Steel City Open 2019

Date
August 31
Country
United States
State
Pennsylvania
City
Pittsburgh

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 95 16
Mixed Steel Longsword 178 39
Mixed Steel Longsword 45 9
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 48 13
Mixed Steel Sabre 108 24
Mixed Steel Single Rapier 104 22

Fighters in event

NameNationalityClub
Joe de Huarte
Daniel Latham
Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze
AJ Trefney
Matthew Keller
Matthew Maloney
Joseph Zagroba Ars Gladii
Alexander Phan Capital Kunst des Fechtens
Benjamin Cohn Capital Kunst des Fechtens
Joseph Lilly Capital Kunst des Fechtens
Eric Avila Capital Kunst des Fechtens
Frank Zamary Columbus United Fencing Club
Sean Martin Corsair Fencing Club
Christopher Smoot Fenris Kunst Des Fechtens
Joseph Hochadel Gem City Duelists Society
J.J. Conlon Gem City Duelists Society
David Reddy Gem City Duelists Society
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
Pete May Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Lane D'Alessandro L'Arte Della Bellica
Joseph Mooney Maryland Kunst des Fechtens
Jason Thompson Maryland Kunst des Fechtens
Andrew Bakry Maryland Kunst des Fechtens
Andrew Feigel Maryland Kunst des Fechtens
Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens
Michael Gilding Maryland Kunst des Fechtens
Travis Mayott Maryland Kunst des Fechtens
Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild
William Gollatz Men At Arms Martial Arts
Constance Burns New Jersey Kloppfechters
Richard Brautman Nickel City Longsword Academy
Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy
Jacob Kelly Pennsylvania Klopffechters
Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild
Matthew Melonuk Pittsburgh Fighters Guild
Ryan Stump Queen City Sword Guild
John Osborn Royal Arts Fencing Academy
Matthew Dicken Royal Arts Fencing Academy
Cody Green Steel City Historical Fencing
Connor Kicmol Steel City Historical Fencing
Duncan Hewes Steel City Historical Fencing
Nick Bulan Steel City Historical Fencing
Allison Shafer Steel City Historical Fencing
Steven Thomas Steel City Historical Fencing
Wesley Halstead Steel City Historical Fencing
Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing
Cameron Raleigh Steel City Historical Fencing
Eric Jenko Steel City Historical Fencing
Mary McConnell Steel City Historical Fencing
Eric Lose Steel City Historical Fencing
Kasey McClelland Swordwind Historical Swordsmanship
Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre
Joshua Wiest Triangle Sword Guild
Pyrion Astorii Triangle Sword Guild

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round 1 Aidan Witherspoon Frank Zamary LOSS WIN
Round 1 Connor Kemp-Cowell Frank Zamary WIN LOSS
Round 1 Aidan Witherspoon Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Round 1 Frank Zamary Pyrion Astorii WIN LOSS
Round 1 Pyrion Astorii Connor Kemp-Cowell DRAW DRAW
Round 1 Aidan Witherspoon Pyrion Astorii WIN LOSS
Round 1 Frank Zamary Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 1 Pyrion Astorii Joseph Pugnetti DRAW DRAW
Round 1 Joseph Pugnetti Aidan Witherspoon WIN LOSS
Round 1 Connor Kemp-Cowell Joseph Pugnetti DRAW DRAW
Round 1 Travis Mayott Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Christopher Shelton Pete May WIN LOSS
Round 1 Travis Mayott Pete May WIN LOSS
Round 1 Christopher Shelton Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Pete May Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Travis Mayott Piotr Przanowski DRAW DRAW
Round 1 Joseph Hochadel Travis Mayott WIN LOSS
Round 1 Piotr Przanowski Joseph Hochadel WIN LOSS
Round 1 Joseph Hochadel Pete May LOSS WIN
Round 1 Christopher Shelton Joseph Hochadel WIN LOSS
Round 1 John Osborn Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Travis Mayott John Osborn LOSS WIN
Round 1 John Osborn Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Pete May John Osborn LOSS WIN
Round 1 Joseph Hochadel John Osborn DRAW DRAW
Round 1 Joseph Lilly J.J. Conlon WIN LOSS
Round 1 Christopher Smoot J.J. Conlon DRAW DRAW
Round 1 Joseph Lilly Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 Jonathan Paulino J.J. Conlon WIN LOSS
Round 1 Jonathan Paulino Joseph Lilly WIN LOSS
Round 1 Christopher Smoot Jonathan Paulino DRAW DRAW
Round 1 Joseph Lilly Wesley Halstead WIN LOSS
Round 1 Jonathan Paulino Wesley Halstead LOSS WIN
Round 1 Wesley Halstead Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 J.J. Conlon Wesley Halstead WIN LOSS
Round 2 Christopher Shelton Frank Zamary DRAW DRAW
Round 2 Joseph Hochadel Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Christopher Shelton Aidan Witherspoon WIN LOSS
Round 2 Frank Zamary Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Joseph Hochadel Aidan Witherspoon WIN LOSS
Round 2 Christopher Shelton Joseph Lilly WIN LOSS
Round 2 Aidan Witherspoon Frank Zamary WIN LOSS
Round 2 Christopher Shelton Joseph Hochadel WIN LOSS
Round 2 Aidan Witherspoon Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Frank Zamary Joseph Hochadel WIN LOSS
Round 2 Joseph Pugnetti Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 2 Jonathan Paulino Pete May WIN LOSS
Round 2 Travis Mayott Pyrion Astorii DRAW DRAW
Round 2 Piotr Przanowski Pete May WIN LOSS
Round 2 Pyrion Astorii Joseph Pugnetti DRAW DRAW
Round 2 Travis Mayott Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 2 Pyrion Astorii Piotr Przanowski WIN LOSS
Round 2 Pete May Travis Mayott WIN LOSS
Round 2 Joseph Pugnetti Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 2 Piotr Przanowski Travis Mayott WIN LOSS
Round 2 Pyrion Astorii Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 2 Pete May Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 2 Jonathan Paulino Piotr Przanowski WIN LOSS
Round 2 Joseph Pugnetti Travis Mayott LOSS WIN
Round 2 Pyrion Astorii Pete May LOSS WIN
Round 2 Connor Kemp-Cowell Christopher Smoot DRAW DRAW
Round 2 J.J. Conlon John Osborn WIN LOSS
Round 2 Wesley Halstead Connor Kemp-Cowell DRAW DRAW
Round 2 John Osborn Christopher Smoot LOSS WIN
Round 2 Wesley Halstead J.J. Conlon WIN LOSS
Round 2 John Osborn Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Round 2 Wesley Halstead Christopher Smoot WIN LOSS
Round 2 J.J. Conlon Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Round 2 Wesley Halstead John Osborn WIN LOSS
Round 2 J.J. Conlon Christopher Smoot LOSS WIN
Eighth-Finals Connor Kemp-Cowell Travis Mayott LOSS WIN
Eighth-Finals Piotr Przanowski Pete May WIN LOSS
Eighth-Finals Joseph Lilly John Osborn WIN LOSS
Eighth-Finals Jonathan Paulino Pyrion Astorii LOSS WIN
Eighth-Finals Christopher Smoot Joseph Hochadel WIN LOSS
Eighth-Finals J.J. Conlon Wesley Halstead LOSS WIN
Eighth-Finals Joseph Pugnetti Frank Zamary WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Shelton Joseph Pugnetti WIN LOSS
Quarterfinals Travis Mayott Wesley Halstead WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Smoot Piotr Przanowski WIN LOSS
Quarterfinals Pyrion Astorii Joseph Lilly LOSS WIN
Semifinals Christopher Shelton Joseph Lilly WIN LOSS
Semifinals Travis Mayott Christopher Smoot LOSS WIN
Gold Medal Match Christopher Shelton Christopher Smoot LOSS WIN
Consolation Bracket J.J. Conlon Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Consolation Bracket Joseph Hochadel Pete May WIN LOSS
Consolation Bracket Jonathan Paulino John Osborn WIN LOSS
Consolation Bracket J.J. Conlon Wesley Halstead WIN LOSS
Consolation Bracket Joseph Hochadel Piotr Przanowski LOSS WIN
Consolation Bracket Pyrion Astorii Jonathan Paulino LOSS WIN
Consolation Bracket Jonathan Paulino Joseph Pugnetti WIN LOSS
Consolation Bracket J.J. Conlon Piotr Przanowski WIN LOSS
Consolation Semifinals Jonathan Paulino Joseph Lilly LOSS WIN
Consolation Semifinals Travis Mayott J.J. Conlon WIN LOSS
Bronze Medal Match Joseph Lilly Travis Mayott LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round 1 Jonathan Paulino Joshua Wiest WIN LOSS
Round 1 Eric Lose Pete May WIN LOSS
Round 1 Joseph Mooney Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 1 Joshua Wiest Pete May LOSS WIN
Round 1 Eric Lose Joseph Mooney WIN LOSS
Round 1 Pete May Jonathan Paulino DRAW DRAW
Round 1 Joseph Mooney Joshua Wiest LOSS WIN
Round 1 Eric Lose Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 1 Pete May Joseph Mooney WIN LOSS
Round 1 Eric Lose Joshua Wiest LOSS WIN
Round 1 Nick Bulan Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 Lane D'Alessandro David Reddy WIN LOSS
Round 1 Nick Bulan Andrew Bakry DRAW DRAW
Round 1 Christopher Smoot Lane D'Alessandro WIN LOSS
Round 1 David Reddy Andrew Bakry LOSS WIN
Round 1 Lane D'Alessandro Nick Bulan LOSS WIN
Round 1 Andrew Bakry Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 David Reddy Nick Bulan LOSS WIN
Round 1 Lane D'Alessandro Andrew Bakry WIN LOSS
Round 1 David Reddy Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 Christopher Shelton Thomas Kesler DRAW DRAW
Round 1 Matthew Maloney Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Thomas Kesler AJ Trefney WIN LOSS
Round 1 AJ Trefney Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Thomas Kesler Matthew Maloney LOSS WIN
Round 1 AJ Trefney Matthew Maloney DRAW DRAW
Round 1 Matthew Dicken Steven Thomas WIN LOSS
Round 1 Pyrion Astorii Ryan Stump DRAW DRAW
Round 1 Andrew Feigel Steven Thomas LOSS WIN
Round 1 Ryan Stump Matthew Dicken WIN LOSS
Round 1 Andrew Feigel Pyrion Astorii LOSS WIN
Round 1 Ryan Stump Steven Thomas DRAW DRAW
Round 1 Andrew Feigel Matthew Dicken LOSS WIN
Round 1 Pyrion Astorii Steven Thomas LOSS WIN
Round 1 Andrew Feigel Ryan Stump LOSS WIN
Round 1 Pyrion Astorii Matthew Dicken WIN LOSS
Round 1 J.J. Conlon Eric Avila WIN LOSS
Round 1 Eric Jenko Joseph Zagroba DRAW DRAW
Round 1 J.J. Conlon Duncan Hewes WIN LOSS
Round 1 Eric Jenko Eric Avila WIN LOSS
Round 1 Joseph Zagroba Duncan Hewes LOSS WIN
Round 1 Eric Jenko J.J. Conlon DRAW DRAW
Round 1 Duncan Hewes Eric Avila WIN LOSS
Round 1 J.J. Conlon Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 1 Eric Jenko Duncan Hewes LOSS WIN
Round 1 Eric Avila Joseph Zagroba LOSS WIN
Round 1 Constance Burns John Osborn LOSS WIN
Round 1 Benjamin Cohn Cody Green LOSS WIN
Round 1 John Osborn Matthew Melonuk WIN LOSS
Round 1 Constance Burns Cody Green DRAW DRAW
Round 1 Benjamin Cohn Matthew Melonuk LOSS WIN
Round 1 John Osborn Cody Green WIN LOSS
Round 1 Matthew Melonuk Constance Burns LOSS WIN
Round 1 John Osborn Benjamin Cohn WIN LOSS
Round 1 Matthew Melonuk Cody Green WIN LOSS
Round 1 Constance Burns Benjamin Cohn WIN LOSS
Round 1 Wesley Halstead Joseph Hochadel LOSS WIN
Round 1 Matthew Keller Joseph Hochadel DRAW DRAW
Round 1 Jason Thompson Matthew Keller LOSS WIN
Round 1 Wesley Halstead Matthew Keller DRAW DRAW
Round 1 Jason Thompson Joseph Hochadel LOSS WIN
Round 1 Wesley Halstead Jason Thompson WIN LOSS
Round 1 Joseph Hochadel Jacob Kelly WIN LOSS
Round 1 Jacob Kelly Matthew Keller WIN LOSS
Round 1 Wesley Halstead Jacob Kelly WIN LOSS
Round 1 Jason Thompson Jacob Kelly LOSS WIN
Round 1 Sean Martin Aidan Witherspoon LOSS WIN
Round 1 Cameron Raleigh Sean Martin DRAW DRAW
Round 1 Aidan Witherspoon Cameron Raleigh DRAW DRAW
Round 1 Kasey McClelland Cameron Raleigh LOSS WIN
Round 1 Sean Martin Kasey McClelland LOSS WIN
Round 1 Aidan Witherspoon Kasey McClelland LOSS WIN
Round 1 Joe de Huarte Aidan Witherspoon LOSS WIN
Round 1 Kasey McClelland Joe de Huarte WIN LOSS
Round 1 Joe de Huarte Sean Martin DRAW DRAW
Round 1 Cameron Raleigh Joe de Huarte WIN LOSS
Round 2 Christopher Smoot Constance Burns WIN LOSS
Round 2 Joe de Huarte Pete May LOSS WIN
Round 2 Matthew Dicken Eric Avila WIN LOSS
Round 2 Joe de Huarte Christopher Smoot LOSS WIN
Round 2 Constance Burns Eric Avila WIN LOSS
Round 2 Pete May Matthew Dicken DRAW DRAW
Round 2 Christopher Smoot Eric Avila WIN LOSS
Round 2 Joe de Huarte Matthew Dicken LOSS WIN
Round 2 Constance Burns Pete May DRAW DRAW
Round 2 Christopher Smoot Matthew Dicken DRAW DRAW
Round 2 Pete May Eric Avila DRAW DRAW
Round 2 Joe de Huarte Constance Burns LOSS WIN
Round 2 Christopher Smoot Pete May DRAW DRAW
Round 2 Constance Burns Matthew Dicken DRAW DRAW
Round 2 Joe de Huarte Eric Avila LOSS WIN
Round 2 J.J. Conlon Matthew Melonuk WIN LOSS
Round 2 Joshua Wiest Lane D'Alessandro LOSS WIN
Round 2 J.J. Conlon Andrew Feigel WIN LOSS
Round 2 Matthew Melonuk Lane D'Alessandro WIN LOSS
Round 2 Joshua Wiest Andrew Feigel WIN LOSS
Round 2 J.J. Conlon Lane D'Alessandro WIN LOSS
Round 2 Matthew Melonuk Andrew Feigel LOSS WIN
Round 2 J.J. Conlon Joshua Wiest LOSS WIN
Round 2 Lane D'Alessandro Andrew Feigel WIN LOSS
Round 2 Matthew Melonuk Joshua Wiest LOSS WIN
Round 2 John Osborn Eric Lose WIN LOSS
Round 2 Duncan Hewes Aidan Witherspoon LOSS WIN
Round 2 John Osborn David Reddy WIN LOSS
Round 2 Eric Lose Aidan Witherspoon DRAW DRAW
Round 2 Duncan Hewes David Reddy LOSS WIN
Round 2 John Osborn Aidan Witherspoon DRAW DRAW
Round 2 Duncan Hewes John Osborn LOSS WIN
Round 2 Aidan Witherspoon David Reddy WIN LOSS
Round 2 Nick Bulan Joseph Hochadel WIN LOSS
Round 2 AJ Trefney Ryan Stump WIN LOSS
Round 2 Joseph Hochadel Eric Jenko LOSS WIN
Round 2 Ryan Stump Nick Bulan WIN LOSS
Round 2 AJ Trefney Eric Jenko DRAW DRAW
Round 2 Joseph Hochadel Ryan Stump DRAW DRAW
Round 2 Eric Jenko Nick Bulan LOSS WIN
Round 2 Joseph Hochadel AJ Trefney LOSS WIN
Round 2 Eric Jenko Ryan Stump LOSS WIN
Round 2 Nick Bulan AJ Trefney DRAW DRAW
Round 2 Wesley Halstead Kasey McClelland LOSS WIN
Round 2 Thomas Kesler Andrew Bakry DRAW DRAW
Round 2 Benjamin Cohn Kasey McClelland LOSS WIN
Round 2 Thomas Kesler Wesley Halstead LOSS WIN
Round 2 Benjamin Cohn Andrew Bakry LOSS WIN
Round 2 Kasey McClelland Thomas Kesler LOSS WIN
Round 2 Benjamin Cohn Wesley Halstead LOSS WIN
Round 2 Andrew Bakry Kasey McClelland WIN LOSS
Round 2 Benjamin Cohn Thomas Kesler DRAW DRAW
Round 2 Wesley Halstead Andrew Bakry LOSS WIN
Round 2 Jonathan Paulino Steven Thomas WIN LOSS
Round 2 Matthew Maloney Cameron Raleigh DRAW DRAW
Round 2 Joseph Zagroba Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 2 Steven Thomas Cameron Raleigh WIN LOSS
Round 2 Matthew Maloney Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 2 Cameron Raleigh Jonathan Paulino LOSS WIN
Round 2 Steven Thomas Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 2 Matthew Maloney Jonathan Paulino DRAW DRAW
Round 2 Cameron Raleigh Joseph Zagroba LOSS WIN
Round 2 Matthew Maloney Steven Thomas DRAW DRAW
Round 2 Jacob Kelly Christopher Shelton LOSS WIN
Round 2 Pyrion Astorii Joseph Mooney WIN LOSS
Round 2 Sean Martin Cody Green DRAW DRAW
Round 2 Joseph Mooney Jacob Kelly LOSS WIN
Round 2 Christopher Shelton Sean Martin WIN LOSS
Round 2 Cody Green Pyrion Astorii LOSS WIN
Round 2 Jacob Kelly Sean Martin LOSS WIN
Round 2 Joseph Mooney Cody Green LOSS WIN
Round 2 Christopher Shelton Pyrion Astorii WIN LOSS
Round 2 Cody Green Jacob Kelly LOSS WIN
Round 2 Sean Martin Pyrion Astorii LOSS WIN
Round 2 Joseph Mooney Christopher Shelton LOSS WIN
Round 2 Jacob Kelly Pyrion Astorii LOSS WIN
Round 2 Cody Green Christopher Shelton LOSS WIN
Round 2 Sean Martin Joseph Mooney WIN LOSS
Elimination Bracket Matthew Maloney Steven Thomas WIN LOSS
Elimination Bracket Pete May Matthew Melonuk WIN LOSS
Elimination Bracket Lane D'Alessandro Kasey McClelland LOSS WIN
Elimination Bracket Nick Bulan Jacob Kelly WIN LOSS
Elimination Bracket AJ Trefney Matthew Dicken LOSS WIN
Elimination Bracket Constance Burns Joseph Hochadel LOSS WIN
Elimination Bracket Andrew Bakry Thomas Kesler LOSS WIN
Elimination Bracket Joshua Wiest Ryan Stump LOSS WIN
Eighth-Finals Ryan Stump J.J. Conlon LOSS WIN
Eighth-Finals Christopher Smoot Thomas Kesler WIN LOSS
Eighth-Finals Joseph Hochadel John Osborn WIN LOSS
Eighth-Finals Matthew Dicken Jonathan Paulino LOSS WIN
Eighth-Finals Nick Bulan Christopher Shelton LOSS WIN
Eighth-Finals Kasey McClelland Pyrion Astorii LOSS WIN
Eighth-Finals Wesley Halstead Pete May LOSS WIN
Eighth-Finals Matthew Maloney Aidan Witherspoon LOSS WIN
Quarterfinals J.J. Conlon Aidan Witherspoon WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Smoot Pete May WIN LOSS
Quarterfinals Pyrion Astorii Joseph Hochadel WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Shelton Jonathan Paulino LOSS WIN
Semifinals Jonathan Paulino J.J. Conlon WIN LOSS
Semifinals Christopher Smoot Pyrion Astorii LOSS WIN
Gold Medal Match Jonathan Paulino Pyrion Astorii WIN LOSS
Bronze Medal Match J.J. Conlon Christopher Smoot WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Mary McConnell Matthew Melonuk DRAW DRAW
Pool Set 1 Cameron Raleigh Joseph Mooney WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Phan Matthew Maloney LOSS WIN
Pool Set 1 Allison Shafer William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Melonuk Cameron Raleigh LOSS WIN
Pool Set 1 Mary McConnell Alexander Phan LOSS WIN
Pool Set 1 Allison Shafer Joseph Mooney LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Maloney William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Phan Cameron Raleigh WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Melonuk Allison Shafer WIN LOSS
Pool Set 1 Mary McConnell Matthew Maloney LOSS WIN
Pool Set 1 Joseph Mooney William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Phan Allison Shafer LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Maloney Cameron Raleigh WIN LOSS
Pool Set 1 Joseph Mooney Matthew Melonuk LOSS WIN
Pool Set 1 Mary McConnell William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Maloney Allison Shafer WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Phan Joseph Mooney DRAW DRAW
Pool Set 1 Cameron Raleigh Mary McConnell WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Melonuk William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Joseph Mooney Matthew Maloney WIN LOSS
Pool Set 1 Mary McConnell Allison Shafer WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Melonuk Alexander Phan LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Raleigh William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Mary McConnell Joseph Mooney DRAW DRAW
Pool Set 1 Matthew Maloney Matthew Melonuk WIN LOSS
Pool Set 1 Allison Shafer Cameron Raleigh LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Phan William Gollatz WIN LOSS
Pool Set 1 Joe de Huarte Alexander Phan LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Raleigh Joe de Huarte LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Melonuk Joe de Huarte WIN LOSS
Pool Set 1 Mary McConnell Joe de Huarte DRAW DRAW
Pool Set 1 William Gollatz Joe de Huarte LOSS WIN
Pool Set 1 Joe de Huarte Joseph Mooney DRAW DRAW
Pool Set 1 Matthew Maloney Joe de Huarte WIN LOSS
Pool Set 1 Allison Shafer Joe de Huarte DRAW DRAW
Eighth-Finals Joe de Huarte William Gollatz WIN LOSS
Quarterfinals Matthew Maloney Joe de Huarte WIN LOSS
Quarterfinals Alexander Phan Allison Shafer LOSS WIN
Quarterfinals Mary McConnell Cameron Raleigh LOSS WIN
Quarterfinals Joseph Mooney Matthew Melonuk LOSS WIN
Semifinals Matthew Maloney Matthew Melonuk WIN LOSS
Semifinals Allison Shafer Cameron Raleigh LOSS WIN
Gold Medal Match Matthew Maloney Cameron Raleigh WIN LOSS
Bronze Medal Match Allison Shafer Matthew Melonuk LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round 1 Christopher Shelton John Osborn WIN LOSS
Round 1 Joshua Wiest Joseph Lilly WIN LOSS
Round 1 Cody Green Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Joseph Lilly John Osborn WIN LOSS
Round 1 Cody Green Joshua Wiest LOSS WIN
Round 1 Joseph Lilly Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Cody Green John Osborn LOSS WIN
Round 1 Joshua Wiest Christopher Shelton WIN LOSS
Round 1 Cody Green Joseph Lilly LOSS WIN
Round 1 John Osborn Joshua Wiest LOSS WIN
Round 1 Sean Martin Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Constance Burns Sean Martin LOSS WIN
Round 1 Piotr Przanowski Constance Burns WIN LOSS
Round 1 Constance Burns Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 Sean Martin Christopher Smoot LOSS WIN
Round 1 Christopher Smoot Piotr Przanowski DRAW DRAW
Round 1 Nick Bulan Kasey McClelland WIN LOSS
Round 1 Matthew Dicken Andrew Bakry DRAW DRAW
Round 1 Kasey McClelland Matthew Dicken DRAW DRAW
Round 1 Andrew Bakry Kasey McClelland DRAW DRAW
Round 1 Andrew Bakry Nick Bulan WIN LOSS
Round 1 Matthew Dicken Nick Bulan LOSS WIN
Round 2 Joseph Lilly Joshua Wiest LOSS WIN
Round 2 Andrew Bakry John Osborn DRAW DRAW
Round 2 Joseph Lilly Andrew Bakry DRAW DRAW
Round 2 John Osborn Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Joshua Wiest John Osborn WIN LOSS
Round 2 Andrew Bakry Joshua Wiest LOSS WIN
Round 2 Piotr Przanowski Nick Bulan WIN LOSS
Round 2 Cody Green Matthew Dicken DRAW DRAW
Round 2 Nick Bulan Cody Green WIN LOSS
Round 2 Matthew Dicken Nick Bulan DRAW DRAW
Round 2 Piotr Przanowski Matthew Dicken WIN LOSS
Round 2 Cody Green Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 2 Christopher Shelton Christopher Smoot WIN LOSS
Round 2 Sean Martin Kasey McClelland WIN LOSS
Round 2 Christopher Shelton Sean Martin WIN LOSS
Round 2 Kasey McClelland Christopher Shelton WIN LOSS
Round 2 Christopher Smoot Kasey McClelland LOSS WIN
Round 2 Sean Martin Christopher Smoot LOSS WIN
Quarterfinals Piotr Przanowski Sean Martin WIN LOSS
Quarterfinals Nick Bulan Joshua Wiest LOSS WIN
Quarterfinals Kasey McClelland Christopher Shelton LOSS WIN
Quarterfinals Christopher Smoot Joseph Lilly WIN LOSS
Semifinals Piotr Przanowski Christopher Smoot WIN LOSS
Semifinals Joshua Wiest Christopher Shelton WIN LOSS
Gold Medal Match Piotr Przanowski Joshua Wiest WIN LOSS
Bronze Medal Match Christopher Smoot Christopher Shelton LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round 1 Joshua Wiest Sean Martin WIN LOSS
Round 1 Cody Green Joshua Wiest WIN LOSS
Round 1 Sean Martin Cody Green WIN LOSS
Round 1 Christopher Smoot Sean Martin WIN LOSS
Round 1 Cody Green Christopher Smoot DRAW DRAW
Round 1 Joshua Wiest Christopher Smoot WIN LOSS
Round 1 Thomas Kesler Sean Martin DRAW DRAW
Round 1 Christopher Smoot Thomas Kesler WIN LOSS
Round 1 Joshua Wiest Thomas Kesler WIN LOSS
Round 1 Cody Green Thomas Kesler WIN LOSS
Round 1 Joseph Pugnetti Michael Gilding WIN LOSS
Round 1 Kasey McClelland Joseph Pugnetti DRAW DRAW
Round 1 Joseph Zagroba Kasey McClelland LOSS WIN
Round 1 Michael Gilding Kasey McClelland WIN LOSS
Round 1 Joseph Zagroba Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 1 Michael Gilding Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 1 Joseph Pugnetti Eric Avila WIN LOSS
Round 1 Eric Avila Kasey McClelland LOSS WIN
Round 1 Michael Gilding Eric Avila WIN LOSS
Round 1 Joseph Zagroba Eric Avila LOSS WIN
Round 1 John Osborn Noah Hanssen LOSS WIN
Round 1 Nick Bulan John Osborn DRAW DRAW
Round 1 Noah Hanssen Nick Bulan WIN LOSS
Round 1 Nick Bulan Constance Burns WIN LOSS
Round 1 Noah Hanssen Constance Burns WIN LOSS
Round 1 John Osborn Constance Burns DRAW DRAW
Round 1 David Reddy John Osborn WIN LOSS
Round 1 Constance Burns David Reddy LOSS WIN
Round 1 Noah Hanssen David Reddy DRAW DRAW
Round 1 Nick Bulan David Reddy WIN LOSS
Round 1 Piotr Przanowski Joseph Hochadel LOSS WIN
Round 1 Christopher Shelton Piotr Przanowski DRAW DRAW
Round 1 Joseph Hochadel Christopher Shelton WIN LOSS
Round 1 Anonymous fighter Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Richard Brautman Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Anonymous fighter Richard Brautman DRAW DRAW
Round 1 Joseph Hochadel Richard Brautman WIN LOSS
Round 1 Piotr Przanowski Anonymous fighter DRAW DRAW
Round 1 Richard Brautman Christopher Shelton WIN LOSS
Round 1 Anonymous fighter Joseph Hochadel WIN LOSS
Round 1 Robert N. Smith J.J. Conlon DRAW DRAW
Round 1 Joseph Lilly Robert N. Smith WIN LOSS
Round 1 J.J. Conlon Joseph Lilly DRAW DRAW
Round 1 Connor Kicmol Robert N. Smith LOSS WIN
Round 1 Joseph Lilly Connor Kicmol WIN LOSS
Round 1 Connor Kicmol J.J. Conlon LOSS WIN
Round 2 Michael Gilding Robert N. Smith DRAW DRAW
Round 2 Thomas Kesler Nick Bulan WIN LOSS
Round 2 Christopher Shelton Michael Gilding LOSS WIN
Round 2 Nick Bulan Robert N. Smith DRAW DRAW
Round 2 Christopher Shelton Thomas Kesler LOSS WIN
Round 2 Nick Bulan Michael Gilding LOSS WIN
Round 2 Christopher Shelton Robert N. Smith LOSS WIN
Round 2 Thomas Kesler Michael Gilding DRAW DRAW
Round 2 Christopher Shelton Nick Bulan LOSS WIN
Round 2 Thomas Kesler Robert N. Smith LOSS WIN
Round 2 David Reddy Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 2 Piotr Przanowski John Osborn DRAW DRAW
Round 2 Connor Kicmol Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 2 Piotr Przanowski David Reddy WIN LOSS
Round 2 Connor Kicmol John Osborn LOSS WIN
Round 2 Joseph Pugnetti Piotr Przanowski DRAW DRAW
Round 2 Connor Kicmol David Reddy LOSS WIN
Round 2 John Osborn Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 2 Connor Kicmol Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 2 David Reddy John Osborn LOSS WIN
Round 2 J.J. Conlon Noah Hanssen LOSS WIN
Round 2 Cody Green Eric Avila WIN LOSS
Round 2 Noah Hanssen Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 2 Cody Green J.J. Conlon LOSS WIN
Round 2 Eric Avila Joseph Zagroba LOSS WIN
Round 2 Cody Green Noah Hanssen LOSS WIN
Round 2 J.J. Conlon Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 2 Eric Avila Noah Hanssen LOSS WIN
Round 2 Joseph Zagroba Cody Green LOSS WIN
Round 2 J.J. Conlon Eric Avila WIN LOSS
Round 2 Joseph Hochadel Joshua Wiest DRAW DRAW
Round 2 Kasey McClelland Anonymous fighter WIN LOSS
Round 2 Constance Burns Joshua Wiest LOSS WIN
Round 2 Joseph Hochadel Kasey McClelland WIN LOSS
Round 2 Constance Burns Anonymous fighter LOSS WIN
Round 2 Kasey McClelland Joshua Wiest LOSS WIN
Round 2 Joseph Hochadel Constance Burns DRAW DRAW
Round 2 Anonymous fighter Joshua Wiest WIN LOSS
Round 2 Constance Burns Kasey McClelland WIN LOSS
Round 2 Joseph Hochadel Anonymous fighter WIN LOSS
Round 2 Christopher Smoot Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Richard Brautman Sean Martin LOSS WIN
Round 2 Christopher Smoot Sean Martin LOSS WIN
Round 2 Richard Brautman Christopher Smoot DRAW DRAW
Round 2 Joseph Lilly Richard Brautman WIN LOSS
Round 2 Sean Martin Joseph Lilly DRAW DRAW
Eighth-Finals Thomas Kesler Noah Hanssen WIN LOSS
Eighth-Finals Joseph Pugnetti David Reddy WIN LOSS
Eighth-Finals Nick Bulan Joseph Lilly LOSS WIN
Eighth-Finals Michael Gilding Anonymous fighter WIN LOSS
Eighth-Finals Joseph Hochadel John Osborn WIN LOSS
Eighth-Finals Sean Martin Cody Green WIN LOSS
Eighth-Finals Joshua Wiest Piotr Przanowski LOSS WIN
Eighth-Finals Robert N. Smith J.J. Conlon WIN LOSS
Quarterfinals Thomas Kesler Robert N. Smith LOSS WIN
Quarterfinals Joseph Pugnetti Piotr Przanowski LOSS WIN
Quarterfinals Joseph Lilly Sean Martin LOSS WIN
Quarterfinals Joseph Hochadel Michael Gilding LOSS WIN
Semifinals Michael Gilding Robert N. Smith LOSS WIN
Semifinals Piotr Przanowski Sean Martin WIN LOSS
Gold Medal Match Robert N. Smith Piotr Przanowski LOSS WIN
Bronze Medal Match Michael Gilding Sean Martin LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round 1 Michael Gilding Christopher Shelton WIN LOSS
Round 1 Benjamin Cohn Thomas Kesler LOSS WIN
Round 1 Michael Gilding Joshua Wiest WIN LOSS
Round 1 Benjamin Cohn Christopher Shelton LOSS WIN
Round 1 Thomas Kesler Joshua Wiest WIN LOSS
Round 1 Michael Gilding Thomas Kesler WIN LOSS
Round 1 Christopher Shelton Joshua Wiest WIN LOSS
Round 1 Benjamin Cohn Michael Gilding LOSS WIN
Round 1 Christopher Shelton Thomas Kesler DRAW DRAW
Round 1 Benjamin Cohn Joshua Wiest LOSS WIN
Round 1 Joseph Pugnetti Christopher Smoot WIN LOSS
Round 1 AJ Trefney John Osborn LOSS WIN
Round 1 Noah Hanssen Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 1 AJ Trefney Christopher Smoot WIN LOSS
Round 1 John Osborn Noah Hanssen WIN LOSS
Round 1 Joseph Pugnetti John Osborn WIN LOSS
Round 1 Christopher Smoot Noah Hanssen WIN LOSS
Round 1 AJ Trefney Joseph Pugnetti DRAW DRAW
Round 1 Christopher Smoot John Osborn WIN LOSS
Round 1 AJ Trefney Noah Hanssen DRAW DRAW
Round 1 Cody Green Andrew Feigel LOSS WIN
Round 1 Daniel Latham Joseph Lilly LOSS WIN
Round 1 Andrew Feigel Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Joseph Zagroba Daniel Latham WIN LOSS
Round 1 Joseph Lilly Cody Green WIN LOSS
Round 1 Daniel Latham Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Andrew Feigel Joseph Lilly LOSS WIN
Round 1 Joseph Zagroba Cody Green LOSS WIN
Round 1 Piotr Przanowski Joseph Lilly DRAW DRAW
Round 1 Daniel Latham Cody Green DRAW DRAW
Round 1 Andrew Feigel Joseph Zagroba DRAW DRAW
Round 1 Joseph Zagroba Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 1 Kasey McClelland Matthew Keller DRAW DRAW
Round 1 Nick Bulan Aidan Witherspoon WIN LOSS
Round 1 Travis Mayott Kasey McClelland WIN LOSS
Round 1 Nick Bulan Constance Burns WIN LOSS
Round 1 Matthew Keller Aidan Witherspoon LOSS WIN
Round 1 Travis Mayott Nick Bulan WIN LOSS
Round 1 Aidan Witherspoon Kasey McClelland LOSS WIN
Round 1 Constance Burns Matthew Keller LOSS WIN
Round 1 Aidan Witherspoon Travis Mayott DRAW DRAW
Round 1 Matthew Keller Nick Bulan LOSS WIN
Round 1 Constance Burns Kasey McClelland LOSS WIN
Round 1 Travis Mayott Constance Burns WIN LOSS
Eighth-Finals Daniel Latham Travis Mayott LOSS WIN
Eighth-Finals Joseph Lilly Cody Green WIN LOSS
Eighth-Finals Michael Gilding Constance Burns WIN LOSS
Eighth-Finals Nick Bulan Joseph Pugnetti LOSS WIN
Eighth-Finals Piotr Przanowski Thomas Kesler WIN LOSS
Eighth-Finals Noah Hanssen Christopher Smoot LOSS WIN
Eighth-Finals John Osborn Christopher Shelton WIN LOSS
Eighth-Finals AJ Trefney Matthew Keller LOSS WIN
Quarterfinals Travis Mayott Matthew Keller WIN LOSS
Quarterfinals Joseph Lilly John Osborn WIN LOSS
Quarterfinals Michael Gilding Christopher Smoot WIN LOSS
Quarterfinals Piotr Przanowski Joseph Pugnetti LOSS WIN
Semifinals Joseph Pugnetti Travis Mayott WIN LOSS
Semifinals Michael Gilding Joseph Lilly LOSS WIN
Gold Medal Match Joseph Pugnetti Joseph Lilly WIN LOSS
Bronze Medal Match Michael Gilding Travis Mayott LOSS WIN
Round 2 Cody Green Travis Mayott LOSS WIN
Round 2 Thomas Kesler Daniel Latham DRAW DRAW
Round 2 AJ Trefney Travis Mayott LOSS WIN
Round 2 Cody Green Daniel Latham LOSS WIN
Round 2 Thomas Kesler AJ Trefney LOSS WIN
Round 2 Travis Mayott Thomas Kesler WIN LOSS
Round 2 Cody Green AJ Trefney LOSS WIN
Round 2 Travis Mayott Daniel Latham WIN LOSS
Round 2 Cody Green Thomas Kesler DRAW DRAW
Round 2 AJ Trefney Daniel Latham WIN LOSS
Round 2 Michael Gilding Nick Bulan WIN LOSS
Round 2 Aidan Witherspoon Christopher Smoot LOSS WIN
Round 2 Michael Gilding Joshua Wiest WIN LOSS
Round 2 Nick Bulan Aidan Witherspoon DRAW DRAW
Round 2 Christopher Smoot Joshua Wiest WIN LOSS
Round 2 Michael Gilding Christopher Smoot LOSS WIN
Round 2 Nick Bulan Joshua Wiest WIN LOSS
Round 2 Michael Gilding Aidan Witherspoon WIN LOSS
Round 2 Nick Bulan Christopher Smoot DRAW DRAW
Round 2 Joshua Wiest Aidan Witherspoon LOSS WIN
Round 2 Andrew Feigel Constance Burns LOSS WIN
Round 2 Kasey McClelland Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Andrew Feigel Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 2 Kasey McClelland Noah Hanssen LOSS WIN
Round 2 Constance Burns Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Kasey McClelland Joseph Pugnetti LOSS WIN
Round 2 Andrew Feigel Joseph Lilly LOSS WIN
Round 2 Constance Burns Noah Hanssen LOSS WIN
Round 2 Joseph Lilly Joseph Pugnetti WIN LOSS
Round 2 Constance Burns Kasey McClelland WIN LOSS
Round 2 Noah Hanssen Andrew Feigel WIN LOSS
Round 2 Joseph Pugnetti Noah Hanssen WIN LOSS
Round 2 Benjamin Cohn Matthew Keller LOSS WIN
Round 2 John Osborn Christopher Shelton DRAW DRAW
Round 2 Matthew Keller Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 2 John Osborn Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 2 Benjamin Cohn Christopher Shelton LOSS WIN
Round 2 John Osborn Piotr Przanowski LOSS WIN
Round 2 Matthew Keller Christopher Shelton LOSS WIN
Round 2 Benjamin Cohn Joseph Zagroba LOSS WIN
Round 2 Piotr Przanowski Christopher Shelton DRAW DRAW
Round 2 Benjamin Cohn John Osborn LOSS WIN
Round 2 Matthew Keller Joseph Zagroba WIN LOSS
Round 2 Piotr Przanowski Joseph Zagroba WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Steel City Open 2019

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
40 107 Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild 1760 148.3
138 16 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1624 9.9
144 30 Travis Mayott Maryland Kunst des Fechtens 1615.8 23.6
157 33 Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze 1607.1 34
158 105 Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club 1607 74.3
185 37 Frank Zamary Columbus United Fencing Club 1581.2 30
187 154 Christopher Smoot Fenris Kunst Des Fechtens 1580.1 80.6
221 25 Joseph Lilly Capital Kunst des Fechtens 1562.2 22.4
311 161 J.J. Conlon Gem City Duelists Society 1516.2 71.1
321 3 Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre 1512.9 3.3
338 Matthew Maloney N/A 1502.1
376 Pyrion Astorii Triangle Sword Guild 1485.1
383 325 Matthew Dicken Royal Arts Fencing Academy 1482.8 108.7
403 7 Steven Thomas Steel City Historical Fencing 1475.2 3
473 17 Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild 1446.7 7.2
487 77 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 1439.8 25.5
532 254 Joseph Hochadel Gem City Duelists Society 1423.8 68.4
541 122 Pete May Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club 1421.4 34
543 87 Wesley Halstead Steel City Historical Fencing 1420.5 23.9
594 55 Joshua Wiest Triangle Sword Guild 1407.1 14.4
673 830 Ryan Stump Queen City Sword Guild 1387.6 205.4
729 80 Nick Bulan Steel City Historical Fencing 1372.2 24.5
845 25 Jacob Kelly Pennsylvania Klopffechters 1338.5 6.7
966 115 Constance Burns New Jersey Kloppfechters 1305.8 31.5
982 12 Lane D'Alessandro L'Arte Della Bellica 1302.1 0.1
1104 Cameron Raleigh Steel City Historical Fencing 1270.5
1107 AJ Trefney N/A 1270.1
1177 57 Sean Martin Corsair Fencing Club 1253.3 14.3
1257 82 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1237.3 22
1283 907 Kasey McClelland Swordwind Historical Swordsmanship 1231.8 190
1317 380 Duncan Hewes Steel City Historical Fencing 1224.5 86.4
1352 Matthew Melonuk Pittsburgh Fighters Guild 1215.3
1400 Eric Lose Steel City Historical Fencing 1205.9
1622 Eric Jenko Steel City Historical Fencing 1159.7
1700 420 Cody Green Steel City Historical Fencing 1146.4 90.2
1796 101 Eric Avila Capital Kunst des Fechtens 1128.5 26.3
1799 601 Matthew Keller N/A 1126.9 132.2
1814 65 Joseph Zagroba Ars Gladii 1124.5 19.1
1915 Alexander Phan Capital Kunst des Fechtens 1102.4
2119 67 Andrew Feigel Maryland Kunst des Fechtens 1060.9 9.1
2137 842 Andrew Bakry Maryland Kunst des Fechtens 1057.5 177
2145 Joseph Mooney Maryland Kunst des Fechtens 1056.3
2278 Mary McConnell Steel City Historical Fencing 1027.1
2310 Joe de Huarte N/A 1019
2376 190 David Reddy Gem City Duelists Society 1004.4 40.7
2675 435 Allison Shafer Steel City Historical Fencing 949.8 103.3
3119 Jason Thompson Maryland Kunst des Fechtens 855.9
3289 Benjamin Cohn Capital Kunst des Fechtens 810.3
3444 279 William Gollatz Men At Arms Martial Arts 754 78.4