Wessex League 2019: Exeter Chapter

Date
September 7
Country
United Kingdom
City
Exeter

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 94 27
Women's Steel Longsword 19 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 40 14
Mixed Steel Sabre 39 14
Women's Steel Sabre 25 7
Mixed Steel Sidesword & Buckler 39 14

Fighters in event

NameNationalityClub
Thomas Shaw Cambridge HEMA
Chengxiang Fan Shanghai Huben Historical Martial Arts
Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective
Dorian Canham AURA Combat Historique
Adrien Michaud Cambridge HEMA
Sean Jauss Virtus Sword School
Stefano Conese New Cross Historical Fencing
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Cora Paine Academy of Historical Fencing
Zoltan Betlen Cambridge HEMA
Tea Kew Cambridge HEMA
Jo Wimborne Edel Fencing Academy
Nick Laing Edel Fencing Academy
David Whitehead KdF Tonbridge
Jamie MacIver London Historical Fencing Club
Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria
Pedro San Miguel Schola Gladiatoria
Elizabeth Hutton Taunton Longswords
Douglas Mclean Taunton Longswords
Edmund Withnell The Iron Door Collective
Thomas Pittwood The Iron Door Collective
Ben Luxa The Iron Door Collective
Cat Smith The Iron Door Collective
Jonathan Green The Iron Door Collective
Michael Richards The Iron Door Collective
Segh Gilham The Iron Door Collective
Adam Fox The Iron Door Collective
Edmund Harrold The Iron Door Collective
Adrian Faulkner The School of the Sword
Emma Smith The School of the Sword
James Barker The School of the Sword
Chris Mills The School of the Sword
Robert Williams The School of the Sword
Rhiannon Jenkins Virtus Sword School
Richard Welsby Virtus Sword School
Matthew Holden-Williams Virtus Sword School

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Cat Smith Chengxiang Fan LOSS WIN
Pool Set 1 Pedro San Miguel Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Thomas Shaw WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Shaw Chengxiang Fan LOSS WIN
Pool Set 1 Pedro San Miguel Thomas Pittwood WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Thomas Shaw WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Pittwood Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Chengxiang Fan WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Pittwood Thomas Shaw WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Thomas Pittwood WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Thomas Shaw WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Chengxiang Fan LOSS WIN
Pool Set 1 Pedro San Miguel Robert Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Pittwood Chengxiang Fan WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Shaw Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Chengxiang Fan WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Pittwood Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Green Segh Gilham LOSS WIN
Pool Set 1 Jamie MacIver Richard Welsby WIN LOSS
Pool Set 1 David Whitehead Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Green Richard Welsby LOSS WIN
Pool Set 1 David Whitehead Segh Gilham DRAW DRAW
Pool Set 1 Jamie MacIver Dorian Canham WIN LOSS
Pool Set 1 David Whitehead Richard Welsby LOSS WIN
Pool Set 1 Dorian Canham Jonathan Green WIN LOSS
Pool Set 1 Zoltan Betlen Segh Gilham WIN LOSS
Pool Set 1 Dorian Canham David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Richard Welsby Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Jonathan Green WIN LOSS
Pool Set 1 Dorian Canham Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Richard Welsby Segh Gilham WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Dorian Canham Segh Gilham WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Green David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Segh Gilham WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Green Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Dorian Canham Richard Welsby WIN LOSS
Pool Set 1 Douglas Mclean Adam Fox LOSS WIN
Pool Set 1 Edmund Withnell Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Tea Kew LOSS WIN
Pool Set 1 Douglas Mclean Michael Richards LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Adam Fox WIN LOSS
Pool Set 1 Edmund Withnell Nick Laing WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Tea Kew Adam Fox WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Nick Laing LOSS WIN
Pool Set 1 Tea Kew Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Edmund Withnell Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Tea Kew WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Edmund Withnell LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Richards Adam Fox WIN LOSS
Pool Set 1 Edmund Withnell Tea Kew WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Adam Fox WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Edmund Withnell Adam Fox WIN LOSS
Pool Set 1 Tea Kew Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Adrien Michaud Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Ben Luxa DRAW DRAW
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Adrien Michaud LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Ben Luxa WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Adrien Michaud LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Ben Luxa LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Stefano Conese WIN LOSS
Pool Set 1 Adrien Michaud Ben Luxa WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Matthew Holden-Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Adrien Michaud LOSS WIN
Pool Set 1 Stefano Conese Ben Luxa WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Elizabeth Hutton WIN LOSS
Eighth-Finals Edmund Withnell Anonymous fighter WIN LOSS
Eighth-Finals Emilia Skirmuntt Pedro San Miguel LOSS WIN
Eighth-Finals Jamie MacIver Chengxiang Fan WIN LOSS
Eighth-Finals Nick Laing Zoltan Betlen LOSS WIN
Eighth-Finals Robert Williams Richard Welsby WIN LOSS
Eighth-Finals Dorian Canham Thomas Pittwood WIN LOSS
Eighth-Finals Tea Kew Adrien Michaud LOSS WIN
Eighth-Finals Matthew Holden-Williams Stefano Conese WIN LOSS
Quarterfinals Edmund Withnell Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Quarterfinals Pedro San Miguel Adrien Michaud WIN LOSS
Quarterfinals Jamie MacIver Dorian Canham WIN LOSS
Quarterfinals Robert Williams Zoltan Betlen WIN LOSS
Semifinals Robert Williams Edmund Withnell LOSS WIN
Semifinals Pedro San Miguel Jamie MacIver WIN LOSS
Gold Medal Match Pedro San Miguel Edmund Withnell WIN LOSS
Bronze Medal Match Jamie MacIver Robert Williams LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Jo Wimborne WIN LOSS
Pool Set 1 Cat Smith Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Rhiannon Jenkins LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Cat Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Rhiannon Jenkins Cat Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Jo Wimborne Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Rhiannon Jenkins Emma Smith LOSS WIN
Semifinals Emilia Skirmuntt Elizabeth Hutton WIN LOSS
Semifinals Jo Wimborne Cat Smith LOSS WIN
Gold Medal Match Emilia Skirmuntt Cat Smith WIN LOSS
Bronze Medal Match Jo Wimborne Elizabeth Hutton WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-Finals Pedro San Miguel Michael Richards WIN LOSS
Eighth-Finals Jamie MacIver Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Eighth-Finals Sean Jauss Emma Smith WIN LOSS
Eighth-Finals Dorian Canham James Barker LOSS WIN
Eighth-Finals David Whitehead Chris Mills LOSS WIN
Eighth-Finals Alejandro Cortes-Garcia Nick Laing LOSS WIN
Quarterfinals Robert Williams Nick Laing LOSS WIN
Quarterfinals Adrian Faulkner Chris Mills WIN LOSS
Quarterfinals Pedro San Miguel James Barker WIN LOSS
Quarterfinals Sean Jauss Jamie MacIver WIN LOSS
Semifinals Sean Jauss Nick Laing WIN LOSS
Semifinals Adrian Faulkner Pedro San Miguel LOSS WIN
Gold Medal Match Sean Jauss Pedro San Miguel LOSS WIN
Bronze Medal Match Adrian Faulkner Nick Laing WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Nick Laing WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Chris Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jamie MacIver Nick Laing WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Mills Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Jamie MacIver WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Emma Smith DRAW DRAW
Pool Set 1 Pedro San Miguel Chris Mills DRAW DRAW
Pool Set 1 Jamie MacIver Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Chris Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool Set 1 David Whitehead Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia David Whitehead DRAW DRAW
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Dorian Canham James Barker WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Jauss Robert Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Dorian Canham Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Jauss James Barker WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Jauss Dorian Canham WIN LOSS
Pool Set 1 James Barker Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Dorian Canham Robert Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Jauss Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams James Barker WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Dorian Canham Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Dorian Canham Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Jauss Stefano Conese WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Jauss Dorian Canham WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Jauss Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Dorian Canham Edmund Harrold WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Edmund Harrold LOSS WIN
Pool Set 1 Stefano Conese Edmund Harrold WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Jauss Edmund Harrold WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Green Matthew Holden-Williams LOSS WIN
Pool Set 1 Pedro San Miguel Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Green Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Pedro San Miguel Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Pool Set 1 Douglas Mclean Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Pedro San Miguel Jonathan Green WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Douglas Mclean WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Green Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Williams Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Pittwood Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Thomas Pittwood WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Williams Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Amir Sheikh-Warak Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Pittwood Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Eighth-Finals Elizabeth Hutton Stefano Conese LOSS WIN
Eighth-Finals Douglas Mclean Zoltan Betlen LOSS WIN
Eighth-Finals Robert Williams Edmund Harrold WIN LOSS
Eighth-Finals Dorian Canham Jonathan Green WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Pittwood Matthew Holden-Williams WIN LOSS
Quarterfinals Pedro San Miguel Thomas Pittwood WIN LOSS
Quarterfinals Dorian Canham Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Quarterfinals Sean Jauss Robert Williams LOSS WIN
Quarterfinals Stefano Conese Zoltan Betlen WIN LOSS
Semifinals Pedro San Miguel Stefano Conese WIN LOSS
Semifinals Robert Williams Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Gold Medal Match Pedro San Miguel Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Bronze Medal Match Robert Williams Stefano Conese LOSS WIN

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Jo Wimborne Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Cat Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Cat Smith Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Cat Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Jo Wimborne Cora Paine LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Elizabeth Hutton WIN LOSS
Pool Set 1 Rhiannon Jenkins Cora Paine LOSS WIN
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Cora Paine LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Emma Smith Cora Paine LOSS WIN
Pool Set 1 Jo Wimborne Elizabeth Hutton LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Cat Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Cat Smith Cora Paine WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Rhiannon Jenkins WIN LOSS
Pool Set 1 Rhiannon Jenkins Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Cora Paine LOSS WIN
Pool Set 1 Rhiannon Jenkins Cat Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Emilia Skirmuntt Jo Wimborne WIN LOSS
Pool Set 1 Elizabeth Hutton Emma Smith WIN LOSS
Semifinals Emilia Skirmuntt Elizabeth Hutton WIN LOSS
Semifinals Cat Smith Cora Paine LOSS WIN
Gold Medal Match Emilia Skirmuntt Cora Paine LOSS WIN
Bronze Medal Match Elizabeth Hutton Cat Smith LOSS WIN

Mixed Steel Sidesword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-Finals Stefano Conese Emma Smith WIN LOSS
Eighth-Finals Nick Laing Anonymous fighter WIN LOSS
Eighth-Finals Adrian Faulkner Chris Mills WIN LOSS
Eighth-Finals James Barker Michael Richards WIN LOSS
Eighth-Finals Jo Wimborne Jonathan Green LOSS WIN
Quarterfinals Jonathan Green Matthew Holden-Williams LOSS WIN
Quarterfinals Alejandro Cortes-Garcia James Barker WIN LOSS
Quarterfinals Adrian Faulkner Stefano Conese LOSS WIN
Quarterfinals Nick Laing Zoltan Betlen LOSS WIN
Semifinals Matthew Holden-Williams Zoltan Betlen WIN LOSS
Semifinals Alejandro Cortes-Garcia Stefano Conese LOSS WIN
Gold Medal Match Matthew Holden-Williams Stefano Conese WIN LOSS
Bronze Medal Match Alejandro Cortes-Garcia Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner Nick Laing LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner Chris Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Chris Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner David Whitehead WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Laing Chris Mills WIN LOSS
Pool Set 1 Adrian Faulkner Alejandro Cortes-Garcia LOSS WIN
Pool Set 1 David Whitehead Chris Mills LOSS WIN
Pool Set 1 Alejandro Cortes-Garcia Nick Laing WIN LOSS
Pool Set 1 James Barker Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Green Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Green Stefano Conese LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Green James Barker LOSS WIN
Pool Set 1 James Barker Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 James Barker Michael Richards LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Green Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Stefano Conese Michael Richards WIN LOSS
Pool Set 1 Anonymous fighter Michael Richards LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Emma Smith Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Holden-Williams Emma Smith WIN LOSS
Pool Set 1 Jo Wimborne Matthew Holden-Williams LOSS WIN