Anna Semenova

Club
HEMA Academy
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Rapier & Dagger 7 3 4 0 0
Women's Steel Rapier & Dagger 5 1 4 0 0
Women's Steel Longsword 4 0 4 0 0
Mixed Steel Sabre 9 2 7 0 0
Women's Steel Sabre 8 2 5 1 0
Women's Classical Dueling Singlesword 3 2 1 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Women, Steel) 477 875.1
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 744 986.6
Sabre (Mixed/Men, Steel) 1164 901.5

Full rating history

Longsword (Women, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Fight history

Longsword (Women, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Women's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Anastasiya Plohova LOSS Pools
Women's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Natalia Balybina LOSS Pools
Women's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Irina Noskova LOSS Pools
Women's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Daria Iliinykh LOSS Pools

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Irina Emelyanova WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Vladislav Rogozin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Ermakov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Mironov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Rovshan Mustafaev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Ilya Butorin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Mariya Elpaeva LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Nataliya Presnyakova WIN Pools

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Olga Posadskaia WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Nikolaev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Rafael Fazletdinov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Mariya Elpaeva LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Vladislava Palchikovskaya WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Viktoria Kovalenko LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Nadezhda Lazareva WIN Pools

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Women's Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Anastasiya Pryadko WIN
Women's Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Nadezhda Lazareva WIN
Women's Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Irina Ostanina LOSS
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Irina Emelyanova WIN Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Irina Noskova LOSS Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Natalia Balybina LOSS Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Maria Batalova LOSS Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Olga Karbovnichaya WIN Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Maria Batalova LOSS Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Anastasiya Plohova LOSS Pools
Women's Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Viktoria Kovalenko LOSS Pools
Women's Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Irina Ostanina DRAW Pools
Women's Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Vladislava Palchikovskaya LOSS Pools
Women's Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Nataliya Presnyakova WIN Pools