OstFecht 2019

Date
May 11
Country
Slovakia
City
Michalovce

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 89 31
Women's Steel Longsword 35 10
Mixed Steel Rapier & Dagger 38 12

Fighters in event

NameNationalityClub
István Havasi Ars Ensis
Tamás Kiss Ars Ensis
Gábor Magát Ars Ensis
Réka Daniella Magàt Ars Ensis
Máté Kálmán Nagy Ars Ensis
Henriette Tilinger Ars Ensis
Dávid Czégé Filii Solis Történelmi Kardvívó Kör
Balázs Kirschweng Kard Rendje ViSE
András Berki Kard Rendje ViSE
Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE
Adrienn Rambács Kard Rendje ViSE
Bence Gombás Kard Rendje ViSE
Attila Tóth Kard Rendje ViSE
Nikol Gorlicka Bratislavský šermiarsky spolok
Martin Fabian Bratislavský šermiarsky spolok
Vladimír Šeliga Bratislavský šermiarsky spolok
Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok
Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok
Ladislav Vitovič Bratislavský šermiarsky spolok
Martin Kumecky Cech Terra de Selinan
Martin Noga Cech Terra de Selinan
Michal Dubny Cech Terra de Selinan
Marian Gasper Cech Terra de Selinan
Matej Goraus Cech Terra de Selinan
Hana Hornakova Cech Terra de Selinan
Filip Višňovský Cech Terra de Selinan
Matúš Žuffa Klub šermu Trenčín
Beata Pevna Klub šermu Trenčín
Jozef Marecek Klub šermu Trenčín
Martin Hronec Košický šermiarský cech
Filip Trcka Košický šermiarský cech
Silvia Hrinová Michalovský spolok šermiarsky
Nikolas Sabo Michalovský spolok šermiarsky
Karol Glinsky Michalovský spolok šermiarsky
Karolina Puterova Pugiles
Alexander Tomik Pugiles
Bystrík Holeček Trnavský Šermiarsky Cech
Martin Tibenský Trnavský Šermiarsky Cech
Peter Kmec Trnavský Šermiarsky Cech
Michal Luptak Vir Fortis
Tomas Bielesch Vir Fortis

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jozef Marecek Martin Fabian LOSS WIN
Pool 1 Martin Fabian Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool 1 Martin Hronec Martin Fabian LOSS WIN
Pool 1 Matej Goraus Martin Fabian LOSS WIN
Pool 1 Jozef Marecek Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool 1 Martin Hronec Jozef Marecek WIN LOSS
Pool 1 Matej Goraus Jozef Marecek WIN LOSS
Pool 1 Martin Hronec Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Pool 1 Máté Kálmán Nagy Matej Goraus LOSS WIN
Pool 1 Martin Hronec Matej Goraus LOSS WIN
Pool 2 Martin Kumecky Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 2 Bystrík Holeček Tomáš Kedro WIN LOSS
Pool 2 Réka Daniella Magàt Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 2 Alexander Tomik Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 2 Tomáš Kedro Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Martin Kumecky WIN LOSS
Pool 2 Réka Daniella Magàt Martin Kumecky LOSS WIN
Pool 2 Alexander Tomik Martin Kumecky WIN LOSS
Pool 2 Martin Kumecky Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Réka Daniella Magàt WIN LOSS
Pool 2 Alexander Tomik Bystrík Holeček WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 2 Réka Daniella Magàt Alexander Tomik LOSS WIN
Pool 2 Györgyi Czifra Réka Daniella Magàt WIN LOSS
Pool 2 Alexander Tomik Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 3 Marian Gasper István Havasi LOSS WIN
Pool 3 Martin Tibenský Marian Gasper WIN LOSS
Pool 3 Ladislav Vitovič Marian Gasper LOSS WIN
Pool 3 Bence Gombás Marian Gasper LOSS WIN
Pool 3 István Havasi Martin Tibenský LOSS WIN
Pool 3 Ladislav Vitovič István Havasi LOSS WIN
Pool 3 István Havasi Bence Gombás WIN LOSS
Pool 3 Ladislav Vitovič Martin Tibenský LOSS WIN
Pool 3 Martin Tibenský Bence Gombás WIN LOSS
Pool 3 Ladislav Vitovič Bence Gombás WIN LOSS
Pool 4 Tomas Bielesch Dávid Czégé LOSS WIN
Pool 4 Nikolas Sabo Dávid Czégé LOSS WIN
Pool 4 Dávid Czégé Filip Višňovský WIN LOSS
Pool 4 Filip Trcka Dávid Czégé LOSS WIN
Pool 4 Nikolas Sabo Tomas Bielesch LOSS WIN
Pool 4 Filip Višňovský Tomas Bielesch WIN LOSS
Pool 4 Filip Trcka Tomas Bielesch LOSS WIN
Pool 4 Nikolas Sabo Filip Višňovský LOSS WIN
Pool 4 Filip Trcka Nikolas Sabo LOSS WIN
Pool 4 Filip Višňovský Filip Trcka WIN LOSS
Pool 5 Peter Kmec András Berki WIN LOSS
Pool 5 Gábor Magát András Berki WIN LOSS
Pool 5 Michal Dubny András Berki WIN LOSS
Pool 5 Vladimír Šeliga András Berki WIN LOSS
Pool 5 Peter Kmec Gábor Magát WIN LOSS
Pool 5 Michal Dubny Peter Kmec LOSS WIN
Pool 5 Peter Kmec Vladimír Šeliga LOSS WIN
Pool 5 Michal Dubny Gábor Magát LOSS WIN
Pool 5 Vladimír Šeliga Gábor Magát WIN LOSS
Pool 5 Michal Dubny Vladimír Šeliga LOSS WIN
Pool 6 Attila Tóth Michal Luptak LOSS WIN
Pool 6 Martin Noga Michal Luptak WIN LOSS
Pool 6 Michal Luptak Tamás Kiss LOSS WIN
Pool 6 Balázs Kirschweng Michal Luptak WIN LOSS
Pool 6 Attila Tóth Martin Noga LOSS WIN
Pool 6 Tamás Kiss Attila Tóth WIN LOSS
Pool 6 Attila Tóth Balázs Kirschweng WIN LOSS
Pool 6 Martin Noga Tamás Kiss WIN LOSS
Pool 6 Balázs Kirschweng Martin Noga WIN LOSS
Pool 6 Balázs Kirschweng Tamás Kiss LOSS WIN
Round of 32 Marian Gasper Balázs Kirschweng LOSS WIN
Round of 32 Michal Dubny Martin Noga LOSS WIN
Round of 32 Nikolas Sabo Matej Goraus WIN LOSS
Round of 32 Máté Kálmán Nagy Peter Kmec WIN LOSS
Round of 32 Michal Luptak Gábor Magát WIN LOSS
Round of 32 Jozef Marecek István Havasi WIN LOSS
Round of 32 Filip Višňovský Ladislav Vitovič WIN LOSS
Round of 32 Martin Kumecky Tomas Bielesch LOSS WIN
Round of 16 Martin Fabian Balázs Kirschweng WIN LOSS
Round of 16 Martin Noga Tamás Kiss LOSS WIN
Round of 16 Nikolas Sabo Bystrík Holeček LOSS WIN
Round of 16 Máté Kálmán Nagy Dávid Czégé WIN LOSS
Round of 16 Michal Luptak Vladimír Šeliga LOSS WIN
Round of 16 Tomáš Kedro Jozef Marecek WIN LOSS
Round of 16 Filip Višňovský Alexander Tomik WIN LOSS
Round of 16 Tomas Bielesch Martin Tibenský LOSS WIN
Quarter finals Martin Fabian Tamás Kiss WIN LOSS
Quarter finals Máté Kálmán Nagy Bystrík Holeček LOSS WIN
Quarter finals Vladimír Šeliga Tomáš Kedro WIN LOSS
Quarter finals Martin Tibenský Filip Višňovský WIN LOSS
Semi finals Bystrík Holeček Martin Fabian LOSS WIN
Semi finals Vladimír Šeliga Martin Tibenský LOSS WIN
Final Martin Tibenský Martin Fabian LOSS WIN
Bronze final Vladimír Šeliga Bystrík Holeček LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Karolina Puterova Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 1 Györgyi Czifra Réka Daniella Magàt LOSS WIN
Pool 1 Silvia Hrinová Györgyi Czifra LOSS WIN
Pool 1 Hana Hornakova Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 1 Veronika Jandušíková Györgyi Czifra WIN LOSS
Pool 1 Réka Daniella Magàt Karolina Puterova LOSS WIN
Pool 1 Karolina Puterova Silvia Hrinová WIN LOSS
Pool 1 Hana Hornakova Karolina Puterova WIN LOSS
Pool 1 Veronika Jandušíková Karolina Puterova LOSS WIN
Pool 1 Réka Daniella Magàt Silvia Hrinová WIN LOSS
Pool 1 Hana Hornakova Réka Daniella Magàt WIN LOSS
Pool 1 Veronika Jandušíková Réka Daniella Magàt WIN LOSS
Pool 1 Hana Hornakova Silvia Hrinová LOSS WIN
Pool 1 Veronika Jandušíková Silvia Hrinová LOSS WIN
Pool 1 Hana Hornakova Veronika Jandušíková WIN LOSS
Pool 1 Réka Daniella Magàt Beata Pevna WIN LOSS
Pool 1 Silvia Hrinová Beata Pevna LOSS WIN
Pool 1 Karolina Puterova Beata Pevna WIN LOSS
Pool 1 Adrienn Rambács Beata Pevna LOSS WIN
Pool 1 Réka Daniella Magàt Silvia Hrinová WIN LOSS
Pool 1 Réka Daniella Magàt Karolina Puterova LOSS WIN
Pool 1 Adrienn Rambács Réka Daniella Magàt LOSS WIN
Pool 1 Karolina Puterova Silvia Hrinová LOSS WIN
Pool 1 Adrienn Rambács Silvia Hrinová LOSS WIN
Pool 1 Karolina Puterova Adrienn Rambács WIN LOSS
Pool 2 Veronika Jandušíková Nikol Gorlicka WIN LOSS
Pool 2 Henriette Tilinger Veronika Jandušíková WIN LOSS
Pool 2 Györgyi Czifra Veronika Jandušíková LOSS WIN
Pool 2 Veronika Jandušíková Hana Hornakova LOSS WIN
Pool 2 Nikol Gorlicka Henriette Tilinger LOSS WIN
Pool 2 Györgyi Czifra Nikol Gorlicka WIN LOSS
Pool 2 Nikol Gorlicka Hana Hornakova LOSS WIN
Pool 2 Györgyi Czifra Henriette Tilinger WIN LOSS
Pool 2 Henriette Tilinger Hana Hornakova LOSS WIN
Pool 2 Hana Hornakova Györgyi Czifra WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Máté Kálmán Nagy Gábor Magát LOSS WIN
Pool 1 Martin Tibenský Gábor Magát WIN LOSS
Pool 1 Veronika Jandušíková Gábor Magát LOSS WIN
Pool 1 Martin Fabian Gábor Magát LOSS WIN
Pool 1 Karol Glinsky Gábor Magát WIN LOSS
Pool 1 Martin Tibenský Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool 1 Máté Kálmán Nagy Veronika Jandušíková WIN LOSS
Pool 1 Martin Fabian Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool 1 Karol Glinsky Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Pool 1 Veronika Jandušíková Martin Tibenský LOSS WIN
Pool 1 Martin Fabian Martin Tibenský LOSS WIN
Pool 1 Karol Glinsky Martin Tibenský LOSS WIN
Pool 1 Veronika Jandušíková Martin Fabian LOSS WIN
Pool 1 Karol Glinsky Veronika Jandušíková LOSS WIN
Pool 1 Martin Fabian Karol Glinsky WIN LOSS
Pool 2 Dávid Czégé Tamás Kiss WIN LOSS
Pool 2 Tamás Kiss Matúš Žuffa LOSS WIN
Pool 2 Vladimír Šeliga Tamás Kiss WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Tamás Kiss WIN LOSS
Pool 2 Tamás Kiss Balázs Kirschweng LOSS WIN
Pool 2 Dávid Czégé Matúš Žuffa LOSS WIN
Pool 2 Dávid Czégé Vladimír Šeliga LOSS WIN
Pool 2 Bystrík Holeček Dávid Czégé LOSS WIN
Pool 2 Dávid Czégé Balázs Kirschweng WIN LOSS
Pool 2 Vladimír Šeliga Matúš Žuffa WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Matúš Žuffa WIN LOSS
Pool 2 Matúš Žuffa Balázs Kirschweng WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Vladimír Šeliga WIN LOSS
Pool 2 Vladimír Šeliga Balázs Kirschweng WIN LOSS
Pool 2 Bystrík Holeček Balázs Kirschweng WIN LOSS
Quarter finals Máté Kálmán Nagy Martin Tibenský LOSS WIN
Quarter finals Matúš Žuffa Martin Fabian LOSS WIN
Quarter finals Gábor Magát Bystrík Holeček LOSS WIN
Quarter finals Vladimír Šeliga Dávid Czégé LOSS WIN
Semi finals Martin Tibenský Martin Fabian LOSS WIN
Semi finals Dávid Czégé Bystrík Holeček LOSS WIN
Final Martin Fabian Bystrík Holeček WIN LOSS
Bronze final Dávid Czégé Martin Tibenský LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just OstFecht 2019

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
4 Martin Fabian Bratislavský šermiarsky spolok 1975.9 17.6
25 3 Bystrík Holeček Trnavský Šermiarsky Cech 1776.7 6.8
61 22 Martin Tibenský Trnavský Šermiarsky Cech 1707.2 40.7
139 6 Filip Višňovský Cech Terra de Selinan 1616.3 3.2
175 44 Vladimír Šeliga Bratislavský šermiarsky spolok 1580.5 27.8
300 15 Tamás Kiss Ars Ensis 1517.6 11.5
488 38 Gábor Magát Ars Ensis 1440.8 7
495 24 István Havasi Ars Ensis 1438.8 1.3
498 32 Dávid Czégé Filii Solis Történelmi Kardvívó Kör 1436.8 16.5
522 20 Balázs Kirschweng Kard Rendje ViSE 1427.7 10.6
575 65 Alexander Tomik Pugiles 1409.8 22.5
675 80 Matej Goraus Cech Terra de Selinan 1384.1 30.1
707 18 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1374.9 1.7
756 98 Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok 1360.3 38
873 360 Martin Noga Cech Terra de Selinan 1325.2 94.9
908 28 Marian Gasper Cech Terra de Selinan 1314.2 1.1
1067 Peter Kmec Trnavský Šermiarsky Cech 1272.9
1072 32 Michal Luptak Vir Fortis 1272 11.3
1084 110 Filip Trcka Košický šermiarský cech 1268.9 23
1203 262 Tomas Bielesch Vir Fortis 1242.3 64.5
1264 159 Michal Dubny Cech Terra de Selinan 1228.9 31.6
1359 96 András Berki Kard Rendje ViSE 1208.5 16.5
1663 Nikolas Sabo Michalovský spolok šermiarsky 1143.5
1736 14 Ladislav Vitovič Bratislavský šermiarsky spolok 1129.5 9.9
1755 157 Jozef Marecek Klub šermu Trenčín 1125.6 36.2
1758 66 Martin Kumecky Cech Terra de Selinan 1125.2 20.1
1780 143 Bence Gombás Kard Rendje ViSE 1121.8 21
1809 40 Martin Hronec Košický šermiarský cech 1116.1 15.3
2092 22 Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE 1058.1 3.1
2165 Attila Tóth Kard Rendje ViSE 1043.5
2270 204 Réka Daniella Magàt Ars Ensis 1017.1 38.5
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
28 13 Hana Hornakova Cech Terra de Selinan 1543.4 76.2
37 5 Réka Daniella Magàt Ars Ensis 1504.1 11.4
38 29 Karolina Puterova Pugiles 1492.6 84.6
57 14 Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE 1432.4 32.9
76 2 Silvia Hrinová Michalovský spolok šermiarsky 1391.5 4.7
134 44 Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok 1250.7 84.3
170 40 Adrienn Rambács Kard Rendje ViSE 1196.1 51.2
174 19 Henriette Tilinger Ars Ensis 1190.1 44.1
210 17 Beata Pevna Klub šermu Trenčín 1124.6 57.3
346 Nikol Gorlicka Bratislavský šermiarsky spolok 835.5
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
28 13 Hana Hornakova Cech Terra de Selinan 1543.4 76.2
37 5 Réka Daniella Magàt Ars Ensis 1504.1 11.4
38 29 Karolina Puterova Pugiles 1492.6 84.6
57 14 Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE 1432.4 32.9
76 2 Silvia Hrinová Michalovský spolok šermiarsky 1391.5 4.7
134 44 Veronika Jandušíková Bratislavský šermiarsky spolok 1250.7 84.3
170 40 Adrienn Rambács Kard Rendje ViSE 1196.1 51.2
174 19 Henriette Tilinger Ars Ensis 1190.1 44.1
210 17 Beata Pevna Klub šermu Trenčín 1124.6 57.3
346 Nikol Gorlicka Bratislavský šermiarsky spolok 835.5