Lorenzo Rocca

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 7 2 5 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 6 3 2 1 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 5 1 4 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 10 9 1 0 0
Mixed Nylon Longsword 4 2 2 0 0
Mixed Steel Sabre 6 4 2 0 0
Mixed Nylon Sidesword 15 10 3 2 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Nylon) 375 1079.2
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 869 909
Sabre (Mixed/Men, Steel) 313 1322.8
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 637 1113.5

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Dorian Canham WIN Pool 1
Mixed Steel Sabre Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Amir Sheikh-Warak LOSS Pool 1
Mixed Steel Sabre Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Thomas Pittwood WIN Pool 1
Mixed Steel Sabre Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Anthony Garnier WIN Pool 1
Mixed Steel Sabre Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Leo Brown WIN Pool 1
Mixed Steel Sabre Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Pedro San Miguel LOSS Quarterfinal

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Mark Rhind LOSS Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Apollon Makropoulos LOSS Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Joshua Bradshaw WIN Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Adrian Faulkner LOSS Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Rostyslav Zagornov LOSS Pool 3

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Devis Mari WIN Pool A
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Giulio Schifino LOSS Pool A
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Andrea Reggi LOSS Pool A
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Apollon Makropoulos WIN Pool 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Dorian Canham LOSS Pool 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Aaron Daniels LOSS Pool 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Wessex League 2018: London Chapter (September 2018) Zbigniew Wisniewski LOSS Pool 1

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Milo Montalti LOSS Eights Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Michele Cantoni WIN Pool 2
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Giovanni Birigazzi WIN Pool 2
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Yassin Al Mobaslat LOSS Pool 2

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Nicholas Castellari WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Roberto Gamberini LOSS Bronze Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Grudina WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Massimo Lucchetti WIN Pool 9
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Passalacqua WIN Pool 9
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Gabriele Bisso WIN Pool 9
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Olav Gianmaria Taraldsen WIN Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabrizio Magistro LOSS Semi Final
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) Philip Hodder DRAW Pool 1
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) Lee Maxwell WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) Chris Mills WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) Sam Wildman WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) John Waller DRAW Pool 1
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) Chris Mills WIN Quarterfinal
Mixed Nylon Sidesword English Sidesword Open 2018 (February 2018) Lee Maxwell LOSS Semifinal
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Paganin WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luca Galbiati WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Samuele Romboli LOSS Pool 9
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luca Tonetti DRAW Pool 9
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Marco Benedetti WIN Pool 9
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Nicholas Castellari LOSS Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Federico Di Marco WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabrizio Magistro LOSS Eights Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Yassin Al Mobaslat WIN Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luigi Menichino WIN Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Valentino Fabbro WIN Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Massimo Ferrara WIN Pool 2
Mixed Nylon Sidesword & Dagger English Sidesword Open 2018 (February 2018) Jordan Eyre WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger English Sidesword Open 2018 (February 2018) Chris Mills WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger English Sidesword Open 2018 (February 2018) Marco Bonaiti WIN Pool 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger English Sidesword Open 2018 (February 2018) Gabriel Laycock WIN Pool 1