Jan Šourek WIN LOSS
Pool 3 Jakub Loukota Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Petr Erlebach Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 3 Martin Kantor Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 3 Jan Žegklitz Daniel Richter WIN LOSS
Pool 3 Jakub Loukota Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 4 Štěpán Bekárek Milan Divis WIN LOSS
Pool 4 Jiří Trnka Jiří Hloušek WIN LOSS
Pool 4 Matěj Horňák Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 4 Jiří Trnka Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 4 Štěpán Bekárek Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 4 Matěj Horňák Jiří Hloušek WIN LOSS
Pool 4 Jan Zubalík Milan Divis LOSS WIN
Pool 4 Matěj Horňák Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 4 Štěpán Bekárek Jiří Hloušek WIN LOSS
Pool 4 Jiří Trnka Matěj Horňák WIN LOSS
Pool 4 Jiří Hloušek Milan Divis LOSS WIN
Pool 4 Miroslav Medvid Štěpán Bekárek WIN LOSS
Pool 4 Jiří Hloušek Jan Zubalík LOSS WIN
Pool 4 Jiří Trnka Štěpán Bekárek LOSS WIN
Pool 4 Milan Divis Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 4 Štěpán Bekárek Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 4 Jan Zubalík Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 4 Milan Divis Jiří Trnka WIN LOSS
Pool 4 Jiří Hloušek Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 4 Matěj Horňák Milan Divis LOSS WIN
Pool 4 Jan Zubalík Jiří Trnka LOSS WIN
Final Kamil Hozák Miroslav Medvid WIN LOSS
Bronze Ondřej Malina Pavel Dostál LOSS WIN
Semi final Miroslav Medvid Pavel Dostál WIN LOSS
Semi final Ondřej Malina Kamil Hozák LOSS WIN
„8“ Miroslav Medvid Matúš Koronthály WIN LOSS
„8“ Pavel Dostál Matěj Mazanec WIN LOSS
„8“ Ondřej Malina Jan Zubalík WIN LOSS
„8“ Jan Žegklitz Kamil Hozák LOSS WIN
„16“ David Demeter Miroslav Medvid LOSS WIN
„16“ Karel Daneš Matúš Koronthály LOSS WIN
„16“ Václav Pekárek Pavel Dostál LOSS WIN
„16“ Jiří Trnka Matěj Mazanec LOSS WIN
„16“ Martin Kantor Ondřej Malina LOSS WIN
„16“ Milan Divis Jan Zubalík LOSS WIN
„16“ Kamil Hozák Petr Erlebach WIN LOSS
„16“ Marián Országh Jan Žegklitz LOSS WIN
„32“ Matěj Horňák David Demeter LOSS WIN
„32“ Jakub Hedl Karel Daneš LOSS WIN
„32“ Václav Pekárek Kryštof Jakubec WIN LOSS
„32“ Jiří Trnka Jakub Loukota WIN LOSS
„32“ Daniel Richter Martin Kantor LOSS WIN
„32“ Jan Zubalík Štěpán Bekárek WIN LOSS
„32“ Petr Erlebach Rudolf Szadkowski WIN LOSS
„32“ Adam Kaňovský Marián Országh LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Na Duel! 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
31 4 Miroslav Medvid Košický šermiarský cech 1796 17.5
147 43 Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub 1633.3 28.9
294 3 Marián Országh Brněnští Fechteři 1554.5 7.5
424 199 Petr Vincena SHŠ Krkavci 1498.5 58.4
584 11 David Demeter Rožnovsky šermirsky klub 1455.8 0.3
641 30 Matúš Koronthály Bratislavský šermiarsky spolok 1438.9 12.8
832 107 Eliáš Cizl Digladior 1391 29.2
906 54 Jindřich Tichý Poslední Argument 1373 6.8
1013 263 Jiří Trnka Manus Regis 1354.8 60.3
1102 Ondřej Tureček AKA - Akademie rytířských umění 1335.3
1147 138 Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský 1326.4 17.5
1172 93 Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor 1321.8 9.3
1227 190 Jáchym Škrob Duelanti od Svatého Rocha 1311.9 46.8
1394 15 Jan Zubalík Brněnští Fechteři 1278.9 12.5
1466 36 Petr Erlebach HELOPS 1266 2.6
1470 271 Martin Kantor Brněnští Fechteři 1265.4 52.5
2427 149 Martin Horák Digladior 1119.1 36.6
2653 158 Jakub Vlasák Poslední Argument 1084.1 9.8
2716 28 Milan Horák Pardubický spolek šermířský 1074.6 16.5
2749 481 Kirill Shmidt Digladior 1070.3 93.8
3059 41 Daniel Richter Pardubický spolek šermířský 1024.2 11
3119 273 Karel Daneš Duelanti od Svatého Rocha 1011.9 32.6
3219 526 Michal Melko Rotyka 995.2 72.2
3402 76 Miroslav Plášil Sportovní šerm Tábor 963.8 7
3838 Jiří Hloušek AKA - Akademie rytířských umění 885.3
4173 Jakub Horník AKA - Akademie rytířských umění 811.6
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
43 12 Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský 1662.1 39.7
64 19 Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský 1613.1 34.4
108 129 Miroslav Medvid Košický šermiarský cech 1551.3 125.2
160 55 Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub 1503.3 58.2
308 128 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1384.6 92.3
344 40 Milan Divis Škola šermu Paridon 1362.6 12.3
373 210 Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor 1343.1 121.8
424 168 Matúš Koronthály Bratislavský šermiarsky spolok 1316.6 98.7
543 353 Karel Daneš Duelanti od Svatého Rocha 1249.1 191.1
577 94 Jiří Trnka Manus Regis 1238.2 68.3
600 Štěpán Bekárek Ars Dimicatoria 1230
608 56 Petr Erlebach HELOPS 1225.4 53.6
614 Václav Pekárek Škola šermu Paridon 1223.5 20.2
622 15 David Demeter Rožnovsky šermirsky klub 1219.8 14.8
740 Marián Országh Brněnští Fechteři 1154.6
755 43 Jan Zubalík Brněnští Fechteři 1145.8 45.7
813 Matěj Horňák Šermírna Luka 1119.6
818 Daniel Richter Pardubický spolek šermířský 1119.4
830 Kryštof Jakubec Manus Regis 1113.6
965 Martin Kantor Brněnští Fechteři 1054.4
1042 21 Jakub Loukota Škola šermu Paridon 1019.2 46.5
1052 35 Rudolf Szadkowski Duelanti od Svatého Rocha 1013.1 53.7
1061 Adam Kaňovský SHŠ Krkavci 1006.3
1161 Tomáš Dufek Brněnští Fechteři 963.7
1231 Milan Ježek AKA - Akademie rytířských umění 926.4
1273 Jakub Hedl AKA - Akademie rytířských umění 905.5
1400 Jiří Hloušek AKA - Akademie rytířských umění 828.9
1461 Jan Šourek AKA - Akademie rytířských umění 789.1