Rotycí Spár 2022

Date
February 27
Country
Czech Republic
City
Prague

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 139 38

Fighters in event

NameNationalityClub
Tomáš Laštovička Brněnští Fechteři
Roman Vítek Brněnští Fechteři
Jan Zubalík Brněnští Fechteři
Zdeněk Brýdl Brněnští Fechteři
Pavla Markupová Digladior
Vojtěch Richter Digladior Plzeň
Lukáš Kubacki Duelanti od Svatého Rocha
Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha
Ondřej Malík HELOPS
Jan Filip HELOPS
Ondřej Herčík HELOPS
Martin Vrabec HELOPS
Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský
Adéla Wurstová Pardubický spolek šermířský
David Javůrek Poslední Argument
Jindřich Tichy Poslední Argument
Jakub Suchan Poslední Argument
Matouš Krhutek Rožnovsky šermirsky klub
Jiří Slovák Rožnovsky šermirsky klub
Jan Nemec Rožnovsky šermirsky klub
Lubomir Pečiva Rožnovsky šermirsky klub
Kryštof Polanský SHŠ Krkavci
Petr Lukeš SHŠ Krkavci
Petr Vincena SHŠ Krkavci
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Karel Murgaš SHŠ Krkavci
Rudolf Tkáč Sportovní šerm Tábor
Markus Köhler Schwertspiel Dresden
Tina John Schwertspiel Dresden
Ewen Borrmann Schwertspiel Dresden
Ján Doms Brněnští Fechteři
Filip Višňovský Cech Terra de Selinan
Petra Rubesova Cech Terra de Selinan
Martin Noga Cech Terra de Selinan
Šimon Ponechal Cech Terra de Selinan
Miroslav Medvid Košický šermiarský cech

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Group 1 Kamil Hozák Jan Zubalík WIN LOSS
Group 1 Vojtěch Richter Martin Noga WIN LOSS
Group 1 Petr Paščenko Jakub Suchan LOSS WIN
Group 1 Kamil Hozák Martin Noga WIN LOSS
Group 1 Jan Zubalík Jakub Suchan LOSS WIN
Group 1 Vojtěch Richter Petr Paščenko WIN LOSS
Group 1 Kamil Hozák Jakub Suchan WIN LOSS
Group 1 Martin Noga Petr Paščenko LOSS WIN
Group 1 Vojtěch Richter Jan Zubalík WIN LOSS
Group 1 Kamil Hozák Petr Paščenko WIN LOSS
Group 1 Vojtěch Richter Jakub Suchan LOSS WIN
Group 1 Martin Noga Jan Zubalík WIN LOSS
Group 1 Kamil Hozák Vojtěch Richter LOSS WIN
Group 1 Petr Paščenko Jan Zubalík WIN LOSS
Group 1 Martin Noga Jakub Suchan WIN LOSS
Group 2 Filip Višňovský Martin Vrabec WIN LOSS
Group 2 Miroslav Medvid Petr Lukeš WIN LOSS
Group 2 Jan Mesarč Tomáš Laštovička WIN LOSS
Group 2 Filip Višňovský Petr Lukeš WIN LOSS
Group 2 Martin Vrabec Tomáš Laštovička LOSS WIN
Group 2 Miroslav Medvid Jan Mesarč WIN LOSS
Group 2 Filip Višňovský Tomáš Laštovička WIN LOSS
Group 2 Jan Mesarč Petr Lukeš WIN LOSS
Group 2 Martin Vrabec Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 2 Filip Višňovský Jan Mesarč WIN LOSS
Group 2 Miroslav Medvid Tomáš Laštovička WIN LOSS
Group 2 Martin Vrabec Petr Lukeš LOSS WIN
Group 2 Filip Višňovský Miroslav Medvid WIN LOSS
Group 2 Martin Vrabec Jan Mesarč WIN LOSS
Group 2 Petr Lukeš Tomáš Laštovička LOSS WIN
Group 3 Ondřej Herčík David Javůrek WIN LOSS
Group 3 Karel Murgaš Adéla Wurstová WIN LOSS
Group 3 Petra Rubesova Ewen Borrmann WIN LOSS
Group 3 Ondřej Herčík Adéla Wurstová WIN LOSS
Group 3 David Javůrek Ewen Borrmann WIN LOSS
Group 3 Karel Murgaš Petra Rubesova WIN LOSS
Group 3 Ondřej Herčík Ewen Borrmann WIN LOSS
Group 3 Petra Rubesova Adéla Wurstová WIN LOSS
Group 3 Karel Murgaš David Javůrek WIN LOSS
Group 3 Petra Rubesova Ondřej Herčík LOSS WIN
Group 3 Karel Murgaš Ewen Borrmann LOSS WIN
Group 3 David Javůrek Adéla Wurstová WIN LOSS
Group 3 Karel Murgaš Ondřej Herčík LOSS WIN
Group 3 Petra Rubesova David Javůrek WIN LOSS
Group 3 Adéla Wurstová Ewen Borrmann WIN LOSS
Group 4 Lubomir Pečiva Ondřej Malík WIN LOSS
Group 4 Roman Vítek Tina John WIN LOSS
Group 4 Pavla Markupová Šimon Ponechal WIN LOSS
Group 4 Lubomir Pečiva Tina John WIN LOSS
Group 4 Ondřej Malík Šimon Ponechal WIN LOSS
Group 4 Pavla Markupová Roman Vítek LOSS WIN
Group 4 Lubomir Pečiva Šimon Ponechal WIN LOSS
Group 4 Pavla Markupová Tina John WIN LOSS
Group 4 Roman Vítek Ondřej Malík WIN LOSS
Group 4 Pavla Markupová Lubomir Pečiva LOSS WIN
Group 4 Roman Vítek Šimon Ponechal WIN LOSS
Group 4 Ondřej Malík Tina John LOSS WIN
Group 4 Lubomir Pečiva Roman Vítek WIN LOSS
Group 4 Pavla Markupová Ondřej Malík WIN LOSS
Group 4 Tina John Šimon Ponechal WIN LOSS
Group 5 Zdeněk Brýdl Lukáš Kubacki WIN LOSS
Group 5 Jan Žegklitz Kryštof Polanský WIN LOSS
Group 5 Markus Köhler Jiří Slovák WIN LOSS
Group 5 Zdeněk Brýdl Kryštof Polanský WIN LOSS
Group 5 Lukáš Kubacki Jiří Slovák WIN LOSS
Group 5 Markus Köhler Rudolf Tkáč WIN LOSS
Group 5 Zdeněk Brýdl Jiří Slovák WIN LOSS
Group 5 Rudolf Tkáč Lukáš Kubacki WIN LOSS
Group 5 Jan Žegklitz Markus Köhler LOSS WIN
Group 5 Rudolf Tkáč Jiří Slovák LOSS WIN
Group 5 Markus Köhler Kryštof Polanský WIN LOSS
Group 5 Jan Žegklitz Lukáš Kubacki WIN LOSS
Group 5 Zdeněk Brýdl Rudolf Tkáč WIN LOSS
Group 5 Jan Žegklitz Jiří Slovák WIN LOSS
Group 5 Kryštof Polanský Lukáš Kubacki LOSS WIN
Group 5 Zdeněk Brýdl Markus Köhler WIN LOSS
Group 5 Jan Žegklitz Rudolf Tkáč WIN LOSS
Group 5 Kryštof Polanský Jiří Slovák LOSS WIN
Group 5 Zdeněk Brýdl Jan Žegklitz WIN LOSS
Group 5 Markus Köhler Lukáš Kubacki WIN LOSS
Group 5 Rudolf Tkáč Kryštof Polanský WIN LOSS
Group 6 Pavel Dostál Ján Doms WIN LOSS
Group 6 Petr Vincena Jan Filip WIN LOSS
Group 6 Jan Nemec Matouš Krhutek WIN LOSS
Group 6 Pavel Dostál Jan Filip WIN LOSS
Group 6 Ján Doms Matouš Krhutek WIN LOSS
Group 6 Jan Nemec Jindřich Tichy LOSS WIN
Group 6 Pavel Dostál Matouš Krhutek WIN LOSS
Group 6 Ján Doms Jindřich Tichy WIN LOSS
Group 6 Petr Vincena Jan Nemec WIN LOSS
Group 6 Jindřich Tichy Matouš Krhutek WIN LOSS
Group 6 Jan Nemec Jan Filip WIN LOSS
Group 6 Ján Doms Petr Vincena LOSS WIN
Group 6 Pavel Dostál Jindřich Tichy WIN LOSS
Group 6 Petr Vincena Matouš Krhutek WIN LOSS
Group 6 Ján Doms Jan Filip WIN LOSS
Group 6 Pavel Dostál Jan Nemec WIN LOSS
Group 6 Petr Vincena Jindřich Tichy WIN LOSS
Group 6 Jan Filip Matouš Krhutek LOSS WIN
Group 6 Pavel Dostál Petr Vincena WIN LOSS
Group 6 Ján Doms Jan Nemec WIN LOSS
Group 6 Jindřich Tichy Jan Filip WIN LOSS
Quarter-Finals Martin Vrabec Kryštof Polanský LOSS WIN
Quarter-Finals Matouš Krhutek Šimon Ponechal WIN LOSS
Quarter-Finals Jan Zubalík Petr Lukeš LOSS WIN
Quarter-Finals Ondřej Malík Jan Filip WIN LOSS
Semi-Finals Kryštof Polanský Matouš Krhutek WIN LOSS
Semi-Finals Petr Lukeš Ondřej Malík WIN LOSS
Best 32 Zdeněk Brýdl Petr Lukeš WIN LOSS
Best 32 Pavla Markupová Petra Rubesova WIN LOSS
Best 32 Miroslav Medvid Tomáš Laštovička WIN LOSS
Best 32 Roman Vítek Jiří Slovák WIN LOSS
Best 32 Ondřej Herčík Rudolf Tkáč WIN LOSS
Best 32 Jan Žegklitz Petr Paščenko WIN LOSS
Best 32 Ján Doms Jan Mesarč LOSS WIN
Best 32 Filip Višňovský Adéla Wurstová WIN LOSS
Best 32 Pavel Dostál Ewen Borrmann WIN LOSS
Best 32 Martin Noga Jakub Suchan WIN LOSS
Best 32 Petr Vincena Jan Nemec WIN LOSS
Best 32 Markus Köhler Lukáš Kubacki WIN LOSS
Best 32 Kamil Hozák Tina John WIN LOSS
Best 32 Karel Murgaš Jindřich Tichy WIN LOSS
Best 32 Lubomir Pečiva Kryštof Polanský WIN LOSS
Best 16 Pavla Markupová Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Best 16 Miroslav Medvid Roman Vítek LOSS WIN
Best 16 Jan Žegklitz Ondřej Herčík WIN LOSS
Best 16 Filip Višňovský Jan Mesarč WIN LOSS
Best 16 Pavel Dostál Martin Noga WIN LOSS
Best 16 Petr Vincena David Javůrek WIN LOSS
Best 16 Kamil Hozák Markus Köhler WIN LOSS
Best 16 Karel Murgaš Lubomir Pečiva WIN LOSS
Quarter-Finals Zdeněk Brýdl Roman Vítek WIN LOSS
Quarter-Finals Filip Višňovský Jan Žegklitz WIN LOSS
Quarter-Finals Pavel Dostál Petr Vincena LOSS WIN
Quarter-Finals Kamil Hozák Karel Murgaš WIN LOSS
Semi-Finals Zdeněk Brýdl Filip Višňovský WIN LOSS
Semi-Finals Kamil Hozák Petr Vincena WIN LOSS
Finals Kamil Hozák Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Consolation Final Filip Višňovský Petr Vincena WIN LOSS