Arnold HEMA Classic 2019

Date
March 3
Country
United States
State
Ohio
City
Columbus

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 119 35
Mixed Steel Rapier & Dagger 72 22
Mixed Steel Sabre 44 15

Fighters in event

NameNationalityClub
Kieron Rowe Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing
Colin Allen Medieval Swordplay Canada
Greg Tsagris NEMESIS Historical Fencing
Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens
Eric King
Tanner Martin
Joseph Zagroba Ars Gladii
Thomas Nowak Ars Gladii
Cameron Metcalf Centerline Sword School
Shane Hillen Centerline Sword School
Ehren Wynder Centerline Sword School
Thomas Amoroso Columbus Saber Academy
Frank Zamary Columbus United Fencing Club
Derek Ray Columbus United Fencing Club
Sean Martin Corsair Fencing Club
Joseph Hochadel Gem City Duelists Society
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
David Reddy Gem City Duelists Society
Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Ryan Coker Lafayette Historical Fencing Guild
William Joseph Maryland Kunst des Fechtens
Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens
Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild
Thomas Utter Michigan Medieval Combat Association
Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship
Constance Burns New Jersey Kloppfechters
William Heide Nickel City Longsword Academy
Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy
Victor Lavenstein Rhode Island Fencing Academy & Club
Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy
Jaron Bernstein Royal Arts Fencing Academy
John Osborn Royal Arts Fencing Academy
Michael Silvania Royal Arts Fencing Academy
Jake Werner Royal Arts Fencing Academy
Joseph Streb Royal Arts Fencing Academy
Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing
Robert Soltesz Swordsmanship Museum and Academy
Daniel Dionne Swordsmanship Museum and Academy
Jerry Berg Swordsmanship Museum and Academy
Raymond Koren Swordsmanship Museum and Academy
Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre
Adam Severa Youngstown Historical Fencing

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Constance Burns Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Joseph Hochadel Constance Burns WIN LOSS
Pool Greg Tsagris Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool Constance Burns Derek Ray LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Derek Ray WIN LOSS
Pool Joseph Hochadel Derek Ray LOSS WIN
Pool Sean Martin Constance Burns WIN LOSS
Pool Greg Tsagris Sean Martin WIN LOSS
Pool Joseph Hochadel Sean Martin WIN LOSS
Pool Derek Ray Sean Martin LOSS WIN
Pool Ehren Wynder Constance Burns WIN LOSS
Pool Greg Tsagris Ehren Wynder LOSS WIN
Pool Joseph Hochadel Ehren Wynder WIN LOSS
Pool Derek Ray Ehren Wynder WIN LOSS
Pool Ehren Wynder Sean Martin LOSS WIN
Pool Christopher Shelton Jake Werner WIN LOSS
Pool William Joseph Christopher Shelton WIN LOSS
Pool Jake Werner William Joseph LOSS WIN
Pool Christopher Shelton Robert Soltesz WIN LOSS
Pool Jake Werner Robert Soltesz LOSS WIN
Pool William Joseph Robert Soltesz WIN LOSS
Pool Christopher Shelton Robert N. Smith WIN LOSS
Pool Jake Werner Robert N. Smith LOSS WIN
Pool William Joseph Robert N. Smith WIN LOSS
Pool Robert Soltesz Robert N. Smith LOSS WIN
Pool David Reddy Christopher Shelton LOSS WIN
Pool Jake Werner David Reddy WIN LOSS
Pool David Reddy William Joseph LOSS WIN
Pool Robert Soltesz David Reddy LOSS WIN
Pool David Reddy Robert N. Smith LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti John Osborn WIN LOSS
Pool Daniel Dionne John Osborn LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti Daniel Dionne WIN LOSS
Pool John Osborn Victor Lavenstein LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti Victor Lavenstein WIN LOSS
Pool Daniel Dionne Victor Lavenstein LOSS WIN
Pool Joseph Zagroba John Osborn LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool Daniel Dionne Joseph Zagroba LOSS WIN
Pool Victor Lavenstein Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool Eric King John Osborn WIN LOSS
Pool Joseph Pugnetti Eric King WIN LOSS
Pool Daniel Dionne Eric King LOSS WIN
Pool Victor Lavenstein Eric King LOSS WIN
Pool Joseph Zagroba Eric King LOSS WIN
Pool Jerry Berg Nathan Wallace LOSS WIN
Pool Tanner Martin Jerry Berg WIN LOSS
Pool Nathan Wallace Tanner Martin WIN LOSS
Pool Jerry Berg Kieron Rowe LOSS WIN
Pool Nathan Wallace Kieron Rowe LOSS WIN
Pool Tanner Martin Kieron Rowe LOSS WIN
Pool Thomas Kesler Jerry Berg LOSS WIN
Pool Nathan Wallace Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Tanner Martin Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Jerry Berg William Heide WIN LOSS
Pool Nathan Wallace William Heide LOSS WIN
Pool Tanner Martin William Heide WIN LOSS
Pool Kieron Rowe William Heide WIN LOSS
Pool Thomas Kesler William Heide LOSS WIN
Pool Alexander Kitaev Colin Allen WIN LOSS
Pool Shane Hillen Colin Allen WIN LOSS
Pool Alexander Kitaev Shane Hillen WIN LOSS
Pool Colin Allen Adam Severa WIN LOSS
Pool Alexander Kitaev Adam Severa WIN LOSS
Pool Shane Hillen Adam Severa WIN LOSS
Pool Colin Allen Thomas Nowak LOSS WIN
Pool Thomas Nowak Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool Shane Hillen Thomas Nowak LOSS WIN
Pool Adam Severa Thomas Nowak LOSS WIN
Pool Thomas Utter Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Cameron Metcalf Jaron Bernstein WIN LOSS
Pool Thomas Utter Cameron Metcalf LOSS WIN
Pool Connor Kemp-Cowell Jaron Bernstein WIN LOSS
Pool Thomas Utter Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool Cameron Metcalf Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Pool Ryan Coker Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Thomas Utter Ryan Coker LOSS WIN
Pool Cameron Metcalf Ryan Coker WIN LOSS
Pool Ryan Coker Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool Thomas Amoroso Colin Allen LOSS WIN
Pool Alexander Kitaev Thomas Amoroso WIN LOSS
Pool Shane Hillen Thomas Amoroso WIN LOSS
Pool Adam Severa Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Thomas Nowak Thomas Amoroso WIN LOSS
Table of 64 Thomas Kesler Thomas Utter WIN LOSS
Table of 64 Daniel Dionne Robert Soltesz LOSS WIN
Table of 64 Adam Severa Constance Burns LOSS WIN
Table of 32 Thomas Kesler Alexander Kitaev LOSS WIN
Table of 32 Sean Martin Victor Lavenstein WIN LOSS
Table of 32 Ehren Wynder Greg Tsagris LOSS WIN
Table of 32 Eric King Ryan Coker WIN LOSS
Table of 32 Jake Werner William Joseph LOSS WIN
Table of 32 Colin Allen Shane Hillen LOSS WIN
Table of 32 Joseph Hochadel John Osborn WIN LOSS
Table of 32 Thomas Amoroso Cameron Metcalf LOSS WIN
Table of 32 Robert Soltesz Kieron Rowe LOSS WIN
Table of 32 Jaron Bernstein Tanner Martin LOSS WIN
Table of 32 Robert N. Smith William Heide WIN LOSS
Table of 32 David Reddy Thomas Nowak LOSS WIN
Table of 32 Christopher Shelton Joseph Zagroba WIN LOSS
Table of 32 Jerry Berg Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Table of 32 Nathan Wallace Derek Ray LOSS WIN
Table of 32 Constance Burns Joseph Pugnetti LOSS WIN
Table of 16 Sean Martin Alexander Kitaev LOSS WIN
Table of 16 Greg Tsagris Eric King WIN LOSS
Table of 16 Shane Hillen William Joseph LOSS WIN
Table of 16 Cameron Metcalf Joseph Hochadel LOSS WIN
Table of 16 Tanner Martin Kieron Rowe WIN LOSS
Table of 16 Robert N. Smith Thomas Nowak LOSS WIN
Table of 16 Connor Kemp-Cowell Christopher Shelton WIN LOSS
Table of 16 Derek Ray Joseph Pugnetti WIN LOSS
Quarters Greg Tsagris Alexander Kitaev WIN LOSS
Quarters Joseph Hochadel William Joseph LOSS WIN
Quarters Thomas Nowak Tanner Martin LOSS WIN
Quarters Derek Ray Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Semi Greg Tsagris William Joseph LOSS WIN
Semi Tanner Martin Derek Ray LOSS WIN
Final William Joseph Derek Ray WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Derek Ray Airrion Scott WIN LOSS
Pool Greg Tsagris Airrion Scott LOSS WIN
Pool Derek Ray Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Airrion Scott Ryan Coker WIN LOSS
Pool Ryan Coker Derek Ray LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Ryan Coker WIN LOSS
Pool Airrion Scott Joseph Streb WIN LOSS
Pool Joseph Streb Derek Ray LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Joseph Streb WIN LOSS
Pool Ryan Coker Joseph Streb LOSS WIN
Pool Cameron Metcalf Airrion Scott LOSS WIN
Pool Derek Ray Cameron Metcalf WIN LOSS
Pool Greg Tsagris Cameron Metcalf WIN LOSS
Pool Cameron Metcalf Ryan Coker WIN LOSS
Pool Joseph Streb Cameron Metcalf LOSS WIN
Pool Michael Silvania Aidan Witherspoon WIN LOSS
Pool William Joseph Michael Silvania WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon William Joseph LOSS WIN
Pool Michael Silvania Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Thomas Kesler William Joseph LOSS WIN
Pool Michael Silvania Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool William Joseph Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool Thomas Kesler Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool Michael Silvania Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool William Joseph Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool Joseph Hochadel Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Joseph Hochadel Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool Frank Zamary Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Jaron Bernstein WIN LOSS
Pool Frank Zamary Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Noah Hanssen WIN LOSS
Pool Frank Zamary Noah Hanssen LOSS WIN
Pool Noah Hanssen Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Shane Hillen Kieron Rowe LOSS WIN
Pool Frank Zamary Shane Hillen LOSS WIN
Pool Shane Hillen Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Noah Hanssen Shane Hillen WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Pool Frank Zamary Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool Connor Kemp-Cowell Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Noah Hanssen Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool Shane Hillen Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool Alexander Kitaev Ehren Wynder WIN LOSS
Pool Joseph Pugnetti Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool Ehren Wynder Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool John Osborn Alexander Kitaev LOSS WIN
Pool Ehren Wynder John Osborn LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti John Osborn WIN LOSS
Table of 32 Aidan Witherspoon Joseph Streb LOSS WIN
Table of 32 Noah Hanssen Ryan Coker WIN LOSS
Table of 32 Ehren Wynder Cameron Metcalf LOSS WIN
Table of 32 Joseph Hochadel Shane Hillen LOSS WIN
Table of 32 Connor Kemp-Cowell Joseph Zagroba WIN LOSS
Table of 32 Frank Zamary John Osborn LOSS WIN
Table of 16 Joseph Streb William Joseph LOSS WIN
Table of 16 Joseph Pugnetti Greg Tsagris WIN LOSS
Table of 16 Derek Ray Noah Hanssen WIN LOSS
Table of 16 Cameron Metcalf Airrion Scott WIN LOSS
Table of 16 Shane Hillen Jaron Bernstein WIN LOSS
Table of 16 Connor Kemp-Cowell Kieron Rowe LOSS WIN
Table of 16 Thomas Kesler Michael Silvania LOSS WIN
Table of 16 Alexander Kitaev John Osborn WIN LOSS
Quarters William Joseph Joseph Pugnetti WIN LOSS
Quarters Cameron Metcalf Derek Ray WIN LOSS
Quarters Shane Hillen Kieron Rowe WIN LOSS
Quarters Alexander Kitaev Michael Silvania WIN LOSS
Semi William Joseph Cameron Metcalf LOSS WIN
Semi Alexander Kitaev Shane Hillen WIN LOSS
Final Cameron Metcalf Alexander Kitaev WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Joseph Hochadel William Joseph WIN LOSS
Pool Frank Zamary Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool William Joseph Frank Zamary LOSS WIN
Pool Joseph Hochadel Sean Martin WIN LOSS
Pool Sean Martin William Joseph LOSS WIN
Pool Frank Zamary Sean Martin LOSS WIN
Pool Joseph Hochadel Colin Allen WIN LOSS
Pool Colin Allen William Joseph LOSS WIN
Pool Frank Zamary Colin Allen WIN LOSS
Pool Colin Allen Sean Martin LOSS WIN
Pool Jerry Berg Noah Hanssen WIN LOSS
Pool Nathan Wallace Jerry Berg WIN LOSS
Pool Noah Hanssen Nathan Wallace WIN LOSS
Pool Jerry Berg Airrion Scott LOSS WIN
Pool Noah Hanssen Airrion Scott LOSS WIN
Pool Airrion Scott Nathan Wallace WIN LOSS
Pool Jerry Berg Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Noah Hanssen Greg Tsagris WIN LOSS
Pool Nathan Wallace Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Airrion Scott WIN LOSS
Pool Alexander Kitaev Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Kieron Rowe John Osborn LOSS WIN
Pool Alexander Kitaev John Osborn WIN LOSS
Pool Thomas Kesler Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Alexander Kitaev Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Thomas Kesler John Osborn LOSS WIN
Pool Raymond Koren Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Alexander Kitaev Raymond Koren WIN LOSS
Pool Raymond Koren John Osborn LOSS WIN
Pool Thomas Kesler Raymond Koren WIN LOSS
Table of 16 Noah Hanssen William Joseph LOSS WIN
Table of 16 Raymond Koren Greg Tsagris LOSS WIN
Table of 16 Nathan Wallace Frank Zamary LOSS WIN
Table of 16 Kieron Rowe Airrion Scott LOSS WIN
Table of 16 Jerry Berg John Osborn WIN LOSS
Table of 16 Thomas Kesler Sean Martin LOSS WIN
Table of 16 Joseph Hochadel Colin Allen LOSS WIN
Quarters Alexander Kitaev William Joseph LOSS WIN
Quarters Greg Tsagris Frank Zamary LOSS WIN
Quarters Jerry Berg Airrion Scott LOSS WIN
Quarters Colin Allen Sean Martin LOSS WIN
Semi Frank Zamary William Joseph WIN LOSS
Semi Sean Martin Airrion Scott WIN LOSS
Final Frank Zamary Sean Martin LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Arnold HEMA Classic 2019

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
167 40 Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens 1582.1 28.6
194 6 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1565.1 8.3
217 38 Cameron Metcalf Centerline Sword School 1552.5 22.6
296 32 Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre 1512.3 12.8
306 1257 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 1508.7 362.6
325 23 Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy 1499.1 9.2
369 120 Greg Tsagris NEMESIS Historical Fencing 1476.6 53.2
417 32 Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club 1457.2 18.8
436 2245 Kieron Rowe Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing 1449.1 536.9
454 320 Derek Ray Columbus United Fencing Club 1441.9 101.7
534 257 Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy 1411.5 108.2
581 832 Thomas Nowak Ars Gladii 1399 221.7
606 342 Tanner Martin N/A 1391.4 100
718 483 Joseph Hochadel Gem City Duelists Society 1359.6 130.6
940 102 Shane Hillen Centerline Sword School 1296.3 30.1
978 125 William Heide Nickel City Longsword Academy 1285.5 35.6
982 214 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1285.1 58.5
1078 974 Eric King N/A 1261.4 213.5
1080 45 Victor Lavenstein Rhode Island Fencing Academy & Club 1260.8 14.5
1154 1370 Sean Martin Corsair Fencing Club 1242.5 294.5
1228 204 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 1227.1 43.4
1384 79 Ehren Wynder Centerline Sword School 1190.4 13.1
1588 Jerry Berg Swordsmanship Museum and Academy 1145.7
1631 476 Colin Allen Medieval Swordplay Canada 1136.7 99.2
1669 206 Jaron Bernstein Royal Arts Fencing Academy 1129.2 43.7
1698 88 Constance Burns New Jersey Kloppfechters 1125 12.1
1703 80 Joseph Zagroba Ars Gladii 1124.1 10.7
1777 65 Thomas Amoroso Columbus Saber Academy 1108.4 8.6
2134 254 Adam Severa Youngstown Historical Fencing 1035.9 48.4
2305 32 David Reddy Gem City Duelists Society 995.9 9.5
2574 Robert Soltesz Swordsmanship Museum and Academy 945.4
2663 Jake Werner Royal Arts Fencing Academy 923.3
2700 Ryan Coker Lafayette Historical Fencing Guild 913.7
2860 217 Daniel Dionne Swordsmanship Museum and Academy 874.9 46.8
2899 Thomas Utter Michigan Medieval Combat Association 865.4