Mutinænsis II

Date
February 16
Country
Italy
City
Modena

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 51 26
Women's Steel Longsword 13 5
Mixed Steel Sabre 39 17
Mixed Steel Single Rapier 31 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Mattia Sut A.S.D. Regia Turris
Sara Turchetto A.S.D. Regia Turris
Stefano Amelotti Accademia I Duellanti
Massimiliano Moscatelli Accademia Romana d'Armi
Manuel Mazzatelli Accademia Romana d'Armi
Matteo D'Uffizi Accademia Romana d'Armi
Andrea Rottigni Accademia Romana d'Armi
Emanuele Fedolfi ASD Majistro Re
Denis Dallari ASD Majistro Re
Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia
Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia
Federico Orlandi ASD Scherma Storica Pavia
Aaron Boscolo HEMA Ravenna
Federico Loda I Bèc del Ruc
Giordano Moreni I Bèc del Ruc
Antonio Simeone La Sala delle Armi
Andrea Migliore La Sala delle Armi
Nicolas Porreca La Sala delle Armi
Andrea Rossi La Sala delle Armi
Jacopo Penso La Sala delle Armi
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere
Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere
Matteo Pia Ordine delle Lame Scaligere
Maurizio Viaro Ordine delle Lame Scaligere
Davide Compri Ordine delle Lame Scaligere
Anna Carnevali Ordine delle Lame Scaligere
Davide Gallo Sala d’Arme del Folle
Michele Zanella Sala d'Arme Achille Marozzo
Nicolò Gamba Sala d'Arme Aquila Gladiatrix
Samuele Ninfali Sala d'Arme Aquila Gladiatrix
Moreno Dei Ricci Sala d'Armi Guardia di Croce
Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce
Stefano Ronaghi Sala d'Armi Guardia di Croce
Matteo Riboldi Sala d'Armi Guardia di Croce
Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce
Davide Mascialino Sala d'Armi Guardia di Croce
Mario Villani Sala d'Armi Guardia di Croce
Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova
Jacopo Queirolo Scherma Storica Genova
Olmo Ciarlo Scherma Storica Genova
Manolo Trivelli Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Stanislao Migliorino Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Guido Gozzi Società d'Arme Major Militia
Flavia Mazzelli Società d'Arme Major Militia
Ginevra Zanol Società d'Arme Major Militia
Sara Di Cola Societa dei Vai
Devis Mari Societa dei Vai

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Pool Jacopo Penso Aaron Boscolo WIN LOSS
1 Pool Stanislao Migliorino Davide Compri LOSS WIN
1 Pool Jacopo Penso Davide Compri WIN LOSS
1 Pool Stanislao Migliorino Aaron Boscolo WIN LOSS
1 Pool Jacopo Penso Stanislao Migliorino WIN LOSS
1 Pool Davide Compri Aaron Boscolo WIN LOSS
2 Pool Nicolas Porreca Alessandro Christiani LOSS WIN
2 Pool Alessandro Christiani Moreno Dei Ricci LOSS WIN
2 Pool Nicolas Porreca Moreno Dei Ricci LOSS WIN
3 Pool Michela D'Orlando Stefano Ronaghi LOSS WIN
3 Pool Andrea Rossi Stefano Ronaghi WIN LOSS
3 Pool Michela D'Orlando Andrea Rossi LOSS WIN
4 Pool Andrea Migliore Denis Dallari WIN LOSS
4 Pool Devis Mari Maurizio Viaro WIN LOSS
4 Pool Andrea Migliore Maurizio Viaro WIN LOSS
4 Pool Devis Mari Denis Dallari WIN LOSS
4 Pool Devis Mari Andrea Migliore LOSS WIN
4 Pool Maurizio Viaro Denis Dallari LOSS WIN
5 Pool Davide Gallo Mattia Sut WIN LOSS
5 Pool Nicolò Gamba Manolo Trivelli WIN LOSS
5 Pool Davide Gallo Manolo Trivelli WIN LOSS
5 Pool Nicolò Gamba Mattia Sut WIN LOSS
5 Pool Davide Gallo Nicolò Gamba LOSS WIN
5 Pool Manolo Trivelli Mattia Sut WIN LOSS
6 Pool Giulio Schifino Jacopo Queirolo WIN LOSS
6 Pool Samuele Ninfali Davide Mascialino WIN LOSS
6 Pool Giulio Schifino Samuele Ninfali WIN LOSS
6 Pool Davide Mascialino Jacopo Queirolo WIN LOSS
6 Pool Giulio Schifino Davide Mascialino WIN LOSS
6 Pool Samuele Ninfali Jacopo Queirolo WIN LOSS
7 Pool Mario Villani Matteo Pia WIN LOSS
7 Pool Michele Zanella Antonio Simeone LOSS WIN
7 Pool Michele Zanella Mario Villani LOSS WIN
7 Pool Antonio Simeone Matteo Pia LOSS WIN
7 Pool Antonio Simeone Mario Villani WIN LOSS
7 Pool Michele Zanella Matteo Pia LOSS WIN
eight Michela D'Orlando Andrea Migliore LOSS WIN
eight Andrea Rossi Devis Mari WIN LOSS
eight Nicolò Gamba Davide Compri WIN LOSS
eight Samuele Ninfali Antonio Simeone WIN LOSS
eight Alessandro Christiani Moreno Dei Ricci LOSS WIN
eight Giulio Schifino Matteo Pia WIN LOSS
eight Davide Gallo Jacopo Penso LOSS WIN
eight Mario Villani Stefano Ronaghi WIN LOSS
fourth Andrea Rossi Andrea Migliore LOSS WIN
fourth Nicolò Gamba Samuele Ninfali WIN LOSS
fourth Giulio Schifino Moreno Dei Ricci LOSS WIN
fourth Jacopo Penso Mario Villani WIN LOSS
semifinals Andrea Migliore Nicolò Gamba WIN LOSS
semifinals Jacopo Penso Moreno Dei Ricci LOSS WIN
final Andrea Migliore Moreno Dei Ricci LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Pool Sara Turchetto Ginevra Zanol WIN LOSS
1 Pool Michela D'Orlando Anna Carnevali WIN LOSS
1 Pool Sara Di Cola Sara Turchetto LOSS WIN
1 Pool Michela D'Orlando Ginevra Zanol WIN LOSS
1 Pool Sara Di Cola Anna Carnevali WIN LOSS
1 Pool Michela D'Orlando Sara Turchetto WIN LOSS
1 Pool Sara Di Cola Ginevra Zanol WIN LOSS
1 Pool Sara Turchetto Anna Carnevali WIN LOSS
1 Pool Michela D'Orlando Sara Di Cola WIN LOSS
1 Pool Anna Carnevali Ginevra Zanol LOSS WIN
semifinals Michela D'Orlando Ginevra Zanol WIN LOSS
semifinals Sara Di Cola Sara Turchetto WIN LOSS
final Michela D'Orlando Sara Di Cola WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
4 Pool Daniele Adami Federico Orlandi WIN LOSS
4 Pool Marco Ferrari Flavia Mazzelli WIN LOSS
4 Pool Federico Orlandi Flavia Mazzelli WIN LOSS
4 Pool Daniele Adami Flavia Mazzelli WIN LOSS
4 Pool Daniele Adami Marco Ferrari WIN LOSS
4 Pool Marco Ferrari Federico Orlandi LOSS WIN
1 Pool Giordano Moreni Guido Gozzi WIN LOSS
1 Pool Giordano Moreni Marco Lena WIN LOSS
1 Pool Stefano Amelotti Marco Lena LOSS WIN
1 Pool Marco Lena Guido Gozzi LOSS WIN
1 Pool Stefano Amelotti Giordano Moreni WIN LOSS
1 Pool Stefano Amelotti Guido Gozzi WIN LOSS
2 Pool Giulio Schifino Denis Dallari WIN LOSS
2 Pool Silvia Giuseppina Manera Jacopo Queirolo LOSS WIN
2 Pool Silvia Giuseppina Manera Denis Dallari LOSS WIN
2 Pool Giulio Schifino Silvia Giuseppina Manera WIN LOSS
2 Pool Giulio Schifino Jacopo Queirolo WIN LOSS
2 Pool Denis Dallari Jacopo Queirolo WIN LOSS
3 Pool Alessandro Christiani Federico Loda WIN LOSS
3 Pool Nicola Melotti Olmo Ciarlo LOSS WIN
3 Pool Massimiliano Moscatelli Federico Loda LOSS WIN
3 Pool Alessandro Christiani Nicola Melotti WIN LOSS
3 Pool Massimiliano Moscatelli Olmo Ciarlo WIN LOSS
3 Pool Nicola Melotti Federico Loda LOSS WIN
3 Pool Massimiliano Moscatelli Alessandro Christiani LOSS WIN
3 Pool Federico Loda Olmo Ciarlo WIN LOSS
3 Pool Massimiliano Moscatelli Nicola Melotti WIN LOSS
3 Pool Alessandro Christiani Olmo Ciarlo WIN LOSS
eight Stefano Amelotti Jacopo Queirolo WIN LOSS
eight Marco Ferrari Federico Orlandi WIN LOSS
eight Giordano Moreni Marco Lena LOSS WIN
eight Massimiliano Moscatelli Federico Loda LOSS WIN
fourth Stefano Amelotti Daniele Adami LOSS WIN
fourth Marco Ferrari Denis Dallari WIN LOSS
fourth Alessandro Christiani Marco Lena WIN LOSS
fourth Giulio Schifino Federico Loda WIN LOSS
semifinals Daniele Adami Marco Ferrari LOSS WIN
semifinals Alessandro Christiani Giulio Schifino LOSS WIN
final Giulio Schifino Marco Ferrari WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
1 Pool Matteo D'Uffizi Federico Orlandi WIN LOSS
1 Pool Marco Ferrari Andrea Rottigni WIN LOSS
1 Pool Matteo D'Uffizi Andrea Rottigni WIN LOSS
1 Pool Marco Ferrari Federico Orlandi WIN LOSS
1 Pool Matteo D'Uffizi Marco Ferrari WIN LOSS
1 Pool Andrea Rottigni Federico Orlandi LOSS WIN
2 Pool Massimiliano Moscatelli Emanuele Fedolfi WIN LOSS
2 Pool Stefano Amelotti Alessandro Christiani WIN LOSS
2 Pool Massimiliano Moscatelli Alessandro Christiani LOSS WIN
2 Pool Stefano Amelotti Emanuele Fedolfi WIN LOSS
2 Pool Massimiliano Moscatelli Stefano Amelotti WIN LOSS
2 Pool Alessandro Christiani Emanuele Fedolfi WIN LOSS
3 Pool Manuel Mazzatelli Samuele Ninfali WIN LOSS
3 Pool Marco Lena Davide Mascialino WIN LOSS
3 Pool Manuel Mazzatelli Davide Mascialino WIN LOSS
3 Pool Samuele Ninfali Marco Lena LOSS WIN
3 Pool Manuel Mazzatelli Marco Lena WIN LOSS
3 Pool Samuele Ninfali Davide Mascialino WIN LOSS
4 Pool Giulio Schifino Giordano Moreni LOSS WIN
4 Pool Nicolò Gamba Matteo Riboldi WIN LOSS
4 Pool Giulio Schifino Matteo Riboldi WIN LOSS
4 Pool Giordano Moreni Nicolò Gamba WIN LOSS
4 Pool Giulio Schifino Nicolò Gamba LOSS WIN
4 Pool Giordano Moreni Matteo Riboldi WIN LOSS
fourth Stefano Amelotti Matteo D'Uffizi LOSS WIN
fourth Massimiliano Moscatelli Nicolò Gamba LOSS WIN
fourth Giordano Moreni Marco Lena WIN LOSS
fourth Alessandro Christiani Manuel Mazzatelli LOSS WIN
semifinals Matteo D'Uffizi Nicolò Gamba WIN LOSS
semifinals Manuel Mazzatelli Giordano Moreni WIN LOSS
final Manuel Mazzatelli Matteo D'Uffizi LOSS WIN