FightCamp 2018

Date
August 15
Country
United Kingdom
City
Coventry

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 137 52
Mixed Steel Sabre 63 35
Mixed Steel Single Rapier 39 27
Mixed Nylon Backsword 66 36

Fighters in event

NameNationalityClub
George Roberts
Georg Illing
Bartlomiej Modzelewski KdF Bournemouth
Jack Parkinson London Longsword Academy
Thierry Flekier-Wathen Portsmouth British Martial Arts Club
Jane Johnston
Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing
Emiliano Rosas KdF Manchester
Nico Banasch
Tobias Roeder Schola Gladiatoria
Cristian Lopez Glasgow HEMA
Adrien Michaud Cambridge HEMA
Bence László Tarr Ars Ensis
Andrzej Rozycki Cork Blademasters
Brian Moloney Cork Blademasters
Michael Prendergast SCA Dun in Mara
Kim Kiekebos
Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team
Andreas Engström Gothenburg Historical Fencing School
Henrik Hedelin Gothenburg Historical Fencing School
Anezka Havlikova Glasgow HEMA
Rostyslav Zagornov London Longsword Academy
Tim Clarke
Martin John
Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group
Chris Williams Aberdeen Swordsmanship Group
Sam Ackroyd Academy of Historical Fencing
Jordan Mock Academy of Steel
Dave McPherson Alpha Weapons Academy
Philip Mitchell Cambridge HEMA
Tea Kew Cambridge HEMA
David Young Clashing Steel Longsword Club
Joel Southerland Clashing Steel Longsword Club
Stephen Morgan Clashing Steel Longsword Club
Scott Thomson Cowal Historical Fencing Club
Alexander Bourdas Glasgow HEMA
Thomas Sylvester Grange Martial Arts
Daniel Antrobus Grange Martial Arts
James Dougherty KdF Manchester
Martin Forrester KdF Manchester
Anna Clisham KdF Manchester
Bethan Jenkins Linacre School of Defence
Milo Thurston Linacre School of Defence
Daniel Weir London Historical Fencing Club
Jamie MacIver London Historical Fencing Club
Robert Clampitt London Historical Fencing Club
Tom Daplyn London Historical Fencing Club
Chas Fenoughty London Longsword Academy
Ian Pattle London Longsword Academy
Sinan Atamer London Longsword Academy
David Murray North Lakes Historical Fencing Society
Robin Dando Oxford Sword and Staff
Angus King Portsmouth British Martial Arts Club
Harry McCusker Portsmouth British Martial Arts Club
Michael Sloan Portsmouth British Martial Arts Club
Tom Upton Portsmouth British Martial Arts Club
William Kerr Portsmouth British Martial Arts Club
Mark Gilbert Riddle of Steel
Sam Gedrych Riddle of Steel
Pedro San Miguel Schola Gladiatoria
Daniel Hughes Schola Gladiatoria
Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria
Ty Harris Schola Gladiatoria
Jack Butcher Schola Gladiatoria
Charles Anderson Schola Gladiatoria
Gabriel Laycock Schola Gladiatoria
Marko Sanderson Schola Gladiatoria
Martin Wilkinson Schola Gladiatoria
Matthew Truong Schola Gladiatoria
Sarah Liles Schola Gladiatoria
Jaime White Schola Gladiatoria
Laurence Cooper Schola Gladiatoria
Max Beer Schola Gladiatoria
Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing
Jesse Richards Sussex Sword Academy
Mark Brown Taunton Longswords
Tim Jones The English Martial Arts Academy
Luke Dixon The English Martial Arts Academy
Mark Norris The English Martial Arts Academy
Thomas Pittwood The Iron Door Collective
Jonathan Green The Iron Door Collective
Apollon Makropoulos The School of the Sword
Adrian Faulkner The School of the Sword
Michael Aiken The Vanguard Centre
Benjamin Hamilton The Vanguard Centre
Stuart Beattie The Vanguard Centre
Gavin Thomson The Vanguard Centre
Sarah Edwards Tree of Shields
Thomas Ive Tree of Shields
Chris Scott Tree of Shields
Sam Ive Tree of Shields
Anthony Wilkes Tree of Shields
Greg Szanto Tree of Shields
James Wiggins Virtus Sword School
John Barlow Virtus Sword School
Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Lee Conley Wolfshead Western Martial Arts
Christopher Wood Wolfshead Western Martial Arts

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Anthony Wilkes Adrien Michaud LOSS WIN
Pool Anthony Wilkes Jordan Mock LOSS WIN
Pool Anthony Wilkes Ty Harris LOSS WIN
Pool Anthony Wilkes Emiliano Rosas WIN LOSS
Pool Anthony Wilkes Sarah Edwards WIN LOSS
Pool Adrien Michaud Jordan Mock LOSS WIN
Pool Ty Harris Adrien Michaud LOSS WIN
Pool Adrien Michaud Emiliano Rosas WIN LOSS
Pool Adrien Michaud Sarah Edwards WIN LOSS
Pool Ty Harris Jordan Mock LOSS WIN
Pool Emiliano Rosas Jordan Mock LOSS WIN
Pool Jordan Mock Sarah Edwards WIN LOSS
Pool Ty Harris Emiliano Rosas WIN LOSS
Pool Ty Harris Sarah Edwards LOSS WIN
Pool Emiliano Rosas Sarah Edwards WIN LOSS
Pool Thomas Pittwood Philip Mitchell LOSS WIN
Pool Pedro San Miguel Philip Mitchell WIN LOSS
Pool Anna Clisham Philip Mitchell LOSS WIN
Pool Brian Moloney Philip Mitchell WIN LOSS
Pool Jane Johnston Philip Mitchell WIN LOSS
Pool Pedro San Miguel Thomas Pittwood WIN LOSS
Pool Thomas Pittwood Anna Clisham WIN LOSS
Pool Brian Moloney Thomas Pittwood WIN LOSS
Pool Jane Johnston Thomas Pittwood LOSS WIN
Pool Pedro San Miguel Anna Clisham WIN LOSS
Pool Pedro San Miguel Brian Moloney WIN LOSS
Pool Jane Johnston Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool Brian Moloney Anna Clisham WIN LOSS
Pool Jane Johnston Anna Clisham WIN LOSS
Pool Jane Johnston Brian Moloney WIN LOSS
Pool Robert Clampitt Daniel Antrobus WIN LOSS
Pool Scott Thomson Daniel Antrobus WIN LOSS
Pool Daniel Antrobus Chris Scott WIN LOSS
Pool Daniel Antrobus Sam Ive LOSS WIN
Pool Daniel Antrobus Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool Scott Thomson Robert Clampitt LOSS WIN
Pool Robert Clampitt Chris Scott WIN LOSS
Pool Robert Clampitt Sam Ive LOSS WIN
Pool Robert Clampitt Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool Scott Thomson Chris Scott LOSS WIN
Pool Scott Thomson Sam Ive LOSS WIN
Pool Scott Thomson Thomas Sylvester DRAW DRAW
Pool Sam Ive Chris Scott WIN LOSS
Pool Chris Scott Thomas Sylvester LOSS WIN
Pool Sam Ive Thomas Sylvester DRAW DRAW
Pool Maria Makarova Michal Polaski WIN LOSS
Pool Martin Forrester Michal Polaski WIN LOSS
Pool Michal Polaski Marko Sanderson WIN LOSS
Pool Tom Daplyn Michal Polaski LOSS WIN
Pool Daniel Hughes Michal Polaski WIN LOSS
Pool Maria Makarova Martin Forrester WIN LOSS
Pool Maria Makarova Marko Sanderson WIN LOSS
Pool Maria Makarova Tom Daplyn WIN LOSS
Pool Maria Makarova Daniel Hughes LOSS WIN
Pool Martin Forrester Marko Sanderson WIN LOSS
Pool Martin Forrester Tom Daplyn WIN LOSS
Pool Daniel Hughes Martin Forrester LOSS WIN
Pool Tom Daplyn Marko Sanderson LOSS WIN
Pool Daniel Hughes Marko Sanderson WIN LOSS
Pool Daniel Hughes Tom Daplyn WIN LOSS
Pool Jamie MacIver Chris Williams WIN LOSS
Pool Lee Conley Chris Williams WIN LOSS
Pool Ian Pattle Chris Williams WIN LOSS
Pool Chris Williams Stephen Morgan LOSS WIN
Pool David Young Chris Williams WIN LOSS
Pool Jamie MacIver Lee Conley WIN LOSS
Pool Jamie MacIver Ian Pattle WIN LOSS
Pool Jamie MacIver Stephen Morgan WIN LOSS
Pool Jamie MacIver David Young WIN LOSS
Pool Lee Conley Ian Pattle WIN LOSS
Pool Lee Conley Stephen Morgan WIN LOSS
Pool Lee Conley David Young LOSS WIN
Pool Ian Pattle Stephen Morgan DRAW DRAW
Pool Ian Pattle David Young LOSS WIN
Pool David Young Stephen Morgan WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Jerzy Miklaszewski WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Matthew Truong LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Tobias Roeder WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Jonathan Middleton WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Tea Kew DRAW DRAW
Pool Alexander Makarov Matthew Truong WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Tobias Roeder WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Jonathan Middleton WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Tea Kew WIN LOSS
Pool Matthew Truong Tobias Roeder LOSS WIN
Pool Jonathan Middleton Matthew Truong WIN LOSS
Pool Tea Kew Matthew Truong WIN LOSS
Pool Jonathan Middleton Tobias Roeder WIN LOSS
Pool Tea Kew Tobias Roeder WIN LOSS
Pool Jonathan Middleton Tea Kew WIN LOSS
Pool Christopher Wood Robin Dando LOSS WIN
Pool David Murray Robin Dando WIN LOSS
Pool James Wiggins Robin Dando WIN LOSS
Pool Robin Dando Joel Southerland WIN LOSS
Pool Bence László Tarr Robin Dando WIN LOSS
Pool Christopher Wood David Murray LOSS WIN
Pool James Wiggins Christopher Wood WIN LOSS
Pool Christopher Wood Joel Southerland WIN LOSS
Pool Bence László Tarr Christopher Wood WIN LOSS
Pool James Wiggins David Murray WIN LOSS
Pool David Murray Joel Southerland WIN LOSS
Pool Bence László Tarr David Murray WIN LOSS
Pool James Wiggins Joel Southerland WIN LOSS
Pool James Wiggins Bence László Tarr WIN LOSS
Pool Bence László Tarr Joel Southerland WIN LOSS
Pool Amir Sheikh-Warak James Dougherty LOSS WIN
Pool Michael Prendergast Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Pool Amir Sheikh-Warak Anezka Havlikova WIN LOSS
Pool Jack Gassmann Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Pool Michael Prendergast James Dougherty LOSS WIN
Pool Anezka Havlikova James Dougherty LOSS WIN
Pool Jack Gassmann James Dougherty LOSS WIN
Pool Michael Prendergast Anezka Havlikova WIN LOSS
Pool Jack Gassmann Michael Prendergast WIN LOSS
Pool Jack Gassmann Anezka Havlikova WIN LOSS
Pool Andrzej Rozycki John Barlow WIN LOSS
Pool Michael Aiken Andrzej Rozycki LOSS WIN
Pool Alexander Bourdas Andrzej Rozycki LOSS WIN
Pool Andrzej Rozycki Mark Brown WIN LOSS
Pool Michael Aiken John Barlow WIN LOSS
Pool Alexander Bourdas John Barlow WIN LOSS
Pool Mark Brown John Barlow LOSS WIN
Pool Alexander Bourdas Michael Aiken LOSS WIN
Pool Michael Aiken Mark Brown LOSS WIN
Pool Alexander Bourdas Mark Brown WIN LOSS
Semi-Final Alexander Makarov James Wiggins WIN LOSS
Semi-Final Pedro San Miguel Sam Ive DRAW DRAW
Semi-Final Andrzej Rozycki Jordan Mock LOSS WIN
Semi-Final James Wiggins Jamie MacIver WIN LOSS
Semi-Final Sam Ive Martin Forrester LOSS WIN
Semi-Final Jack Gassmann Jordan Mock WIN LOSS
Semi-Final Alexander Makarov Jamie MacIver WIN LOSS
Semi-Final Pedro San Miguel Martin Forrester WIN LOSS
Semi-Final Jack Gassmann Andrzej Rozycki WIN LOSS
Final Alexander Makarov Pedro San Miguel WIN LOSS
Final Alexander Makarov Jack Gassmann LOSS WIN
Final Jack Gassmann Pedro San Miguel WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Anthony Wilkes Martin Forrester LOSS WIN
Pool Anthony Wilkes Martin Wilkinson LOSS WIN
Pool Andreas Engström Anthony Wilkes WIN LOSS
Pool Martin Forrester Martin Wilkinson LOSS WIN
Pool Andreas Engström Martin Forrester LOSS WIN
Pool Andreas Engström Martin Wilkinson WIN LOSS
Pool Amir Sheikh-Warak Ian Pattle WIN LOSS
Pool Daniel Hughes Amir Sheikh-Warak LOSS WIN
Pool Amir Sheikh-Warak Martin John WIN LOSS
Pool Daniel Hughes Ian Pattle LOSS WIN
Pool Ian Pattle Martin John WIN LOSS
Pool Daniel Hughes Martin John WIN LOSS
Pool Matthew Truong Nico Banasch WIN LOSS
Pool Sam Ive Nico Banasch LOSS WIN
Pool Dave McPherson Nico Banasch LOSS WIN
Pool Sam Ive Matthew Truong WIN LOSS
Pool Dave McPherson Matthew Truong WIN LOSS
Pool Sam Ive Dave McPherson WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Georg Illing WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Thomas Ive WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Joshua Bradshaw WIN LOSS
Pool Thomas Ive Georg Illing WIN LOSS
Pool Joshua Bradshaw Georg Illing LOSS WIN
Pool Thomas Ive Joshua Bradshaw WIN LOSS
Pool Pedro San Miguel Max Beer WIN LOSS
Pool Laurence Cooper Max Beer WIN LOSS
Pool Mark Gilbert Max Beer WIN LOSS
Pool Pedro San Miguel Laurence Cooper WIN LOSS
Pool Pedro San Miguel Mark Gilbert LOSS WIN
Pool Laurence Cooper Mark Gilbert LOSS WIN
Pool Greg Szanto Chris Scott WIN LOSS
Pool Sarah Liles Greg Szanto LOSS WIN
Pool Greg Szanto Emiliano Rosas WIN LOSS
Pool Sarah Liles Chris Scott WIN LOSS
Pool Chris Scott Emiliano Rosas LOSS WIN
Pool Sarah Liles Emiliano Rosas LOSS WIN
Pool James Dougherty Michal Polaski WIN LOSS
Pool Michal Polaski Jack Butcher LOSS WIN
Pool Michal Polaski Mark Norris WIN LOSS
Pool James Dougherty Jack Butcher WIN LOSS
Pool James Dougherty Mark Norris LOSS WIN
Pool Jack Butcher Mark Norris WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Thomas Pittwood WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Charles Anderson WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Sarah Edwards WIN LOSS
Pool Thomas Pittwood Charles Anderson DRAW DRAW
Pool Thomas Pittwood Sarah Edwards LOSS WIN
Pool Charles Anderson Sarah Edwards WIN LOSS
Pool Henrik Hedelin Chris Williams WIN LOSS
Pool Bartlomiej Modzelewski Chris Williams WIN LOSS
Pool Henrik Hedelin Bartlomiej Modzelewski WIN LOSS
Semi-Final Jerzy Miklaszewski Henrik Hedelin WIN LOSS
Semi-Final Sam Ive Mark Gilbert LOSS WIN
Semi-Final Alexander Makarov Amir Sheikh-Warak WIN LOSS
Semi-Final Henrik Hedelin Jack Butcher LOSS WIN
Semi-Final Mark Gilbert Martin Wilkinson LOSS WIN
Semi-Final Alexander Makarov Greg Szanto WIN LOSS
Semi-Final Jerzy Miklaszewski Jack Butcher LOSS WIN
Semi-Final Sam Ive Martin Wilkinson LOSS WIN
Semi-Final Amir Sheikh-Warak Greg Szanto WIN LOSS
Final Martin Wilkinson Jack Butcher WIN LOSS
Final Amir Sheikh-Warak Jack Butcher WIN LOSS
Final Amir Sheikh-Warak Martin Wilkinson LOSS WIN

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Greg Szanto Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool Greg Szanto Chas Fenoughty LOSS WIN
Pool Gabriel Laycock Chas Fenoughty WIN LOSS
Pool Michael Prendergast Milo Thurston WIN LOSS
Pool Milo Thurston Charles Anderson WIN LOSS
Pool Michael Prendergast Charles Anderson WIN LOSS
Pool Philip Mitchell Jack Parkinson LOSS WIN
Pool Max Beer Philip Mitchell WIN LOSS
Pool Max Beer Jack Parkinson LOSS WIN
Pool Apollon Makropoulos Sinan Atamer WIN LOSS
Pool Thomas Ive Sinan Atamer WIN LOSS
Pool Apollon Makropoulos Thomas Ive WIN LOSS
Pool Alexander Makarov Daniel Weir NO DATA NO DATA
Pool Alexander Makarov Martin John NO DATA NO DATA
Pool Daniel Weir Martin John NO DATA NO DATA
Pool Pedro San Miguel Nico Banasch WIN LOSS
Pool Jamie MacIver Nico Banasch WIN LOSS
Pool Pedro San Miguel Jamie MacIver WIN LOSS
Pool Adrian Faulkner Cristian Lopez LOSS WIN
Pool Adrian Faulkner Jaime White WIN LOSS
Pool Cristian Lopez Jaime White WIN LOSS
Pool Jonathan Middleton Bethan Jenkins WIN LOSS
Pool Bethan Jenkins Sam Ackroyd LOSS WIN
Pool Jonathan Middleton Sam Ackroyd LOSS WIN
Pool Joshua Bradshaw Rostyslav Zagornov WIN LOSS
Pool Jesse Richards Rostyslav Zagornov LOSS WIN
Pool Joshua Bradshaw Jesse Richards WIN LOSS
Semi-Final Jack Parkinson Rostyslav Zagornov LOSS WIN
Semi-Final Alexander Makarov Pedro San Miguel LOSS WIN
Semi-Final Jonathan Middleton Chas Fenoughty WIN LOSS
Semi-Final Apollon Makropoulos Jack Parkinson DRAW DRAW
Semi-Final Alexander Makarov Michael Prendergast WIN LOSS
Semi-Final Adrian Faulkner Chas Fenoughty WIN LOSS
Semi-Final Apollon Makropoulos Rostyslav Zagornov WIN LOSS
Semi-Final Michael Prendergast Pedro San Miguel LOSS WIN
Semi-Final Adrian Faulkner Jonathan Middleton WIN LOSS
Final Apollon Makropoulos Alexander Makarov DRAW DRAW
Final Apollon Makropoulos Adrian Faulkner LOSS WIN
Final Alexander Makarov Adrian Faulkner WIN LOSS

Mixed Nylon Backsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Adrian Faulkner Chris Williams WIN LOSS
Pool Jack Butcher Chris Williams WIN LOSS
Pool Stuart Beattie Chris Williams LOSS WIN
Pool Adrian Faulkner Jack Butcher LOSS WIN
Pool Adrian Faulkner Stuart Beattie LOSS WIN
Pool Stuart Beattie Jack Butcher LOSS WIN
Pool Michal Polaski Tom Upton WIN LOSS
Pool Jaime White Michal Polaski WIN LOSS
Pool Michal Polaski Gavin Thomson DRAW DRAW
Pool Jaime White Tom Upton WIN LOSS
Pool Gavin Thomson Tom Upton LOSS WIN
Pool Jaime White Gavin Thomson WIN LOSS
Pool Milo Thurston Jack Parkinson WIN LOSS
Pool Milo Thurston Kim Kiekebos WIN LOSS
Pool Milo Thurston Thomas Sylvester WIN LOSS
Pool Jack Parkinson Kim Kiekebos WIN LOSS
Pool Thomas Sylvester Jack Parkinson LOSS WIN
Pool Thomas Sylvester Kim Kiekebos WIN LOSS
Pool Jonathan Green Chris Scott LOSS WIN
Pool Jonathan Green Tim Jones WIN LOSS
Pool Jonathan Green William Kerr LOSS WIN
Pool Chris Scott Tim Jones LOSS WIN
Pool Chris Scott William Kerr LOSS WIN
Pool Tim Jones William Kerr LOSS WIN
Pool Max Beer George Roberts WIN LOSS
Pool Max Beer Luke Dixon LOSS WIN
Pool Benjamin Hamilton Max Beer LOSS WIN
Pool George Roberts Luke Dixon LOSS WIN
Pool Benjamin Hamilton George Roberts WIN LOSS
Pool Benjamin Hamilton Luke Dixon WIN LOSS
Pool Greg Szanto Ian Pattle WIN LOSS
Pool Greg Szanto Sam Gedrych LOSS WIN
Pool Greg Szanto Thierry Flekier-Wathen LOSS WIN
Pool Ian Pattle Sam Gedrych LOSS WIN
Pool Ian Pattle Thierry Flekier-Wathen LOSS WIN
Pool Sam Gedrych Thierry Flekier-Wathen WIN LOSS
Pool James Dougherty Mark Norris WIN LOSS
Pool Sinan Atamer Mark Norris LOSS WIN
Pool Mark Norris Tim Clarke WIN LOSS
Pool James Dougherty Sinan Atamer WIN LOSS
Pool James Dougherty Tim Clarke WIN LOSS
Pool Sinan Atamer Tim Clarke LOSS WIN
Pool Angus King Bethan Jenkins WIN LOSS
Pool Sam Ive Bethan Jenkins WIN LOSS
Pool Bethan Jenkins Laurence Cooper WIN LOSS
Pool Sam Ive Angus King WIN LOSS
Pool Angus King Laurence Cooper LOSS WIN
Pool Sam Ive Laurence Cooper LOSS WIN
Pool Harry McCusker Michael Sloan LOSS WIN
Pool Michael Sloan David Young LOSS WIN
Pool Thomas Ive Michael Sloan WIN LOSS
Pool Harry McCusker David Young DRAW DRAW
Pool Thomas Ive Harry McCusker WIN LOSS
Pool Thomas Ive David Young WIN LOSS
Semi-Final Jaime White Jack Butcher LOSS WIN
Semi-Final James Dougherty Jack Parkinson WIN LOSS
Semi-Final Sam Gedrych William Kerr WIN LOSS
Semi-Final Jaime White Luke Dixon LOSS WIN
Semi-Final Sam Ive Jack Parkinson LOSS WIN
Semi-Final Thomas Ive William Kerr LOSS WIN
Semi-Final Jack Butcher Luke Dixon LOSS WIN
Semi-Final Sam Ive James Dougherty WIN LOSS
Semi-Final Thomas Ive Sam Gedrych LOSS WIN
Final Jack Butcher Jack Parkinson WIN LOSS
Final Sam Gedrych Jack Butcher WIN LOSS
Final Sam Gedrych Jack Parkinson WIN LOSS