Brisia 2018 - Test Gatering for Minsk 2019

Date
December 15
Country
Italy
City
Brescia

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 35 17
Mixed Steel Rapier & Dagger 31 16
Mixed Steel Single Rapier 31 16
Mixed Steel Sidesword & Buckler 19 8

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Mario Villani Alessandro Fucale DRAW DRAW
Pool 1 Deniz Ince Nicolò Gamba WIN LOSS
Pool 1 Damián Troncoso Saavedra Alessandro Fucale DRAW DRAW
Pool 1 Nicolò Gamba Mario Villani WIN LOSS
Pool 1 Deniz Ince Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Pool 1 Mario Villani Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Alessandro Fucale Deniz Ince LOSS WIN
Pool 1 Nicolò Gamba Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Pool 1 Deniz Ince Mario Villani WIN LOSS
Pool 1 Nicolò Gamba Alessandro Fucale DRAW DRAW
Pool 2 Jacopo Penso Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Stanislao Migliorino Andrea Rossi DRAW DRAW
Pool 2 Jacopo Penso Stanislao Migliorino WIN LOSS
Pool 2 Andrea Rossi Jacopo Penso LOSS WIN
Pool 2 Anonymous fighter Stanislao Migliorino LOSS WIN
Pool 2 Andrea Rossi Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Davide Fegez Sergey Kultaev LOSS WIN
Pool 3 Sergey Kultaev Damiano Bertolesi WIN LOSS
Pool 3 Andrea Migliore Damiano Bertolesi LOSS WIN
Pool 3 Davide Fegez Andrea Migliore LOSS WIN
Pool 3 Damiano Bertolesi Davide Fegez WIN LOSS
Pool 3 Andrea Migliore Sergey Kultaev LOSS WIN
Pool 4 Antonio Simeone Jose Salazar Medina WIN LOSS
Pool 4 Davide Chiolero Carlo Ferriolo LOSS WIN
Pool 4 Jose Salazar Medina Davide Chiolero LOSS WIN
Pool 4 Davide Chiolero Antonio Simeone LOSS WIN
Pool 4 Carlo Ferriolo Jose Salazar Medina WIN LOSS
Pool 4 Antonio Simeone Carlo Ferriolo WIN LOSS
Quarter Final Andrea Rossi Sergey Kultaev LOSS WIN
Quarter Final Damiano Bertolesi Antonio Simeone WIN LOSS
Quarter Final Nicolò Gamba Jacopo Penso LOSS WIN
Quarter Final Carlo Ferriolo Deniz Ince LOSS WIN
Semi Final Sergey Kultaev Damiano Bertolesi WIN LOSS
Semi Final Deniz Ince Jacopo Penso LOSS WIN
Final Sergey Kultaev Jacopo Penso WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jose Salazar Medina Kirill Danilov LOSS WIN
Pool 1 Mattia Škulj Tommaso Jacchia LOSS WIN
Pool 1 Jose Salazar Medina Mattia Škulj LOSS WIN
Pool 1 Kirill Danilov Mattia Škulj WIN LOSS
Pool 1 Tommaso Jacchia Jose Salazar Medina WIN LOSS
Pool 1 Kirill Danilov Tommaso Jacchia WIN LOSS
Pool 2 Matteo D'Uffizi Michael Prendergast WIN LOSS
Pool 2 Evgeniy Volodkov Karl Rapp WIN LOSS
Pool 2 Karl Rapp Michael Prendergast LOSS WIN
Pool 2 Matteo D'Uffizi Karl Rapp WIN LOSS
Pool 2 Evgeniy Volodkov Michael Prendergast WIN LOSS
Pool 2 Matteo D'Uffizi Evgeniy Volodkov WIN LOSS
Pool 3 Juan Manuel Muñoz Peña Florian Fortner LOSS WIN
Pool 3 Manuel Mazzatelli Massimiliano Moscatelli WIN LOSS
Pool 3 Juan Manuel Muñoz Peña Massimiliano Moscatelli WIN LOSS
Pool 3 Massimiliano Moscatelli Florian Fortner LOSS WIN
Pool 3 Juan Manuel Muñoz Peña Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pool 3 Manuel Mazzatelli Florian Fortner LOSS WIN
Pool 4 Sergey Kultaev Emanuele Fichera WIN LOSS
Pool 4 Marco Ferrari Paolo Urgesi WIN LOSS
Pool 4 Sergey Kultaev Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 4 Marco Ferrari Emanuele Fichera WIN LOSS
Pool 4 Paolo Urgesi Sergey Kultaev LOSS WIN
Pool 4 Emanuele Fichera Paolo Urgesi LOSS WIN
Quarter Final Marco Ferrari Kirill Danilov LOSS WIN
Quarter Final Evgeniy Volodkov Florian Fortner WIN LOSS
Quarter Final Tommaso Jacchia Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Quarter Final Sergey Kultaev Juan Manuel Muñoz Peña WIN LOSS
Semi Final Matteo D'Uffizi Sergey Kultaev LOSS WIN
Semi Final Kirill Danilov Evgeniy Volodkov WIN LOSS
Final Sergey Kultaev Kirill Danilov LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jose Salazar Medina Tommaso Jacchia LOSS WIN
Pool 1 Deniz Ince Evgeniy Volodkov LOSS WIN
Pool 1 Jose Salazar Medina Evgeniy Volodkov LOSS WIN
Pool 1 Evgeniy Volodkov Tommaso Jacchia WIN LOSS
Pool 1 Jose Salazar Medina Deniz Ince WIN LOSS
Pool 1 Deniz Ince Tommaso Jacchia LOSS WIN
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Emanuele Fichera LOSS WIN
Pool 2 Juan Manuel Muñoz Peña Mattia Škulj LOSS WIN
Pool 2 Massimiliano Moscatelli Juan Manuel Muñoz Peña LOSS WIN
Pool 2 Juan Manuel Muñoz Peña Emanuele Fichera LOSS WIN
Pool 2 Mattia Škulj Massimiliano Moscatelli WIN LOSS
Pool 2 Emanuele Fichera Mattia Škulj WIN LOSS
Pool 3 Francesco Lodà Sergey Kultaev WIN LOSS
Pool 3 Florian Fortner Manuel Mazzatelli LOSS WIN
Pool 3 Francesco Lodà Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pool 3 Sergey Kultaev Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pool 3 Florian Fortner Francesco Lodà LOSS WIN
Pool 3 Florian Fortner Sergey Kultaev WIN LOSS
Pool 4 Kirill Danilov Karl Rapp WIN LOSS
Pool 4 Marco Ferrari Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool 4 Karl Rapp Marco Ferrari LOSS WIN
Pool 4 Kirill Danilov Marco Ferrari WIN LOSS
Pool 4 Karl Rapp Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool 4 Kirill Danilov Matteo D'Uffizi WIN LOSS
Quarter Final Sergey Kultaev Evgeniy Volodkov WIN LOSS
Quarter Final Mattia Škulj Francesco Lodà LOSS WIN
Quarter Final Tommaso Jacchia Kirill Danilov LOSS WIN
Quarter Final Emanuele Fichera Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Semi Final Sergey Kultaev Francesco Lodà WIN LOSS
Semi Final Matteo D'Uffizi Kirill Danilov LOSS WIN
Final Sergey Kultaev Kirill Danilov WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Andrea Reggi Paolo Urgesi LOSS WIN
Pool 1 Evgeniy Volodkov Nicolò Gamba WIN LOSS
Pool 1 Andrea Reggi Evgeniy Volodkov LOSS WIN
Pool 1 Paolo Urgesi Evgeniy Volodkov LOSS WIN
Pool 1 Nicolò Gamba Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 1 Paolo Urgesi Nicolò Gamba WIN LOSS
Pool 2 Jacopo Penso Mattia Škulj WIN LOSS
Pool 2 Kirill Danilov Davide Chiolero WIN LOSS
Pool 2 Jacopo Penso Kirill Danilov LOSS WIN
Pool 2 Kirill Danilov Mattia Škulj WIN LOSS
Pool 2 Davide Chiolero Jacopo Penso LOSS WIN
Pool 2 Mattia Škulj Davide Chiolero WIN LOSS
Quarter Final Davide Chiolero Kirill Danilov LOSS WIN
Quarter Final Jacopo Penso Andrea Reggi LOSS WIN
Quarter Final Nicolò Gamba Evgeniy Volodkov LOSS WIN
Quarter Final Mattia Škulj Paolo Urgesi LOSS WIN
Semi Final Andrea Reggi Kirill Danilov LOSS WIN
Semi Final Evgeniy Volodkov Paolo Urgesi WIN LOSS
Final Evgeniy Volodkov Kirill Danilov WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Brisia 2018 - Test Gatering for Minsk 2019

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 35 Evgeniy Volodkov White Company 1826.1 240.2
15 1 Paolo Urgesi Sala d'Arme Achille Marozzo 1705.8 12.4
25 29 Kirill Danilov White Company 1652.5 95.8
93 6 Jacopo Penso La Sala delle Armi 1478.4 6.6
193 67 Davide Chiolero Il Contemezzocuore Compagnia D'arme 1330.7 72.5
239 Andrea Reggi Sala d'Arme Achille Marozzo 1270.7
635 150 Mattia Škulj Sala d'Arme Achille Marozzo 919 237.9
693 Nicolò Gamba Sala d'Arme Aquila Gladiatrix 859.4