Gold Coast Classic: Sidesword 2024

Date
January 20
Country
Australia
State
Queensland
City
Gold Coast

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Single Sidesword 180 30

Fighters in event

NameNationalityClub
Daniel Arnold Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola
Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship
Campbell Walker Brisbane Swords
Fuller November Collegium in Armis
Harrison Schulke Fitzroy College of Arms
Ronald Lee Melbourne Messer Club
Jacob Haberley Prima Spada School of Fence
Katherine Livingston Scholar Victoria
Daniel Pope Scholar Victoria
Travis McKenzie Scholar Victoria
Aleks Roseneder Spada di Bolognese
Ross Davies Spada di Bolognese
Joshua Chhuth Spada di Bolognese
Bader Pendergast-Lee Sword Fighter Gold Coast
Ethan Jones Sword Fighter Gold Coast
Jasper Sirris Sword Fighter Gold Coast
Kieran Peak Sword Fighter Gold Coast
Lachlan Bennett Sword Fighter Gold Coast
David Vuong Sword Fighter Gold Coast
Geraud lemenager Sword Fighter Gold Coast
Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy
Jessica Silvallana Vanguard Swordsmanship Academy
Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy
Zack Dixon Vanguard Swordsmanship Academy
Nic Williams Vanguard Swordsmanship Academy
Griffyn Haroutunian Vanguard Swordsmanship Academy
Erik Arktander Vanguard Swordsmanship Academy
Mathew Archer Vanguard Swordsmanship Academy
Robert Cole Vanguard Swordsmanship Academy

Tournaments

Mixed Steel Single Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Seeding Pool 1 Mathew Archer Griffyn Haroutunian LOSS WIN
Seeding Pool 1 Jessica Silvallana Mathew Archer DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Griffyn Haroutunian Jessica Silvallana WIN LOSS
Seeding Pool 1 Jessica Silvallana Geraud lemenager LOSS WIN
Seeding Pool 1 Griffyn Haroutunian Travis McKenzie LOSS WIN
Seeding Pool 1 Travis McKenzie Geraud lemenager DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Mathew Archer Travis McKenzie LOSS WIN
Seeding Pool 1 Griffyn Haroutunian Geraud lemenager LOSS WIN
Seeding Pool 1 Jessica Silvallana Travis McKenzie LOSS WIN
Seeding Pool 1 Mathew Archer Geraud lemenager LOSS WIN
Seeding Pool 1 Benjamin Pope Ryan Tanzer WIN LOSS
Seeding Pool 1 Harrison Schulke Benjamin Pope LOSS WIN
Seeding Pool 1 Lachlan Bennett Harrison Schulke WIN LOSS
Seeding Pool 1 Harrison Schulke Ryan Tanzer DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Lachlan Bennett Benjamin Pope DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Ryan Tanzer Lachlan Bennett WIN LOSS
Seeding Pool 1 Ronald Lee Benjamin Pope DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Harrison Schulke Ronald Lee LOSS WIN
Seeding Pool 1 Ryan Tanzer Ronald Lee WIN LOSS
Seeding Pool 1 Lachlan Bennett Ronald Lee LOSS WIN
Seeding Pool 1 Joshua Chhuth Jacob Haberley LOSS WIN
Seeding Pool 1 Katherine Livingston Joshua Chhuth WIN LOSS
Seeding Pool 1 Jacob Haberley Katherine Livingston LOSS WIN
Seeding Pool 1 Katherine Livingston Campbell Walker WIN LOSS
Seeding Pool 1 Joshua Chhuth Campbell Walker LOSS WIN
Seeding Pool 1 Campbell Walker Jacob Haberley DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Aleks Roseneder Katherine Livingston WIN LOSS
Seeding Pool 1 Campbell Walker Aleks Roseneder LOSS WIN
Seeding Pool 1 Aleks Roseneder Jacob Haberley WIN LOSS
Seeding Pool 1 Joshua Chhuth Aleks Roseneder LOSS WIN
Seeding Pool 1 Daniel Arnold Zack Dixon WIN LOSS
Seeding Pool 1 Jasper Sirris Fuller November LOSS WIN
Seeding Pool 1 Daniel Arnold Erik Arktander WIN LOSS
Seeding Pool 1 Fuller November Zack Dixon WIN LOSS
Seeding Pool 1 Jasper Sirris Erik Arktander WIN LOSS
Seeding Pool 1 Daniel Arnold Fuller November WIN LOSS
Seeding Pool 1 Erik Arktander Zack Dixon LOSS WIN
Seeding Pool 1 Jasper Sirris Daniel Arnold LOSS WIN
Seeding Pool 1 Fuller November Erik Arktander WIN LOSS
Seeding Pool 1 Jasper Sirris Zack Dixon WIN LOSS
Seeding Pool 1 David Vuong Daniel Green LOSS WIN
Seeding Pool 1 Ross Davies Nic Williams WIN LOSS
Seeding Pool 1 Ethan Jones Daniel Green LOSS WIN
Seeding Pool 1 Ross Davies David Vuong LOSS WIN
Seeding Pool 1 Nic Williams Ethan Jones DRAW DRAW
Seeding Pool 1 Daniel Green Ross Davies WIN LOSS
Seeding Pool 1 David Vuong Ethan Jones WIN LOSS
Seeding Pool 1 Daniel Green Nic Williams WIN LOSS
Seeding Pool 1 Ethan Jones Ross Davies LOSS WIN
Seeding Pool 1 Nic Williams David Vuong LOSS WIN
Seeding Pool 1 Daniel Pope Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Seeding Pool 1 Kieran Peak Sean Reichman LOSS WIN
Seeding Pool 1 Daniel Pope Robert Cole WIN LOSS
Seeding Pool 1 Bader Pendergast-Lee Sean Reichman WIN LOSS
Seeding Pool 1 Kieran Peak Robert Cole LOSS WIN
Seeding Pool 1 Daniel Pope Sean Reichman WIN LOSS
Seeding Pool 1 Robert Cole Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Seeding Pool 1 Daniel Pope Kieran Peak WIN LOSS
Seeding Pool 1 Robert Cole Sean Reichman WIN LOSS
Seeding Pool 1 Bader Pendergast-Lee Kieran Peak LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ryan Tanzer Geraud lemenager LOSS WIN
Seeding Pool 2 Mathew Archer Geraud lemenager LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ryan Tanzer David Vuong WIN LOSS
Seeding Pool 2 Geraud lemenager David Vuong WIN LOSS
Seeding Pool 2 Mathew Archer Ryan Tanzer LOSS WIN
Seeding Pool 2 David Vuong Mathew Archer WIN LOSS
Seeding Pool 2 Robert Cole Geraud lemenager LOSS WIN
Seeding Pool 2 Robert Cole Mathew Archer WIN LOSS
Seeding Pool 2 Ryan Tanzer Robert Cole WIN LOSS
Seeding Pool 2 Robert Cole David Vuong DRAW DRAW
Seeding Pool 2 Daniel Pope Fuller November WIN LOSS
Seeding Pool 2 Nic Williams Daniel Pope LOSS WIN
Seeding Pool 2 Aleks Roseneder Fuller November LOSS WIN
Seeding Pool 2 Daniel Pope Aleks Roseneder WIN LOSS
Seeding Pool 2 Nic Williams Fuller November WIN LOSS
Seeding Pool 2 Aleks Roseneder Nic Williams WIN LOSS
Seeding Pool 2 Jasper Sirris Daniel Pope LOSS WIN
Seeding Pool 2 Nic Williams Jasper Sirris WIN LOSS
Seeding Pool 2 Jasper Sirris Fuller November LOSS WIN
Seeding Pool 2 Aleks Roseneder Jasper Sirris WIN LOSS
Seeding Pool 2 Travis McKenzie Ronald Lee DRAW DRAW
Seeding Pool 2 Ethan Jones Zack Dixon WIN LOSS
Seeding Pool 2 Travis McKenzie Kieran Peak WIN LOSS
Seeding Pool 2 Zack Dixon Ronald Lee LOSS WIN
Seeding Pool 2 Kieran Peak Ethan Jones LOSS WIN
Seeding Pool 2 Travis McKenzie Zack Dixon WIN LOSS
Seeding Pool 2 Kieran Peak Ronald Lee LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ethan Jones Travis McKenzie LOSS WIN
Seeding Pool 2 Kieran Peak Zack Dixon LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ethan Jones Ronald Lee LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ross Davies Benjamin Pope LOSS WIN
Seeding Pool 2 Katherine Livingston Jessica Silvallana WIN LOSS
Seeding Pool 2 Lachlan Bennett Benjamin Pope LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ross Davies Katherine Livingston WIN LOSS
Seeding Pool 2 Lachlan Bennett Jessica Silvallana WIN LOSS
Seeding Pool 2 Benjamin Pope Katherine Livingston WIN LOSS
Seeding Pool 2 Lachlan Bennett Ross Davies LOSS WIN
Seeding Pool 2 Benjamin Pope Jessica Silvallana WIN LOSS
Seeding Pool 2 Lachlan Bennett Katherine Livingston LOSS WIN
Seeding Pool 2 Ross Davies Jessica Silvallana WIN LOSS
Seeding Pool 2 Griffyn Haroutunian Daniel Arnold LOSS WIN
Seeding Pool 2 Harrison Schulke Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Seeding Pool 2 Daniel Arnold Joshua Chhuth WIN LOSS
Seeding Pool 2 Griffyn Haroutunian Bader Pendergast-Lee DRAW DRAW
Seeding Pool 2 Harrison Schulke Joshua Chhuth WIN LOSS
Seeding Pool 2 Daniel Arnold Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Seeding Pool 2 Griffyn Haroutunian Joshua Chhuth LOSS WIN
Seeding Pool 2 Harrison Schulke Daniel Arnold LOSS WIN
Seeding Pool 2 Bader Pendergast-Lee Joshua Chhuth WIN LOSS
Seeding Pool 2 Harrison Schulke Griffyn Haroutunian WIN LOSS
Seeding Pool 2 Daniel Green Sean Reichman WIN LOSS
Seeding Pool 2 Campbell Walker Erik Arktander LOSS WIN
Seeding Pool 2 Daniel Green Jacob Haberley WIN LOSS
Seeding Pool 2 Erik Arktander Sean Reichman DRAW DRAW
Seeding Pool 2 Campbell Walker Jacob Haberley DRAW DRAW
Seeding Pool 2 Daniel Green Erik Arktander WIN LOSS
Seeding Pool 2 Jacob Haberley Sean Reichman LOSS WIN
Seeding Pool 2 Daniel Green Campbell Walker WIN LOSS
Seeding Pool 2 Erik Arktander Jacob Haberley LOSS WIN
Seeding Pool 2 Sean Reichman Campbell Walker WIN LOSS
Final Pools Daniel Arnold Daniel Green LOSS WIN
Final Pools Geraud lemenager Daniel Pope LOSS WIN
Final Pools Travis McKenzie Daniel Green DRAW DRAW
Final Pools Daniel Pope Daniel Arnold WIN LOSS
Final Pools Geraud lemenager Travis McKenzie LOSS WIN
Final Pools Daniel Green Daniel Pope DRAW DRAW
Final Pools Travis McKenzie Daniel Arnold DRAW DRAW
Final Pools Geraud lemenager Daniel Green LOSS WIN
Final Pools Travis McKenzie Daniel Pope DRAW DRAW
Final Pools Geraud lemenager Daniel Arnold LOSS WIN
Final Pools Aleks Roseneder Benjamin Pope LOSS WIN
Final Pools Ronald Lee Ross Davies WIN LOSS
Final Pools Benjamin Pope Ryan Tanzer WIN LOSS
Final Pools Ronald Lee Aleks Roseneder LOSS WIN
Final Pools Ross Davies Ryan Tanzer DRAW DRAW
Final Pools Benjamin Pope Ronald Lee LOSS WIN
Final Pools Ryan Tanzer Aleks Roseneder WIN LOSS
Final Pools Benjamin Pope Ross Davies DRAW DRAW
Final Pools Ryan Tanzer Ronald Lee LOSS WIN
Final Pools Aleks Roseneder Ross Davies LOSS WIN
Final Pools Fuller November Katherine Livingston LOSS WIN
Final Pools Bader Pendergast-Lee David Vuong LOSS WIN
Final Pools Sean Reichman Katherine Livingston LOSS WIN
Final Pools Fuller November Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Final Pools Sean Reichman David Vuong DRAW DRAW
Final Pools Katherine Livingston Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Final Pools Sean Reichman Fuller November WIN LOSS
Final Pools Katherine Livingston David Vuong DRAW DRAW
Final Pools Sean Reichman Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Final Pools Fuller November David Vuong LOSS WIN
Final Pools Robert Cole Harrison Schulke WIN LOSS
Final Pools Jacob Haberley Lachlan Bennett LOSS WIN
Final Pools Robert Cole Nic Williams DRAW DRAW
Final Pools Jacob Haberley Harrison Schulke DRAW DRAW
Final Pools Lachlan Bennett Nic Williams LOSS WIN
Final Pools Robert Cole Jacob Haberley WIN LOSS
Final Pools Nic Williams Harrison Schulke WIN LOSS
Final Pools Robert Cole Lachlan Bennett WIN LOSS
Final Pools Jacob Haberley Nic Williams LOSS WIN
Final Pools Harrison Schulke Lachlan Bennett WIN LOSS
Final Pools Ethan Jones Jasper Sirris WIN LOSS
Final Pools Zack Dixon Griffyn Haroutunian LOSS WIN
Final Pools Jasper Sirris Erik Arktander WIN LOSS
Final Pools Griffyn Haroutunian Ethan Jones LOSS WIN
Final Pools Zack Dixon Erik Arktander LOSS WIN
Final Pools Jasper Sirris Griffyn Haroutunian WIN LOSS
Final Pools Ethan Jones Erik Arktander LOSS WIN
Final Pools Jasper Sirris Zack Dixon WIN LOSS
Final Pools Griffyn Haroutunian Erik Arktander LOSS WIN
Final Pools Zack Dixon Ethan Jones LOSS WIN
Final Pools Campbell Walker Jessica Silvallana WIN LOSS
Final Pools Kieran Peak Joshua Chhuth LOSS WIN
Final Pools Campbell Walker Mathew Archer WIN LOSS
Final Pools Jessica Silvallana Joshua Chhuth DRAW DRAW
Final Pools Kieran Peak Mathew Archer WIN LOSS
Final Pools Campbell Walker Joshua Chhuth LOSS WIN
Final Pools Mathew Archer Jessica Silvallana WIN LOSS
Final Pools Campbell Walker Kieran Peak DRAW DRAW
Final Pools Mathew Archer Joshua Chhuth WIN LOSS
Final Pools Jessica Silvallana Kieran Peak LOSS WIN