Aleksandr Nikolaev

Club
Desperados
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Rapier & Dagger 11 6 5 0 0
Mixed Steel Longsword 5 3 1 1 0
Men's Steel Longsword 5 1 2 2 0
Mixed Steel Sabre 31 18 12 1 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 1430 1256.4
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 337 1245.5
Sabre (Mixed/Men, Steel) 239 1371.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Egor Kulyomin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Nelubin DRAW Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Novikov DRAW Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Danshin LOSS Quarterfinal
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Ilja Gnezdilov LOSS Eliminations (RO6)
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Vadim Polyuga WIN Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Bogdan Bykov WIN Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Aleksandr Zaika DRAW Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Radik Shagabutdinov WIN Pools

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Mironov WIN Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Natalia Balybina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Vasilii Voropaev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Denis Markov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Ivan Zharinov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksei Fomichev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Denis Davydov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Artem Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Tikhomirov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Konstantin Dobrovolskiy WIN Quarterfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Semifinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Natalia Balybina LOSS Third Place
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Egor Kulyomin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Evgenii Petrov DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Tatyana Shchennikova WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Tatyana Kozhevnikova WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Nikita Nenilin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Anastasia Matiushina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Pavel Medvedev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Evgenii Shibeev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Sergey Novikov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Mikhail Bakir LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Kira Amzarakova WIN Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Artem Rassypkin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Pavel Medvedev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Anastasiya Plohova WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Natalia Balybina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Bogdan Bykov WIN Quarterfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Anton Bulaev LOSS Semifinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Pavel Medvedev WIN Third place

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Anna Semenova WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Olga Posadskaia WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Denis Markov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Bogdan Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Evgenii Petrov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Rafael Fazletdinov WIN Quarterfinal
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Murashchenko LOSS Semifinal
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Vadim Polyuga WIN Third Place