IX Torneo de Esgrima Histórica Cidade de Narón

Date
February 19
Country
Spain
State
Galicia
City
Narón

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 75 27
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 44 15
Mixed Steel Single Rapier 87 26

Fighters in event

NameNationalityClub
Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA
Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA
Nerea Armedariz Barreira 100Tolos HEMA
Alberto Rodriguez Ferraces 100Tolos HEMA
Francisco Prado Valiño 100Tolos HEMA
Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA
Rubén Rodríguez Alonso Academia Asturiana de la Espada
Benjamín Mariño Añón Arte do Combate
Fernando Sanmartín Pereiras Arte do Combate
Ana María Vázquez Gómez Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua
José Fernández Meni Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua
Efren Faraldo Figueira Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua
Daniel Ibaseta Rodríguez Escuela Asturiana de Esgrima Antigua
Francisco Lopez Burguete Esgrima Antiga Pontevedra
Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra
Manuel Alvarez Vilariño Esgrima Antiga Pontevedra
Aitor Fernandez Dominguez Esgrima Antiga Pontevedra
Alberto Abal Couceiro Esgrima Antiga Pontevedra
Mariola Juncal Rosales Esgrima Antiga Pontevedra
Guillermo Correa González Falcata
Sabino Cabaleiro Iglesias Falcata
Alberto Meijide Ruibal Falcata
Andrés Sánchez Caseiro Falcata
Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Rodrigo Presa Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Diego Pereira Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Pablo Dominguez Caamaño Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Aldán López Dacosta Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Miguel Muiños Vicente Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Eva Cobian Ledo Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Naila Rodríguez Suárez Sala Viguesa de Esgrima Antiga

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Poule 1 Diego Pereira Gomez Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 1 Diego Pereira Gomez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 1 Diego Pereira Gomez Guillermo Correa González WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 1 Rubén Rodríguez Alonso Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 1 Francisco Lopez Burguete Guillermo Correa González WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 1 Rubén Rodríguez Alonso Guillermo Correa González WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 1 Daniel Lopez Varela Guillermo Correa González WIN LOSS
Poule 2 Aldán López Dacosta Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 2 Francisco Prado Valiño Sabino Cabaleiro Iglesias WIN LOSS
Poule 2 Carlos Torres Rodríguez Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 2 Aldán López Dacosta Sabino Cabaleiro Iglesias WIN LOSS
Poule 2 Carlos Torres Rodríguez Aldán López Dacosta WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Aldán López Dacosta WIN LOSS
Poule 2 Carlos Torres Rodríguez Sabino Cabaleiro Iglesias WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sabino Cabaleiro Iglesias WIN LOSS
Poule 2 Carlos Torres Rodríguez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Poule 3 Aitor Fernandez Dominguez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Pablo Lojo Rial Aitor Fernandez Dominguez WIN LOSS
Poule 3 Manuel Alvarez Vilariño Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 3 Aitor Fernandez Dominguez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Poule 3 Pablo Lojo Rial Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Manuel Alvarez Vilariño Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Manuel Alvarez Vilariño Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 3 Pablo Lojo Rial Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 3 Manuel Alvarez Vilariño Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 4 Alberto Abal Couceiro Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Poule 4 Alberto Abal Couceiro Pablo Dominguez Caamaño LOSS WIN
Poule 4 Alberto Abal Couceiro Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Poule 4 Alberto Abal Couceiro Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 4 Alberto Abal Couceiro Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 4 Pablo Dominguez Caamaño Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Poule 4 Miguel Muiños Vicente Benjamín Mariño Añón WIN LOSS
Poule 4 Alberto Rodriguez Ferraces Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Benjamín Mariño Añón WIN LOSS
Poule 4 Pablo Dominguez Caamaño Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 4 Pablo Dominguez Caamaño Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Pablo Dominguez Caamaño LOSS WIN
Poule 4 Alberto Rodriguez Ferraces Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 5 Rodrigo Presa Gomez Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 5 Damián Troncoso Saavedra Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 5 Mariola Juncal Rosales Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 5 Duarte Puga Vilariño Fernando Sanmartín Pereiras LOSS WIN
Poule 5 José Fernández Meni Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Poule 5 Damián Troncoso Saavedra Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Poule 5 Rodrigo Presa Gomez Mariola Juncal Rosales WIN LOSS
Poule 5 Rodrigo Presa Gomez Fernando Sanmartín Pereiras LOSS WIN
Poule 5 Rodrigo Presa Gomez José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 5 Damián Troncoso Saavedra Mariola Juncal Rosales WIN LOSS
Poule 5 Damián Troncoso Saavedra Fernando Sanmartín Pereiras WIN LOSS
Poule 5 Damián Troncoso Saavedra José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 5 Mariola Juncal Rosales Fernando Sanmartín Pereiras LOSS WIN
Poule 5 Mariola Juncal Rosales José Fernández Meni LOSS WIN
Poule 5 José Fernández Meni Fernando Sanmartín Pereiras WIN LOSS
Round of sixteen Damián Troncoso Saavedra Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Round of sixteen Hugo Samuel Gonzalez Lemos Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Round of sixteen Pablo Dominguez Caamaño Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Round of sixteen Efren Faraldo Figueira Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Round of sixteen Carlos Torres Rodríguez Manuel Alvarez Vilariño LOSS WIN
Round of sixteen Daniel Lopez Varela Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Round of sixteen Aitor Fernandez Dominguez Fernando Sanmartín Pereiras WIN LOSS
Round of sixteen Aldán López Dacosta Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Quarter Final Pablo Lojo Rial Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Quarter Final Miguel Muiños Vicente Benjamín Mariño Añón WIN LOSS
Quarter Final Daniel Lopez Varela Manuel Alvarez Vilariño WIN LOSS
Quarter Final Aitor Fernandez Dominguez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Semi Final Jose Francisco Rojo Fernandez Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Semi Final Daniel Lopez Varela Rubén Rodríguez Alonso WIN LOSS
Final Daniel Lopez Varela Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 1 Diego Pereira Gomez Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Poule 1 Rubén Rodríguez Alonso Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 1 Aitor Fernandez Dominguez Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 1 Diego Pereira Gomez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 1 Diego Pereira Gomez Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 1 Aitor Fernandez Dominguez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 2 Pablo Lojo Rial José Fernández Meni LOSS WIN
Poule 2 Pablo Lojo Rial Pablo Dominguez Caamaño LOSS WIN
Poule 2 Manuel Alvarez Vilariño Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Poule 2 Damián Troncoso Saavedra Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 2 Pablo Dominguez Caamaño José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 2 Manuel Alvarez Vilariño José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 2 Damián Troncoso Saavedra José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 2 Manuel Alvarez Vilariño Pablo Dominguez Caamaño WIN LOSS
Poule 2 Damián Troncoso Saavedra Pablo Dominguez Caamaño WIN LOSS
Poule 2 Damián Troncoso Saavedra Manuel Alvarez Vilariño WIN LOSS
Poule 3 Efren Faraldo Figueira Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Francisco Lopez Burguete Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Efren Faraldo Figueira Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Round of sixteen Pablo Dominguez Caamaño Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Round of sixteen Pablo Lojo Rial Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Round of sixteen Hugo Samuel Gonzalez Lemos Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Round of sixteen Damián Troncoso Saavedra Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Round of sixteen Manuel Alvarez Vilariño José Fernández Meni LOSS WIN
Round of sixteen Jose Francisco Rojo Fernandez Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Round of sixteen Rubén Rodríguez Alonso Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Quarter Final Rodrigo Presa Gomez Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Quarter Final Aitor Fernandez Dominguez Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Quarter Final Damián Troncoso Saavedra José Fernández Meni WIN LOSS
Quarter Final Efren Faraldo Figueira Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Semi Final Rodrigo Presa Gomez Aitor Fernandez Dominguez WIN LOSS
Semi Final Damián Troncoso Saavedra Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Final Rodrigo Presa Gomez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Poule 1 Manuel Alvarez Vilariño Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Aitor Fernandez Dominguez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Eva Cobian Ledo José Fernández Meni LOSS WIN
Poule 1 Pablo Lojo Rial Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Manuel Alvarez Vilariño Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 1 Manuel Alvarez Vilariño José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 1 Manuel Alvarez Vilariño Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Manuel Alvarez Vilariño WIN LOSS
Poule 1 Aitor Fernandez Dominguez José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 1 Pablo Lojo Rial Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 1 Daniel Lopez Varela Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 1 Pablo Lojo Rial José Fernández Meni LOSS WIN
Poule 1 Daniel Lopez Varela José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 2 Alberto Abal Couceiro Francisco Prado Valiño LOSS WIN
Poule 2 Alberto Rodriguez Ferraces Francisco Prado Valiño LOSS WIN
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 2 Francisco Prado Valiño Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 2 Nerea Armedariz Barreira Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 2 Francisco Lopez Burguete Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 2 Alberto Abal Couceiro Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Poule 2 Alberto Abal Couceiro Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 2 Alberto Abal Couceiro Nerea Armedariz Barreira LOSS WIN
Poule 2 Alberto Abal Couceiro Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 2 Alberto Rodriguez Ferraces Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 2 Nerea Armedariz Barreira Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 2 Alberto Rodriguez Ferraces Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Nerea Armedariz Barreira WIN LOSS
Poule 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Poule 2 Nerea Armedariz Barreira Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 2 Francisco Lopez Burguete Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 2 Nerea Armedariz Barreira Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Poule 3 Ana María Vázquez Gómez Daniel Ibaseta Rodríguez LOSS WIN
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Daniel Ibaseta Rodríguez WIN LOSS
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Daniel Ibaseta Rodríguez WIN LOSS
Poule 3 Daniel Ibaseta Rodríguez Alberto Meijide Ruibal WIN LOSS
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Daniel Ibaseta Rodríguez WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Daniel Ibaseta Rodríguez LOSS WIN
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 3 Ana María Vázquez Gómez Alberto Meijide Ruibal LOSS WIN
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Alberto Meijide Ruibal WIN LOSS
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Alberto Meijide Ruibal WIN LOSS
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 3 Jose Francisco Rojo Fernandez Alberto Meijide Ruibal WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Alberto Meijide Ruibal WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 4 Mariola Juncal Rosales Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Andrés Sánchez Caseiro WIN LOSS
Poule 4 Efren Faraldo Figueira Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Mariola Juncal Rosales WIN LOSS
Poule 4 Mariola Juncal Rosales Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 4 Mariola Juncal Rosales Andrés Sánchez Caseiro WIN LOSS
Poule 4 Mariola Juncal Rosales Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Andrés Sánchez Caseiro WIN LOSS
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Rubén Rodríguez Alonso WIN LOSS
Poule 4 Duarte Puga Vilariño Andrés Sánchez Caseiro WIN LOSS
Poule 4 Rubén Rodríguez Alonso Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 4 Rubén Rodríguez Alonso Andrés Sánchez Caseiro WIN LOSS
Round of sixteen Damián Troncoso Saavedra Alberto Abal Couceiro LOSS WIN
Round of sixteen Rodrigo Presa Gomez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Round of sixteen Nerea Armedariz Barreira Daniel Ibaseta Rodríguez LOSS WIN
Round of sixteen Carlos Torres Rodríguez Francisco Lopez Burguete WIN LOSS
Round of sixteen Aitor Fernandez Dominguez Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Round of sixteen Jose Francisco Rojo Fernandez Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Round of sixteen Daniel Lopez Varela Manuel Alvarez Vilariño WIN LOSS
Round of sixteen Hugo Samuel Gonzalez Lemos Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Quarter Final Alberto Abal Couceiro Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Quarter Final Carlos Torres Rodríguez Daniel Ibaseta Rodríguez WIN LOSS
Quarter Final Aitor Fernandez Dominguez Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Quarter Final Daniel Lopez Varela Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Semi Final Carlos Torres Rodríguez Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN
Semi Final Daniel Lopez Varela Aitor Fernandez Dominguez WIN LOSS
Final Daniel Lopez Varela Rubén Rodríguez Alonso LOSS WIN