Daniil Volkov

Club
Golden Falcon
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 7 3 4 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 9 3 6 0 0
Men's Steel Longsword 14 5 8 1 0
Mixed Steel Single Rapier 5 0 5 0 0
Mixed Steel Sabre 18 8 10 0 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 3 2 1 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 1875 1190.5
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 657 1047.7
Sabre (Mixed/Men, Steel) 468 1230.7
Single Rapier (Mixed, Steel) 1000 817.9
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 703 1081.5

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksei Elistratov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Andrei Skrynko LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Evgeniy Fedotikov WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Aleksey Bogatikov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Murashchenko WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Oleg Zabolotskiy LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Koviazin WIN Eliminations (RO12)
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Viacheslav Koptev LOSS Eliminations (RO6)
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dementiy Leshchenko WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Vladislav Rogozin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Farafonov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dmitriy Chebykin DRAW Pools

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Deys LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Bogdan Bykov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksei Elistratov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Rafael Fazletdinov WIN Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Maria Zvonareva WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Iuliia Pichugina LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Konstantin Dobrovolskiy LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Tatiana Dmitrieva WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Radishevskiy LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva LOSS Quarterfinal
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Olga Slovareva LOSS Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Olga Posadskaia WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Daniil Plaksin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Kolodkin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Nikita Nenilin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksey Filonov LOSS Pools

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Zaika WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Quarterfinal
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Irina Emelyanova LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Oleg Zabolotskiy LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Murashchenko LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Maria Batalova WIN Pools

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Bogdan Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Andrei Skrynko LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Deys LOSS Pools

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Efimov WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Deys LOSS Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Pikulin WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Anton Shulga WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Maksim Karmatskih LOSS Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ilia Filatov LOSS Semifinal
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Deys LOSS Third Place

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ekaterina Tyurina WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksey Filonov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Vladislav Rogozin WIN Pools