Italian Sidesword Open 2020

Date
October 11
Country
Italy
City
Desenzano del Garda

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Single Sidesword 64 32
Mixed Steel Sidesword & Buckler 62 29
Mixed Steel Sidesword & Rotella 64 32

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Pietro Bravi Devis Carli DRAW DRAW
Pool 1 Anna Carnevali Nicola Melotti LOSS WIN
Pool 1 Pietro Bravi Anna Carnevali WIN LOSS
Pool 1 Devis Carli Nicola Melotti WIN LOSS
Pool 1 Anna Carnevali Devis Carli LOSS WIN
Pool 1 Pietro Bravi Nicola Melotti WIN LOSS
Pool 2 Lorenzo Rocca Paolo Luca LOSS WIN
Pool 2 Elena Orizio Stefano Chiappano LOSS WIN
Pool 2 Lorenzo Rocca Stefano Chiappano LOSS WIN
Pool 2 Elena Orizio Paolo Luca LOSS WIN
Pool 2 Paolo Luca Stefano Chiappano WIN LOSS
Pool 2 Elena Orizio Lorenzo Rocca WIN LOSS
Pool 3 Roberto Gamberini Massimiliano Cappello WIN LOSS
Pool 3 Davide Compri Gianni Radici DRAW DRAW
Pool 3 Massimiliano Cappello Davide Compri WIN LOSS
Pool 3 Roberto Gamberini Gianni Radici LOSS WIN
Pool 3 Davide Compri Roberto Gamberini WIN LOSS
Pool 3 Gianni Radici Massimiliano Cappello LOSS WIN
Pool 4 Zeno Toffalini Mario Stefanovichj LOSS WIN
Pool 4 Carlo Riccardi Stefano Conese LOSS WIN
Pool 4 Mario Stefanovichj Stefano Conese LOSS WIN
Pool 4 Carlo Riccardi Zeno Toffalini WIN LOSS
Pool 4 Stefano Conese Zeno Toffalini WIN LOSS
Pool 4 Mario Stefanovichj Carlo Riccardi LOSS WIN
Pool 5 Stefano Tesini Davide Gallo WIN LOSS
Pool 5 Matteo De Angelis Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 5 Davide Gallo Matteo De Angelis WIN LOSS
Pool 5 Stefano Tesini Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 5 Matteo De Angelis Stefano Tesini LOSS WIN
Pool 5 Davide Gallo Gabriele Tita LOSS WIN
Pool 6 Alessandro Piccinato Daniele Adami LOSS WIN
Pool 6 Mattia Maggiolo Roveno Valorosi LOSS WIN
Pool 6 Alessandro Piccinato Mattia Maggiolo WIN LOSS
Pool 6 Roveno Valorosi Daniele Adami LOSS WIN
Pool 6 Daniele Adami Mattia Maggiolo WIN LOSS
Pool 6 Roveno Valorosi Alessandro Piccinato LOSS WIN
Pool 7 Giordano Moreni Mattia Gozzer WIN LOSS
Pool 7 Mattia Marchiori Maurizio Viaro LOSS WIN
Pool 7 Mattia Gozzer Mattia Marchiori LOSS WIN
Pool 7 Giordano Moreni Maurizio Viaro WIN LOSS
Pool 7 Mattia Marchiori Giordano Moreni LOSS WIN
Pool 7 Maurizio Viaro Mattia Gozzer WIN LOSS
Pool 8 Luigi Simone Menichino Clizia Buniotto WIN LOSS
Pool 8 Milo Montalti Pietro Marzaroli WIN LOSS
Pool 8 Clizia Buniotto Pietro Marzaroli LOSS WIN
Pool 8 Milo Montalti Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Pool 8 Pietro Marzaroli Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Pool 8 Clizia Buniotto Milo Montalti LOSS WIN
Eights Final Roveno Valorosi Daniele Adami LOSS WIN
Eights Final Giordano Moreni Pietro Bravi WIN LOSS
Eights Final Stefano Conese Devis Carli LOSS WIN
Eights Final Stefano Chiappano Maurizio Viaro WIN LOSS
Eights Final Paolo Luca Matteo De Angelis LOSS WIN
Eights Final Luigi Simone Menichino Massimiliano Cappello LOSS WIN
Eights Final Milo Montalti Alessandro Piccinato WIN LOSS
Eights Final Stefano Tesini Mario Stefanovichj WIN LOSS
Quarter Final Massimiliano Cappello Devis Carli LOSS WIN
Quarter Final Milo Montalti Matteo De Angelis WIN LOSS
Quarter Final Giordano Moreni Daniele Adami WIN LOSS
Quarter Final Stefano Chiappano Stefano Tesini WIN LOSS
Semi Final Giordano Moreni Stefano Chiappano WIN LOSS
Semi Final Milo Montalti Devis Carli LOSS WIN
Final Giordano Moreni Devis Carli LOSS WIN
Bronze Final Stefano Chiappano Milo Montalti LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Alessandro Piccinato Giordano Moreni LOSS WIN
Pool 1 Matteo De Angelis Anna Carnevali WIN LOSS
Pool 1 Paolo Luca Giordano Moreni LOSS WIN
Pool 1 Alessandro Piccinato Anna Carnevali LOSS WIN
Pool 1 Paolo Luca Matteo De Angelis WIN LOSS
Pool 1 Anna Carnevali Giordano Moreni LOSS WIN
Pool 1 Paolo Luca Alessandro Piccinato WIN LOSS
Pool 1 Matteo De Angelis Giordano Moreni LOSS WIN
Pool 1 Paolo Luca Anna Carnevali WIN LOSS
Pool 1 Matteo De Angelis Alessandro Piccinato WIN LOSS
Pool 2 Maurizio Viaro Stefano Tesini LOSS WIN
Pool 2 Mattia Gozzer Davide Gallo LOSS WIN
Pool 2 Maurizio Viaro Davide Gallo LOSS WIN
Pool 2 Mattia Gozzer Stefano Tesini LOSS WIN
Pool 2 Davide Gallo Stefano Tesini LOSS WIN
Pool 2 Mattia Gozzer Maurizio Viaro LOSS WIN
Pool 3 Davide Compri Roberto Gamberini WIN LOSS
Pool 3 Andrea Maldini Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 3 Davide Compri Lorenzo Rocca WIN LOSS
Pool 3 Andrea Maldini Roberto Gamberini LOSS WIN
Pool 3 Lorenzo Rocca Roberto Gamberini LOSS WIN
Pool 3 Andrea Maldini Davide Compri LOSS WIN
Pool 4 Zeno Toffalini Daniele Adami LOSS WIN
Pool 4 Milo Montalti Pietro Marzaroli WIN LOSS
Pool 4 Daniele Adami Milo Montalti WIN LOSS
Pool 4 Pietro Marzaroli Zeno Toffalini LOSS WIN
Pool 4 Zeno Toffalini Milo Montalti WIN LOSS
Pool 4 Pietro Marzaroli Daniele Adami LOSS WIN
Pool 5 Devis Carli Massimiliano Cappello WIN LOSS
Pool 5 Clizia Buniotto Elena Orizio LOSS WIN
Pool 5 Massimiliano Cappello Clizia Buniotto WIN LOSS
Pool 5 Devis Carli Elena Orizio WIN LOSS
Pool 5 Clizia Buniotto Devis Carli LOSS WIN
Pool 5 Massimiliano Cappello Elena Orizio WIN LOSS
Pool 6 Andrea Reggi Federico Loda LOSS WIN
Pool 6 Stefano Chiappano Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 6 Andrea Reggi Stefano Chiappano WIN LOSS
Pool 6 Federico Loda Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 6 Stefano Chiappano Federico Loda WIN LOSS
Pool 6 Andrea Reggi Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 7 Luigi Simone Menichino Nicola Melotti LOSS WIN
Pool 7 Stefano Conese Roveno Valorosi WIN LOSS
Pool 7 Nicola Melotti Stefano Conese LOSS WIN
Pool 7 Luigi Simone Menichino Roveno Valorosi WIN LOSS
Pool 7 Stefano Conese Luigi Simone Menichino WIN LOSS
Pool 7 Roveno Valorosi Nicola Melotti LOSS WIN
Eights Final Daniele Adami Stefano Chiappano WIN LOSS
Eights Final Federico Loda Devis Carli LOSS WIN
Eights Final Davide Compri Matteo De Angelis LOSS WIN
Eights Final Stefano Conese Andrea Reggi WIN LOSS
Eights Final Davide Gallo Roberto Gamberini LOSS WIN
Eights Final Zeno Toffalini Paolo Luca WIN LOSS
Eights Final Milo Montalti Giordano Moreni WIN LOSS
Eights Final Stefano Tesini Nicola Melotti WIN LOSS
Quarter Final Daniele Adami Devis Carli WIN LOSS
Quarter Final Milo Montalti Roberto Gamberini LOSS WIN
Quarter Final Stefano Tesini Matteo De Angelis WIN LOSS
Quarter Final Stefano Conese Zeno Toffalini WIN LOSS
Semi Final Daniele Adami Stefano Conese LOSS WIN
Semi Final Stefano Tesini Roberto Gamberini LOSS WIN
Final Stefano Conese Roberto Gamberini LOSS WIN
Bronze Final Daniele Adami Stefano Tesini WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Pietro Bravi Devis Carli DRAW DRAW
Pool 1 Anna Carnevali Nicola Melotti LOSS WIN
Pool 1 Pietro Bravi Anna Carnevali WIN LOSS
Pool 1 Devis Carli Nicola Melotti WIN LOSS
Pool 1 Anna Carnevali Devis Carli LOSS WIN
Pool 1 Pietro Bravi Nicola Melotti WIN LOSS
Pool 2 Lorenzo Rocca Paolo Luca LOSS WIN
Pool 2 Elena Orizio Stefano Chiappano LOSS WIN
Pool 2 Lorenzo Rocca Stefano Chiappano LOSS WIN
Pool 2 Elena Orizio Paolo Luca LOSS WIN
Pool 2 Paolo Luca Stefano Chiappano WIN LOSS
Pool 2 Elena Orizio Lorenzo Rocca WIN LOSS
Pool 3 Roberto Gamberini Massimiliano Cappello WIN LOSS
Pool 3 Davide Compri Gianni Radici DRAW DRAW
Pool 3 Massimiliano Cappello Davide Compri WIN LOSS
Pool 3 Roberto Gamberini Gianni Radici LOSS WIN
Pool 3 Davide Compri Roberto Gamberini WIN LOSS
Pool 3 Gianni Radici Massimiliano Cappello LOSS WIN
Pool 4 Zeno Toffalini Mario Stefanovichj LOSS WIN
Pool 4 Carlo Riccardi Stefano Conese LOSS WIN
Pool 4 Mario Stefanovichj Stefano Conese LOSS WIN
Pool 4 Carlo Riccardi Zeno Toffalini WIN LOSS
Pool 4 Stefano Conese Zeno Toffalini WIN LOSS
Pool 4 Mario Stefanovichj Carlo Riccardi LOSS WIN
Pool 5 Stefano Tesini Davide Gallo WIN LOSS
Pool 5 Matteo De Angelis Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 5 Davide Gallo Matteo De Angelis WIN LOSS
Pool 5 Stefano Tesini Gabriele Tita WIN LOSS
Pool 5 Matteo De Angelis Stefano Tesini LOSS WIN
Pool 5 Davide Gallo Gabriele Tita LOSS WIN
Pool 6 Alessandro Piccinato Daniele Adami LOSS WIN
Pool 6 Mattia Maggiolo Roveno Valorosi LOSS WIN
Pool 6 Alessandro Piccinato Mattia Maggiolo WIN LOSS
Pool 6 Roveno Valorosi Daniele Adami LOSS WIN
Pool 6 Daniele Adami Mattia Maggiolo WIN LOSS
Pool 6 Roveno Valorosi Alessandro Piccinato LOSS WIN
Pool 7 Giordano Moreni Mattia Gozzer WIN LOSS
Pool 7 Mattia Marchiori Maurizio Viaro LOSS WIN
Pool 7 Mattia Gozzer Mattia Marchiori LOSS WIN
Pool 7 Giordano Moreni Maurizio Viaro WIN LOSS
Pool 7 Mattia Marchiori Giordano Moreni LOSS WIN
Pool 7 Maurizio Viaro Mattia Gozzer WIN LOSS
Pool 8 Luigi Simone Menichino Clizia Buniotto WIN LOSS
Pool 8 Milo Montalti Pietro Marzaroli WIN LOSS
Pool 8 Clizia Buniotto Pietro Marzaroli LOSS WIN
Pool 8 Milo Montalti Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Pool 8 Pietro Marzaroli Luigi Simone Menichino LOSS WIN
Pool 8 Clizia Buniotto Milo Montalti LOSS WIN
Eights Final Roveno Valorosi Daniele Adami LOSS WIN
Eights Final Giordano Moreni Pietro Bravi WIN LOSS
Eights Final Stefano Conese Devis Carli LOSS WIN
Eights Final Stefano Chiappano Maurizio Viaro WIN LOSS
Eights Final Paolo Luca Matteo De Angelis LOSS WIN
Eights Final Luigi Simone Menichino Massimiliano Cappello LOSS WIN
Eights Final Milo Montalti Alessandro Piccinato WIN LOSS
Eights Final Stefano Tesini Mario Stefanovichj WIN LOSS
Quarter Final Massimiliano Cappello Devis Carli LOSS WIN
Quarter Final Milo Montalti Matteo De Angelis WIN LOSS
Quarter Final Giordano Moreni Daniele Adami WIN LOSS
Quarter Final Stefano Chiappano Stefano Tesini WIN LOSS
Semi Final Giordano Moreni Stefano Chiappano WIN LOSS
Semi Final Milo Montalti Devis Carli LOSS WIN
Final Giordano Moreni Devis Carli LOSS WIN
Bronze Final Stefano Chiappano Milo Montalti LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Italian Sidesword Open 2020

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
24 1 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1679.1 5.9
47 27 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1608.3 51.5
58 29 Stefano Conese Scherma Storica Lecce 1582.3 54.1
77 52 Roberto Gamberini Sala d'Arme Achille Marozzo 1553.2 112.4
141 174 Davide Compri Ordine delle Lame Scaligere 1424.8 185.1
197 Giordano Moreni Sala d'arme I Bèc del Ruc 1365.1
198 Stefano Tesini Ordine delle Lame Scaligere 1363.7
209 12 Andrea Reggi Sala d'Arme Achille Marozzo 1352.8 16.9
240 22 Davide Gallo Sala d’Arme del Folle 1309.1 18
284 83 Paolo Luca Sala d'Arme Achille Marozzo 1264.9 74
326 334 Zeno Toffalini Ordine delle Lame Scaligere 1226.2 304.5
349 Federico Loda Sala d'arme I Bèc del Ruc 1206.5
350 Massimiliano Cappello Comense Scherma 1206.4
364 Matteo De Angelis Sword Academy 1196.6
409 42 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 1152.8 39.3
422 Stefano Chiappano Sword Academy 1141
447 105 Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere 1121.1 93.2
494 Milo Montalti Sala d'Arme Achille Marozzo Romagna Malatestiana 1083.6
574 Elena Orizio Sala d'arme I Bèc del Ruc 1004
620 Maurizio Viaro Ordine delle Lame Scaligere 958.6
630 Luigi Simone Menichino Comense Scherma 951.7
638 Anna Carnevali Ordine delle Lame Scaligere 946.1
722 Andrea Maldini Sala d'arme I Bèc del Ruc 863.2
757 Gabriele Tita Accademia Fabio Scolari 812.3
769 Clizia Buniotto Ordine delle Lame Scaligere 801.5
774 Pietro Marzaroli ASD Majistro Re 793.9
777 Mattia Gozzer N/A 792.3
779 Alessandro Piccinato Ordine delle Lame Scaligere 790.8
785 Roveno Valorosi Sala d'Arme Achille Marozzo 785.6
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
4 3 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1726.3 52.6
11 1 Paolo Luca Sala d'Arme Achille Marozzo 1628.7 4.8
24 Giordano Moreni Sala d'arme I Bèc del Ruc 1522.6
35 26 Stefano Tesini Ordine delle Lame Scaligere 1441.1 125.3
37 27 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1434.3 138.1
40 10 Stefano Conese Scherma Storica Lecce 1426.4 87.5
48 Milo Montalti Sala d'Arme Achille Marozzo Romagna Malatestiana 1368
64 Stefano Chiappano Sword Academy 1297.4
65 6 Roberto Gamberini Sala d'Arme Achille Marozzo 1283 33.8
77 Pietro Bravi Scherma Storica Lecco e Brianza A.s.d. 1258.8
82 Luigi Simone Menichino Comense Scherma 1250.4
85 Massimiliano Cappello Comense Scherma 1246.9
99 Carlo Riccardi Sala d'arme I Bèc del Ruc 1195.1
114 Matteo De Angelis Sword Academy 1176.8
128 Gianni Radici Sala d'arme I Bèc del Ruc 1138.1
129 Davide Compri Ordine delle Lame Scaligere 1138.1
142 Alessandro Piccinato Ordine delle Lame Scaligere 1113.7
151 Maurizio Viaro Ordine delle Lame Scaligere 1082.9
169 52 Zeno Toffalini Ordine delle Lame Scaligere 1058.2 106.7
181 27 Mario Stefanovichj Sala d'Arme Achille Marozzo 1029.8 103.7
185 Elena Orizio Sala d'arme I Bèc del Ruc 1003.6
186 Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere 1001.9
193 Roveno Valorosi Sala d'Arme Achille Marozzo 991.9
196 Davide Gallo Sala d’Arme del Folle 991.7
195 Gabriele Tita Accademia Fabio Scolari 991.7
211 Mattia Marchiori Ordine delle Lame Scaligere 944.7
212 Pietro Marzaroli ASD Majistro Re 944.7
249 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 804.3
250 Mattia Maggiolo Accademia Fabio Scolari 802.6
256 Anna Carnevali Ordine delle Lame Scaligere 791.7
270 Mattia Gozzer N/A 744.9
271 Clizia Buniotto Ordine delle Lame Scaligere 744.9