Level One Dueling Sabre and Longsword 2018

Date
May 19
Country
Russia
City
Saint Petersburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Men's Steel Longsword 105 30
Women's Steel Longsword 20 8
Women's Steel Sabre 15 6
Men's Steel Sabre 42 14
Men's Steel Sabre 42 14

Fighters in event

NameNationalityClub
Аlexander Efimov
Аlexander Erdyakov
Dmitry Kuz'min
Аlexander Glushenko
Petr Goritskov
Konstantin Makeyev
Аnton Samusenko
Denis Antipov Adelaide Sword Academy
Alexander Kozlov Combative Fencing Association
Denis Myshagin CounterTime
Dar'ya Murav'eva CounterTime
Nikita Popov CounterTime
Kirill Glushchenko CounterTime
Ilia Pribylovskii CounterTime
Sergei Shchipanov Fencing Fanatics
Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics
Аlexandra Dolotko FFC Paladin
Alexey Varaksin FFC Paladin
Sergey Bakumenko FFC Paladin
Oleg Kolganov FFC Paladin
Pavel Dolgorukov Freifechtergilde
Sergei Geraskin Freifechtergilde
Mikhail Vladov Freifechtergilde
Maxim Lychagin Freifechtergilde
Аnastasiya Kuznetsova Freifechtergilde
Аndrey Shumilin Freifechtergilde
Egor Pravoj Freifechtergilde
Dmitry Zuev Freifechtergilde
Vladimir Poliakov Historisch Vrijvechten Nederland
Daniil Typanov International Academy of Fencing Arts
Viktor Nikulin International Academy of Fencing Arts
Dmitry Ljulja Kord
Almir Shammasov Le Renard
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Alexey Trekin Men With Swords
Alexander Lavrov Men With Swords
Anton Pshenov Mistral
Taisia Chistiakova Mistral
Alexander Kolesnichenko Mistral
Andrey Travinov Mistral
Kseniya Luchko Mistral
Polina Panteleyeva Mistral
Dmitry Zhukov Steel
Olga Balenko Steel
Pavel Sergeev Steel
Аlexander Timofeev Steel
Аnna Solovej Steel
Elena Slin'ko Steel
Аnastasiya Ponomareva Steel
Yulia Sheina Steel
Sergey Kruchinin Steel
Sergey Kovalenko Tramazzone
Oleg Stepanov Tramazzone
Аlexey Zhdanov Tramazzone
Leonid Saperkin Tramazzone
Alexey Demin Tramazzone
Anna Myskina Tramazzone
Elizaveta Trosheva Tramazzone
Dmitry Gibadullin UKRF
Kirill Breus Ultima Ratio
Kirill Cherevko Ultima Ratio
Аlexey Tatsjak Vier Winden
Аndrey Burykin Vier Winden
Kirill Danilov White Company
Ivan Kashitsyn White Company
Evgeniy Volodkov White Company
Sergey Volkov White Company
Alexander Rassadkin White Company

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Tour Konstantin Makeyev Sergey Kruchinin LOSS WIN
1 Tour Mikhail Vladov Viktor Nikulin WIN LOSS
1 Tour Egor Pravoj Аlexey Zhdanov WIN LOSS
1 Tour Nikita Popov Denis Antipov WIN LOSS
1 Tour Аndrey Shumilin Dmitry Ljulja LOSS WIN
1 Tour Аlexey Tatsjak Аlexander Timofeev DRAW DRAW
1 Tour Аlexander Glushenko Dmitry Zuev LOSS WIN
1 Tour Sergei Geraskin Аlexander Erdyakov WIN LOSS
1 Tour Vladimir Poliakov Pavel Sergeev LOSS WIN
1 Tour Maxim Lychagin Daniil Typanov LOSS WIN
1 Tour Аnton Samusenko Аndrey Burykin WIN LOSS
1 Tour Kirill Breus Аlexander Efimov WIN LOSS
1 Tour Dmitry Kuz'min Ilia Pribylovskii WIN LOSS
1 Tour Kirill Cherevko Denis Myshagin LOSS WIN
1 Tour Petr Goritskov Dmitry Zhukov WIN LOSS
2 Tour Pavel Sergeev Sergei Geraskin LOSS WIN
2 Tour Dmitry Kuz'min Nikita Popov LOSS WIN
2 Tour Kirill Breus Аnton Samusenko WIN LOSS
2 Tour Mikhail Vladov Sergey Kruchinin LOSS WIN
2 Tour Denis Myshagin Dmitry Ljulja WIN LOSS
2 Tour Dmitry Zuev Egor Pravoj LOSS WIN
2 Tour Petr Goritskov Daniil Typanov WIN LOSS
2 Tour Dmitry Zhukov Аlexander Timofeev LOSS WIN
2 Tour Аlexey Zhdanov Аlexey Tatsjak LOSS WIN
2 Tour Аlexander Glushenko Maxim Lychagin WIN LOSS
2 Tour Kirill Cherevko Konstantin Makeyev WIN LOSS
2 Tour Аndrey Shumilin Viktor Nikulin LOSS WIN
2 Tour Аndrey Burykin Аlexander Efimov WIN LOSS
2 Tour Ilia Pribylovskii Denis Antipov LOSS WIN
2 Tour Аlexander Erdyakov Vladimir Poliakov WIN LOSS
3 Tour Nikita Popov Sergei Geraskin WIN LOSS
3 Tour Egor Pravoj Denis Myshagin WIN LOSS
3 Tour Kirill Breus Petr Goritskov WIN LOSS
3 Tour Аlexey Tatsjak Sergey Kruchinin LOSS WIN
3 Tour Pavel Sergeev Аlexander Timofeev LOSS WIN
3 Tour Dmitry Kuz'min Mikhail Vladov LOSS WIN
3 Tour Kirill Cherevko Аnton Samusenko LOSS WIN
3 Tour Аlexander Glushenko Аndrey Burykin LOSS WIN
3 Tour Viktor Nikulin Daniil Typanov WIN LOSS
3 Tour Denis Antipov Dmitry Ljulja WIN LOSS
3 Tour Аlexander Erdyakov Dmitry Zuev LOSS WIN
3 Tour Dmitry Zhukov Maxim Lychagin WIN LOSS
3 Tour Аndrey Shumilin Аlexey Zhdanov LOSS WIN
3 Tour Аlexander Efimov Konstantin Makeyev LOSS WIN
3 Tour Vladimir Poliakov Ilia Pribylovskii LOSS WIN
4 Tour Nikita Popov Kirill Breus LOSS WIN
4 Tour Egor Pravoj Sergey Kruchinin WIN LOSS
4 Tour Sergei Geraskin Аlexander Timofeev WIN LOSS
4 Tour Mikhail Vladov Аndrey Burykin WIN LOSS
4 Tour Denis Myshagin Аnton Samusenko DRAW DRAW
4 Tour Viktor Nikulin Denis Antipov LOSS WIN
4 Tour Petr Goritskov Dmitry Zuev LOSS WIN
4 Tour Аlexey Tatsjak Konstantin Makeyev LOSS WIN
4 Tour Dmitry Kuz'min Pavel Sergeev LOSS WIN
4 Tour Аlexey Zhdanov Dmitry Zhukov WIN LOSS
4 Tour Daniil Typanov Kirill Cherevko LOSS WIN
4 Tour Dmitry Ljulja Аlexander Erdyakov WIN LOSS
4 Tour Аlexander Glushenko Ilia Pribylovskii LOSS WIN
4 Tour Maxim Lychagin Vladimir Poliakov WIN LOSS
4 Tour Аndrey Shumilin Аlexander Efimov WIN LOSS
5 Tour Kirill Breus Egor Pravoj LOSS WIN
5 Tour Mikhail Vladov Sergei Geraskin LOSS WIN
5 Tour Nikita Popov Dmitry Zuev WIN LOSS
5 Tour Denis Antipov Sergey Kruchinin WIN LOSS
5 Tour Аnton Samusenko Аlexander Timofeev WIN LOSS
5 Tour Аndrey Burykin Denis Myshagin LOSS WIN
5 Tour Pavel Sergeev Kirill Cherevko LOSS WIN
5 Tour Konstantin Makeyev Аlexey Zhdanov LOSS WIN
5 Tour Viktor Nikulin Dmitry Ljulja LOSS WIN
5 Tour Petr Goritskov Ilia Pribylovskii LOSS WIN
5 Tour Maxim Lychagin Аlexey Tatsjak LOSS WIN
5 Tour Dmitry Kuz'min Dmitry Zhukov LOSS WIN
5 Tour Аlexander Glushenko Аndrey Shumilin WIN LOSS
5 Tour Аlexander Erdyakov Daniil Typanov LOSS WIN
5 Tour Vladimir Poliakov Аlexander Efimov LOSS WIN
6 Tour Sergei Geraskin Egor Pravoj WIN LOSS
6 Tour Denis Antipov Kirill Breus LOSS WIN
6 Tour Аnton Samusenko Nikita Popov LOSS WIN
6 Tour Mikhail Vladov Denis Myshagin WIN LOSS
6 Tour Kirill Cherevko Аlexey Zhdanov LOSS WIN
6 Tour Dmitry Ljulja Dmitry Zuev LOSS WIN
6 Tour Sergey Kruchinin Ilia Pribylovskii LOSS WIN
6 Tour Аndrey Burykin Аlexey Tatsjak DRAW DRAW
6 Tour Konstantin Makeyev Аlexander Timofeev DRAW DRAW
6 Tour Dmitry Zhukov Pavel Sergeev LOSS WIN
6 Tour Аlexander Glushenko Viktor Nikulin LOSS WIN
6 Tour Daniil Typanov Dmitry Kuz'min WIN LOSS
6 Tour Petr Goritskov Maxim Lychagin WIN LOSS
6 Tour Аndrey Shumilin Vladimir Poliakov LOSS WIN
6 Tour Аlexander Efimov Аlexander Erdyakov WIN LOSS
7 Tour Sergei Geraskin Kirill Breus LOSS WIN
7 Tour Egor Pravoj Nikita Popov WIN LOSS
7 Tour Mikhail Vladov Аlexey Zhdanov WIN LOSS
7 Tour Ilia Pribylovskii Dmitry Zuev WIN LOSS
7 Tour Аnton Samusenko Denis Antipov LOSS WIN
7 Tour Pavel Sergeev Denis Myshagin WIN LOSS
7 Tour Аlexey Tatsjak Viktor Nikulin LOSS WIN
7 Tour Dmitry Ljulja Kirill Cherevko LOSS WIN
7 Tour Аlexander Timofeev Sergey Kruchinin DRAW DRAW
7 Tour Daniil Typanov Аndrey Burykin WIN LOSS
7 Tour Petr Goritskov Konstantin Makeyev LOSS WIN
7 Tour Dmitry Zhukov Аlexander Glushenko WIN LOSS
7 Tour Maxim Lychagin Аlexander Efimov LOSS WIN
7 Tour Vladimir Poliakov Dmitry Kuz'min LOSS WIN
7 Tour Аndrey Shumilin Аlexander Erdyakov WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Tour Kseniya Luchko Polina Panteleyeva LOSS WIN
1 Tour Anna Myskina Аlexandra Dolotko LOSS WIN
1 Tour Elizaveta Trosheva Taisia Chistiakova LOSS WIN
2 Tour Taisia Chistiakova Polina Panteleyeva WIN LOSS
2 Tour Elizaveta Trosheva Аlexandra Dolotko LOSS WIN
2 Tour Anna Myskina Kseniya Luchko WIN LOSS
3 Tour Taisia Chistiakova Аlexandra Dolotko WIN LOSS
3 Tour Polina Panteleyeva Anna Myskina WIN LOSS
3 Tour Kseniya Luchko Elizaveta Trosheva LOSS WIN
4 Tour Taisia Chistiakova Anna Myskina WIN LOSS
4 Tour Elizaveta Trosheva Polina Panteleyeva WIN LOSS
4 Tour Аlexandra Dolotko Kseniya Luchko WIN LOSS
5 Tour Kseniya Luchko Taisia Chistiakova WIN LOSS
5 Tour Polina Panteleyeva Аlexandra Dolotko WIN LOSS
5 Tour Elizaveta Trosheva Anna Myskina LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Tour Alexey Trekin Dmitry Gibadullin WIN LOSS
1 Tour Ivan Ryzhaev Ivan Kashitsyn LOSS WIN
1 Tour Sergey Volkov Oleg Stepanov LOSS WIN
1 Tour Alexander Rassadkin Sergei Shchipanov WIN LOSS
1 Tour Almir Shammasov Evgeniy Volodkov LOSS WIN
1 Tour Oleg Kolganov Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
1 Tour Alexander Lavrov Kirill Danilov LOSS WIN
2 Tour Ivan Kashitsyn Evgeniy Volodkov WIN LOSS
2 Tour Kirill Danilov Sergey Volkov WIN LOSS
2 Tour Alexander Rassadkin Alexey Trekin LOSS WIN
2 Tour Dmitry Gibadullin Oleg Kolganov WIN LOSS
2 Tour Sergei Shchipanov Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
2 Tour Oleg Stepanov Alexander Lavrov WIN LOSS
2 Tour Almir Shammasov Ivan Ryzhaev WIN LOSS
3 Tour Kirill Danilov Ivan Kashitsyn WIN LOSS
3 Tour Evgeniy Volodkov Alexey Trekin WIN LOSS
3 Tour Sergey Volkov Dmitry Gibadullin LOSS WIN
3 Tour Sergei Shchipanov Oleg Kolganov LOSS WIN
3 Tour Alexander Rassadkin Oleg Stepanov WIN LOSS
3 Tour Almir Shammasov Ruslan Urazbahtin LOSS WIN
3 Tour Alexander Lavrov Ivan Ryzhaev LOSS WIN
4 Tour Evgeniy Volodkov Kirill Danilov LOSS WIN
4 Tour Ivan Kashitsyn Dmitry Gibadullin LOSS WIN
4 Tour Oleg Kolganov Alexander Rassadkin WIN LOSS
4 Tour Alexey Trekin Ruslan Urazbahtin LOSS WIN
4 Tour Sergei Shchipanov Sergey Volkov LOSS WIN
4 Tour Ivan Ryzhaev Oleg Stepanov LOSS WIN
4 Tour Almir Shammasov Alexander Lavrov LOSS WIN
5 Tour Kirill Danilov Dmitry Gibadullin WIN LOSS
5 Tour Ivan Kashitsyn Alexander Rassadkin WIN LOSS
5 Tour Evgeniy Volodkov Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
5 Tour Alexey Trekin Sergey Volkov LOSS WIN
5 Tour Almir Shammasov Oleg Stepanov LOSS WIN
5 Tour Oleg Kolganov Ivan Ryzhaev LOSS WIN
5 Tour Alexander Lavrov Sergei Shchipanov WIN LOSS
6 Tour Kirill Danilov Oleg Stepanov WIN LOSS
6 Tour Ivan Kashitsyn Sergey Volkov DRAW DRAW
6 Tour Dmitry Gibadullin Evgeniy Volodkov LOSS WIN
6 Tour Alexander Rassadkin Ruslan Urazbahtin LOSS WIN
6 Tour Alexander Lavrov Oleg Kolganov LOSS WIN
6 Tour Ivan Ryzhaev Alexey Trekin LOSS WIN
6 Tour Sergei Shchipanov Almir Shammasov WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Tour Alexander Kolesnichenko Sergey Bakumenko WIN LOSS
1 Tour Sergey Kovalenko Leonid Saperkin WIN LOSS
1 Tour Alexey Varaksin Ilia Pribylovskii LOSS WIN
1 Tour Pavel Dolgorukov Kirill Breus LOSS WIN
1 Tour Oleg Stepanov Anton Pshenov LOSS WIN
1 Tour Alexey Demin Alexander Kozlov LOSS WIN
1 Tour Andrey Travinov Kirill Glushchenko WIN LOSS
2 Tour Sergey Kovalenko Alexander Kolesnichenko LOSS WIN
2 Tour Andrey Travinov Ilia Pribylovskii WIN LOSS
2 Tour Alexander Kozlov Kirill Breus LOSS WIN
2 Tour Pavel Dolgorukov Anton Pshenov WIN LOSS
2 Tour Alexey Demin Oleg Stepanov LOSS WIN
2 Tour Sergey Bakumenko Alexey Varaksin LOSS WIN
2 Tour Kirill Glushchenko Leonid Saperkin LOSS WIN
3 Tour Andrey Travinov Alexander Kolesnichenko LOSS WIN
3 Tour Kirill Breus Sergey Kovalenko WIN LOSS
3 Tour Oleg Stepanov Ilia Pribylovskii WIN LOSS
3 Tour Alexander Kozlov Anton Pshenov LOSS WIN
3 Tour Pavel Dolgorukov Alexey Varaksin DRAW DRAW
3 Tour Leonid Saperkin Alexey Demin LOSS WIN
3 Tour Sergey Bakumenko Kirill Glushchenko LOSS WIN
4 Tour Kirill Breus Alexander Kolesnichenko DRAW DRAW
4 Tour Andrey Travinov Oleg Stepanov LOSS WIN
4 Tour Alexey Varaksin Anton Pshenov LOSS WIN
4 Tour Sergey Kovalenko Pavel Dolgorukov WIN LOSS
4 Tour Alexander Kozlov Kirill Glushchenko LOSS WIN
4 Tour Ilia Pribylovskii Alexey Demin LOSS WIN
4 Tour Leonid Saperkin Sergey Bakumenko LOSS WIN
5 Tour Oleg Stepanov Kirill Breus WIN LOSS
5 Tour Alexander Kolesnichenko Anton Pshenov WIN LOSS
5 Tour Sergey Kovalenko Andrey Travinov WIN LOSS
5 Tour Alexey Demin Kirill Glushchenko LOSS WIN
5 Tour Alexey Varaksin Alexander Kozlov WIN LOSS
5 Tour Pavel Dolgorukov Sergey Bakumenko WIN LOSS
5 Tour Leonid Saperkin Ilia Pribylovskii WIN LOSS
6 Tour Alexander Kolesnichenko Oleg Stepanov WIN LOSS
6 Tour Kirill Breus Anton Pshenov WIN LOSS
6 Tour Kirill Glushchenko Sergey Kovalenko DRAW DRAW
6 Tour Andrey Travinov Alexey Varaksin LOSS WIN
6 Tour Pavel Dolgorukov Alexey Demin WIN LOSS
6 Tour Alexander Kozlov Leonid Saperkin LOSS WIN
6 Tour Ilia Pribylovskii Sergey Bakumenko LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Level One Dueling Sabre and Longsword 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
320 102 Mikhail Vladov Freifechtergilde 1464 58.4
393 234 Sergei Geraskin Freifechtergilde 1428.2 106.7
455 1841 Kirill Breus Ultima Ratio 1399.1 528.2
465 690 Egor Pravoj Freifechtergilde 1394.1 229.4
619 Nikita Popov CounterTime 1331
740 Denis Antipov Adelaide Sword Academy 1296.7
820 1788 Ilia Pribylovskii CounterTime 1267.7 515.1
927 Viktor Nikulin International Academy of Fencing Arts 1236.9
969 Аlexey Zhdanov Tramazzone 1227.3
995 Pavel Sergeev Steel 1218.9
1013 Kirill Cherevko Ultima Ratio 1214
1093 Sergey Kruchinin Steel 1188.8
1141 Denis Myshagin CounterTime 1176.8
1155 Daniil Typanov International Academy of Fencing Arts 1174.6
1158 Dmitry Zuev Freifechtergilde 1174
1192 Аlexander Timofeev Steel 1167.1
1260 Konstantin Makeyev N/A 1148.5
1268 Аnton Samusenko N/A 1145.7
1462 Dmitry Ljulja Kord 1101.1
1461 Аlexey Tatsjak Vier Winden 1101.1
1503 Аlexander Efimov N/A 1090.6
1589 Аndrey Burykin Vier Winden 1073.2
1624 Dmitry Zhukov Steel 1065.4
1631 503 Petr Goritskov N/A 1064 149.2
1849 Dmitry Kuz'min N/A 1006.6
1934 Аndrey Shumilin Freifechtergilde 988.2
2022 Аlexander Glushenko N/A 965.2
2251 Аlexander Erdyakov N/A 908.3
2445 Vladimir Poliakov Historisch Vrijvechten Nederland 853.2
2469 Maxim Lychagin Freifechtergilde 847
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
32 Аnna Solovej Steel 1462.2
100 Аnastasiya Ponomareva Steel 1242.8
104 82 Olga Balenko Steel 1233.9 221.3
141 Yulia Sheina Steel 1157.8
178 Аnastasiya Kuznetsova Freifechtergilde 1040.8
179 Dar'ya Murav'eva CounterTime 1040.8
253 Аlexandra Dolotko FFC Paladin 888.9
306 Elena Slin'ko Steel 754.4
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
2 1 Dmitry Gibadullin UKRF 1816.3 11.5
3 7 Kirill Danilov White Company 1806.4 83.4
4 1 Evgeniy Volodkov White Company 1800.5 0.7
11 4 Ivan Kashitsyn White Company 1720.7 27.6
15 1 Sergey Volkov White Company 1674 21
51 25 Alexey Trekin Men With Swords 1486.3 63.9
58 35 Oleg Kolganov FFC Paladin 1468.1 80.2
63 Alexander Kolesnichenko Mistral 1459
81 14 Alexander Rassadkin White Company 1414.6 27.7
89 172 Oleg Stepanov Tramazzone 1401.3 236.6
106 8 Kirill Glushchenko CounterTime 1370 15.7
128 Kirill Breus Ultima Ratio 1336
130 9 Anton Pshenov Mistral 1334.5 12.5
151 33 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1307.7 62.6
166 60 Sergey Kovalenko Tramazzone 1278.3 74.1
208 49 Alexey Varaksin FFC Paladin 1232.1 60.5
255 84 Leonid Saperkin Tramazzone 1184.1 123.6
262 74 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1176.6 108.8
269 50 Alexander Lavrov Men With Swords 1166.3 83.5
270 Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics 1160.3
279 139 Pavel Dolgorukov Freifechtergilde 1147.6 182.7
310 40 Alexander Kozlov Combative Fencing Association 1113.2 36.1
335 23 Alexey Demin Tramazzone 1081.9 43.3
351 Andrey Travinov Mistral 1060.9
360 53 Sergey Bakumenko FFC Paladin 1052.2 72.4
437 19 Ilia Pribylovskii CounterTime 960.6 33.6
462 Almir Shammasov Le Renard 937.7
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
32 Аnna Solovej Steel 1462.2
100 Аnastasiya Ponomareva Steel 1242.8
104 82 Olga Balenko Steel 1233.9 221.3
141 Yulia Sheina Steel 1157.8
178 Аnastasiya Kuznetsova Freifechtergilde 1040.8
179 Dar'ya Murav'eva CounterTime 1040.8
253 Аlexandra Dolotko FFC Paladin 888.9
306 Elena Slin'ko Steel 754.4