V Torneo Ciudad de Coruña de Esgrima Historica 2024

Date
January 20
Country
Spain
City
A Coruña

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 50 16
Mixed Steel Longsword 87 26
Mixed Steel Single Rapier 99 28

Fighters in event

NameNationalityClub
Andrés Fuentes Praelium Australis
Miguel Otero Rey 100Tolos HEMA
Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA
Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA
Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA
Yago Ramón Canosa 100Tolos HEMA
Ines Duque Lopez 100Tolos HEMA
Oscar Otero Martínez 100Tolos HEMA
Sarah Olveira Queijo 100Tolos HEMA
Martin Corujo Castro 100Tolos HEMA
Alejandro Resinger Grandal 100Tolos HEMA
Carlos Tejeiro Castelos 100Tolos HEMA
Oscar Otero Grande Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua
Aldo Garcia Regueira Escuela de Esgrima Historica de Madrid
Daniel Crespo Telmo Esgrima Antiga Pontevedra
Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra
Alberto Abal Couceiro Esgrima Antiga Pontevedra
Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris
Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Rodrigo Presa Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Miguel Muiños Vicente Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Eva Cobian Ledo Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Pedro Velasco López Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Luciano Lomba Castro Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Manuel Alvarez Souto Sala Viguesa de Esgrima Antiga
José Antonio García Jardón Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Bruno Antonio Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate
Nelson Lopes Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate
Timoteo Soares Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate
Ricardo Macedo Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate
Diogo Silveira Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate

Tournaments

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Nelson Lopes Ricardo Macedo WIN LOSS
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Nelson Lopes LOSS WIN
Pool 1 Nelson Lopes Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Nelson Lopes LOSS WIN
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Ricardo Macedo WIN LOSS
Pool 1 Ricardo Macedo Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Ricardo Macedo Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 1 Jose Francisco Rojo Fernandez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Pool 1 Damián Troncoso Saavedra Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Diogo Silveira WIN LOSS
Pool 2 Daniel Lopez Varela Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Pool 2 Pedro Velasco López Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Luciano Lomba Castro LOSS WIN
Pool 2 Daniel Lopez Varela Diogo Silveira WIN LOSS
Pool 2 Pedro Velasco López Diogo Silveira LOSS WIN
Pool 2 Diogo Silveira Luciano Lomba Castro WIN LOSS
Pool 2 Pedro Velasco López Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 2 Daniel Lopez Varela Luciano Lomba Castro WIN LOSS
Pool 2 Pedro Velasco López Luciano Lomba Castro WIN LOSS
Pool 3 Pablo Lojo Rial Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 3 Eva Cobian Ledo Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 3 Pablo Lojo Rial Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 3 Timoteo Soares Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 3 Andrés Fuentes Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 3 Eva Cobian Ledo Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 3 Timoteo Soares Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Pool 3 Rodrigo Presa Gomez Andrés Fuentes WIN LOSS
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Eva Cobian Ledo LOSS WIN
Pool 3 Timoteo Soares Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Andrés Fuentes Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Timoteo Soares LOSS WIN
Pool 3 Andrés Fuentes Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 3 Timoteo Soares Andrés Fuentes LOSS WIN
Round of 16 Alejandro Resinger Grandal Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Round of 16 Miguel Muiños Vicente Diogo Silveira LOSS WIN
Round of 16 Luciano Lomba Castro Nelson Lopes LOSS WIN
Round of 16 Rodrigo Presa Gomez Pedro Velasco López WIN LOSS
Round of 16 Andrés Fuentes Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Round of 16 Timoteo Soares Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Round of 16 Jose Francisco Rojo Fernandez Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Round of 16 Ricardo Macedo Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Quarter finals Daniel Lopez Varela Diogo Silveira WIN LOSS
Quarter finals Nelson Lopes Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Quarter finals Andrés Fuentes Timoteo Soares WIN LOSS
Quarter finals Damián Troncoso Saavedra Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Semi finals Rodrigo Presa Gomez Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Semi finals Andrés Fuentes Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Final Daniel Lopez Varela Andrés Fuentes WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Bruno Antonio Pedro Velasco López LOSS WIN
Pool 1 Daniel Lopez Varela Pedro Velasco López WIN LOSS
Pool 1 Pedro Velasco López Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Pedro Velasco López WIN LOSS
Pool 1 Pedro Velasco López Andrés Fuentes LOSS WIN
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Pedro Velasco López LOSS WIN
Pool 1 Bruno Antonio Daniel Lopez Varela WIN LOSS
Pool 1 Pablo Lojo Rial Bruno Antonio WIN LOSS
Pool 1 Bruno Antonio Diogo Silveira LOSS WIN
Pool 1 Andrés Fuentes Bruno Antonio WIN LOSS
Pool 1 Bruno Antonio Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Pool 1 Daniel Lopez Varela Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 Diogo Silveira Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Daniel Lopez Varela Andrés Fuentes WIN LOSS
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 Pablo Lojo Rial Andrés Fuentes LOSS WIN
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 Diogo Silveira Andrés Fuentes LOSS WIN
Pool 1 Alberto Abal Couceiro Diogo Silveira LOSS WIN
Pool 1 Andrés Fuentes Alberto Abal Couceiro WIN LOSS
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Carlos Tejeiro Castelos LOSS WIN
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 2 Ignacio González Garcia Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 2 Carlos Tejeiro Castelos Timoteo Soares LOSS WIN
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Ignacio González Garcia WIN LOSS
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Timoteo Soares LOSS WIN
Pool 2 Duarte Puga Vilariño Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Duarte Puga Vilariño Ignacio González Garcia LOSS WIN
Pool 2 Timoteo Soares Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Pool 2 Miguel Muiños Vicente Ignacio González Garcia WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Ignacio González Garcia WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 2 Ignacio González Garcia Timoteo Soares LOSS WIN
Pool 3 Martin Corujo Castro Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Nelson Lopes Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 3 Carlos Torres Rodríguez Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 3 Oscar Otero Grande Martin Corujo Castro LOSS WIN
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 3 Nelson Lopes Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Carlos Torres Rodríguez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Oscar Otero Grande Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Miguel Otero Rey Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Pool 3 Nelson Lopes Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Pool 3 Oscar Otero Grande Nelson Lopes LOSS WIN
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Nelson Lopes LOSS WIN
Pool 3 Oscar Otero Grande Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Pool 3 Oscar Otero Grande Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Pool 4 Alejandro Resinger Grandal Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 4 Ricardo Macedo Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 4 Daniel Crespo Telmo Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 4 Aldo Garcia Regueira Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 4 Oscar Otero Martínez Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Ricardo Macedo Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Pool 4 Daniel Crespo Telmo Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Pool 4 Aldo Garcia Regueira Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez Ricardo Macedo WIN LOSS
Pool 4 Daniel Crespo Telmo Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Aldo Garcia Regueira Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Daniel Crespo Telmo Ricardo Macedo LOSS WIN
Pool 4 Aldo Garcia Regueira Ricardo Macedo WIN LOSS
Pool 4 Daniel Crespo Telmo Aldo Garcia Regueira LOSS WIN
Round of 16 Damián Troncoso Saavedra Ignacio González Garcia LOSS WIN
Round of 16 Nelson Lopes Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Round of 16 Daniel Lopez Varela Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Round of 16 Oscar Otero Grande Andrés Fuentes LOSS WIN
Round of 16 Rodrigo Presa Gomez Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Round of 16 Ricardo Macedo Timoteo Soares LOSS WIN
Round of 16 Aldo Garcia Regueira Diogo Silveira LOSS WIN
Round of 16 Carlos Torres Rodríguez Martin Corujo Castro WIN LOSS
Quarter finals Jose Francisco Rojo Fernandez Ignacio González Garcia LOSS WIN
Quarter finals Andrés Fuentes Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Quarter finals Rodrigo Presa Gomez Timoteo Soares WIN LOSS
Quarter finals Diogo Silveira Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Semi finals Daniel Lopez Varela Ignacio González Garcia WIN LOSS
Semi finals Carlos Torres Rodríguez Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Final Daniel Lopez Varela Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Yago Ramón Canosa Sarah Olveira Queijo WIN LOSS
Pool 1 Daniel Lopez Varela Sarah Olveira Queijo WIN LOSS
Pool 1 Sarah Olveira Queijo Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Pedro Velasco López Sarah Olveira Queijo WIN LOSS
Pool 1 Sarah Olveira Queijo Oscar Otero Grande LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Sarah Olveira Queijo LOSS WIN
Pool 1 Yago Ramón Canosa Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Pablo Lojo Rial Yago Ramón Canosa WIN LOSS
Pool 1 Yago Ramón Canosa Pedro Velasco López LOSS WIN
Pool 1 Yago Ramón Canosa Oscar Otero Grande LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Yago Ramón Canosa LOSS WIN
Pool 1 Daniel Lopez Varela Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Pool 1 Pedro Velasco López Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Oscar Otero Grande Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Pool 1 Pablo Lojo Rial Pedro Velasco López WIN LOSS
Pool 1 Oscar Otero Grande Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Pool 1 Oscar Otero Grande Pedro Velasco López LOSS WIN
Pool 1 Diogo Silveira Pedro Velasco López WIN LOSS
Pool 1 Oscar Otero Grande Diogo Silveira LOSS WIN
Pool 2 Duarte Puga Vilariño Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Pool 2 Oscar Otero Martínez Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Pool 2 Daniel Crespo Telmo Oscar Otero Martínez LOSS WIN
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Oscar Otero Martínez WIN LOSS
Pool 2 Oscar Otero Martínez Ignacio González Garcia LOSS WIN
Pool 2 Martin Corujo Castro Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Pool 2 Timoteo Soares Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Daniel Crespo Telmo Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Pool 2 Duarte Puga Vilariño Ignacio González Garcia LOSS WIN
Pool 2 Timoteo Soares Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 2 Daniel Crespo Telmo Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Martin Corujo Castro WIN LOSS
Pool 2 Martin Corujo Castro Ignacio González Garcia LOSS WIN
Pool 2 Daniel Crespo Telmo Timoteo Soares LOSS WIN
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Timoteo Soares WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Ignacio González Garcia LOSS WIN
Pool 2 Daniel Crespo Telmo Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Pool 2 Ignacio González Garcia Daniel Crespo Telmo WIN LOSS
Pool 2 Damián Troncoso Saavedra Ignacio González Garcia LOSS WIN
Pool 3 José Antonio García Jardón Eva Cobian Ledo LOSS WIN
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos José Antonio García Jardón WIN LOSS
Pool 3 José Antonio García Jardón Alejandro Resinger Grandal LOSS WIN
Pool 3 Miguel Otero Rey José Antonio García Jardón WIN LOSS
Pool 3 José Antonio García Jardón Nelson Lopes WIN LOSS
Pool 3 Andrés Fuentes José Antonio García Jardón WIN LOSS
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Miguel Otero Rey Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Nelson Lopes Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Andrés Fuentes Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 3 Miguel Otero Rey Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Pool 3 Nelson Lopes Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Pool 3 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Andrés Fuentes WIN LOSS
Pool 3 Alejandro Resinger Grandal Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Nelson Lopes Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 3 Andrés Fuentes Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Pool 3 Miguel Otero Rey Nelson Lopes LOSS WIN
Pool 3 Andrés Fuentes Miguel Otero Rey WIN LOSS
Pool 3 Nelson Lopes Andrés Fuentes LOSS WIN
Pool 4 Ines Duque Lopez Carlos Tejeiro Castelos LOSS WIN
Pool 4 Jose Francisco Rojo Fernandez Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 4 Carlos Tejeiro Castelos Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Manuel Alvarez Souto Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 4 Alberto Abal Couceiro Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 4 Ricardo Macedo Carlos Tejeiro Castelos WIN LOSS
Pool 4 Ines Duque Lopez Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez Ines Duque Lopez WIN LOSS
Pool 4 Ines Duque Lopez Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Pool 4 Alberto Abal Couceiro Ines Duque Lopez WIN LOSS
Pool 4 Ines Duque Lopez Ricardo Macedo LOSS WIN
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 4 Manuel Alvarez Souto Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 4 Alberto Abal Couceiro Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Pool 4 Ricardo Macedo Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Pool 4 Rodrigo Presa Gomez Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Pool 4 Alberto Abal Couceiro Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Pool 4 Ricardo Macedo Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Pool 4 Manuel Alvarez Souto Alberto Abal Couceiro LOSS WIN
Pool 4 Ricardo Macedo Manuel Alvarez Souto LOSS WIN
Pool 4 Alberto Abal Couceiro Ricardo Macedo WIN LOSS
Round of 16 Ricardo Macedo Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Round of 16 Jose Francisco Rojo Fernandez Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Round of 16 Nelson Lopes Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Round of 16 Oscar Otero Martínez Andrés Fuentes WIN LOSS
Round of 16 Ignacio González Garcia Alejandro Resinger Grandal WIN LOSS
Round of 16 Manuel Alvarez Souto Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Round of 16 Timoteo Soares Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Round of 16 Pedro Velasco López Alberto Abal Couceiro LOSS WIN
Quarter finals Rodrigo Presa Gomez Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Quarter finals Oscar Otero Martínez Nelson Lopes LOSS WIN
Quarter finals Ignacio González Garcia Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Quarter finals Alberto Abal Couceiro Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Semi finals Nelson Lopes Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Semi finals Ignacio González Garcia Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Final Daniel Lopez Varela Ignacio González Garcia WIN LOSS