HEMA Turnaj Digladioru 2020

Date
February 8
Country
Czech Republic
City
Prague

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 147 42
Women's Steel Longsword 3 3
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 42 12

Fighters in event

NameNationalityClub
David Jandečka
Ondřej Herčík Bratislavský šermiarsky spolok
Dalibor Borek Belfín Digladior
David Novák Digladior
Tomáš Votruba Digladior
Nick Zelenka Digladior
Kryštof Polanský Digladior
Honza Prokeš Digladior Plzeň
Jaroslav Čechura Digladior Plzeň
Aleš Kosán Digladior Plzeň
Daniel Dolejš Digladior Plzeň
Zuzana Čermakova-Lukšova Dobrovolný Šerm
Zdeněk Hruška Dobrovolný Šerm
Karel Dobiáš Dobrovolný Šerm
Jan Stetina Dobrovolný Šerm
Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha
Martin Vrabec HELOPS
Petr Erlebach HELOPS
Filip Crnčević Lanistae liberi Pragenses
Michal Vokoun Lanistae liberi Pragenses
Pavel Šilhánek Pardubický spolek šermířský
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Viktor Kliment Rotyka
Josef Paul Rotyka
Antonín Zajíček Rotyka
Lukáš Jogl SHŠ Krkavci
Petr Vincena SHŠ Krkavci
Václav Sokol SHŠ Krkavci
Karel Murgaš SHŠ Krkavci
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Václav Pekárek Škola šermu Paridon
Martin Belcredi Vlček Škola šermu Paridon
Kamil Kazelle Škola šermu Paridon
Jindrich Pekarek Škola šermu Paridon
Rudolf Tkáč Sportovní šerm Tábor
Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor
Theresa Beckert Schwertspiel Dresden
Peter Naake Schwertspiel Dresden
Markus Köhler Schwertspiel Dresden
Mikhail Bakir FFC Paladin
Svetozár Sádecký Bratislavský šermiarsky spolok
Mariana Drozdová Bratislavský šermiarsky spolok
Maroš Korman Bratislavský šermiarsky spolok
Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok
Maroš Lacinák Cech Terra de Selinan
Peter Kmec Trnavský Šermiarsky Cech

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Tomáš Votruba Honza Prokeš LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Tomáš Votruba WIN LOSS
Pool 1 Zuzana Čermakova-Lukšova Tomáš Votruba WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Tomáš Votruba WIN LOSS
Pool 1 Pavel Dostál Tomáš Votruba WIN LOSS
Pool 1 Honza Prokeš Petr Vincena LOSS WIN
Pool 1 Zuzana Čermakova-Lukšova Honza Prokeš LOSS WIN
Pool 1 Honza Prokeš Petr Paščenko LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Honza Prokeš WIN LOSS
Pool 1 Zuzana Čermakova-Lukšova Petr Vincena LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Petr Paščenko WIN LOSS
Pool 1 Pavel Dostál Petr Vincena WIN LOSS
Pool 1 Zuzana Čermakova-Lukšova Petr Paščenko LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Zuzana Čermakova-Lukšova WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Dalibor Borek Belfín Peter Kmec WIN LOSS
Pool 2 Jindrich Pekarek Dalibor Borek Belfín LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Dalibor Borek Belfín LOSS WIN
Pool 2 Rudolf Tkáč Dalibor Borek Belfín LOSS WIN
Pool 2 Dalibor Borek Belfín Lukáš Jogl WIN LOSS
Pool 2 Peter Kmec Jindrich Pekarek WIN LOSS
Pool 2 Petr Erlebach Peter Kmec WIN LOSS
Pool 2 Rudolf Tkáč Peter Kmec LOSS WIN
Pool 2 Lukáš Jogl Peter Kmec LOSS WIN
Pool 2 Petr Erlebach Jindrich Pekarek WIN LOSS
Pool 2 Rudolf Tkáč Jindrich Pekarek WIN LOSS
Pool 2 Lukáš Jogl Jindrich Pekarek WIN LOSS
Pool 2 Petr Erlebach Rudolf Tkáč LOSS WIN
Pool 2 Lukáš Jogl Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 2 Rudolf Tkáč Lukáš Jogl WIN LOSS
Pool 3 Karel Murgaš Zdeněk Hruška LOSS WIN
Pool 3 Václav Sokol Zdeněk Hruška WIN LOSS
Pool 3 David Novák Zdeněk Hruška WIN LOSS
Pool 3 Matěj Mazanec Zdeněk Hruška WIN LOSS
Pool 3 Zdeněk Hruška Svetozár Sádecký LOSS WIN
Pool 3 Václav Sokol Karel Murgaš WIN LOSS
Pool 3 David Novák Karel Murgaš WIN LOSS
Pool 3 Matěj Mazanec Karel Murgaš LOSS WIN
Pool 3 Karel Murgaš Svetozár Sádecký WIN LOSS
Pool 3 Václav Sokol David Novák WIN LOSS
Pool 3 Matěj Mazanec Václav Sokol WIN LOSS
Pool 3 Václav Sokol Svetozár Sádecký WIN LOSS
Pool 3 Matěj Mazanec David Novák LOSS WIN
Pool 3 David Novák Svetozár Sádecký WIN LOSS
Pool 3 Matěj Mazanec Svetozár Sádecký LOSS WIN
Pool 4 Ondřej Herčík Aleš Kosán LOSS WIN
Pool 4 Kryštof Polanský Ondřej Herčík LOSS WIN
Pool 4 Ondřej Herčík Maroš Korman WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Ondřej Herčík LOSS WIN
Pool 4 Peter Naake Ondřej Herčík WIN LOSS
Pool 4 Aleš Kosán Kryštof Polanský LOSS WIN
Pool 4 Maroš Korman Aleš Kosán LOSS WIN
Pool 4 Mikhail Bakir Aleš Kosán WIN LOSS
Pool 4 Peter Naake Aleš Kosán LOSS WIN
Pool 4 Kryštof Polanský Maroš Korman LOSS WIN
Pool 4 Mikhail Bakir Kryštof Polanský WIN LOSS
Pool 4 Peter Naake Kryštof Polanský WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Maroš Korman LOSS WIN
Pool 4 Peter Naake Maroš Korman WIN LOSS
Pool 4 Mikhail Bakir Peter Naake WIN LOSS
Pool 5 Daniel Dolejš Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 5 Jaroslav Čechura Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 5 Jan Stetina Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 5 Markus Köhler Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 5 Václav Pekárek Josef Paul LOSS WIN
Pool 5 Daniel Dolejš Jaroslav Čechura LOSS WIN
Pool 5 Jan Stetina Daniel Dolejš WIN LOSS
Pool 5 Markus Köhler Daniel Dolejš WIN LOSS
Pool 5 Josef Paul Daniel Dolejš WIN LOSS
Pool 5 Jaroslav Čechura Jan Stetina LOSS WIN
Pool 5 Markus Köhler Jaroslav Čechura LOSS WIN
Pool 5 Jaroslav Čechura Josef Paul LOSS WIN
Pool 5 Markus Köhler Jan Stetina WIN LOSS
Pool 5 Jan Stetina Josef Paul WIN LOSS
Pool 5 Markus Köhler Josef Paul WIN LOSS
Pool 6 Viktor Kliment David Jandečka WIN LOSS
Pool 6 Martin Vrabec David Jandečka LOSS WIN
Pool 6 Mariana Drozdová David Jandečka LOSS WIN
Pool 6 Pavel Šilhánek David Jandečka WIN LOSS
Pool 6 David Jandečka Theresa Beckert LOSS WIN
Pool 6 Viktor Kliment Martin Vrabec WIN LOSS
Pool 6 Mariana Drozdová Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 6 Pavel Šilhánek Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 6 Theresa Beckert Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 6 Martin Vrabec Mariana Drozdová WIN LOSS
Pool 6 Pavel Šilhánek Martin Vrabec WIN LOSS
Pool 6 Martin Vrabec Theresa Beckert WIN LOSS
Pool 6 Pavel Šilhánek Mariana Drozdová WIN LOSS
Pool 6 Mariana Drozdová Theresa Beckert LOSS WIN
Pool 6 Pavel Šilhánek Theresa Beckert LOSS WIN
Pool 7 Antonín Zajíček Karel Dobiáš WIN LOSS
Pool 7 Jan Žegklitz Antonín Zajíček WIN LOSS
Pool 7 Nick Zelenka Antonín Zajíček LOSS WIN
Pool 7 Maroš Lacinák Antonín Zajíček LOSS WIN
Pool 7 Tomáš Kedro Antonín Zajíček WIN LOSS
Pool 7 Jan Žegklitz Karel Dobiáš LOSS WIN
Pool 7 Nick Zelenka Karel Dobiáš WIN LOSS
Pool 7 Karel Dobiáš Maroš Lacinák LOSS WIN
Pool 7 Tomáš Kedro Karel Dobiáš WIN LOSS
Pool 7 Nick Zelenka Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 7 Jan Žegklitz Maroš Lacinák LOSS WIN
Pool 7 Tomáš Kedro Jan Žegklitz WIN LOSS
Pool 7 Nick Zelenka Maroš Lacinák LOSS WIN
Pool 7 Tomáš Kedro Nick Zelenka WIN LOSS
Pool 7 Maroš Lacinák Tomáš Kedro WIN LOSS
Round of 64 Honza Prokeš Nick Zelenka WIN LOSS
Round of 64 Daniel Dolejš Karel Murgaš LOSS WIN
Round of 64 Václav Pekárek Tomáš Votruba WIN LOSS
Round of 64 Maroš Korman Lukáš Jogl WIN LOSS
Round of 64 David Jandečka Zuzana Čermakova-Lukšova WIN LOSS
Round of 64 Karel Dobiáš Svetozár Sádecký LOSS WIN
Round of 64 Matěj Mazanec Kryštof Polanský WIN LOSS
Round of 64 Martin Vrabec Jindrich Pekarek LOSS WIN
Round of 64 Petr Erlebach Mariana Drozdová WIN LOSS
Round of 64 Jan Žegklitz Zdeněk Hruška WIN LOSS
Round of 32 Honza Prokeš Viktor Kliment LOSS WIN
Round of 32 Josef Paul Jaroslav Čechura WIN LOSS
Round of 32 Karel Murgaš Maroš Lacinák LOSS WIN
Round of 32 Václav Sokol Václav Pekárek WIN LOSS
Round of 32 Jan Stetina Maroš Korman WIN LOSS
Round of 32 Peter Naake Peter Kmec WIN LOSS
Round of 32 Ondřej Herčík Antonín Zajíček LOSS WIN
Round of 32 David Jandečka Petr Vincena LOSS WIN
Round of 32 Dalibor Borek Belfín Svetozár Sádecký WIN LOSS
Round of 32 Rudolf Tkáč Mikhail Bakir LOSS WIN
Round of 32 Theresa Beckert Pavel Šilhánek LOSS WIN
Round of 32 Matěj Mazanec David Novák WIN LOSS
Round of 32 Tomáš Kedro Jindrich Pekarek WIN LOSS
Round of 32 Aleš Kosán Petr Erlebach WIN LOSS
Round of 32 Petr Paščenko Markus Köhler LOSS WIN
Round of 32 Jan Žegklitz Pavel Dostál LOSS WIN
Round of 16 Josef Paul Viktor Kliment LOSS WIN
Round of 16 Václav Sokol Maroš Lacinák WIN LOSS
Round of 16 Peter Naake Jan Stetina LOSS WIN
Round of 16 Petr Vincena Antonín Zajíček WIN LOSS
Round of 16 Dalibor Borek Belfín Mikhail Bakir WIN LOSS
Round of 16 Matěj Mazanec Pavel Šilhánek LOSS WIN
Round of 16 Aleš Kosán Tomáš Kedro LOSS WIN
Round of 16 Markus Köhler Pavel Dostál LOSS WIN
Quarter finals Viktor Kliment Václav Sokol LOSS WIN
Quarter finals Petr Vincena Jan Stetina WIN LOSS
Quarter finals Pavel Šilhánek Dalibor Borek Belfín LOSS WIN
Quarter finals Pavel Dostál Tomáš Kedro LOSS WIN
Semi finals Václav Sokol Petr Vincena WIN LOSS
Semi finals Dalibor Borek Belfín Tomáš Kedro LOSS WIN
Final Václav Sokol Tomáš Kedro WIN LOSS
Bronze final Petr Vincena Dalibor Borek Belfín WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Zuzana Čermakova-Lukšova Theresa Beckert WIN LOSS
Pool 1 Mariana Drozdová Theresa Beckert LOSS WIN
Pool 1 Mariana Drozdová Zuzana Čermakova-Lukšova LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Václav Pekárek Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Martin Belcredi Vlček Mikhail Bakir WIN LOSS
Pool 1 Lukáš Jogl Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Mikhail Bakir Jindrich Pekarek WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Mikhail Bakir LOSS WIN
Pool 1 Martin Belcredi Vlček Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 1 Lukáš Jogl Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 1 Václav Pekárek Jindrich Pekarek LOSS WIN
Pool 1 Petr Paščenko Václav Pekárek WIN LOSS
Pool 1 Martin Belcredi Vlček Lukáš Jogl WIN LOSS
Pool 1 Jindrich Pekarek Martin Belcredi Vlček LOSS WIN
Pool 1 Petr Paščenko Martin Belcredi Vlček LOSS WIN
Pool 1 Lukáš Jogl Jindrich Pekarek LOSS WIN
Pool 1 Petr Paščenko Lukáš Jogl LOSS WIN
Pool 1 Jindrich Pekarek Petr Paščenko WIN LOSS
Pool 2 Michal Vokoun Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 2 Kamil Kazelle Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 2 Dalibor Borek Belfín Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 2 Filip Crnčević Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 2 Viktor Kliment Ondřej Herčík LOSS WIN
Pool 2 Michal Vokoun Kamil Kazelle LOSS WIN
Pool 2 Dalibor Borek Belfín Michal Vokoun WIN LOSS
Pool 2 Filip Crnčević Michal Vokoun LOSS WIN
Pool 2 Ondřej Herčík Michal Vokoun WIN LOSS
Pool 2 Kamil Kazelle Dalibor Borek Belfín WIN LOSS
Pool 2 Filip Crnčević Kamil Kazelle LOSS WIN
Pool 2 Kamil Kazelle Ondřej Herčík WIN LOSS
Pool 2 Filip Crnčević Dalibor Borek Belfín LOSS WIN
Pool 2 Dalibor Borek Belfín Ondřej Herčík WIN LOSS
Pool 2 Filip Crnčević Ondřej Herčík LOSS WIN
Round of 16 Viktor Kliment Michal Vokoun LOSS WIN
Round of 16 Ondřej Herčík Filip Crnčević WIN LOSS
Round of 16 Lukáš Jogl Jindrich Pekarek LOSS WIN
Round of 16 Petr Paščenko Václav Pekárek LOSS WIN
Quarter finals Kamil Kazelle Michal Vokoun WIN LOSS
Quarter finals Ondřej Herčík Dalibor Borek Belfín LOSS WIN
Quarter finals Mikhail Bakir Jindrich Pekarek WIN LOSS
Quarter finals Václav Pekárek Martin Belcredi Vlček LOSS WIN
Semi finals Dalibor Borek Belfín Kamil Kazelle LOSS WIN
Semi finals Martin Belcredi Vlček Mikhail Bakir LOSS WIN
Final Mikhail Bakir Kamil Kazelle WIN LOSS
Bronze final Martin Belcredi Vlček Dalibor Borek Belfín WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just HEMA Turnaj Digladioru 2020

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
126 15 Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský 1639.5 10.5
224 31 Dalibor Borek Belfín Digladior 1568.3 13.9
263 89 Václav Sokol SHŠ Krkavci 1549.4 44.4
440 25 Jan Stetina Dobrovolný Šerm 1470 11.8
468 14 Mikhail Bakir FFC Paladin 1455.8 8.1
486 173 Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok 1452 46.2
577 4 Pavel Šilhánek Pardubický spolek šermířský 1422.6 2.9
585 240 Viktor Kliment Rotyka 1420.5 54.5
630 504 Petr Vincena SHŠ Krkavci 1411.5 123.9
648 112 Karel Murgaš SHŠ Krkavci 1408 28.2
751 38 Ondřej Herčík Bratislavský šermiarsky spolok 1386 10.1
817 40 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1367.9 10.1
863 95 Markus Köhler Schwertspiel Dresden 1358.7 29.4
904 106 Josef Paul Rotyka 1344.6 27.6
1169 40 Peter Kmec Trnavský Šermiarsky Cech 1279.9 9
1176 1341 Maroš Lacinák Cech Terra de Selinan 1277.3 262.4
1231 384 Antonín Zajíček Rotyka 1265.6 80.5
1284 487 Aleš Kosán Digladior Plzeň 1254.8 99.7
1553 735 David Novák Digladior 1201.5 137.8
1557 245 Maroš Korman Bratislavský šermiarsky spolok 1200.6 49.7
1560 402 David Jandečka N/A 1199.7 79.2
1583 136 Zdeněk Hruška Dobrovolný Šerm 1194.8 25.4
1718 278 Václav Pekárek Škola šermu Paridon 1165.8 48.4
1726 Rudolf Tkáč Sportovní šerm Tábor 1164.3
1829 Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha 1146
1906 826 Peter Naake Schwertspiel Dresden 1133.3 154.9
1910 824 Petr Erlebach HELOPS 1133 154.8
2026 724 Jaroslav Čechura Digladior Plzeň 1113.6 139.1
2035 1159 Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor 1112 213
2036 491 Svetozár Sádecký Bratislavský šermiarsky spolok 1111.9 98.6
2037 367 Theresa Beckert Schwertspiel Dresden 1111.8 70.3
2131 566 Honza Prokeš Digladior Plzeň 1092.4 108
2300 158 Lukáš Jogl SHŠ Krkavci 1062.6 27.4
2328 335 Martin Vrabec HELOPS 1056.3 66.8
2366 128 Zuzana Čermakova-Lukšova Dobrovolný Šerm 1050.3 23
2407 222 Jindrich Pekarek Škola šermu Paridon 1042.5 39.7
2510 19 Karel Dobiáš Dobrovolný Šerm 1018.1 5.5
3257 359 Mariana Drozdová Bratislavský šermiarsky spolok 883.4 66.2
3271 Kryštof Polanský Digladior 880.1
3329 Nick Zelenka Digladior 862.8
3409 Daniel Dolejš Digladior Plzeň 844.6
3719 Tomáš Votruba Digladior 750.9
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
157 38 Mariana Drozdová Bratislavský šermiarsky spolok 1246.9 68.5
158 54 Zuzana Čermakova-Lukšova Dobrovolný Šerm 1246.3 104.4
169 11 Theresa Beckert Schwertspiel Dresden 1228.5 24.4
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
157 38 Mariana Drozdová Bratislavský šermiarsky spolok 1246.9 68.5
158 54 Zuzana Čermakova-Lukšova Dobrovolný Šerm 1246.3 104.4
169 11 Theresa Beckert Schwertspiel Dresden 1228.5 24.4