Swordplay Australia 2022

Date
September 17
Country
Australia
State
Queensland
City
Brisbane

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Rubber Rondell Dagger 36 16
Mixed Spear 80 26
Mixed Steel Longsword 74 26
Mixed Steel Sabre 79 28
Mixed Steel Sidesword & Shield 41 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Eric Nesbitt Adelaide Sword Academy
Mark Holgate Adelaide Sword Academy
Sarah Duff Adelaide Sword Academy
Daniel Arnold Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Jaylou Jack Cairns European Sword Academy
Luke Dornan Cairns European Sword Academy
Vesselin Petkov Cairns European Sword Academy
Fuller November Collegium in Armis
Sandy Appleby Collegium in Armis
Jonathon Paratz Collegium in Armis
Christopher Denby Collegium in Armis
Emerson Hurley Fitzroy College of Arms
Iain Stein Historical European Fighting Tasmania
Anthony Ditton KDF Australia
Russell Forrest KDF Australia
Ronald Lee Melbourne Messer Club
Nelson McGuigan Melbourne Messer Club
Damien Hewson-Donovan Melbourne Messer Club
Jacob Haberley Prima Spada School of Fence
Daniel Romano Scholar Victoria
Daniel Pope Scholar Victoria
Katherine Livingston Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
Tamara Selge Scholar Victoria
Hew Elcock Spada di Bolognese
Joshua Chhuth Spada di Bolognese
Ross Davies Spada di Bolognese
Aleks Roseneder Spada di Bolognese
Bader Pendergast-Lee Sword Fighter Gold Coast
Geraud lemenager Sword Fighter Gold Coast
Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy
Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy
Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy
Nic Williams Vanguard Swordsmanship Academy
Griffyn Haroutunian Vanguard Swordsmanship Academy
Matthew Bennett Vanguard Swordsmanship Academy

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Tamara Selge Katherine Livingston LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Katherine Livingston LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Tamara Selge Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Pool Set 1 Fuller November Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Tamara Selge Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Fuller November WIN LOSS
Pool Set 1 Fuller November Sandy Appleby WIN LOSS
Pool Set 1 Iain Stein Jaylou Jack LOSS WIN
Pool Set 1 Jaylou Jack Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Jaylou Jack LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Hew Elcock Iain Stein LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Arnold Iain Stein LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Arnold Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool Set 1 Hew Elcock Daniel Arnold LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Jaylou Jack Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Arnold Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Hew Elcock Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Luke Dornan WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathon Paratz Ronald Lee WIN LOSS
Quarterfinals Katherine Livingston Jonathon Paratz WIN LOSS
Quarterfinals Luke Dornan Daniel Arnold WIN LOSS
Semifinals Vesselin Petkov Luke Dornan WIN LOSS
Semifinals Jaylou Jack Katherine Livingston LOSS WIN
Gold Medal Match Vesselin Petkov Katherine Livingston LOSS WIN
Bronze Medal Match Luke Dornan Jaylou Jack WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Matthew Bennett Ronald Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Jaylou Jack Christopher Godwin LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Christopher Godwin LOSS WIN
Pool Set 1 Anthony Ditton Christopher Godwin LOSS WIN
Pool Set 1 Jaylou Jack Ronald Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Jaylou Jack WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Bennett Jaylou Jack LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Bennett Eric Nesbitt WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Eric Nesbitt WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Eric Nesbitt WIN LOSS
Pool Set 1 Jaylou Jack Eric Nesbitt LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Bennett Christopher Godwin LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Bennett Anthony Ditton LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Eric Nesbitt WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Aleks Roseneder LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Aleks Roseneder LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Sandy Appleby WIN LOSS
Pool Set 1 Hew Elcock Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Sandy Appleby Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Geraud lemenager Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Hew Elcock Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Sandy Appleby Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathon Paratz Iain Stein WIN LOSS
Pool Set 1 Luke Dornan Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Iain Stein Luke Dornan WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Tamara Selge Iain Stein LOSS WIN
Pool Set 1 Joshua Chhuth Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Luke Dornan Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Tamara Selge Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Fuller November WIN LOSS
Pool Set 1 Fuller November Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Fuller November Luke Dornan WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Davies Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Reichman Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Ross Davies LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Jacob Haberley LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Ross Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Reichman Ross Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Jacob Haberley LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Russell Forrest Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Pool Set 1 Jacob Haberley Russell Forrest LOSS WIN
Pool Set 1 Russell Forrest Ross Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Russell Forrest WIN LOSS
Pool Set 1 Russell Forrest Sean Reichman LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Ross Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Daniel Romano WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Sean Reichman LOSS WIN
Pool Set 1 Russell Forrest Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Jacob Haberley WIN LOSS
Quarterfinals Geraud lemenager Ronald Lee WIN LOSS
Quarterfinals Christopher Godwin Sean Reichman LOSS WIN
Quarterfinals Jonathon Paratz Daniel Green LOSS WIN
Quarterfinals Vesselin Petkov Iain Stein WIN LOSS
Semifinals Geraud lemenager Vesselin Petkov WIN LOSS
Semifinals Daniel Green Sean Reichman WIN LOSS
Gold Medal Match Geraud lemenager Daniel Green WIN LOSS
Bronze Medal Match Vesselin Petkov Sean Reichman LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Luke Dornan Daniel Romano WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Fuller November Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Fuller November Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathon Paratz Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathon Paratz Luke Dornan WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Luke Dornan Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Jaylou Jack Tamara Selge LOSS WIN
Pool Set 1 Tamara Selge Sarah Duff LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Jaylou Jack Mark Holgate LOSS WIN
Pool Set 1 Tamara Selge Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Sarah Duff WIN LOSS
Pool Set 1 Jaylou Jack Kristian Guivarra LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Jaylou Jack LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Sarah Duff WIN LOSS
Pool Set 1 Tamara Selge Kristian Guivarra LOSS WIN
Pool Set 1 Jaylou Jack Sarah Duff LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Duff Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Tamara Selge Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Kristian Guivarra Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Daniel Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Sandy Appleby Daniel Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Eric Nesbitt Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Sandy Appleby WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Pope Eric Nesbitt LOSS WIN
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Daniel Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Sandy Appleby Eric Nesbitt LOSS WIN
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Anthony Ditton LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Eric Nesbitt LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Pope Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Sandy Appleby Vesselin Petkov WIN LOSS
Pool Set 1 Eric Nesbitt Griffyn Haroutunian LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Christopher Denby LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Iain Stein Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Denby Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Iain Stein LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Aleks Roseneder LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Christopher Denby WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Denby Iain Stein WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Reichman Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Denby Sean Reichman WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Iain Stein LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Sean Reichman WIN LOSS
Pool Set 1 Aleks Roseneder Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Iain Stein WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Aleks Roseneder LOSS WIN
Quarterfinals Daniel Green Vesselin Petkov WIN LOSS
Quarterfinals Nelson McGuigan Mark Holgate WIN LOSS
Quarterfinals Luke Dornan Kristian Guivarra LOSS WIN
Quarterfinals Daniel Pope Fuller November WIN LOSS
Semifinals Daniel Green Daniel Pope WIN LOSS
Semifinals Nelson McGuigan Kristian Guivarra LOSS WIN
Gold Medal Match Daniel Green Kristian Guivarra LOSS WIN
Bronze Medal Match Nelson McGuigan Daniel Pope LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Mark Holgate LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Fuller November Vesselin Petkov WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Mark Holgate LOSS WIN
Pool Set 1 Fuller November Joshua Chhuth WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Pope Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Daniel Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Daniel Pope WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Chhuth Daniel Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Joshua Chhuth Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Fuller November Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Pool Set 1 Joshua Chhuth Matthew Bennett LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Bennett Fuller November LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Matthew Bennett WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Bennett Daniel Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Matthew Bennett LOSS WIN
Pool Set 1 Fuller November Mark Holgate LOSS WIN
Pool Set 1 Luke Dornan Griffyn Haroutunian WIN LOSS
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Ronald Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Ross Davies Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Ross Davies LOSS WIN
Pool Set 1 Luke Dornan Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Luke Dornan WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Ross Davies LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Ronald Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Ross Davies WIN LOSS
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Joel Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Luke Dornan WIN LOSS
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Joel Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Ross Davies Jonathon Paratz LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Ronald Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Emerson Hurley Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Kristian Guivarra Sean Reichman WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Kristian Guivarra LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Reichman Emerson Hurley WIN LOSS
Pool Set 1 Emerson Hurley Kristian Guivarra LOSS WIN
Pool Set 1 Jacob Haberley Emerson Hurley LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Jacob Haberley LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Haberley Sean Reichman LOSS WIN
Pool Set 1 Geraud lemenager Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Kristian Guivarra Geraud lemenager WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Haberley Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Geraud lemenager Emerson Hurley WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Kristian Guivarra LOSS WIN
Pool Set 1 Nic Williams Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Nic Williams Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Christopher Godwin LOSS WIN
Pool Set 1 Bader Pendergast-Lee Katherine Livingston LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Godwin Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Duff Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Godwin Sarah Duff WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Duff Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Nic Williams Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Sarah Duff Katherine Livingston LOSS WIN
Pool Set 1 Benjamin Pope Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool Set 1 Nic Williams Benjamin Pope WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Godwin Benjamin Pope WIN LOSS
Pool Set 1 Sarah Duff Benjamin Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Bader Pendergast-Lee Benjamin Pope LOSS WIN
Pool Set 1 Christopher Godwin Nic Williams WIN LOSS
Quarterfinals Nelson McGuigan Daniel Green LOSS WIN
Quarterfinals Luke Dornan Kristian Guivarra WIN LOSS
Quarterfinals Mark Holgate Geraud lemenager WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Pope Christopher Godwin LOSS WIN
Semifinals Daniel Green Christopher Godwin LOSS WIN
Semifinals Luke Dornan Mark Holgate LOSS WIN
Gold Medal Match Christopher Godwin Mark Holgate WIN LOSS
Bronze Medal Match Luke Dornan Daniel Green LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Griffyn Haroutunian Vesselin Petkov WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathon Paratz Griffyn Haroutunian LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathon Paratz Daniel Green LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Green Griffyn Haroutunian WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Vesselin Petkov WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Bennett Jonathon Paratz WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Green Matthew Bennett WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Bennett Griffyn Haroutunian LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Matthew Bennett WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Ditton Jacob Haberley LOSS WIN
Pool Set 1 Jacob Haberley Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Jacob Haberley WIN LOSS
Pool Set 1 Luke Dornan Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Luke Dornan Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Nic Williams Anthony Ditton WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Nic Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Haberley Nic Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Luke Dornan Nic Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Luke Dornan LOSS WIN
Pool Set 1 Anthony Ditton Aleks Roseneder LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Aleks Roseneder WIN LOSS
Pool Set 1 Jacob Haberley Aleks Roseneder LOSS WIN
Pool Set 1 Aleks Roseneder Nic Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Geraud lemenager Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Mark Holgate LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Hew Elcock LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Damien Hewson-Donovan Mark Holgate LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Hew Elcock WIN LOSS
Pool Set 1 Geraud lemenager Mark Holgate LOSS WIN
Quarterfinals Griffyn Haroutunian Luke Dornan LOSS WIN
Quarterfinals Katherine Livingston Geraud lemenager LOSS WIN
Semifinals Geraud lemenager Mark Holgate LOSS WIN
Semifinals Daniel Green Luke Dornan WIN LOSS
Gold Medal Match Mark Holgate Daniel Green LOSS WIN
Bronze Medal Match Luke Dornan Geraud lemenager LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event. If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Swordplay Australia 2022

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 3 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1933.7 32.2
14 2 Daniel Pope Scholar Victoria 1816.1 29.3
22 12 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1765.2 42.7
27 6 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1749.4 9.7
67 8 Christopher Denby Collegium in Armis 1660.3 7.3
155 77 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1553.4 46.5
177 27 Daniel Romano Scholar Victoria 1537.2 17
544 87 Vesselin Petkov Cairns European Sword Academy 1357.9 44.2
555 289 Eric Nesbitt Adelaide Sword Academy 1354.2 122.8
694 105 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1302.8 26.9
714 1018 Luke Dornan Cairns European Sword Academy 1293.2 367.2
725 155 Joel Thomas Scholar Victoria 1289.6 48.8
741 405 Fuller November Collegium in Armis 1281.2 162.2
743 Griffyn Haroutunian Vanguard Swordsmanship Academy 1280.5
794 210 Jonathon Paratz Collegium in Armis 1259.9 89.2
956 27 Aleks Roseneder Spada di Bolognese 1205.3 26.8
1113 32 Sarah Duff Adelaide Sword Academy 1154.1 34.3
1115 42 Sandy Appleby Collegium in Armis 1154 13.2
1191 39 Bader Pendergast-Lee Sword Fighter Gold Coast 1129.4 37.8
1235 233 Iain Stein Historical European Fighting Tasmania 1116.3 96.9
1289 13 Anthony Ditton KDF Australia 1102.2 32.4
1556 129 Tamara Selge Scholar Victoria 1017.1 75.3
1697 146 Katherine Livingston Scholar Victoria 969.2 20.2
1702 Joshua Chhuth Spada di Bolognese 968.1
1994 Jaylou Jack Cairns European Sword Academy 866.9
2012 Damien Hewson-Donovan Melbourne Messer Club 860.6
;
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
2 4 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1858.8 112
10 4 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1731.7 52.4
15 4 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1701.8 68.2
29 1 Daniel Pope Scholar Victoria 1618.1 29.6
36 11 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1592.9 4.6
40 16 Daniel Romano Scholar Victoria 1573.1 26.5
49 3 Geraud lemenager Sword Fighter Gold Coast 1556.2 37.3
61 6 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1523.1 43.1
73 101 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1503.6 212.7
81 15 Vesselin Petkov Cairns European Sword Academy 1488.7 62
161 Nic Williams Vanguard Swordsmanship Academy 1348.3
184 Luke Dornan Cairns European Sword Academy 1308.3
222 17 Ross Davies Spada di Bolognese 1259.9 15.2
226 Fuller November Collegium in Armis 1256.9
259 5 Ronald Lee Melbourne Messer Club 1218.9 57.5
260 64 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1218.7 124
290 9 Katherine Livingston Scholar Victoria 1189.7 47.9
293 45 Joel Thomas Scholar Victoria 1187.1 2.2
349 Matthew Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1121.7
406 Griffyn Haroutunian Vanguard Swordsmanship Academy 1066.7
411 56 Bader Pendergast-Lee Sword Fighter Gold Coast 1063.1 2
432 23 Damien Hewson-Donovan Melbourne Messer Club 1033.5 53.4
495 25 Emerson Hurley Fitzroy College of Arms 954.9 57.4
519 7 Jonathon Paratz Collegium in Armis 931.7 128.5
542 Jacob Haberley Prima Spada School of Fence 901
554 Joshua Chhuth Spada di Bolognese 879.5
562 Anthony Ditton KDF Australia 871.5
565 Sarah Duff Adelaide Sword Academy 863.1
;