X Torneo Cidade de Naron de Esgrima Histórica 2023

Date
March 25
Country
Spain
State
Galicia
City
Naron

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 60 21
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 55 14
Mixed Steel Single Rapier 75 24

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Nelson Lopes Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Damián Troncoso Saavedra Oscar Otero Grande WIN LOSS
Pool 1 Santiago Vilar Labarta Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Oscar Otero Grande Nelson Lopes WIN LOSS
Pool 1 Santiago Vilar Labarta Nelson Lopes WIN LOSS
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Nelson Lopes LOSS WIN
Pool 1 Oscar Otero Grande Santiago Vilar Labarta LOSS WIN
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Oscar Otero Grande WIN LOSS
Pool 1 Santiago Vilar Labarta Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Pool 2 Alberto Abal Couceiro Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Pool 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Pool 2 Daniel Lopez Varela Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Pool 2 Efren Faraldo Figueira Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 2 Alberto Abal Couceiro Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Pool 2 Daniel Lopez Varela Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Pool 2 Efren Faraldo Figueira Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Miguel Otero Rey LOSS WIN
Pool 3 Saúl López Domínguez Alejandro Resinger Grandal LOSS WIN
Pool 3 Pablo Lojo Rial Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Pool 3 Miguel Otero Rey Saúl López Domínguez LOSS WIN
Pool 3 Pablo Lojo Rial Miguel Otero Rey LOSS WIN
Pool 3 Carlos Torres Rodríguez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Saúl López Domínguez Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 3 Carlos Torres Rodríguez Saúl López Domínguez WIN LOSS
Pool 3 Pablo Lojo Rial Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 4 Aitor Fernandez Dominguez Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Duarte Puga Vilariño Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez José Fernández Meni LOSS WIN
Pool 4 Timoteo Soares Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Aitor Fernandez Dominguez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 4 Duarte Puga Vilariño Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 4 Diego Pereira Gomez José Fernández Meni LOSS WIN
Pool 4 Timoteo Soares Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Pool 4 Duarte Puga Vilariño Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Pool 4 Aitor Fernandez Dominguez José Fernández Meni LOSS WIN
Pool 4 Timoteo Soares Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Pool 4 José Fernández Meni Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 4 Duarte Puga Vilariño Timoteo Soares WIN LOSS
Pool 4 Timoteo Soares José Fernández Meni LOSS WIN
Round of 16 Daniel Lopez Varela Nelson Lopes WIN LOSS
Round of 16 Pablo Lojo Rial Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Round of 16 Duarte Puga Vilariño Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Round of 16 Jose Francisco Rojo Fernandez José Fernández Meni LOSS WIN
Round of 16 Alejandro Resinger Grandal Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Round of 16 Santiago Vilar Labarta Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Round of 16 Aitor Fernandez Dominguez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Round of 16 Carlos Torres Rodríguez Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Quarter finals Daniel Lopez Varela Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Quarter finals José Fernández Meni Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Quarter finals Damián Troncoso Saavedra Santiago Vilar Labarta WIN LOSS
Quarter finals Aitor Fernandez Dominguez Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Semi finals Rodrigo Presa Gomez Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Semi finals Damián Troncoso Saavedra Carlos Torres Rodríguez WIN LOSS
Final Daniel Lopez Varela Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Pablo Lojo Rial Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Diego Pereira Gomez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 José Fernández Meni Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Aitor Fernandez Dominguez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Pablo Lojo Rial Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 José Fernández Meni Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 Aitor Fernandez Dominguez Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 1 José Fernández Meni Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 1 Aitor Fernandez Dominguez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 1 José Fernández Meni Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Pool 1 Aitor Fernandez Dominguez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Pool 1 José Fernández Meni Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 1 Aitor Fernandez Dominguez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 1 José Fernández Meni Aitor Fernandez Dominguez WIN LOSS
Pool 2 Rodrigo Presa Gomez Angel Rodríguez Castelo WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Pool 2 Rodrigo Presa Gomez Luciano Lomba Castro LOSS WIN
Pool 2 Efren Faraldo Figueira Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 2 Timoteo Soares Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Pool 2 Rodrigo Presa Gomez Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 2 Angel Rodríguez Castelo Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Pool 2 Angel Rodríguez Castelo Luciano Lomba Castro WIN LOSS
Pool 2 Efren Faraldo Figueira Angel Rodríguez Castelo WIN LOSS
Pool 2 Angel Rodríguez Castelo Timoteo Soares WIN LOSS
Pool 2 Daniel Lopez Varela Angel Rodríguez Castelo WIN LOSS
Pool 2 Luciano Lomba Castro Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Pool 2 Efren Faraldo Figueira Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Timoteo Soares LOSS WIN
Pool 2 Daniel Lopez Varela Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Pool 2 Luciano Lomba Castro Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Pool 2 Timoteo Soares Luciano Lomba Castro WIN LOSS
Pool 2 Luciano Lomba Castro Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 2 Efren Faraldo Figueira Timoteo Soares WIN LOSS
Pool 2 Daniel Lopez Varela Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Round of 16 Efren Faraldo Figueira Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Round of 16 Pablo Lojo Rial Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Round of 16 Diego Pereira Gomez Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Round of 16 Luciano Lomba Castro Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Round of 16 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Timoteo Soares WIN LOSS
Round of 16 Angel Rodríguez Castelo José Fernández Meni LOSS WIN
Quarter finals Efren Faraldo Figueira Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Quarter finals Aitor Fernandez Dominguez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Quarter finals Miguel Muiños Vicente Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Quarter finals Daniel Lopez Varela José Fernández Meni WIN LOSS
Semi finals Aitor Fernandez Dominguez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Semi finals Miguel Muiños Vicente Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Final Daniel Lopez Varela Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Sarah Olveira Queijo Alejandro Resinger Grandal LOSS WIN
Pool 1 Daniel Lopez Varela Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 1 Alejandro Resinger Grandal Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 1 Pablo Lojo Rial Alejandro Resinger Grandal LOSS WIN
Pool 1 Alejandro Resinger Grandal Alberto Abal Couceiro LOSS WIN
Pool 1 Sarah Olveira Queijo Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Rodrigo Presa Gomez Sarah Olveira Queijo WIN LOSS
Pool 1 Sarah Olveira Queijo Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Sarah Olveira Queijo WIN LOSS
Pool 1 Daniel Lopez Varela Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Pool 1 Pablo Lojo Rial Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Rodrigo Presa Gomez Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Pool 1 Pablo Lojo Rial Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Santiago Vilar Labarta WIN LOSS
Pool 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 2 Diego Pereira Gomez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 2 Nelson Lopes Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Santiago Vilar Labarta LOSS WIN
Pool 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Pool 2 Nelson Lopes Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 2 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Santiago Vilar Labarta WIN LOSS
Pool 2 Santiago Vilar Labarta Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Pool 2 Nelson Lopes Santiago Vilar Labarta WIN LOSS
Pool 2 Diego Pereira Gomez Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Pool 2 Nelson Lopes Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Pool 2 Diego Pereira Gomez Nelson Lopes WIN LOSS
Pool 3 Oscar Otero Martínez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Miguel Otero Rey Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Pool 3 Pablo Cachafeiro Murias Miguel Otero Rey LOSS WIN
Pool 3 Miguel Otero Rey Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Pool 3 Aitor Fernandez Dominguez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Manuel Alvarez Souto Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Pool 3 Pablo Cachafeiro Murias Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Pool 3 Efren Faraldo Figueira Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Pool 3 Aitor Fernandez Dominguez Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Pool 3 Pablo Cachafeiro Murias Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Pool 3 Manuel Alvarez Souto Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Pool 3 Aitor Fernandez Dominguez Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Pool 3 Pablo Cachafeiro Murias Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Pool 3 Aitor Fernandez Dominguez Pablo Cachafeiro Murias WIN LOSS
Pool 3 Efren Faraldo Figueira Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Pool 4 Duarte Puga Vilariño José Fernández Meni LOSS WIN
Pool 4 Carlos Torres Rodríguez José Fernández Meni WIN LOSS
Pool 4 Saúl López Domínguez José Fernández Meni LOSS WIN
Pool 4 Damián Troncoso Saavedra José Fernández Meni WIN LOSS
Pool 4 Timoteo Soares José Fernández Meni LOSS WIN
Pool 4 Carlos Torres Rodríguez Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Pool 4 Saúl López Domínguez Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Pool 4 Damián Troncoso Saavedra Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Pool 4 Timoteo Soares Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 4 Carlos Torres Rodríguez Saúl López Domínguez WIN LOSS
Pool 4 Carlos Torres Rodríguez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 4 Timoteo Soares Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Pool 4 Damián Troncoso Saavedra Saúl López Domínguez WIN LOSS
Pool 4 Timoteo Soares Saúl López Domínguez WIN LOSS
Pool 4 Damián Troncoso Saavedra Timoteo Soares WIN LOSS
Round of 16 Santiago Vilar Labarta Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Round of 16 Pablo Lojo Rial Nelson Lopes LOSS WIN
Round of 16 Aitor Fernandez Dominguez Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Round of 16 Carlos Torres Rodríguez Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Round of 16 Jose Francisco Rojo Fernandez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Round of 16 Oscar Otero Martínez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Round of 16 José Fernández Meni Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Round of 16 Manuel Alvarez Souto Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Quarter finals Daniel Lopez Varela Nelson Lopes WIN LOSS
Quarter finals Aitor Fernandez Dominguez Carlos Torres Rodríguez WIN LOSS
Quarter finals Oscar Otero Martínez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Quarter finals Duarte Puga Vilariño Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Semi finals Daniel Lopez Varela Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Semi finals Manuel Alvarez Souto Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Final Aitor Fernandez Dominguez Oscar Otero Martínez WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just X Torneo Cidade de Naron de Esgrima Histórica 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
14 4 Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA 1857.2 30.1
15 Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1846.2 11.4
31 5 Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra 1759.3 24.2
81 25 Aitor Fernandez Dominguez Esgrima Antiga Pontevedra 1665.8 39.9
293 173 José Fernández Meni Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1506.7 84.6
309 80 Rodrigo Presa Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1499.5 44.7
417 95 Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA 1449.7 35.8
516 129 Efren Faraldo Figueira Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1411.3 44.1
599 63 Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1383.3 16.1
685 54 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1357.7 30.6
865 72 Miguel Muiños Vicente Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1307.9 5.1
1039 110 Nelson Lopes Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate 1253.3 14.5
1069 1522 Santiago Vilar Labarta Asociación Ourensá de Esgrima Antiga 1248.5 416.1
1190 133 Diego Pereira Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1216.9 18.1
1341 49 Miguel Otero Rey 100Tolos HEMA 1184.9 36.1
1648 281 Timoteo Soares Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate 1112.3 41.3
1917 191 Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA 1047.9 76.2
2123 Saúl López Domínguez Asociación Ourensá de Esgrima Antiga 1000.1
2178 14 Alberto Abal Couceiro Esgrima Antiga Pontevedra 989.4 39.5
2191 Oscar Otero Grande Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 986.8
2332 Alejandro Resinger Grandal 100Tolos HEMA 951.9
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA 1874.1 9.2
9 4 Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1700.8 13.9
14 10 Aitor Fernandez Dominguez Esgrima Antiga Pontevedra 1670.9 57.6
16 2 Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra 1650.4 20.3
49 132 Manuel Alvarez Souto Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1525.9 223.9
66 17 Efren Faraldo Figueira Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1481.9 41.6
75 13 Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA 1468.5 26.5
88 Oscar Otero Martínez 100Tolos HEMA 1429.5
90 8 Nelson Lopes Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate 1428.6 10.2
92 33 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1416.3 48.9
149 12 Rodrigo Presa Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1338.3 15.6
181 18 Alberto Abal Couceiro Esgrima Antiga Pontevedra 1302.9 26.2
213 9 Santiago Vilar Labarta Asociación Ourensá de Esgrima Antiga 1260.2 15
255 35 Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1203.4 43.1
257 7 José Fernández Meni Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1203 16.6
274 Miguel Otero Rey 100Tolos HEMA 1176.8 1.5
278 40 Diego Pereira Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1175 58.4
358 121 Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA 1083.8 153.8
410 36 Timoteo Soares Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate 1020.7 55
429 100 Alejandro Resinger Grandal 100Tolos HEMA 998.1 168.8
457 26 Pablo Cachafeiro Murias Asociación Ourensá de Esgrima Antiga 953.4 38.1
585 Sarah Olveira Queijo 100Tolos HEMA 742.3
597 3 Carlos Tejeiro Castelos 100Tolos HEMA 688.2 6
605 Saúl López Domínguez Asociación Ourensá de Esgrima Antiga 642.1