Irina Emelyanova

Club
HEMA Academy
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Women's Steel Sword & Buckler 6 3 3 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 7 3 3 1 0
Women's Steel Rapier & Dagger 5 1 4 0 0
Women's Steel Longsword 5 2 3 0 0
Mixed Steel Sabre 7 0 7 0 0
Women's Steel Sabre 3 0 3 0 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 6 0 6 0 0
Women's Classical Dueling Singlesword 4 1 3 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Women, Steel) 375 1046.8
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 739 1028.9
Sabre (Mixed/Men, Steel) 1603 791.4

Full rating history

Longsword (Women, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Fight history

Longsword (Women, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Women's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Viktoriya Chaykova LOSS Finals (RO3)
Women's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Irina Noskova LOSS Finals (RO3)
Women's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Darya Golikova WIN Pools
Women's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Viktoriya Chaykova LOSS Pools
Women's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Tatyana Shchennikova WIN Pools

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Anna Semenova LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Mironov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Ermakov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Vladislav Rogozin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Tatyana Shchennikova LOSS Pools
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Igor Astashov LOSS Pools

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Daniil Volkov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Maria Batalova DRAW Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Oleg Zabolotskiy LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Murashchenko LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Andrey Kryukov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Valeriy Dundukov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Ekaterina Tyurina WIN Pools

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Igor Astashov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Pavel Langavyy LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Aleksey Silchenko LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Viacheslav Koptev LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Pahorukov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ilia Filatov LOSS Pools
Women's Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Karolina Romanyuk LOSS Pools
Women's Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Olga Slovareva LOSS Pools
Women's Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Milena Guseva LOSS Pools
Women's Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Olga Posadskaia WIN Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Anna Semenova LOSS Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Natalia Balybina LOSS Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Maria Batalova WIN Pools
Women's Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Irina Noskova LOSS Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Iuliia Pichugina LOSS Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Viktoriya Chaykova LOSS Pools
Women's Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Daria Iliinykh LOSS Pools
Women's Steel Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Natalia Balybina WIN Pools
Women's Steel Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ekaterina Tyurina LOSS Pools
Women's Steel Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Karolina Romanyuk WIN Pools
Women's Steel Sword & Buckler Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Ekaterina Golubovskaya WIN Pools
Women's Steel Sword & Buckler Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Elena Peskova LOSS Pools
Women's Steel Sword & Buckler Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Olga Slovareva LOSS Pools