Pardubický mec 2018

Date
December 1
Country
Czech Republic
City
Pardubice

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 160 41
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 44 13

Fighters in event

NameNationalityClub
Ondřej Herčík Bratislavský šermiarsky spolok
Zdeněk Brýdl Brněnští Fechteři
Richard Korcina Digladior Mladá Boleslav
Jan Stetina Dobrovolný Šerm
Ondrej Masar Dobrovolný Šerm
Jaroslav Tylich Dobrovolný Šerm
Zdeněk Hruška Dobrovolný Šerm
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Milan Horák Pardubický spolek šermířský
Vojtěch Kubalík Pardubický spolek šermířský
Pavel Šilhánek Pardubický spolek šermířský
Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský
Viktor Kliment Rotyka
Lubomir Pečiva Rožnovsky šermirsky klub
Tomáš Kohout Šermírna Luka
Vojtěch Sejkora SHŠ Krkavci
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Petr Vincena SHŠ Krkavci
Kamil Kazelle Škola šermu Paridon
Viktor Typovsky Škola šermu Paridon
Marek Hráček Škola šermu Paridon
Martin Fabian Bratislavský šermiarsky spolok
Alena Rybanská Bratislavský šermiarsky spolok
Tomáš Sucha Bratislavský šermiarsky spolok
Andrej Valacsay Bratislavský šermiarsky spolok
Marek Ondracek Bratislavský šermiarsky spolok
Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok
Ladislav Vitovič Bratislavský šermiarsky spolok
Martin Noga Cech Terra de Selinan
Filip Višňovský Cech Terra de Selinan
Vojtech Višňovský Cech Terra de Selinan
Martin Kumecky Cech Terra de Selinan
Marian Gasper Cech Terra de Selinan
Valer Valko Klub šermu Trenčín
Dusan Pevny Klub šermu Trenčín
Jozef Marecek Klub šermu Trenčín
Michaela Třetinová Klub šermu Trenčín
Peter Gábor Košický šermiarský cech
Filip Trcka Košický šermiarský cech
Andrej Orjabinec Pugiles
Martin Vrábeľ Rotyka

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Tomáš Kedro Tomáš Kohout LOSS WIN
Pool 1 Jaroslav Tylich Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 1 Ladislav Vitovič Tomáš Kedro WIN LOSS
Pool 1 Filip Trcka Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 1 Tomáš Kedro Kamil Kazelle LOSS WIN
Pool 1 Martin Fabian Tomáš Kedro WIN LOSS
Pool 1 Jaroslav Tylich Tomáš Kohout LOSS WIN
Pool 1 Tomáš Kohout Ladislav Vitovič WIN LOSS
Pool 1 Filip Trcka Tomáš Kohout WIN LOSS
Pool 1 Kamil Kazelle Tomáš Kohout WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Kohout Martin Fabian LOSS WIN
Pool 1 Jaroslav Tylich Ladislav Vitovič LOSS WIN
Pool 1 Filip Trcka Jaroslav Tylich WIN LOSS
Pool 1 Jaroslav Tylich Kamil Kazelle LOSS WIN
Pool 1 Martin Fabian Jaroslav Tylich WIN LOSS
Pool 1 Ladislav Vitovič Filip Trcka WIN LOSS
Pool 1 Kamil Kazelle Ladislav Vitovič WIN LOSS
Pool 1 Ladislav Vitovič Martin Fabian LOSS WIN
Pool 1 Filip Trcka Kamil Kazelle WIN LOSS
Pool 1 Martin Fabian Filip Trcka WIN LOSS
Pool 1 Kamil Kazelle Martin Fabian LOSS WIN
Pool 2 Vojtěch Kubalík Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 2 Viktor Kliment Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 2 Kamil Hozák Viktor Typovsky WIN LOSS
Pool 2 Marian Gasper Kamil Hozák WIN LOSS
Pool 2 Kamil Hozák Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Ondrej Masar Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 2 Viktor Kliment Vojtěch Kubalík WIN LOSS
Pool 2 Vojtěch Kubalík Viktor Typovsky LOSS WIN
Pool 2 Marian Gasper Vojtěch Kubalík WIN LOSS
Pool 2 Vojtěch Kubalík Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Ondrej Masar Vojtěch Kubalík LOSS WIN
Pool 2 Viktor Kliment Viktor Typovsky WIN LOSS
Pool 2 Marian Gasper Viktor Kliment WIN LOSS
Pool 2 Viktor Kliment Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Ondrej Masar Viktor Kliment LOSS WIN
Pool 2 Viktor Typovsky Marian Gasper LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál Viktor Typovsky WIN LOSS
Pool 2 Viktor Typovsky Ondrej Masar LOSS WIN
Pool 2 Marian Gasper Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Ondrej Masar Marian Gasper WIN LOSS
Pool 2 Pavel Dostál Ondrej Masar WIN LOSS
Pool 3 Martin Noga Milan Horák WIN LOSS
Pool 3 Vojtech Višňovský Milan Horák WIN LOSS
Pool 3 Milan Horák Tomáš Sucha LOSS WIN
Pool 3 Dusan Pevny Milan Horák WIN LOSS
Pool 3 Jozef Marecek Milan Horák WIN LOSS
Pool 3 Jan Žegklitz Milan Horák WIN LOSS
Pool 3 Vojtech Višňovský Martin Noga WIN LOSS
Pool 3 Martin Noga Tomáš Sucha LOSS WIN
Pool 3 Dusan Pevny Martin Noga LOSS WIN
Pool 3 Jozef Marecek Martin Noga LOSS WIN
Pool 3 Jan Žegklitz Martin Noga WIN LOSS
Pool 3 Vojtech Višňovský Tomáš Sucha LOSS WIN
Pool 3 Dusan Pevny Vojtech Višňovský LOSS WIN
Pool 3 Vojtech Višňovský Jozef Marecek LOSS WIN
Pool 3 Jan Žegklitz Vojtech Višňovský LOSS WIN
Pool 3 Tomáš Sucha Dusan Pevny WIN LOSS
Pool 3 Jozef Marecek Tomáš Sucha LOSS WIN
Pool 3 Tomáš Sucha Jan Žegklitz WIN LOSS
Pool 3 Jozef Marecek Dusan Pevny WIN LOSS
Pool 3 Jan Žegklitz Dusan Pevny LOSS WIN
Pool 3 Jozef Marecek Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 4 Peter Gábor Alena Rybanská LOSS WIN
Pool 4 Zdeněk Brýdl Peter Gábor WIN LOSS
Pool 4 Peter Gábor Jan Stetina LOSS WIN
Pool 4 Peter Gábor Andrej Orjabinec WIN LOSS
Pool 4 Martin Vrábeľ Peter Gábor LOSS WIN
Pool 4 Peter Gábor Martin Kumecky LOSS WIN
Pool 4 Alena Rybanská Zdeněk Brýdl WIN LOSS
Pool 4 Jan Stetina Alena Rybanská WIN LOSS
Pool 4 Andrej Orjabinec Alena Rybanská WIN LOSS
Pool 4 Martin Vrábeľ Alena Rybanská WIN LOSS
Pool 4 Martin Kumecky Alena Rybanská WIN LOSS
Pool 4 Jan Stetina Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 4 Andrej Orjabinec Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 4 Martin Vrábeľ Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 4 Martin Kumecky Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 4 Jan Stetina Andrej Orjabinec WIN LOSS
Pool 4 Jan Stetina Martin Vrábeľ LOSS WIN
Pool 4 Martin Kumecky Jan Stetina LOSS WIN
Pool 4 Martin Vrábeľ Andrej Orjabinec LOSS WIN
Pool 4 Martin Kumecky Andrej Orjabinec LOSS WIN
Pool 4 Martin Vrábeľ Martin Kumecky WIN LOSS
Pool 5 Zdeněk Hruška Michaela Třetinová WIN LOSS
Pool 5 Vojtěch Sejkora Zdeněk Hruška LOSS WIN
Pool 5 Valer Valko Zdeněk Hruška WIN LOSS
Pool 5 Ondřej Herčík Zdeněk Hruška WIN LOSS
Pool 5 Pavel Šilhánek Zdeněk Hruška WIN LOSS
Pool 5 Zdeněk Hruška Filip Višňovský WIN LOSS
Pool 5 Michaela Třetinová Vojtěch Sejkora WIN LOSS
Pool 5 Valer Valko Michaela Třetinová LOSS WIN
Pool 5 Ondřej Herčík Michaela Třetinová WIN LOSS
Pool 5 Pavel Šilhánek Michaela Třetinová WIN LOSS
Pool 5 Filip Višňovský Michaela Třetinová WIN LOSS
Pool 5 Valer Valko Vojtěch Sejkora WIN LOSS
Pool 5 Ondřej Herčík Vojtěch Sejkora LOSS WIN
Pool 5 Pavel Šilhánek Vojtěch Sejkora WIN LOSS
Pool 5 Filip Višňovský Vojtěch Sejkora WIN LOSS
Pool 5 Ondřej Herčík Valer Valko WIN LOSS
Pool 5 Pavel Šilhánek Valer Valko LOSS WIN
Pool 5 Valer Valko Filip Višňovský LOSS WIN
Pool 5 Ondřej Herčík Pavel Šilhánek LOSS WIN
Pool 5 Filip Višňovský Ondřej Herčík WIN LOSS
Pool 5 Pavel Šilhánek Filip Višňovský LOSS WIN
Pool 6 Richard Korcina Marek Ondracek NO DATA NO DATA
Pool 6 Lubomir Pečiva Marek Ondracek WIN LOSS
Pool 6 Marek Ondracek Marek Hráček WIN LOSS
Pool 6 Petr Vincena Marek Ondracek LOSS WIN
Pool 6 Andrej Valacsay Marek Ondracek LOSS WIN
Pool 6 Richard Korcina Lubomir Pečiva NO DATA NO DATA
Pool 6 Marek Hráček Richard Korcina NO DATA NO DATA
Pool 6 Petr Vincena Richard Korcina NO DATA NO DATA
Pool 6 Andrej Valacsay Richard Korcina NO DATA NO DATA
Pool 6 Lubomir Pečiva Marek Hráček WIN LOSS
Pool 6 Petr Vincena Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 6 Andrej Valacsay Lubomir Pečiva WIN LOSS
Pool 6 Petr Vincena Marek Hráček WIN LOSS
Pool 6 Andrej Valacsay Marek Hráček LOSS WIN
Pool 6 Petr Vincena Andrej Valacsay LOSS WIN
Round of 64 Ondrej Masar Peter Gábor WIN LOSS
Round of 64 Milan Horák Jozef Marecek WIN LOSS
Round of 64 Alena Rybanská Vojtěch Kubalík WIN LOSS
Round of 64 Martin Kumecky Vojtěch Sejkora LOSS WIN
Round of 64 Michaela Třetinová Marek Hráček LOSS WIN
Round of 64 Dusan Pevny Viktor Typovsky LOSS WIN
Round of 64 Ondřej Herčík Jaroslav Tylich WIN LOSS
Round of 64 Tomáš Kedro Petr Vincena WIN LOSS
Round of 32 Tomáš Sucha Ondrej Masar WIN LOSS
Round of 32 Filip Trcka Tomáš Kohout LOSS WIN
Round of 32 Martin Vrábeľ Vojtech Višňovský WIN LOSS
Round of 32 Milan Horák Kamil Hozák NO DATA NO DATA
Round of 32 Filip Višňovský Alena Rybanská WIN LOSS
Round of 32 Marian Gasper Andrej Orjabinec LOSS WIN
Round of 32 Jan Stetina Ladislav Vitovič WIN LOSS
Round of 32 Vojtěch Sejkora Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Round of 32 Marek Hráček Pavel Dostál WIN LOSS
Round of 32 Valer Valko Zdeněk Hruška LOSS WIN
Round of 32 Kamil Kazelle Jan Žegklitz LOSS WIN
Round of 32 Lubomir Pečiva Viktor Typovsky WIN LOSS
Round of 32 Ondřej Herčík Marek Ondracek LOSS WIN
Round of 32 Pavel Šilhánek Andrej Valacsay LOSS WIN
Round of 32 Martin Noga Viktor Kliment LOSS WIN
Round of 32 Martin Fabian Tomáš Kedro WIN LOSS
Round of 16 Tomáš Kohout Tomáš Sucha LOSS WIN
Round of 16 Martin Vrábeľ Kamil Hozák LOSS WIN
Round of 16 Andrej Orjabinec Filip Višňovský LOSS WIN
Round of 16 Zdeněk Brýdl Jan Stetina WIN LOSS
Round of 16 Zdeněk Hruška Marek Hráček WIN LOSS
Round of 16 Lubomir Pečiva Jan Žegklitz WIN LOSS
Round of 16 Marek Ondracek Andrej Valacsay LOSS WIN
Round of 16 Martin Fabian Viktor Kliment WIN LOSS
Quarter finals Tomáš Sucha Kamil Hozák LOSS WIN
Quarter finals Filip Višňovský Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Quarter finals Zdeněk Hruška Lubomir Pečiva LOSS WIN
Quarter finals Martin Fabian Andrej Valacsay WIN LOSS
Semi finals Zdeněk Brýdl Kamil Hozák WIN LOSS
Semi finals Lubomir Pečiva Martin Fabian LOSS WIN
Final Zdeněk Brýdl Martin Fabian LOSS WIN
Bronze final Lubomir Pečiva Kamil Hozák LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Lubomir Pečiva Filip Višňovský WIN LOSS
Pool 1 Filip Trcka Filip Višňovský LOSS WIN
Pool 1 Filip Višňovský Jan Žegklitz WIN LOSS
Pool 1 Alena Rybanská Filip Višňovský WIN LOSS
Pool 1 Filip Višňovský Tomáš Kohout WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Sucha Filip Višňovský LOSS WIN
Pool 1 Lubomir Pečiva Filip Trcka WIN LOSS
Pool 1 Jan Žegklitz Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 1 Alena Rybanská Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 1 Lubomir Pečiva Tomáš Kohout WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Sucha Lubomir Pečiva LOSS WIN
Pool 1 Jan Žegklitz Filip Trcka WIN LOSS
Pool 1 Alena Rybanská Filip Trcka WIN LOSS
Pool 1 Filip Trcka Tomáš Kohout WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Sucha Filip Trcka WIN LOSS
Pool 1 Jan Žegklitz Alena Rybanská WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Kohout Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 1 Jan Žegklitz Tomáš Sucha LOSS WIN
Pool 1 Alena Rybanská Tomáš Kohout LOSS WIN
Pool 1 Tomáš Sucha Alena Rybanská WIN LOSS
Pool 1 Tomáš Kohout Tomáš Sucha WIN LOSS
Pool 2 Peter Gábor Andrej Valacsay LOSS WIN
Pool 2 Zdeněk Brýdl Andrej Valacsay WIN LOSS
Pool 2 Vojtech Višňovský Andrej Valacsay LOSS WIN
Pool 2 Marek Ondracek Andrej Valacsay LOSS WIN
Pool 2 Kamil Kazelle Andrej Valacsay WIN LOSS
Pool 2 Peter Gábor Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 2 Vojtech Višňovský Peter Gábor WIN LOSS
Pool 2 Marek Ondracek Peter Gábor WIN LOSS
Pool 2 Kamil Kazelle Peter Gábor WIN LOSS
Pool 2 Vojtech Višňovský Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 2 Zdeněk Brýdl Marek Ondracek WIN LOSS
Pool 2 Zdeněk Brýdl Kamil Kazelle WIN LOSS
Pool 2 Vojtech Višňovský Marek Ondracek WIN LOSS
Pool 2 Kamil Kazelle Vojtech Višňovský LOSS WIN
Pool 2 Marek Ondracek Kamil Kazelle LOSS WIN
Quarter finals Zdeněk Brýdl Jan Žegklitz WIN LOSS
Quarter finals Andrej Valacsay Kamil Kazelle WIN LOSS
Quarter finals Vojtech Višňovský Filip Višňovský LOSS WIN
Quarter finals Tomáš Sucha Lubomir Pečiva LOSS WIN
Semi finals Zdeněk Brýdl Andrej Valacsay WIN LOSS
Semi finals Lubomir Pečiva Filip Višňovský WIN LOSS
Final Zdeněk Brýdl Lubomir Pečiva WIN LOSS
Bronze final Filip Višňovský Andrej Valacsay WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Pardubický mec 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
4 2 Martin Fabian Bratislavský šermiarsky spolok 1965.2 35
29 2 Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský 1757.7 17.7
60 15 Zdeněk Brýdl Brněnští Fechteři 1686 18.5
65 6 Tomáš Sucha Bratislavský šermiarsky spolok 1681.7 10.3
219 18 Filip Višňovský Cech Terra de Selinan 1545.9 9.1
292 15 Andrej Valacsay Bratislavský šermiarsky spolok 1511.5 2.6
312 356 Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský 1501.1 138.6
321 108 Lubomir Pečiva Rožnovsky šermirsky klub 1496.6 54.7
510 24 Pavel Šilhánek Pardubický spolek šermířský 1416.6 5.1
577 9 Jan Stetina Dobrovolný Šerm 1396.3 10.5
650 7 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1375.7 4
659 118 Marian Gasper Cech Terra de Selinan 1372.2 44.1
730 35 Kamil Kazelle Škola šermu Paridon 1348.1 14.5
736 5 Tomáš Kohout Šermírna Luka 1346.7 5.1
749 38 Vojtech Višňovský Cech Terra de Selinan 1342.5 17.9
863 94 Martin Vrábeľ Rotyka 1309.7 28.6
865 415 Viktor Kliment Rotyka 1309.2 113.2
1037 438 Andrej Orjabinec Pugiles 1262.4 108.7
1182 90 Martin Noga Cech Terra de Selinan 1227.7 16.2
1201 1 Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok 1222.2 5.4
1222 44 Filip Trcka Košický šermiarský cech 1218.5 20.4
1325 489 Marek Ondracek Bratislavský šermiarsky spolok 1191.1 109.8
1364 49 Dusan Pevny Klub šermu Trenčín 1182.2 5.9
1398 754 Zdeněk Hruška Dobrovolný Šerm 1172.7 168.8
1407 477 Marek Hráček Škola šermu Paridon 1171.6 104.9
1460 282 Viktor Typovsky Škola šermu Paridon 1162 60.6
1596 206 Valer Valko Klub šermu Trenčín 1133.2 50
1829 546 Ondrej Masar Dobrovolný Šerm 1085.3 125.7
1852 364 Jozef Marecek Klub šermu Trenčín 1080.5 88.4
1917 550 Ladislav Vitovič Bratislavský šermiarsky spolok 1066.9 124.2
1942 Ondřej Herčík Bratislavský šermiarsky spolok 1061.1
1944 229 Alena Rybanská Bratislavský šermiarsky spolok 1060.8 60.6
2461 Michaela Třetinová Klub šermu Trenčín 951.3
2468 Petr Vincena SHŠ Krkavci 950.2
2522 Peter Gábor Košický šermiarský cech 939.8
2587 297 Martin Kumecky Cech Terra de Selinan 925 86.5
2647 266 Jaroslav Tylich Dobrovolný Šerm 909.9 48.8
2700 104 Vojtěch Kubalík Pardubický spolek šermířský 896.6 36.7
2723 313 Vojtěch Sejkora SHŠ Krkavci 891.7 100.8
2769 108 Milan Horák Pardubický spolek šermířský 880.5 40
3068 Richard Korcina Digladior Mladá Boleslav 799.7