FechtBerg 2022

Date
March 19
Country
Poland
State
Wojewodztwo Slaskie
City
Bielsko-Biala

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 157 39
Women's Steel Longsword 3 3

Fighters in event

NameNationalityClub
Leonardo Salomao Akademia Szermierzy
Adéla Wurstová Pardubický spolek šermířský
Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Dávid Czégé Ars Ensis
Máté Kálmán Nagy Ars Ensis
Maciej Bulicz Akademia Szermierzy
Aleksander Krzyżanek Akademia Szermierzy
Mateusz Szudrawski Akademia Szermierzy
Joanna Koprowska Akademia Szermierzy
Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy
Wojciech Miga ARMA Poland
Jacek Raczyński ARMA Poland
Filip Pospiech ARMA Poland
Kasper Stolarek ARMA Poland
Kacper Malinowski ARMA Poland
Piotr Celichowski ARMA Poland Poznan
Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan
Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk
Artemij Istuszkin Krakowska Szkoła Fechtunku
Karol Zakrzewski Krakowska Szkoła Fechtunku
Marcin Kumięga Krakowska Szkoła Fechtunku
Dawid Bugryn Krakowska Szkoła Fechtunku
Aleksandra Wacławik Mordschlag Łódź
Maciej Kaczmarski Szermierka Kielce
Adrian Nowak Szkoła Fechtunku Gryf
Maksymilian Pasierbek Szkoła Fechtunku Gryf
Arkadiusz Greń Szkoła Fechtunku Gryf
Filip Koncewicz Szkoła Fechtunku Gryf
Krzysztof Kozak Szkoła Fechtunku Gryf
Gabriel Suchy Szkoła Szermierki Aramis
Paweł Budzowski Szkoła Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej
Paulina Pająk Szkoła Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej
Sebastian Bijok Vectir
Artur Jurczyk Vectir
Piotr Cisowski Vectir
Karol Jabłoński Vectir
Kuba Pawełek Vectir
Michał Mamak Wrocłąwska Szkoła Miecza
Maroš Lacinák Cech Terra de Selinan

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Maksymilian Pasierbek Aleksander Krzyżanek LOSS WIN
1 Maciej Kwiek Sebastian Bijok WIN LOSS
1 Leonardo Salomao Marcin Kumięga WIN LOSS
1 Gabriel Suchy Michał Mamak LOSS WIN
1 Sebastian Bijok Maksymilian Pasierbek WIN LOSS
1 Marcin Kumięga Aleksander Krzyżanek LOSS WIN
1 Maciej Kwiek Michał Mamak WIN LOSS
1 Leonardo Salomao Gabriel Suchy WIN LOSS
1 Sebastian Bijok Marcin Kumięga WIN LOSS
1 Maksymilian Pasierbek Michał Mamak WIN LOSS
1 Leonardo Salomao Aleksander Krzyżanek WIN LOSS
1 Maciej Kwiek Gabriel Suchy WIN LOSS
1 Marcin Kumięga Michał Mamak WIN LOSS
1 Leonardo Salomao Sebastian Bijok WIN LOSS
1 Maciej Kwiek Maksymilian Pasierbek WIN LOSS
1 Gabriel Suchy Aleksander Krzyżanek LOSS WIN
1 Leonardo Salomao Michał Mamak WIN LOSS
1 Maciej Kwiek Marcin Kumięga LOSS WIN
1 Sebastian Bijok Aleksander Krzyżanek LOSS WIN
1 Gabriel Suchy Maksymilian Pasierbek LOSS WIN
1 Maciej Kwiek Leonardo Salomao LOSS WIN
1 Aleksander Krzyżanek Michał Mamak WIN LOSS
1 Marcin Kumięga Maksymilian Pasierbek WIN LOSS
1 Sebastian Bijok Gabriel Suchy LOSS WIN
1 Maciej Kwiek Aleksander Krzyżanek WIN LOSS
1 Leonardo Salomao Maksymilian Pasierbek LOSS WIN
1 Sebastian Bijok Michał Mamak LOSS WIN
1 Gabriel Suchy Marcin Kumięga LOSS WIN
1 Adrian Nowak Kasper Stolarek LOSS WIN
1 Karol Zakrzewski Maciej Bulicz LOSS WIN
1 Joanna Koprowska Piotr Cisowski LOSS WIN
1 Wojciech Miga Krzysztof Kozak LOSS WIN
1 Kasper Stolarek Maciej Bulicz LOSS WIN
1 Piotr Cisowski Adrian Nowak LOSS WIN
1 Karol Zakrzewski Krzysztof Kozak LOSS WIN
1 Joanna Koprowska Wojciech Miga LOSS WIN
1 Piotr Cisowski Maciej Bulicz LOSS WIN
1 Krzysztof Kozak Kasper Stolarek LOSS WIN
1 Joanna Koprowska Adrian Nowak WIN LOSS
1 Wojciech Miga Karol Zakrzewski LOSS WIN
1 Krzysztof Kozak Piotr Cisowski WIN LOSS
1 Joanna Koprowska Maciej Bulicz WIN LOSS
1 Karol Zakrzewski Kasper Stolarek LOSS WIN
1 Wojciech Miga Adrian Nowak LOSS WIN
1 Joanna Koprowska Krzysztof Kozak LOSS WIN
1 Karol Zakrzewski Piotr Cisowski WIN LOSS
1 Adrian Nowak Maciej Bulicz LOSS WIN
1 Wojciech Miga Kasper Stolarek LOSS WIN
1 Joanna Koprowska Karol Zakrzewski LOSS WIN
1 Krzysztof Kozak Adrian Nowak WIN LOSS
1 Piotr Cisowski Kasper Stolarek LOSS WIN
1 Wojciech Miga Maciej Bulicz LOSS WIN
1 Karol Zakrzewski Adrian Nowak WIN LOSS
1 Joanna Koprowska Kasper Stolarek LOSS WIN
1 Krzysztof Kozak Maciej Bulicz LOSS WIN
1 Wojciech Miga Piotr Cisowski WIN LOSS
1 Piotr Celichowski Paweł Budzowski WIN LOSS
1 Jan Žegklitz Artemij Istuszkin WIN LOSS
1 Mateusz Szudrawski Karol Jabłoński WIN LOSS
1 Jan Žegklitz Piotr Celichowski WIN LOSS
1 Paweł Budzowski Mateusz Szudrawski LOSS WIN
1 Pavel Dostál Artemij Istuszkin WIN LOSS
1 Jan Žegklitz Mateusz Szudrawski WIN LOSS
1 Piotr Celichowski Pavel Dostál LOSS WIN
1 Paweł Budzowski Karol Jabłoński WIN LOSS
1 Pavel Dostál Mateusz Szudrawski WIN LOSS
1 Jan Žegklitz Karol Jabłoński WIN LOSS
1 Piotr Celichowski Artemij Istuszkin LOSS WIN
1 Pavel Dostál Karol Jabłoński WIN LOSS
1 Mateusz Szudrawski Artemij Istuszkin WIN LOSS
1 Jan Žegklitz Paweł Budzowski WIN LOSS
1 Artemij Istuszkin Karol Jabłoński WIN LOSS
1 Pavel Dostál Paweł Budzowski WIN LOSS
1 Piotr Celichowski Mateusz Szudrawski LOSS WIN
1 Paweł Budzowski Artemij Istuszkin WIN LOSS
1 Piotr Celichowski Karol Jabłoński WIN LOSS
1 Jan Žegklitz Pavel Dostál LOSS WIN
1 Dawid Bugryn Adéla Wurstová LOSS WIN
1 Dávid Czégé Kuba Pawełek WIN LOSS
1 Filip Koncewicz Kacper Malinowski LOSS WIN
1 Mikolaj Parell Maroš Lacinák LOSS WIN
1 Dávid Czégé Adéla Wurstová WIN LOSS
1 Dawid Bugryn Kacper Malinowski WIN LOSS
1 Mikolaj Parell Kuba Pawełek WIN LOSS
1 Maroš Lacinák Filip Koncewicz WIN LOSS
1 Dávid Czégé Kacper Malinowski WIN LOSS
1 Mikolaj Parell Adéla Wurstová LOSS WIN
1 Dawid Bugryn Filip Koncewicz WIN LOSS
1 Maroš Lacinák Kuba Pawełek WIN LOSS
1 Mikolaj Parell Kacper Malinowski WIN LOSS
1 Dávid Czégé Filip Koncewicz WIN LOSS
1 Adéla Wurstová Kuba Pawełek LOSS WIN
1 Dawid Bugryn Maroš Lacinák WIN LOSS
1 Mikolaj Parell Filip Koncewicz WIN LOSS
1 Kacper Malinowski Kuba Pawełek WIN LOSS
1 Dávid Czégé Dawid Bugryn WIN LOSS
1 Maroš Lacinák Adéla Wurstová WIN LOSS
1 Filip Koncewicz Kuba Pawełek WIN LOSS
1 Mikolaj Parell Dawid Bugryn WIN LOSS
1 Adéla Wurstová Kacper Malinowski LOSS WIN
1 Dávid Czégé Maroš Lacinák WIN LOSS
1 Dawid Bugryn Kuba Pawełek WIN LOSS
1 Adéla Wurstová Filip Koncewicz LOSS WIN
1 Dávid Czégé Mikolaj Parell WIN LOSS
1 Maroš Lacinák Kacper Malinowski WIN LOSS
1 Artur Jurczyk Jan Mesarč WIN LOSS
1 Máté Kálmán Nagy Arkadiusz Greń WIN LOSS
1 Jacek Raczyński Maciej Kaczmarski WIN LOSS
1 Mikołaj Kołodziej Filip Pospiech WIN LOSS
1 Máté Kálmán Nagy Jan Mesarč WIN LOSS
1 Artur Jurczyk Jacek Raczyński LOSS WIN
1 Mikołaj Kołodziej Arkadiusz Greń WIN LOSS
1 Filip Pospiech Maciej Kaczmarski LOSS WIN
1 Máté Kálmán Nagy Jacek Raczyński WIN LOSS
1 Mikołaj Kołodziej Jan Mesarč WIN LOSS
1 Artur Jurczyk Maciej Kaczmarski LOSS WIN
1 Filip Pospiech Arkadiusz Greń LOSS WIN
1 Mikołaj Kołodziej Jacek Raczyński WIN LOSS
1 Máté Kálmán Nagy Maciej Kaczmarski WIN LOSS
1 Jan Mesarč Arkadiusz Greń WIN LOSS
1 Artur Jurczyk Filip Pospiech WIN LOSS
1 Mikołaj Kołodziej Maciej Kaczmarski WIN LOSS
1 Jacek Raczyński Arkadiusz Greń WIN LOSS
1 Artur Jurczyk Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
1 Filip Pospiech Jan Mesarč LOSS WIN
1 Maciej Kaczmarski Arkadiusz Greń WIN LOSS
1 Mikołaj Kołodziej Artur Jurczyk WIN LOSS
1 Jacek Raczyński Jan Mesarč LOSS WIN
1 Máté Kálmán Nagy Filip Pospiech WIN LOSS
1 Artur Jurczyk Arkadiusz Greń WIN LOSS
1 Jan Mesarč Maciej Kaczmarski LOSS WIN
1 Mikołaj Kołodziej Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
1 Jacek Raczyński Filip Pospiech WIN LOSS
Elimination Bracket Krzysztof Kozak Kacper Malinowski WIN LOSS
Elimination Bracket Maroš Lacinák Jan Mesarč WIN LOSS
Elimination Bracket Dawid Bugryn Marcin Kumięga WIN LOSS
Elimination Bracket Artur Jurczyk Mateusz Szudrawski WIN LOSS
Elimination Bracket Jacek Raczyński Maciej Kaczmarski WIN LOSS
Elimination Bracket Karol Zakrzewski Mikolaj Parell WIN LOSS
Elimination Bracket Maksymilian Pasierbek Aleksander Krzyżanek WIN LOSS
Elimination Bracket Maciej Kwiek Paweł Budzowski WIN LOSS
Eighth-Finals Maciej Kwiek Pavel Dostál WIN LOSS
Eighth-Finals Jan Žegklitz Maksymilian Pasierbek WIN LOSS
Eighth-Finals Karol Zakrzewski Kasper Stolarek LOSS WIN
Eighth-Finals Leonardo Salomao Jacek Raczyński WIN LOSS
Eighth-Finals Dávid Czégé Artur Jurczyk WIN LOSS
Eighth-Finals Dawid Bugryn Maciej Bulicz WIN LOSS
Eighth-Finals Máté Kálmán Nagy Maroš Lacinák LOSS WIN
Eighth-Finals Mikołaj Kołodziej Krzysztof Kozak WIN LOSS
Quarterfinals Maciej Kwiek Mikołaj Kołodziej LOSS WIN
Quarterfinals Jan Žegklitz Maroš Lacinák WIN LOSS
Quarterfinals Dawid Bugryn Kasper Stolarek WIN LOSS
Quarterfinals Dávid Czégé Leonardo Salomao LOSS WIN
Semifinals Mikołaj Kołodziej Leonardo Salomao WIN LOSS
Semifinals Jan Žegklitz Dawid Bugryn LOSS WIN
Gold Medal Match Mikołaj Kołodziej Dawid Bugryn LOSS WIN
Bronze Medal Match Jan Žegklitz Leonardo Salomao WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Paulina Pająk Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool Set 1 Adéla Wurstová Aleksandra Wacławik WIN LOSS
Pool Set 1 Paulina Pająk Aleksandra Wacławik WIN LOSS