TaurHEMAchia VI Edition

Date
October 5
Country
Italy
City
Turin

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 89 46
Women's Steel Longsword 9 6
Mixed Steel Sidesword 60 31

Fighters in event

NameNationalityClub
Lorenzo Sbrana Sala d'Arme Achille Marozzo
Davy van Elst Sumus Soldani
Maarten van der Auwera Sumus Soldani
Joris Jacobs Sumus Soldani
Aäron Faes Sumus Soldani
Daniel Olivier Sutter Leo et Ursus
Jonas Bürgi Liberi Ensis
Sandrine Leclerc-Billault Frères d'AMHE
Alexander Rigby Frères d'AMHE
Fabien Chartton Les Guerriers du Lendemain
Thierry Lalain Les Guerriers du Lendemain
Jacopo Pierucci ASD Majistro Re
Alberto Dainese Confraternita dei Liberi
Alessandra Ghedini HEMA Ravenna
Massimiliano Gualtieri HEMA Ravenna
Antonio Simeone La Sala delle Armi
Davide Truccato La Sala delle Armi
Andrea Migliore La Sala delle Armi
Alessandro Fucale La Sala delle Armi
Andrea Rossi La Sala delle Armi
Jacopo Penso La Sala delle Armi
Nicolas Porreca La Sala delle Armi
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere
Nicola Melotti Ordine delle Lame Scaligere
Thomas Donati Ordine delle Lame Scaligere
Davide Compri Ordine delle Lame Scaligere
Maurizio Viaro Ordine delle Lame Scaligere
Davide Gallo Sala d’Arme del Folle
Alessandro Gallo Sala d’Arme del Folle
Roberto Gamberini Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Nicosia Sala d'Arme Achille Marozzo
Alessandro Lechiara Sala d'Arme Achille Marozzo
Angelo Mariani Sala d'Arme Achille Marozzo
Fabrizio La Rosa Sala d'Arme Achille Marozzo
Vittorio Parnolfi Sala d'Arme Achille Marozzo
Pamela Sbardella Sala d'Arme Achille Marozzo
Eleonora Manoni Sala d'Arme Achille Marozzo
Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo
Mattia Škulj Sala d'Arme Achille Marozzo
Paolo Luca Sala d'Arme Achille Marozzo
Domenico Fichera Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Camaggi Sala d'Arme Achille Marozzo
Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo
Alessandro Grazioli Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Reggi Sala d'Arme Achille Marozzo
Dario Valente Sala d'Arme Achille Marozzo
Filippo Bertuzzi Sala d'Arme Achille Marozzo
Mario Stefanovichj Sala d'Arme Achille Marozzo
Alberto Ferretti Sala d'Arme Achille Marozzo
Marco Lisco Sala d'Arme Brutia
Pierluca Santo Sala d'Arme Brutia
Matteo Caero Sala d'Arme Brutia
Paolo Tirelli Sala d'arme dell'Appeso
Marco Agosti Sala d'Armi Guardia di Croce
Davide Mascialino Sala d'Armi Guardia di Croce
Mario Villani Sala d'Armi Guardia di Croce
Stefano Lombardi Scherma Storica Firenze
Antonio Protino Scherma Storica Firenze
Stanislao Migliorino Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Andrea Conti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Noemi Boga Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Andrea Lascala Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Devis Mari Societa dei Vai
Iacopo Foschini Societa dei Vai
Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club
Stephen Howell The Renaissance Sword Club

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Alessandro Gallo Andrea Lascala WIN LOSS
pool 1 Michela D'Orlando Jonas Bürgi LOSS WIN
pool 1 Michela D'Orlando Andrea Lascala LOSS WIN
pool 1 Michela D'Orlando Alessandro Gallo WIN LOSS
pool 1 Jonas Bürgi Andrea Lascala WIN LOSS
pool 1 Alessandro Gallo Jonas Bürgi WIN LOSS
pool 2 Aäron Faes Jacopo Penso LOSS WIN
pool 2 Iacopo Foschini Andrea Nicosia WIN LOSS
pool 2 Aäron Faes Iacopo Foschini WIN LOSS
pool 2 Jacopo Penso Iacopo Foschini WIN LOSS
pool 2 Aäron Faes Andrea Nicosia WIN LOSS
pool 2 Jacopo Penso Andrea Nicosia WIN LOSS
pool 3 Daniele Adami Fabien Chartton WIN LOSS
pool 3 Antonio Simeone Massimiliano Gualtieri WIN LOSS
pool 3 Antonio Simeone Fabien Chartton WIN LOSS
pool 3 Daniele Adami Antonio Simeone WIN LOSS
pool 3 Fabien Chartton Massimiliano Gualtieri WIN LOSS
pool 3 Daniele Adami Massimiliano Gualtieri WIN LOSS
pool 4 Davide Gallo Davide Compri LOSS WIN
pool 4 Devis Mari Marco Lisco WIN LOSS
pool 4 Devis Mari Davide Compri WIN LOSS
pool 4 Davide Gallo Devis Mari WIN LOSS
pool 4 Davide Compri Marco Lisco WIN LOSS
pool 4 Davide Gallo Marco Lisco WIN LOSS
pool5 Devis Carli Stefano Lombardi WIN LOSS
pool5 Daniel Olivier Sutter Davide Mascialino WIN LOSS
pool5 Davide Mascialino Stefano Lombardi LOSS WIN
pool5 Devis Carli Davide Mascialino WIN LOSS
pool5 Daniel Olivier Sutter Stefano Lombardi WIN LOSS
pool5 Devis Carli Daniel Olivier Sutter WIN LOSS
pool 6 Nicola Melotti Maurizio Viaro WIN LOSS
pool 6 Joris Jacobs Marco Agosti WIN LOSS
pool 6 Nicola Melotti Marco Agosti LOSS WIN
pool 6 Marco Agosti Maurizio Viaro WIN LOSS
pool 6 Joris Jacobs Nicola Melotti WIN LOSS
pool 6 Joris Jacobs Maurizio Viaro WIN LOSS
pool 7 Eleonora Manoni Jacopo Pierucci WIN LOSS
pool 7 Davide Truccato Sandrine Leclerc-Billault WIN LOSS
pool 7 Jacopo Pierucci Davide Truccato LOSS WIN
pool 7 Eleonora Manoni Davide Truccato LOSS WIN
pool 7 Jacopo Pierucci Sandrine Leclerc-Billault WIN LOSS
pool 7 Eleonora Manoni Sandrine Leclerc-Billault WIN LOSS
pool 8 Alberto Dainese Mario Villani LOSS WIN
pool 8 Thierry Lalain Roberto Gamberini WIN LOSS
pool 8 Alberto Dainese Roberto Gamberini WIN LOSS
pool 8 Mario Villani Roberto Gamberini WIN LOSS
pool 8 Alberto Dainese Thierry Lalain WIN LOSS
pool 8 Thierry Lalain Mario Villani LOSS WIN
pool 9 Andrea Migliore Antonio Protino WIN LOSS
pool 9 Andrea Conti Pierluca Santo WIN LOSS
pool 9 Andrea Conti Antonio Protino WIN LOSS
pool 9 Andrea Migliore Andrea Conti WIN LOSS
pool 9 Antonio Protino Pierluca Santo WIN LOSS
pool 9 Andrea Migliore Pierluca Santo WIN LOSS
pool 10 Nicolas Porreca Thomas Donati WIN LOSS
pool 10 Davy van Elst Thomas Donati WIN LOSS
pool 10 Nicolas Porreca Davy van Elst WIN LOSS
pool 11 Andrea Rossi Matteo Caero WIN LOSS
pool 11 Stanislao Migliorino Matteo Caero WIN LOSS
pool 11 Andrea Rossi Stanislao Migliorino WIN LOSS
pool 12 Andrea Camaggi Alessandro Fucale LOSS WIN
pool 12 Maarten van der Auwera Alexander Rigby WIN LOSS
pool 12 Andrea Camaggi Maarten van der Auwera LOSS WIN
pool 12 Maarten van der Auwera Alessandro Fucale WIN LOSS
pool 12 Andrea Camaggi Alexander Rigby LOSS WIN
pool 12 Alessandro Fucale Alexander Rigby WIN LOSS
sixteenths-finals Alessandro Gallo Antonio Simeone LOSS WIN
sixteenths-finals Davy van Elst Davide Truccato LOSS WIN
sixteenths-finals Aäron Faes Jonas Bürgi WIN LOSS
sixteenths-finals Alberto Dainese Davide Compri WIN LOSS
sixteenths-finals Devis Mari Daniel Olivier Sutter LOSS WIN
sixteenths-finals Maarten van der Auwera Andrea Conti WIN LOSS
sixteenths-finals Eleonora Manoni Alessandro Fucale LOSS WIN
sixteenths-finals Davide Gallo Marco Agosti WIN LOSS
eighth-finals Joris Jacobs Antonio Simeone LOSS WIN
eighth-finals Davide Truccato Daniele Adami LOSS WIN
eighth-finals Aäron Faes Andrea Rossi WIN LOSS
eighth-finals Alberto Dainese Mario Villani LOSS WIN
eighth-finals Jacopo Penso Daniel Olivier Sutter WIN LOSS
eighth-finals Nicolas Porreca Maarten van der Auwera LOSS WIN
eighth-finals Devis Carli Alessandro Fucale WIN LOSS
eighth-finals Davide Gallo Andrea Migliore LOSS WIN
Quarter Final Daniele Adami Antonio Simeone LOSS WIN
Quarter Final Aäron Faes Mario Villani LOSS WIN
Quarter Final Jacopo Penso Maarten van der Auwera WIN LOSS
Quarter Final Devis Carli Andrea Migliore LOSS WIN
Semi Final Antonio Simeone Mario Villani WIN LOSS
Semi Final Jacopo Penso Andrea Migliore WIN LOSS
Final Jacopo Penso Antonio Simeone WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Michela D'Orlando Pamela Sbardella WIN LOSS
pool 1 Noemi Boga Pamela Sbardella LOSS WIN
pool 1 Michela D'Orlando Noemi Boga WIN LOSS
pool 2 Eleonora Manoni Sandrine Leclerc-Billault WIN LOSS
pool 2 Sandrine Leclerc-Billault Alessandra Ghedini LOSS WIN
pool 2 Eleonora Manoni Alessandra Ghedini WIN LOSS
semi final Michela D'Orlando Pamela Sbardella WIN LOSS
semi final Eleonora Manoni Alessandra Ghedini WIN LOSS
final Michela D'Orlando Eleonora Manoni LOSS WIN

Mixed Steel Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Stephen Howell Lorenzo Sbrana LOSS WIN
pool 1 Mattia Škulj Alessandro Lechiara WIN LOSS
pool 1 Lorenzo Sbrana Alessandro Lechiara WIN LOSS
pool 1 Stephen Howell Alessandro Lechiara LOSS WIN
pool 1 Mattia Škulj Lorenzo Sbrana WIN LOSS
pool 1 Stephen Howell Mattia Škulj LOSS WIN
pool 2 Davy van Elst Stanislao Migliorino WIN LOSS
pool 2 Eleonora Manoni Paolo Luca LOSS WIN
pool 2 Paolo Luca Davy van Elst WIN LOSS
pool 2 Paolo Luca Stanislao Migliorino WIN LOSS
pool 2 Eleonora Manoni Davy van Elst WIN LOSS
pool 2 Eleonora Manoni Stanislao Migliorino WIN LOSS
pool 3 Rory Merrall-Wyre Alessandro Grazioli WIN LOSS
pool 3 Filippo Bertuzzi Fabrizio La Rosa LOSS WIN
pool 3 Rory Merrall-Wyre Filippo Bertuzzi WIN LOSS
pool 3 Alessandro Grazioli Filippo Bertuzzi WIN LOSS
pool 3 Rory Merrall-Wyre Fabrizio La Rosa LOSS WIN
pool 3 Alessandro Grazioli Fabrizio La Rosa WIN LOSS
pool 4 Alberto Ferretti Iacopo Foschini WIN LOSS
pool 4 Devis Carli Paolo Tirelli WIN LOSS
pool 4 Paolo Tirelli Iacopo Foschini LOSS WIN
pool 4 Devis Carli Alberto Ferretti WIN LOSS
pool 4 Devis Carli Iacopo Foschini WIN LOSS
pool 4 Paolo Tirelli Alberto Ferretti LOSS WIN
pool 5 Devis Mari Andrea Reggi LOSS WIN
pool 5 Andrea Camaggi Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
pool 5 Benedetto Antonio Colombo Andrea Reggi LOSS WIN
pool 5 Devis Mari Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
pool 5 Andrea Camaggi Andrea Reggi WIN LOSS
pool 5 Andrea Camaggi Devis Mari WIN LOSS
pool 6 Fabien Chartton Angelo Mariani WIN LOSS
pool 6 Alberto Dainese Vittorio Parnolfi WIN LOSS
pool 6 Alberto Dainese Angelo Mariani WIN LOSS
pool 6 Alberto Dainese Fabien Chartton LOSS WIN
pool 6 Angelo Mariani Vittorio Parnolfi LOSS WIN
pool 6 Fabien Chartton Vittorio Parnolfi LOSS WIN
pool 7 Domenico Fichera Roberto Gamberini WIN LOSS
pool 7 Andrea Conti Mario Stefanovichj LOSS WIN
pool 7 Mario Stefanovichj Roberto Gamberini LOSS WIN
pool 7 Domenico Fichera Mario Stefanovichj WIN LOSS
pool 7 Andrea Conti Roberto Gamberini LOSS WIN
pool 7 Domenico Fichera Andrea Conti WIN LOSS
pool 8 Daniele Adami Dario Valente WIN LOSS
pool 8 Daniele Adami Thierry Lalain WIN LOSS
pool 8 Dario Valente Thierry Lalain LOSS WIN
eighth-finals Devis Carli Alberto Ferretti WIN LOSS
eighth-finals Rory Merrall-Wyre Fabrizio La Rosa LOSS WIN
eighth-finals Eleonora Manoni Daniele Adami LOSS WIN
eighth-finals Mattia Škulj Fabien Chartton WIN LOSS
eighth-finals Domenico Fichera Lorenzo Sbrana WIN LOSS
eighth-finals Benedetto Antonio Colombo Alessandro Grazioli WIN LOSS
eighth-finals Paolo Luca Andrea Reggi WIN LOSS
eighth-finals Andrea Camaggi Roberto Gamberini WIN LOSS
quarter final Devis Carli Fabrizio La Rosa WIN LOSS
quarter final Mattia Škulj Daniele Adami WIN LOSS
quarter final Domenico Fichera Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
quarter final Paolo Luca Andrea Camaggi WIN LOSS
semi final Devis Carli Mattia Škulj WIN LOSS
semi final Paolo Luca Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
final Devis Carli Paolo Luca WIN LOSS