Fabrizio La Rosa

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 3 1 1 1 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 4 3 1 0 0
Mixed Nylon Longsword 4 3 1 0 0
Mixed Steel Sidesword 5 3 2 0 0
Mixed Nylon Sidesword 6 3 3 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Nylon) 179 1245.7
Sidesword (Mixed, Steel) 83 1315.4

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

Sidesword (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Vittorio Parnolfi LOSS Eights Final
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Fregoli WIN Pool 8
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Davide Galeotti WIN Pool 8
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Gabriele Bisso WIN Pool 8

Sidesword (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Rory Merrall-Wyre WIN eighth-finals
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Filippo Bertuzzi WIN pool 3
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Rory Merrall-Wyre WIN pool 3
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Alessandro Grazioli LOSS pool 3
Mixed Steel Sidesword TaurHEMAchia VI Edition (October 2018) Devis Carli LOSS quarter final

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luca Tonetti WIN 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Roberto Gamberini LOSS Eights Final
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Christian Risecchi WIN Pool 3
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Federico Alpi LOSS Pool 3
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Luigi Menichino LOSS Pool 3
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Carlo Luciano Moschieri WIN Pool 3
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Raffaele Maiero WIN Pool 16
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Fioretto Luca Basile DRAW Pool 16
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Giovanni Birigazzi LOSS Pool 16
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Yassin Al Mobaslat LOSS 16nd Final
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Samuele Romboli WIN Pool 6
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Marco Benedetti WIN Pool 6
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Olav Gianmaria Taraldsen WIN Pool 6