Wessex League 2022: Cardiff

Date
October 29
Country
United Kingdom
City
Cardiff

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 81 33
Women's Steel Longsword 22 9
Mixed Steel Rapier & Dagger 26 10
Mixed Steel Sabre 50 17
Mixed Steel Sidesword & Buckler 58 21
Women's Steel Rapier & Dagger 12 5

Fighters in event

NameNationalityClub
Jarek Chrzanowski Smart HEMA Clubs
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Jordan Eyre Academy of Historical Fencing
Elizabeth Brown Academy of Historical Fencing
Melissa Hainsworth Academy of Steel
Cian Jukes Academy of Steel
LLoyd Bowen Academy of Steel
Rhys Howells Academy of Steel
Pawel Rogowski Academy of Steel
Chris Evans Academy of Steel
Mark Gittins Academy of Steel
Deedee Davies Academy of Steel
Emily King Academy of Steel
Rhian Hellings Academy of Steel
Benjamin Blackburn Academy of Steel
Michel Capaldo Academy of Steel
Cezary Daniluk Academy of Steel
Matthew Smiles Academy of Steel
Mieszko Kwatek Academy of Steel
Sheldon Thorne Academy of Steel
Stephen Court Academy of Steel
Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Ausardia HEMA Club
Pedro San Miguel Ausardia HEMA Club
Ellen Howse Bath Historical Martial Arts
Jack Edwards Bath Historical Martial Arts
Kerri McArthur Black Boar
Zoltan Betlen Cambridge HEMA
Jo Wimborne Edel Fencing Academy
Daniel Jones Edel Fencing Academy
Nick Laing Edel Fencing Academy
Winston Lewis Edel Fencing Academy
Ian Rawle Edel Fencing Academy
Arren Roach Edel Fencing Academy
Christopher Strang-Moran Glasgow Sword Breakers
Wojciech Kwasik Liverpool HEMA
Gideon Reed London Historical Fencing Club
Jamie MacIver London Historical Fencing Club
James Tamplin London Historical Fencing Club
Patrick Lawton London Historical Fencing Club
Dan Powell London Historical Fencing Club
Owen Hahn London Historical Fencing Club
Harrow Murphy London Historical Fencing Club
Charles Anderson Schola Gladiatoria
Yihang Mung Schola Gladiatoria
Beth Hempshall Silver Hand Fencing
Adam Jenkins Silver Hand Fencing
Thomas Ivey Silver Hand Fencing
Connor Goddard Smart HEMA Clubs
Thomas Walkeden Smart HEMA Clubs
Steven Gallagher Smart HEMA Clubs
Andrew Clarkson Smart HEMA Clubs
Patrick Rance Smart HEMA Clubs
Harry Laan Southampton Historical Fencing
Sara Pacitto The Renaissance Sword Club

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 James Tamplin Nick Laing LOSS WIN
Pool Set 1 LLoyd Bowen Cian Jukes WIN LOSS
Pool Set 1 James Tamplin Cian Jukes WIN LOSS
Pool Set 1 LLoyd Bowen Nick Laing LOSS WIN
Pool Set 1 Nick Laing Cian Jukes WIN LOSS
Pool Set 1 LLoyd Bowen James Tamplin LOSS WIN
Pool Set 1 Arren Roach Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Nick Laing Arren Roach WIN LOSS
Pool Set 1 Arren Roach LLoyd Bowen LOSS WIN
Pool Set 1 James Tamplin Arren Roach WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Lawton Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Sheldon Thorne Adam Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Lawton Sheldon Thorne WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gallagher Adam Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Sheldon Thorne Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Steven Gallagher Patrick Lawton WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Jenkins Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Sheldon Thorne Steven Gallagher LOSS WIN
Pool Set 1 Zoltan Betlen Steven Gallagher WIN LOSS
Pool Set 1 Adam Jenkins Patrick Lawton LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Winston Lewis LOSS WIN
Pool Set 1 Cezary Daniluk Jamie MacIver LOSS WIN
Pool Set 1 Winston Lewis Cezary Daniluk WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool Set 1 Winston Lewis Jamie MacIver LOSS WIN
Pool Set 1 Cezary Daniluk Emilia Skirmuntt WIN LOSS
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool Set 1 Ian Rawle Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Ian Rawle LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Ivey Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool Set 1 Ian Rawle Thomas Ivey WIN LOSS
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Thomas Ivey LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Court Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Ivey Stephen Court LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Court Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Ian Rawle Stephen Court WIN LOSS
Pool Set 1 Owen Hahn Daniel Jones WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Howells Wojciech Kwasik LOSS WIN
Pool Set 1 Owen Hahn Matthew Smiles WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Jones Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Smiles Rhys Howells LOSS WIN
Pool Set 1 Owen Hahn Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Jones Matthew Smiles WIN LOSS
Pool Set 1 Owen Hahn Rhys Howells WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Smiles Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Jones Rhys Howells WIN LOSS
Pool Set 1 Dan Powell Thomas Walkeden WIN LOSS
Pool Set 1 Michel Capaldo Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown Michel Capaldo LOSS WIN
Pool Set 1 Dan Powell Michel Capaldo WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Brown Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Dan Powell Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Blackburn Thomas Walkeden LOSS WIN
Pool Set 1 Benjamin Blackburn Michel Capaldo LOSS WIN
Pool Set 1 Dan Powell Benjamin Blackburn WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Blackburn Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Mieszko Kwatek Jordan Eyre LOSS WIN
Pool Set 1 Gideon Reed Jordan Eyre LOSS WIN
Pool Set 1 Mieszko Kwatek Gideon Reed WIN LOSS
Pool Set 1 Gideon Reed Andrew Clarkson LOSS WIN
Pool Set 1 Mieszko Kwatek Andrew Clarkson LOSS WIN
Pool Set 1 Jordan Eyre Andrew Clarkson WIN LOSS
Eighth-Finals Steven Gallagher Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Eighth-Finals LLoyd Bowen Owen Hahn LOSS WIN
Eighth-Finals Jamie MacIver Winston Lewis WIN LOSS
Eighth-Finals Andrew Clarkson Dan Powell LOSS WIN
Eighth-Finals Jordan Eyre Patrick Lawton WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Walkeden James Tamplin LOSS WIN
Quarterfinals James Tamplin Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Quarterfinals Owen Hahn Zoltan Betlen WIN LOSS
Quarterfinals Jamie MacIver Jordan Eyre WIN LOSS
Semifinals Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Nick Laing WIN LOSS
Semifinals Jamie MacIver Owen Hahn WIN LOSS
Gold Medal Match Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Jamie MacIver WIN LOSS
Bronze Medal Match Nick Laing Owen Hahn WIN LOSS
Top 32 Cezary Daniluk Andrew Clarkson LOSS WIN
Top 32 Mieszko Kwatek Winston Lewis LOSS WIN
Top 32 Adam Jenkins LLoyd Bowen LOSS WIN
Top 32 Steven Gallagher Michel Capaldo WIN LOSS
Top 16 Ian Rawle Nick Laing LOSS WIN
Top 16 Zoltan Betlen Daniel Jones WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Rhian Hellings Jo Wimborne LOSS WIN
Quarterfinals Ellen Howse Elizabeth Brown LOSS WIN
Semifinals Emilia Skirmuntt Elizabeth Brown WIN LOSS
Semifinals Jo Wimborne Melissa Hainsworth LOSS WIN
Gold Medal Match Emilia Skirmuntt Melissa Hainsworth WIN LOSS
Bronze Medal Match Elizabeth Brown Jo Wimborne WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Pool Set 1 Emily King Elizabeth Brown LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Deedee Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Brown Jo Wimborne LOSS WIN
Pool Set 1 Deedee Davies Emily King LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Deedee Davies Jo Wimborne LOSS WIN
Pool Set 1 Emily King Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown Deedee Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Emily King WIN LOSS
Pool Set 1 Ellen Howse Beth Hempshall WIN LOSS
Pool Set 1 Rhian Hellings Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Ellen Howse Rhian Hellings WIN LOSS
Pool Set 1 Beth Hempshall Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Ellen Howse Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Rhian Hellings Beth Hempshall WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Connor Goddard Harry Laan WIN LOSS
Quarterfinals Winston Lewis Jordan Eyre WIN LOSS
Semifinals Patrick Rance Winston Lewis WIN LOSS
Semifinals Pedro San Miguel Connor Goddard WIN LOSS
Gold Medal Match Patrick Rance Pedro San Miguel WIN LOSS
Bronze Medal Match Winston Lewis Connor Goddard LOSS WIN
Pool Set 1 Connor Goddard Patrick Lawton WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Patrick Lawton WIN LOSS
Pool Set 1 Harry Laan Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool Set 1 Connor Goddard Harry Laan WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Connor Goddard WIN LOSS
Pool Set 1 Harry Laan Patrick Lawton WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Jones Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Lawton Daniel Jones LOSS WIN
Pool Set 1 Connor Goddard Daniel Jones WIN LOSS
Pool Set 1 Harry Laan Daniel Jones WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Rance Jordan Eyre WIN LOSS
Pool Set 1 Owen Hahn Steven Gallagher WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Rance Winston Lewis WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Eyre Owen Hahn WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gallagher Winston Lewis LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Rance Owen Hahn WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Eyre Winston Lewis WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gallagher Patrick Rance LOSS WIN
Pool Set 1 Winston Lewis Owen Hahn WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gallagher Jordan Eyre LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-Finals Christopher Strang-Moran Jarek Chrzanowski WIN LOSS
Quarterfinals Harry Laan Pedro San Miguel LOSS WIN
Quarterfinals Christopher Strang-Moran Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Quarterfinals Zoltan Betlen Patrick Rance LOSS WIN
Quarterfinals Owen Hahn Jordan Eyre WIN LOSS
Semifinals Pedro San Miguel Owen Hahn WIN LOSS
Semifinals Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Patrick Rance LOSS WIN
Gold Medal Match Pedro San Miguel Patrick Rance WIN LOSS
Bronze Medal Match Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Owen Hahn WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Brown Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown Harry Laan LOSS WIN
Pool Set 1 Pedro San Miguel Harry Laan WIN LOSS
Pool Set 1 James Tamplin Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown James Tamplin LOSS WIN
Pool Set 1 James Tamplin Harry Laan LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Zoltan Betlen Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool Set 1 Harry Laan Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Zoltan Betlen James Tamplin WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Strang-Moran Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Christopher Strang-Moran LOSS WIN
Pool Set 1 Kerri McArthur Jarek Chrzanowski LOSS WIN
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool Set 1 Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Christopher Strang-Moran WIN LOSS
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Jordan Eyre LOSS WIN
Pool Set 1 Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Jordan Eyre WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Strang-Moran Jordan Eyre LOSS WIN
Pool Set 1 Kerri McArthur Jordan Eyre LOSS WIN
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Jack Edwards WIN LOSS
Pool Set 1 Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Jack Edwards WIN LOSS
Pool Set 1 Jack Edwards Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Strang-Moran Jack Edwards WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Eyre Jack Edwards WIN LOSS
Pool Set 1 Wojciech Kwasik Rhys Howells WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Rance Connor Goddard WIN LOSS
Pool Set 1 Connor Goddard Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Anderson Rhys Howells LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Rance Owen Hahn WIN LOSS
Pool Set 1 Connor Goddard Charles Anderson LOSS WIN
Pool Set 1 Wojciech Kwasik Owen Hahn LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Anderson Owen Hahn LOSS WIN
Pool Set 1 Wojciech Kwasik Patrick Rance LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Anderson Patrick Rance WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Howells Connor Goddard WIN LOSS
Pool Set 1 Owen Hahn Rhys Howells WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Anderson Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool Set 1 Rhys Howells Patrick Rance LOSS WIN
Pool Set 1 Owen Hahn Connor Goddard WIN LOSS
Top 16 Harry Laan Charles Anderson WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Mark Gittins Patrick Rance LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Rance Benjamin Blackburn WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Gittins Benjamin Blackburn WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Mark Gittins WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Rance Jo Wimborne WIN LOSS
Pool Set 1 Benjamin Blackburn Jo Wimborne LOSS WIN
Pool Set 1 Cian Jukes Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gallagher Charles Anderson WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Brown Nick Laing LOSS WIN
Pool Set 1 Steven Gallagher Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Anderson Nick Laing LOSS WIN
Pool Set 1 Steven Gallagher Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Steven Gallagher WIN LOSS
Pool Set 1 Cian Jukes Charles Anderson WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Cian Jukes LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Brown Charles Anderson LOSS WIN
Pool Set 1 Sara Pacitto Steven Gallagher LOSS WIN
Pool Set 1 Nick Laing Sara Pacitto WIN LOSS
Pool Set 1 Sara Pacitto Charles Anderson LOSS WIN
Pool Set 1 Cian Jukes Sara Pacitto WIN LOSS
Pool Set 1 Sara Pacitto Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Chris Evans WIN LOSS
Pool Set 1 Pawel Rogowski Jamie MacIver LOSS WIN
Pool Set 1 Chris Evans Pawel Rogowski LOSS WIN
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Jamie MacIver LOSS WIN
Pool Set 1 Pawel Rogowski Jarek Chrzanowski WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Evans Jarek Chrzanowski WIN LOSS
Pool Set 1 Winston Lewis Jamie MacIver LOSS WIN
Pool Set 1 Jarek Chrzanowski Winston Lewis LOSS WIN
Pool Set 1 Chris Evans Winston Lewis LOSS WIN
Pool Set 1 Winston Lewis Pawel Rogowski WIN LOSS
Pool Set 1 Yihang Mung Pawel Rogowski LOSS WIN
Pool Set 1 Jamie MacIver Yihang Mung WIN LOSS
Pool Set 1 Yihang Mung Jarek Chrzanowski WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Evans Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Winston Lewis Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Michel Capaldo Harry Laan LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Michel Capaldo LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Harry Laan LOSS WIN
Pool Set 1 Zoltan Betlen Harry Laan WIN LOSS
Pool Set 1 Michel Capaldo Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Melissa Hainsworth Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Jones Harry Laan LOSS WIN
Pool Set 1 Zoltan Betlen Daniel Jones WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Jones Melissa Hainsworth LOSS WIN
Pool Set 1 Michel Capaldo Daniel Jones LOSS WIN
Eighth-Finals Charles Anderson Nick Laing LOSS WIN
Eighth-Finals Pawel Rogowski Harry Laan WIN LOSS
Eighth-Finals Jo Wimborne Steven Gallagher LOSS WIN
Eighth-Finals Yihang Mung Winston Lewis WIN LOSS
Quarterfinals Patrick Rance Yihang Mung WIN LOSS
Quarterfinals Cian Jukes Steven Gallagher WIN LOSS
Quarterfinals Pawel Rogowski Jamie MacIver LOSS WIN
Quarterfinals Zoltan Betlen Nick Laing WIN LOSS
Semifinals Patrick Rance Zoltan Betlen WIN LOSS
Semifinals Jamie MacIver Cian Jukes LOSS WIN
Gold Medal Match Patrick Rance Cian Jukes WIN LOSS
Bronze Medal Match Jamie MacIver Zoltan Betlen WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Semifinals Kerri McArthur Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Semifinals Harrow Murphy Jo Wimborne LOSS WIN
Gold Medal Match Emilia Skirmuntt Jo Wimborne WIN LOSS
Bronze Medal Match Harrow Murphy Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Gideon Reed WIN LOSS
Pool Set 1 Gideon Reed Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Harrow Murphy Kerri McArthur WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Emilia Skirmuntt LOSS WIN
Pool Set 1 Harrow Murphy Jo Wimborne LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Harrow Murphy WIN LOSS
Pool Set 1 Kerri McArthur Jo Wimborne LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Wessex League 2022: Cardiff

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
37 74 Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Ausardia HEMA Club 1724.4 121
66 14 Jamie MacIver London Historical Fencing Club 1672.4 27.3
156 Owen Hahn London Historical Fencing Club 1564 11
275 160 Nick Laing Edel Fencing Academy 1491.4 84.4
399 30 Zoltan Betlen Cambridge HEMA 1429.2 20
411 91 Jordan Eyre Academy of Historical Fencing 1423.7 46.9
440 122 Dan Powell London Historical Fencing Club 1411.2 58.9
444 57 James Tamplin London Historical Fencing Club 1410.2 32.7
501 171 Thomas Walkeden Smart HEMA Clubs 1383.7 69.5
528 12 Daniel Jones Edel Fencing Academy 1375.1 14
649 41 Patrick Lawton London Historical Fencing Club 1325.8 21.9
650 144 Thomas Ivey Silver Hand Fencing 1325.4 50.7
780 1159 Winston Lewis Edel Fencing Academy 1278 393
801 Ian Rawle Edel Fencing Academy 1267.4
850 769 Steven Gallagher Smart HEMA Clubs 1251.4 256.4
958 108 Emilia Skirmuntt The School of the Sword 1216.1 26.3
1078 68 Wojciech Kwasik Liverpool HEMA 1182.4 8.4
1135 LLoyd Bowen Academy of Steel 1163.9
1174 131 Andrew Clarkson Smart HEMA Clubs 1152.8 57.1
1230 352 Gideon Reed London Historical Fencing Club 1132.9 101.4
1407 33 Melissa Hainsworth Academy of Steel 1081.9 28.6
1510 Adam Jenkins Silver Hand Fencing 1055.2
1620 Stephen Court Academy of Steel 1019.6
1673 Michel Capaldo Academy of Steel 1002
1771 Cian Jukes Academy of Steel 973.5
1856 Benjamin Blackburn Academy of Steel 946.1
1866 Matthew Smiles Academy of Steel 942.2
2003 36 Rhys Howells Academy of Steel 895.9 50.2
2018 Mieszko Kwatek Academy of Steel 889.9
2050 Cezary Daniluk Academy of Steel 877.7
2136 Arren Roach Edel Fencing Academy 850.7
2182 228 Elizabeth Brown Academy of Historical Fencing 829.2 49.9
2219 Sheldon Thorne Academy of Steel 803.6
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
4 5 Emilia Skirmuntt The School of the Sword 1668.9 23.9
64 22 Melissa Hainsworth Academy of Steel 1336.3 121.1
91 13 Jo Wimborne Edel Fencing Academy 1198.7 36.1
134 20 Elizabeth Brown Academy of Historical Fencing 1074.2 105.6
165 23 Ellen Howse Bath Historical Martial Arts 935.6 135.9
187 Emily King Academy of Steel 851.3
189 12 Beth Hempshall Silver Hand Fencing 838.2 29.9
216 Rhian Hellings Academy of Steel 735.8
221 Deedee Davies Academy of Steel 708.2
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
5 3 Emilia Skirmuntt The School of the Sword 1668.9 23.9
69 22 Melissa Hainsworth Academy of Steel 1336.3 121.1
99 13 Jo Wimborne Edel Fencing Academy 1198.7 36.1
143 19 Elizabeth Brown Academy of Historical Fencing 1074.2 105.6
179 26 Ellen Howse Bath Historical Martial Arts 935.6 135.9
207 Emily King Academy of Steel 851.3
211 20 Beth Hempshall Silver Hand Fencing 838.2 29.9
238 Rhian Hellings Academy of Steel 735.8
243 Deedee Davies Academy of Steel 708.2