Vittorio Parnolfi

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 5 3 2 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 5 4 1 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 8 7 1 0 0
Mixed Nylon Longsword 7 5 2 0 0
Mixed Steel Sidesword 8 5 3 0 0
Mixed Nylon Sidesword 6 5 1 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Nylon) 117 1322.5
Sidesword (Mixed, Steel) 143 1195.6
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 356 1273.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

Sidesword (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Federico Lasagni Manghi WIN Eighth Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Michele Zanella WIN Pool F
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Michela D'Orlando WIN Pool F
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Benedetto Antonio Colombo LOSS Pool F
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2019 (April 2019) Giulio Schifino LOSS Quarter Final

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fabrizio La Rosa WIN Eights Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Paolo Luca LOSS Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Simone WIN Pool 9
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Rossi WIN Pool 9
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Ruggero Suffada LOSS Pool 9
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Nicholas Castellari WIN Quarter Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Mario Stefanovichj WIN Semi Final

Sidesword (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sidesword April Fools 2019 (April 2019) Andrea Reggi LOSS ELIMINATORIE (12)
Mixed Steel Sidesword April Fools 2019 (April 2019) Stefano Amelotti LOSS GIRONE C (3)
Mixed Steel Sidesword April Fools 2019 (April 2019) Daniel Olivier Sutter WIN GIRONE C (3)
Mixed Steel Sidesword April Fools 2019 (April 2019) Marco Fongaro WIN GIRONE C (3)
Mixed Steel Sidesword April Fools 2019 (April 2019) Alessandro Christiani WIN GIRONE C (3)
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Alberto Dainese LOSS pool 6
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Angelo Mariani WIN pool 6
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Fabien Chartton WIN pool 6

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Paganin WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Lorenzo Mancieri WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Marco Benedetti WIN Pool 14
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Pagliarini WIN Pool 14
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Leonardo Basso WIN Pool 14
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Roberto Gamberini LOSS Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Alessandro Piras WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Yassin Al Mobaslat LOSS Eights Final
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Matteo Simone WIN Pool 11
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Daniele Ageno WIN Pool 11
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Giacomo Da Col WIN Pool 11
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Milo Montalti WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Nicholas Castellari WIN Eights Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Roberto Gamberini LOSS Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Leonardo Basso WIN Pool 10
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Andrea Nicli WIN Pool 10
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Fregoli WIN Pool 10
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Olav Gianmaria Taraldsen WIN Quarter Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Yassin Al Mobaslat WIN Semi Final